موزرسکی آژانس مبارزه با دوپینگ روسیه را متهم به مخفی‌کاری کرد / حمایت همه‌جانبه تتیوخین از دیما

دیمیتری موزرسکی قهرمان المپیک لندن در واکنش به خبر محرومیت ۹ ماهه‌اش، آژانس ضد دوپینگ روسیه را متهم به مخفی‌کاری کرد.

به گزارش آریاورزش، روز گذشته خبری در خصوص دیمیتری موزرسکی مبنی بر نقض قوانین ضد دوپینگ منتشر شد که فضای اطلاع‌رسانی والیبال دنیا را منفجر کرد. موضوع از این قرار بود که باشگاه سانتوری سان‌بردز ژاپن که موزرسکی از سال ۲۰۱۸ برای آنها بازی می‌کند، گزارش داد که این بازیکن به دلیل دوپینگ از ۵ آپریل ۲۰۲۱ تا ۴ ژانویه ۲۰۲۲ از بازی‌های ملی و باشگاهی محروم است. موزرسکی در واکنش به این خبر اعلام کرد که بی‌گناه است، اما به او فرصتی برای اثبات بی‌گنای‌اش داده نشده است.

بازیکن ۳۲ ساله تیم ملی روسیه در مورد اینکه چه ماده ممنوعه‌ای در نمونه او یافت شده است، گفت: “دقیقاً اسم شیمیایی آن را به خاطر ندارم اما یک ماده گیاهی است، یا عصاره ژرانیوم یا روغن ژرانیوم (ژرانیوم یا شمعدانی عطری که برگ و روغن آن خاصیت دارویی دارد.)

او ادامه داد: آنطور که من در تابستان فهمیدم، خیلی از آشپزها تا حد زیادی از این ماده گیاهی استفاده می‌کنند. نه تنها در افزودنی‌های بیولوژیکی، بلکه حتی در مواد غذایی پخته شده مثل کیک و کلوچه هم استفاده می‌شود و از این طریق وارد بدن می‌شود. میزان غلظتی که در نمونه تست من یافت شد هم نشان می‌دهد که ممکن است مقدار خیلی کمی از آن ناخواسته از طریق مواد غذایی وارد بدنم شده باشد.”

دیمیتری موزرسکی

قهرمان المپیک ۲۰۱۲ لندن که به دلیل مصدومیت آرنج المپیک توکیو را از دست داده بود، در خصوص اینکه چه زمانی از محرومیت خود با خبر شده است، گفت: “زمانی که در بازی‌های لیگ ملت‌ها حضور داشتم و مصدوم شدم از این خبر مطلع شدم. این عجیب‌ترین و توهین‌آمیزترین چیز است! به من حتی فرصتی برای اثبات بی‌گناهی‌ام داده نشد! به عنوان مثال، وقتی نمونه تست دوم که تنها دو هفته بعد از لیگ جهانی ۲۰۱۳ گرفته شد را بررسی کردند، نشان می‌داد که پاک است، مثل تمام نمونه‌هایی که در کل دوران ورزشی‌ام از من گرفتند.”

او با بیان اینکه آژانس ضد دوپینگ روسیه (RUSADA) مخفی‌کاری کرده است، افزود: “تابستان امسال فهمیدم نتیجه تست دوپینگی که توسط آژانس ضد دوپینگ روسیه بعد از بازی‌های قهرمانی روسیه ۲۰۱۳ گرفته شده بود مثبت بوده است. اما RUSADA این موضوع را از من و آژانس بین‌المللی ضد دوپینگ پنهان کرده است. من واقعاً نمی‌فهمم چرا؟ همان زمان اگر اعلام می‌شد، نهایت ۳ ماه محرومیت داشت. بعد از اختلافاتی که بین RUSADa و وادا ( آژانس بین‌المللی ضد دوپینگ) به وجود آمد، این داده‌ها به دست وادا رسید و احتمالا نتیجه مثبت تست آنجا مشخص شد. من همه جزئیات را نمی‌دانم. اما وادا گفته داده‌هایی که دریافت کردند به هیچ مدرکی نیاز ندارد. به هر حال من باید در سال ۲۰۲۱ مسئول اتفاقی باشم که در سال ۲۰۱۳ تصادفی رخ داده است و نتیجه آن مخفی شد! الان عصبانیت من از تابستان کمتر شده است، اما این وضعیت را نسبت به خودم ناعادلانه می‌دانم.”

او افزود: “متأسفانه وادا بیانیه رسمی شرکت داروسازی آمریکایی را که در سال ۲۰۱۵ بصورت علنی اعلام کرد که برخی از داروهای آنها در سال ۲۰۱۳ سهوا آلوده شده است، در نظر نگرفت. داروهایی که زمان انجام تست دوپینگ نشان دادم، همان داروهایی بودند که بعداً بصورت رسمی ممنوع اعلام شد. این شرکت عذرخواهی کرده است، اما ورزشکاران زیادی به خاطر آن آسیب دیدند.”

موزرسکی در پاسخ به اینکه آیا درخواست تجدید نظر خواهد داد یا به دادگاه CAS مراجعه می‌کند؟ گفت: “نه من مجبورم این مجازات را بپذیرم. همانطور که وکلایم به من توصیه کردند. چون این ریسک وجود دارد که برای مدت طولانی‌تری محروم شوم.”

دیمیتری موزرسکی

اما سرگی تتیوخین اسطوره والیبال روسیه و هم‌بازی سابق موزرسکی در المپیک لندن به حمایت همه‌جانبه از این بازیکن پرداخت و گریگوری رودچنکوف رئیس سابق آژانس ضد دوپینگ روسیه را مسئول این اتفاق دانست.

سرپرست فعلی تیم ملی روسیه گفت: این داستان غیرقابل درک است. تا جایی که من می‌دانم هیچ مدرکی حاکی از خطای این بازیکن وجود ندارد و همه چیز بر اساس لیست گریگوری رودچنکوف است. هیچ صحبتی از ماده مشخصی نشده است. الان باید ثابت شود که تو هم مثل خیلی از ورزشکارانی که در این لیست هستند مقصر نیستید. هیچکس نمی‌داند این اطلاعات چقدر قابل اعتماد است. مطمئنم همه چیز درست خواهد شد.

تتیوخین در ادامه گفت: ما هنوز هم بر روی دیما در تیم ملی حساب باز می‌کنیم. این اتفاق هیچ تأثیری روی آن نخواهد داشت. دیما خیلی زود می‌تواند به بازی‌ها برگردد و اگر در فرم ایده‌آلی باشد عضو تیم ملی در مسابقات سال آینده خواهد بود. او آمادگی خود را در تمرینات پیش از المپیک نشان داد، اما مصدومیت مانع شد.

موزرسکی، والیبال، دوپینگ، وادا، آژانس بین‌المللی مبارزه با دوپینگ، محرومیت موزرسکی،
نظرات (0)
افزودن نظر