شاهمیری: قوانین جدید داوری باعث افزایش جذابیت و رالی‌های والیبال می‌شود

به گزارش آریاورزش، فرهاد شاهمیری درباره دلایل اجرای قوانین جدید داوری در لیگ‌های ایران به روابط عمومی فدراسیون والیبال گفت: فدراسیون والیبال ایران یک فدراسیون حرفه‌ای است و بازیکنان ایران در سال 2022 در رویدادهای مهمی همچون قهرمانی مردان جهان و لیگ ملت‌ها شرکت خواهند کرد، بنابراین باید بازیکنان ایران کاملا با قوانین جدید آشنا باشند.

وی در تشریح اهداف فدراسیون جهانی والیبال در جدیدترین تغییرات و اصلاحات قوانین داوری، تصریح کرد: در مجموع FIVB اهداف مهمی را در این طرح دنبال می‌کند. این قوانین حدود هفت ماه پیش به صورت پیشنهادی و آزمایشی ارائه و حتی برای تدوین نهایی نیز از سوی فدراسیون جهانی نظرخواهی شد.

عضو کمیته داوران کنفدراسیون والیبال آسیا در تشریح برخی تغییرات قوانین داوری، گفت: این تغییرات شامل موارد بسیار خوبی است، مانند اینکه والیبال باید با رالی تمام شود نه اینکه داور یک بازیکن را اخراج کند و تیم ناقص و رالی تمام شود. به همین دلیل در بازنگری قوانین، بازیکن اخراجی را تعویض استثنایی نامیده است.

وی ادامه داد: فدراسیون جهانی والیبال پس از اعتراض بازیکنان پست لیبرو در جهان، در قوانین داوری تغییراتی داد و لیبرو می‌تواند کاپیتان تیم شود.

شاهمیری حذف منطقه جریمه را یکی دیگر از این تغییرات دانست و گفت: بازیکنی که اخراج می‌شود در شرایط نرمالی نیست و بهتر است از تیم داوری و حریف دور باشد. به همین دلیل در قوانین جدید بازیکن اخراجی باید به رختکن برود. پیامد خوب این موضوع، آرامش بازیکن اخراجی در رختکن است.

وی با یادآوری این‌که قوانین جدید داوری در مسابقات والیبال قهرمانی نوجوانان جهان در تهران اجرا شد، گفت: تکنیکال تایم اوت نیز در قوانین جدید حذف شده که به دلیل موضوع زمانی است.

فرهاد شاهمیری
والیبال، فرهاد شاهمیری، داور والیبال، لیگ برتر والیبال، لیگ والیبال ۱۴۰۰، قوانین داوری والیبال
نظرات (0)
افزودن نظر