وربوف: آلکنو به من فرصت داد / ولاسکو نقش زیادی در توسعه مربیان ایتالیایی داشت

به گزارش آریاورزش، الکسی وربوف سرمربی جوان باشگاه زنیت کازان در گفتگوی تفصیلی در مورد بازگشت به نیمکت زنیت، سبک مربیگری خود و کار با بازیکنان جدید صحبت کرد. این مربی ۳۹ ساله که پیش از این در فصل ۲۰۱۹-۲۰۲۰ سرمربی کازان بود، نتوانست انتظارات را برآورده سازد. اما با بازنشستگی موقت آلکنو و عملکردی که فصل گذشته در تیم کوزباس داشت، با دیگر به تیم محبوب خود بازگشت. او همچنین در مورد این که چرا مربیان ایتالیایی والیبال دنیا را در اختیار گرفتند به اظهار نظر پرداخت و از آلکنو بابت فرصت‌هایی که به او داده بود قدردانی کرد.

برای ماندن در کوزباس آماده بودم

چه چیزی باعث می‌شد در کوزباس بمانی و به زنیت کازان نروی؟

من عمیقاً آماده بودم تا برای دو فصل دیگر در کوزباس بمانم. من خانواده بزرگی در مسکو دارم، بنابراین قاعدتاً برایم خیلی سخت بود که دو سال دیگر بدون آنها با چنین مسافتی زندگی کنم. همه چیز برای تمدید قرارداد مهیا بود، اما ناگهان پیشنهاد غیرمنتظره‌ای از سوی زنیت کازان رسید. دقیقاً یادم هست چه عکس‌العملی داشتم. فکر می‌کنم در دقایق اول ضربان نبضم روی ۱۸۰-۲۰۰ بود. زنیت کازان یک باشگاه خیلی خاص برای من است. جایی که هشت سال را در آنجا گذراندم. من بلافاصله مدیریت باشگاه و بازیکنان را مطلع کردم، چون می‌خواستم با آنها صادق باشم. شاید مذاکره در میانه فصل و امضای زودهنگام قرارداد کار درستی نباشد، اما به هر حال این یک واقعیت است و باشگاه‌ها و بازیکنان و مربیان می‌خواهند در مورد آینده‌شان زودتر تصمیم بگیرند. خوشحالم که سرگی لوماکو رئیس کوزباس، با این تصمیمم موافقت کرد. من بیشترین تأثیر و خاطرات مثبت را از کوزباس دارم. این تیم، هواداران فوق‌العاده و وفاداری دارد. کوزباس به دلیل رویکرد حرفه‌ای و مدرنی که دارد، در کارش برجسته است. سخت است عاشق این تیم نشوید.

شما با تیم جدیدی کار کردید. کدام بازیکنان را از منظر دیگری شناختی؟

بطور کلی این یک فرآیند بسیار جالب است. بعضی از بازیکنان در دنیای خودشان محدود هستند. بعضی دیگر می‌خواهند تعامل داشته باشند و تا حد امکان آمادگی پذیرش هر چیزی را دارند. شما سعی می‌کنید یک زبان مشترک با همه آنها پیدا کنید. خولیو ولاسکو گفته ساختن یک تیم قدرتمند دو یا سه سال طول می‌کشد. زمان می‌برد تا یک مربی بازیکنانش را بشناسد. آنها باید نیاز‌ها، عادات و نگرش بازیکنان را نسبت به مسائل مختلف بفهمند و درک کنند. این یک فرآیند ۲ یا ۳ ماهه نیست.

کامپیوتر کریستن‌سن خیلی سریع کار می‌کند

شیوه بازی زنیت در فصل جدید چه تغییری خواهد کرد؟

هدف اصلی ما این است که به بازی سرعت ببخشیم و در عین حال کیفیت بالای خودمان را حفظ کنیم. می‌خواهیم در بهترین موقعیت و سریع‌ترین زمان ممکن توپ را به مهاجم برسانیم تا او بتواند از ماشین امتیازگیری خود به خوبی استفاده کند. باید به تیمی سریع‌تر و از نظر فیزیکی قدرتمندتر تبدیل شویم. اجرای این کار تا حد زیادی به پاسور تیم کریستن‌سن بستگی دارد. ما یک پاسور با قابلیت‌های فنی شگفت‌انگیز جذب کردیم. این فقط مربوط به توانایی او در انتقال توپ نیست، بلکه او در دفاع، ارسال توپ‌ و توپ‌گیری بالاترین سطح را ارائه می‌دهد. او مغز تیم است که باید به سرعت برق و باد تصمیم درستی را بگیرد. مایکی قوه آنالیز خوبی دارد. کامپیوتر او خیلی سریع کار می‌کند (می‌خندد). به علاوه اعتماد به نفسی که دارد به سایر بازیکنان هم منتقل می‌کند. کریستن‌سن در بدنسازی هم مرا سورپرایز کرد. او با وزنه‌های بزرگ کار می‌کند که حتی همه بچه‌ها شوکه شدند.

کریستن‌سن

می‌خواهیم بارتوش بدنوژ را به سطح واقعی‌اش برسانیم

بارتوش بدنوژ بازیکن لهستانی فصل قبل عملکرد چشم‌گیری نداشت. چه چیزی مانع از جدایی او شد؟ تعهد قراردادی یا امیدواری برای هم‌بازی شدن با کریستن‌سن؟

هر دو عامل مؤثر بود. او هنوز یکسال دیگر با کازان قرارداد داشت. این سؤال اشتباهی است که بگوییم او با کی بهتر بازی می‌کند و با کی بدتر. معلوم است که ما سعی می‌کنیم بازیکنانی را انتخاب کنیم که برای یکدیگر مناسبند‌. این اساس کار مربیگری است. من و باشگاه انگیزه داریم تا او را به سطح دو سال پیش برگردانیم، زمانی که در تیم ملی لهستان و مودنا بازی درخشانی داشت. وظیفه اصلی یک مربی این است که از بازیکنانش بهترین بازی را بگیرد. این امر به ویژه در مورد او صدق می‌کند. این بازیکن توانایی بسیار زیادی دارد که فصل قبل بطور کامل آن را نشان نداد. نکته مهم این است که او همه چیز را درک می‌کند و تمایل دارد که بهتر شود.

گربنیکوف و کرمینِن، لیگ را زیبا می‌کنند

یکبار اغوین انگاپت را خالق نامیدید. خالق کنونی زنیت کازان کیست؟

هدف ما این است که تیم اتفاقات و نتایج را خلق کند، نه افراد. اگر برنده شوید و نتوانید بازیکن خاصی را که بیشترین اثر را داشته تشخیص بدهید، آن وقت وابستگی‌تان به افراد کمتر می‌شود. ما شخصیت‌های درخشان زیادی داریم، اما از خودمان می‌خواهیم که با همدیگر تیمی مؤثر و قدرتمند باشیم. بله، انگاپت رفت؛ کسی که کارهای نامناسب زیادی انجام می‌داد. اما او با دیمیتری وولکوف یکی از متعادل‌ترین و جذاب‌ترین بازیکنان دنیا جایگزین شد. او و کریستن‌سن خون تازه‌ای هستند که زنیت مدت‌ها بود به آن نیاز داشت.

غیر از کریستن‌سن، کدام بازیکن خارجی بزرگترین نقل و انتقال در لیگ روسیه بود؟

مایلم به ورود ژنیا گربنیکوف در زنیت سن‌پترزبورگ و بازگشت لوری کرمینن به دینامو مسکو اشاره کنم. من بازی سوپرجام را تماشا کردم و واقعا از بازی این لیبروها لذت بردم. آنها قطعاً مسابقات را زیباتر می‌کنند. محمد الحچدادی مراکشی از بلگورود در بازی اول خیلی من را تحت‌تأثیر قرار داد. ببینیم بعدش چه می‌شود. لژیونرهایی بودند که طوفانی شروع کردند، اما بعد ناپدید شدند. به هر حال او در لهستان خوب بازی کرد.

دوست داری به زنیت کازان چه لقبی بدهند؟

قدرتمند، جالب، مطمئن، شجاع، مثبت، گرسنه

فلسفه مربیگری تو چیست؟

هدف اصلی این است که بازیکنانی که با آنها کار می‌کنم حداقل یک درصد بهتر شوند. در مورد شیوه کار ترجیح می‌دهم دانشگاهی عمل کنم تا اینکه شیوه دیکتاتوری و استبداد را در پیش بگیرم. مهم این است که مجبور به کاری نباشیم، بلکه متقاعد شویم و انجامش بدیم. من از این جمله بنجامین فرانکلین پیروی می‌کنم که می‌گوید: “بهم بگو – من فراموش خواهم کرد، بهم یاد بده – می‌توانم به خاطر بسپارم، مرا با آن کار درگیر کن – یاد خواهم گرفت.” در نتیجه با این روش بازدهی بالا می‌رود.

البته ایجاد شرایط و فضایی برای اجرای کار با کیفیت بالا هم مهم است. بطوری که بازیکنان نه فقط به خاطر قراردادشان، بلکه برای لذت بردن از کار سر تمرین بیایند. اگر بازیکنان از دیدن همدیگر خوشحال شوند، یعنی جو خوبی در تیم برقرار است، آن وقت فداکاری و کمک متقابل هم در گروه وجود دارد.

همچنین داریم سعی می‌کنیم روی انگیزه داخلی بازیکنان هم کار کنیم. عناوین، مدال‌ها، جام‌ها همه انگیزه خارجی هستند. این مهم است که به خودت غلبه کنی و دائم در حال پیشرفت باشی و روز به روز بهتر شوی. در اینجا به جمله‌ای از بودا اشاره می‌کنم که می‌گوید: “خودت را تسخیر کن (به خودت غلبه کن) و در هزاران جنگ پیروز باش”. اگر تمام اینها را به زندگی بیاوری، رسیدن به نتیجه زیاد طول نمی‌کشد.

والیبال برای من یعنی: زندگی

برای بریانسک، والیبال یک جنگ است و برای ساملوو یک بازی است. برای تو والیبال چیست؟

برای من والیبال یک زندگی است که در آن اتفاقات متفاوتی میفتد. گاهی اوقات مسابقاتی وجود دارد که باید در آنها دوام بیاورید و زنده بمانید. گاهی هم لحظاتی وجود دارد که باید بالا بروید یا لذت ببرید.

ارزیابی یک مربی صرفاً بر اساس نتایج کار معقولی نیست

آیا روش جهانی برای ارزیابی سطح مربیان وجود دارد؟

برای حامیان مالی، مدیران و هواداران، شاخص اصلی سنجش «نتایج» است. برای کارشناسان کیفیت بازی، سطح تعامل بین بازیکنان والیبال، آمادگی تاکتیکی و فیزیکی تیم، جو حاکم بر تیم و استفاده از حداکثر ظرفیت بازیکنان است. احتمالا فقط رصد کردن طولانی مدت مربی و نحوه ارتباط با بازیکنانش و محیط می‌تواند به ایجاد یک تصویر مشخص کمک کند.

ارزیابی یک مربی صرفاً بر اساس نتایج درست نیست و نمی‌تواند کار معقولی باشد. اشتباهاتی هم وجود دارد، چون نتایج به عوامل مختلفی بستگی دارد. سوت اشتباه داور، مصدومیت بهترین بازیکن قبل از بازی سرنوشت‌ساز و … همه می‌تواند بر نتیجه تأثیر بگذارد. این بدان معنی نیست که مربی بد است. شما می‌توانید چالش شکست‌ناپذیری توپ را که در قهرمانی اروپا ۲۰۰۷ باعث پیروزی تیم روسیه شده بود به یاد بیاورید. یا برعکس، چالش موفقیت‌آمیز آلکنو در فینال لیگ قهرمانان ۲۰۱۸، وقتی یک سانتیمتر تکلیف همه چیز را مشخص کرد. بعد از آن ما از آن شرایط سخت گریختیم و بردیم.

مهمترین چیزی که آلکنو به من داد «فرصت» بود

آیا آلکنو به تو در زنیت کار داد؟

نه فقط به خاطر آلکنو نبود. برای بازگشت به زنیت کازان مشکلی نداشتم. من سال‌های زیادی در این باشگاه بودم و کاملا می‌دانم همه چیز چطور کار می‌کند. مهمترین چیزی که آلکنو به من داد «فرصت» بود. از این بابت از او بسیار ممنونم. اما در مورد پیشرفتم به عنوان یک مربی، همیشه سعی می‌کنم بهترین درس‌ها را از قوی‌ترین مربیان و کارشناسان یاد بگیرم. آلکنو قطعا یکی از آنهاست.

آیا داشتن یک دستیار قوی برای سرمربی خطرناک است؟

اتفاقاً وجود یک دستیار قوی ضروری است. اگر افراد قدرتمند و با دانش اطرافتان باشد، باعث می‌شود خودتان هم قوی‌تر شوید. آلکنو بارها این نکته را به من گوشزد کرده است. من متوجه سؤالتان هستم که یعنی دستیار بتواند به جای سرمربی روی نیمکت بنشیند. نکته اصلی این است که ارزش خودتان را بدانید و اعتماد به نفس داشته باشید. دستیاری که به راحتی با همه چیز موافقت می‌کند بیهوده است. همانطور که می‌دانید، حقیقت با یک اختلاف نظر مشخص می‌شود. بنابراین وجود دستیاری که عقیده خودش را داشته باشد لازم است. البته در عین حال باید تابع هم باشد. اگر هر کسی نقش خود را بداند، این سیستم کوچک به خوبی کار می‌کند.

ولادیمیر آلکنو و الکسی وربوف

مربیان ایتالیایی تجربیاتشان را با هم تبادل می‌کنند، اما در روسیه اینطور نیست

مربیان روسی چقدر با هم ارتباط دارند؟

بسیار کم. ما در این زمینه پتانسیل بالایی داریم. اما وقتی موضوعی در راستای پیشرفت و تحول باشد کمترین اطلاعاتی در اختیار یکدیگر قرار نمی‌دهند و موضوعات را بسیار طبقه‌بندی شده ارائه می‌دهند که به نظر من کار درستی نیست. مخفی کردن اطلاعاتی که به رشد و پیشرفت والیبال روسیه کمک می‌کند چرا باید مخفی نگه داشته شود. امروزه اینترنت منبع وسیعی از تمرینات و روش‌های تمرینی را برای عموم مردم مهیا می‌کند. همه موضوعات را می‌توان پیدا کرد و در مورد آن مطالعه کرد. اما نکته اصلی این نیست که فقط مطلب خوانده شود. درست استفاده کردن از آن مطلب در درجه اول اهمیت قرار می‌گیرد.

برای تبادل اطلاعات، باید ارتباط زیادی برقرار کرد و تجربیات را به اشتراک گذاشت. در سال‌های اخیر پیشرفت‌هایی در این زمینه وجود داشته است. در طول همه‌گیری ویروس کرونا، فدراسیون سمینارها و دوره‌هایی برگزار کرد. خود هر متخصص باید به توسعه در زمینه فعالیتش علاقه‌مند باشد. منابع با کیفیت بسیار زیادی به زبان‌های انگلیسی و ایتالیایی موجود است. رشد و پیششرفت بدون آشنایی به زبان انگلیسی کار بسیار دشواری است.

من به این موضوع آگاه هستم که سیستم آموزش بازیکنان جوان در روسیه نیازمند تحولاتی است، که از پایه یعنی خردسالان تا بزرگسالان در مربیان و روش کار آنها باید تعدیلاتی اتفاق بیفتد. در هیچ جای دنیا این همه استعداد والیبالی وجود ندارد. ما در حال حاضر در اوج هستیم، اما هنوز هم فرصت‌ داریم که به طور جدی و دائمی در اوج جایگاهی اختصاصی برای خود پیدا کنیم.

ولاسکو سهم زیادی در توسعه مربیگری در ایتالیا داشت

چرا مربیان ایتالیایی دنیای والیبال را در اختیار گرفتند؟

این ماجرا به امسال و پارسال مربوط نمی‌شود. تقریبا ۱۵-۲۰ است که مربیان ایتالیایی حرف اول را در دنیای والیبال می‌زنند. ایتالیایی‌ها به طور کلی دوست دارند صحبت کنند، از جمله در مورد والیبال. تبادل تجربه‌های آنها به صورت همیشگی و دائمی است. دوره‌های مربیگری، سمینارها، سخنرانی‌ها به طور مکرر در ایتالیا برگزار می‌شود. آنها مطلقاً نمی‌ترسند و برای به اشتراک گذاشتن بهترین شیوه‌های خود لحظه‌ای دریغ نمی‌کنند. آنها استدلال‌های دیگران را نیز می‌شنوند. این روشی است که پیشرفت کردن را در برمی‌گیرد. البته، باید بگویم خولیو ولاسکو سهم قابل توجهی در توسعه مدرسه مربیگری ایتالیا داشته و دارد، او یک استاد واقعی والیبال و سرپرست پاره‌وقت تیم‌های جوانان است.

استفاده از زبان انگلیسی در بالا بردن سطح دانش ایتالیا خیلی به آنها کمک کرده است. به علاوه ایتالیا قوی‌ترین لیگ جهان را دارد و تعداد زیادی بازیکن خارجی نیز در آن توپ می‌زنند. بازیکنان نه تنها از مربیان یاد می‌گیرند، بلکه خودشان به بهتر شدن مربیان هم کمک می‌کنند. در ایتالیا، به طور کلی فرهنگ والیبالی بسیار بالایی وجود دارد و کارشناسان، منابع والیبال زیادی دارند.

خولیو ولاسکو

چه روندهایی در والیبال سال‌های اخیر برجسته بوده است؟

می‌بینیم که تیم‌های خیلی معمولی به لحاظ فیزیکی و نه چندان قدرتمند در یک بازی، به خوبی در برابر حریفانی که از نظر قدرت بدنی برتر از آنها هستند، بازی می‌کنند.

در کل سبک تیم‌ها به بازیکنانی بستگی دارد که در اختیار مربی قرار دارند. مشخص است که پروجای نیکولا گربیچ کاملا متفاوت از زاکسا بازی خواهد کرد. انتخاب صحیح بازیکنان مهم است، باید ترکیب والیبالی و سازگاری روانی آنها در کنار هم باشند.

از چه فناوری‌های مدرنی در کار خود استفاده می‌کنید؟

امروزه بازار پر از انواع دستگاه‌هایی است که در کار به ما کمک می‌کند. اما ارزان نیستند. ما در زنیت به دنبال محصولات جدید نیستیم و فقط ضروری‌ترین چیزهایی را می‌گیریم که به سود تیم باشد.
به عنوان مثال، ما از مانیتور ضربان قلب استفاده می‌کنیم که به ما امکان می‌دهد وضعیت بازیکنان را هم در بازی و هم در تمرین ارزیابی کنیم. این کمک می‌کند تا تمرینات را بهینه‌تر انجام دهیم. اینکه از بازیکنان چه موقع و کجا استفاده کنیم و چقدر زمان برای ریکاوری اختصاص دهید. همه اینها را می‌توان در زمان واقعی مشاهده کرد، که کار را بسیار راحت کرده است.

در خصوص بحث روانی بازیکنان چه اقداماتی انجام می‌دهید؟

ما روی این حوزه مهم کار می‌کنیم و به این فکر می‌کنیم که چگونه همه چیز را با حداکثر سود اجرا کنیم. روانشناسی بخش بسیار مهمی از ورزش است که متأسفانه ما آن را دست کم گرفته‌ایم. ۲۵ درصد موفقیت یا حتی بیشتر به روانشناسی بستگی دارد. همه واکنش‌های حرکتی، همه تصمیمات از طریق ذهن شما صورت می‌گیرد. ممکن است از نظر فنی و تاکتیکی آمادگی خوبی داشته باشید، اما اگر در درون خود شک و افکار اشتباه دارید، آن وقت است که کار خود را به درستی انجام نمی‌دهید. استرس، مشکلات زیادی را نشان می‌دهد که می‌تواند بر بازی تأثیر بگذارد. استرس می‌تواند از چیزهای زیادی منشأ بگیرد. به عنوان مثال از اشتباه انجام شده، مسئولیت لحظات حساس، از تغییر در منطقه زمانی، تماشاگران کامل، خستگی و….

گاهی اینطور تصور می‌شود که شما قرارداد بازیکنان را بر اثر آماری که به دست می‌آردند پرداخت می‌کنید، آیا چنین است؟

آمار فقط در تماشای خود والیبال خوب است. اغلب اعداد خشکی که در گزارش آماری می‌بینیم تصویر واقعی را منعکس نمی‌کنند. فرض کنید یک بازیکن ۵۰ درصد دریافت مثبت داشته باشد. از ۱۰ اقدام او نیمی را مثبت انجام داده است. مشخص نمی‌شود برای سایر توپ‌ها چه اتفاقی میفتد. یعنی به طور دقیق ثبت نمی‌شود.
در حمله هم داستان همین است. شخصی ۵۰ درصد حمله موفق دارد، اما در همان زمان او ۵ امتیاز از ۱۰ حمله را از دست داده است. یا بازیکن دیگری ۳۰ درصد از حملات را انجام می‌دهد، اما تنها ۳ امتیاز به دست آورده است و ۷ حمله دیگر برگشت داده شد و هم‌تیمی‌هایش آن را تبدیل به امتیاز کرده‌اند. در آمار توسعه‌یافته که توسط مربیان استفاده می‌شود، شاخصی به عنوان کارایی وجود دارد که خطاها را نیز در نظر می گیرد. اما در آمارهای موجود که در دسترس عموم هستند، تنها درصد حملات انجام شده مشخص شده است.

آمارها نحوه بازی شما در شرایط استرس‌زا را نشان نمی‌دهد. خیلی‌ها می‌توانند زمانی امتیازی را بگیرند که همه چیز خوب و راحت باشد، ولی زمان‌هایی وجود دارد که هر کار می‌کنی نمی‌توانی امتیازی را دریافت کنی. آمار، ابزار کمکی خوبی است که به افکار خاصی منجر می‌شود، اما بهتر است به صورت موضوع عادی به آن نگاه نکنیم.

الکسی وربوف
الکسی وربوف، تیم والیبال زنیت کازان، خولیو ولاسکو، ولادیمیر آلکنووالیبال
نظرات (0)
افزودن نظر