آلکنو: “حالا من حتی نمی خواهم به مربیگری فکر کنم.”

مصاحبه با آلکنو در مورد المپیک، میخایلوف، انگاپت و پسرش

ولادیمیر آلکنو پس از اتمام قراردادش با تیم والیبال زنیت کازان با پیشنهاد ایران برای هدایت این تیم در المپیک توکیو روبرو شد.

الکنو می دانست کار سختی با تیم ایران دارد و با این حال این مسئولیت را پذیرفت. او در لیگ ملتها چندان موفق نبود و گفت که هدف المپیک است و در المپیک بازی های بهتری را شاهد خواهیم بود اما ناکامی های ایران در المپیک هم ادامه داشت و ایران در مرحله گروهی حذف شد.

گپ و گفت الکنو را با یک سایت روسی بخوانید

آیا لحظاتی در ایران وجود داشت که از مربیگری در ایران پشیمان شده باشی؟

بعد از نتایج ناموفقی که به دست آوردیم این فکر به سرم زد. بازی‌های المپیک، من و کل ایران را ناامید کرد. البته من چیزهای متفاوتی می‌خواستم، صادقانه کار کردم اما در نهایت تنها نتیجه‌ای که حاصل شد حضور من در چهارمین المپیک دوران حرفه‌ای بود. شاید این هم سیگنال دیگری است که باید مدتی استراحت کنم و در کارم مکثی داشته باشم. البته ما مجبور بودیم گروهمان را ترک کنیم. کانادا در آن بازی هیچ شانسی به ما نداد و از ما قوی‌تر بود. در بازی آخر مقابل ژاپن نیز بلزیکنان می‌توانستند مشکل را حل کنند، اما چنین اتفاقی رخ نداد و در ست پنجم فشار لازم را وارد نکردند.

آیا این یک تراژدی برای والیبال ایران بود؟

رئیس فدراسیون ایران جاه‌طلبی‌های زیادی داشت. آنها درباره مدال حرف می‌زدند. مردم هم انتظار معجزه داشتند! والیبال در ایران عموماً دومین ورزش محبوب بعد از فوتبال است. علاقه دیوانه‌واری نسبت به والیبال از سوی هواداران و خبرنگاران وجود دارد و من هم این هیجان را حس می‌کردم. کم و بیش بازیکنان جوان و آینده‌دار به سرعت تبدیل به یک ستاره می‌شوند. آنها هنوز هیچ موفقیتی در سطح جهانی به دست نیاورده‌اند، اما در کشورشان ستاره محبوبی هستند. این قضیه حتی برای بازیکنانی که شکست خوردند و هنوز دارند سخت کار می‌کنند اثر منفی دارد.

بازی‌های المپیک با یک پیروزی پرشور ۳-۲ مقابل لهستان آغاز کردید، به نظر می‌رسد زمانی که تیم دچار غلیان احساسی می‌شود رقبای اصلی خود را شکست می‌دهد…

البته پیروزی برابر لهستان دلگرمی خوبی بود و به ما روحیه داد. اما شما نمی‌توانید لیمو را فشار دهید و از آن آب گوجه بگیرید. مشکلات بسیار زیاد و اساسی وجود داشت که ما نمی‌توانستیم در مدت کوتاه چند ماهه آنها را بر طرف کنم. ما با بازیکنان بصورت انفرادی صحبت کردیم و کل تمرین را به آن اختصاص دادیم، اما باز هم در طول مسابقات عدم اطمینان و اشتباهات زیادی وجود داشت. در سطح المپیک نمی‌شود بدون بر طرف کردن ریزه‌کاری‌ها چیزی را مطالبه کرد. در بازی مقابل کانادا حتی ساده‌ترین چیزها هم پیچیده می‌شدند! توپ‌های آزاد به نفع حریف می‌شد و نمی‌توانستند پاس دوم را بسازند…

بیشتر اوقات درباره بهترین دریافت‌کننده ایران بحث می‌کردند و از او انتقاد می‌شد…

به غیر از میلاد عبادی‌پور، مابقی دریافت‌کننده‌ها در لیگ ایران بازی می‌کردند. بنابراین آنها با سرویس‌های نسبتاً ساده کار می‌کنند و نمی‌توانند سرویس‌هایی در سطح لئون، میخایلوف، کلیوکا یا انگاپت را دریافت کنند. در لحظه‌های بحرانی این موارد تأثیر می‌گذاشت. البته من از بازیکنان باتجربه انتظار بیشتری داشتم.

فکر می‌کنم ما از همان ابتدا تمرینات را با رویکرد اشتباهی شروع کردیم. فدراسیون والیبال از ما خواست تا جایی که ممکن است بازیکنان بیشتری را ارزیابی کنیم. ما به مدت ۱۰ روز، سی بازیکن در سالن داشتیم که به عنوان یک فرایند تمرینی حساب نمی‌شد. بنابراین تصمیم‌گیری در مورد انتخاب بازیکنان کار سختی بود و زمان زیادی صرف این کار کردیم. شاید ارزش این را داشت که بیشتر به آنالیز و آمار و اطلاتی که از تماشای ویدئوها داشتیم اعتماد کنیم، اما در عین حال تمرینات هدفمند‌تری را انجام دهیم.

قبل از المپیک، وضعیت مشابهی وجود داشت. تعداد افرادی که در تمرینات حضور داشتند بار دیگر زیاد شد. تمام تلاش ما این بود که نقاط قوت بچه‌ها را پیدا کنیم. برای یک مربی بسیار لحظات سختی است که از بازیکنی بخواهد تیم را ترک کند. من در آن لحظه بسیار متأسف می‌شدم و بازگو کردن این حرف برایم مشکل بود. خیلی نگران لحظاتی بودم که باید از بازیکنی درخواست می‌کردم که از اردوی تیم خارج شود، چون بازیکنان ایران بسیار خونگرم، صمیمی و با استعداد هستند و من واقعا نگران آن لحظه‌ی سخت بودم.

میلاد عبادی پور

– شما برای اولین‌بار بود که در شغل حرفه‌ای خود با مترجم کار می‌کردید، تجربه این کار را چگونه توصیف می‌کنید؟

باید بگویم بیشتر از قبل به این باور رسیدم که هدایت تیم ملی یک کشور نباید توسط یک مربی خارجی صورت بگیرد. من مترجم خیلی خوبی داشتم. او با تیم تماس خوبی داشت. با این حال پیامی که از اعماق وجود می‌آید همیشه در ترجمه، اصل موضوع جا می‌ماند و به مخاطب کامل رسانده نمی‌شود. در ایرانیان ایجاد انگیزه به اندازه کافی وجود دارد. آنها به سرعت اوج می‌گیرند، مشکل اصلی در بخش جزئیات فنی بود که در طول تمرینات بارها تکرار می‌شد.

“اگر می‌خواستم یک عروسک خیمه شب بازی باشم‌، قائمی را به المپیک می‌بردم”

– داستان شما با فرهاد قائمی چه تأثیری بر شما و تیم گذاشت؟

البته همه ما را دچار شوک کرد و فضا کاملا متشنج بود. رسوایی بزرگی در ایران به وجود آمد، چون او در ایران ستاره محسوب می‌شود. مشکل این بود که رئیس فدراسیون بدون مشورت با ما بازیکن را به محل تیم ملی فرا خواند و همچنین به او قول حضور در ترکیب را داد. در ایران کارشناسان زیادی وجود دارند. ظاهراً شخصی به قائمی به عنوان فردی که دریافت خوبی دارد و می‌تواند از این نظر به تیم کمک کند گفته بود که در اردو حاضرشود. در حالی که این والیبالیست در بهار رسماً به کار خود در تیم ملی پایان داده بود و خداحافظی خود را اعلام کرده بود. آنها قبل از این اتفاقات به من گفته بودند که او آسیب جدی دیده است.
ناگهان او از کنار ساحل در تمرینات حاضر می‌شود. من بلافاصله او و دیگر بچه‌هایی که در لیگ ملت‌ها حضور نداشتند را جمع کردم و به آنها گفتم اگر می‌خواهند در ترکیب تیم باشند باید یک سر و گردن از دیگر بازیکنان بالاتر باشند. اما در مورد قائمی، پس از اولین تمرین، مشخص شد که او اصلا آمادگی ندارد و به هیچ وجه به ما کمک نمی‌کند. من با او رو در رو نشستم و صحبت کردم که وقت خود را الکی هدر ندهیم. تو نمی‌توانی عرض یک هفته برای المپیک آماده شوی. در پایان خیلی عادی از هم جدا شدیم و او با من دست داد و رفت.

مستقیماً در تلویزیون دعوت صورت گرفت؟

ظاهراً بله. از نظر احساسی، او درباره من و رئیس فدراسیون حرف‌های زننده‌ای زد. به من می‌گفت عروسک خیمه شب بازی. این حرف کلا غیرمنطقی است. اگر من یک عروسک خیمه شب بازی بودم، او را فقط به درخواست رئیس فدراسیون به المپیک می‌بردم و یکی از بچه‌ها را از تیم کنار می‌گذاشتم. اما این در اصول و راستای کاری من نمی‌گنجد. به احتمال زیاد، سوء‌تفاهم به این دلیل بود که قائمی فکر می‌کرد که من او را به اردوی تیم ملی دعوت کردم، یا شاید بقیه اینطور به او گفته بودند. اما من قطعاً این دعوت را انجام ندادم، فقط قبول کردم که او را ببینم. بعد اینطور شنیدم که او می‌خواهد عذرخواهی حضوری و رسمی بکند که هیچ وقت این اتفاق نیفتاد.

به طور کلی، این تنها قسمت منفی کار من در طول فعالیتم در ایران بود. در مورد سایر افراد، من با رئیس فدراسیون و بقیه کارمندان رابطه خوبی داشتم. تمام شرایط کار برای فراهم شده بود، هیچ‌کس چوب لای چرخ من نگذاشت و سنگ‌اندازی نکرد. هیچ‌کس انتخاب بازیکنان خاص را به من تحمیل نکرد، تمام اختیارات تیم به عهده من بود.

فکر می‌کنید به تیم ملی ایران کمک کردید؟

قبل از ورود کادر مربیگری ما، تیم ملی ایران ده سال با یک تیم مشخص بازی می‌کرد، بازیکنان جدیدی به تیم ملحق نشده بودند. ما جوانان خوبی را به تیم اضافه کردیم، برخی از آنها طی دو ماه گذشته پیشرفت چشمگیری داشتند. همین میثم صالحی می‌تواند بازیکن خوبی شود، پتانسیل بالایی دارد. اما وقتی نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود، پاسخ این سوال جز شعار چیزی نمی‌تواند باشد.

سعید معروف از تیم ملی ایران خداحافظی کرد. بدون او، تیم ایران کاملاً متفاوت خواهد شد؟

بله. تا آنجا که من فهمیدم همینطور است. چند بازیکن باتجربه‌تر به بازی‌های آسیایی دعوت نشدند. در حال حاضر مربیگری تیم ملی ایران را بهروز عطایی مربی ایرانی بر عهده دارد که به روند جوان‌سازی تیم ادامه می‌دهد. این یک تصمیم درست و ضروری است. برای او آرزوی سلامتی می‌کنم. اما برای برآورده شدن آرزوهای مردم ایران و جاه‌طلبی آنها در والیبال کارهای زیادی باید انجام دهد.

“دلم می‌خواست میخائیلوف دو دوره قهرمان المپیک شود”

ایران – کانادا / لیگ ملت‌ها ۲۰۲۱

– تیم ملی روسیه در المپیک توکیو نقره گرفت. به نظر شما نتیجه خوبی بود؟

– مطمئنا! بازیکنان روسیه همکاری فوق‌العاده‌ای در بازی‌ها داشتند. مانند یک تیم کامل بودند، آنها یک المپیک عالی پشت سر گذاشتند. باید از این دستاورد قدردانی کرد. کار بزرگی انجام شده است. تکلیف قهرمان واقعا با ۲-۳ امتیاز مشخص شد. چه شکایتی می‌تواند وجود داشته باشد؟ تیم روسیه خوب بازی کرد، مشخص بود که بچه‌ها هم‌دل شده‌اند، پرانرژی هستند و در هر مسابقه با تمام قوا می‌جنگند. بیشتر از همه به خاطر ماکسیم میخائیلوف ناراحت شدم. بزرگترین آرزویی که داشتم این بود که او دو بار قهرمان المپیک شود. او لیاقتش را داشت و تأسف می‌خورم که این اتافق برایش نیفتاد.

المپیک امسال برای شما چگونه بود؟

باید بگویم شگفتی‌های زیادی وجود داشت. پیروزی فرانسه با توجه به شروع نه چندان خوبی که در آغاز رقابت‌ها داشتند یکی از بزرگترین آنهاست. فرانسه حتی نمی‌دانست به پلی‌آف می‌تواند صعود کند یا خیر. بعد از آن، حذف لهستان از مرحله یک چهارم نهایی عجیب بود. بعد از لیگ ملت‌ها، لهستانی‌ها برای من کاندیدای اصلی فینال المپیک بودند، به همراه روسیه و برزیل. اما در بازی با ایران مشخص بود که لهستانی‌ها وضعیت خوبی ندارند.

– در این المپیک چه سبک‌هایی در والیبال جهان بیشتر تعیین‌کننده بود؟

– دو تیمی روی سکو بودند که تقریباً فلسفه بازی یکسانی دارند – فرانسه و آرژانتین. این کاملاً غیرمنتظره است و شما را متعجب می‌کند. آیا به بازیکنانی با ارتفاع ۲۱۰ سانتی‌متر نیاز دارید که فقط یک کار را انجام دهند؟ در توکیو، تیم‌هایی بودند که بازیکنان بسیار بلند بالایی نداشتند، اما فوق‌العاده فنی بودند. بازیکنانی که می‌توانند همه کار در زمین انجام دهند و خود را به خوبی نشان دادند.

فرانسوی‌ها و آرژانتینی‌ها به خوبی توپ‌ها را حمایت می‌کردند و در حملات با قدرت عالی وارد می‌شدند. وقتی به طور مداوم و صد درصد روی حملات قدرتی سرمایه‌گذاری می‌کنید، احتمال خطا افزایش می‌یابد. در آرژانتین، دچه‌کو فوق‌العاده بازی کرد! و فرانسه یک تیم واحد بود.

– آیا توضیحی دارید که چرا اغوین انگاپت در تیم ملی فرانسه بسیار درخشان‌تر از زنیت ‌کازان بازی کرد؟

– در زنیت، انگاپت برای پول بازی کرد. در المپیک او با قلبش می‌جنگید۔ برای دوستانش، برای کشورش و برای رؤیایش.

– بیایید تصور کنیم که شما این فرصت را دارید که یک بازیکن والیبال ایده‌آلل بسازید. ویژگی‌های چه کسانی را به او منتقل می‌کنید؟

اوه! خیلی سخت است. اما نزدیک‌ترین چیز برای تعریف یک “بازیکن والیبال ایده‌آل” برای من سرگئی تتیوخین و ماکسیم میخایلوف است. اگر مهارت‌های والیبال و ویژگی‌های انسانی را یک جا کنید می‌شود نجابت، کارآمدی، فداکاری. من با بازیکنان بزرگ زیادی کار کردم. ولکوف، بوتکو و بازیکنان خارجی بزرگ که لیست بلندبالایی است۔ نمی‌خواهم کسی را فراموش کنم. هر چه دارم مدیون بازیکنان هستم. آنها نتیجه را در زمین رقم می.زنند. من به یاد همه کسانی هستم که برای آنها نیرو و انرژی گذاشتم و هر کس با وظیفه‌شناسی‌اش پاسخ مرا داد، من را بهتر و قوی‌تر کرد. من از همه بسیار سپاسگزارم.

اغوین انگاپت

به ولادیمیر آلکنو در جوانی چه توصیه‌ای می‌کنید؟

در دوران مربیگری خود، تصمیمات احساسی زیادی گرفتم که هنوز پشیمانم. من به جوانی خودم توصیه می‌کنم آرام‌تر باشد و تصمیمات قطعی‌تری بگیرد. همچنین توصیه می‌کنم شکست را با آرامش بیشتری قبول کند. من هرگز از دست دادن را یاد نگرفتم. مسئولیت باخت‌ها را راحت‌تر بپذیرد. یک بازیکن در صورت عدم موفقیت می‌تواند ظرف چند ماه بعد، قرارداد بهتری در باشگاه دیگر دریافت کند. برای من، مسئولیت یک حالت درونی است. وقتی شکست می‌خورم، من را از درون نابود می‌کند. نمی‌توانم به بدتر از آن فکر کنم. این موضوع حتی در شکست‌های نسبتاً جزئی نیز تأثیر خود را می‌گذارد. هیچ‌وقت نه خواسته‌ام و نه می‌خواهم نصفه و نیمه کار کنم فکرکنم.

شما گفتید که بعد از المپیک از دوران مربیگری خود خداحافظی خواهید کرد، چرا؟

همانطور که می‌گویند، هرگز نگویید هرگز. شما نمی‌دانید زندگی چگونه پیش خواهد رفت. اما امروز حتی نمی‌خواهم به مربیگری فکر کنم. من نمی‌خواهم خودم یا رئیس احتمالی را فریب دهم. برای اینکه کاری را خیلی خوب انجام دهید، باید سرشار از انرژی، قدرت و اشتیاق باشید. من نمی‌دانم چگونه پنجاه درصدی باشم و کار کنم! و اصلا نمی‌خواهم اینگونه باشم.

شما در زنیت کازان عالی کار کردید و در ایران هم چنین انرژی داشتید. حتی از تصویر تلویزیون مشخص بود که شما با اشتیاق زیادی با ایران کار می‌کنید، احساسات زیادی در زمین موج می‌زد؟

این یک چالش جدید و جالب بود، به من انگیزه می‌داد. من در ابتدا گفتم که المپیک انگیزه بزرگی برای من است. تمام تلاش خودم را در تیم ملی ایران انجام دادم، تمام نیروهای خود را یک جا جمع کردم. اکنون باید آن نیروی از دست رفته را بازیابی کنم.

شما دوست دارید به عنوان مشاور تیم فعالیت کنید؟

اگر در آینده چیزی را در نظر بگیرم، احتمالاً موقعیت‌هایای مشاور یا مدیر ورزشی ارجح‌تر از مربیگری است. اما باز هم نمی‌توانم بگویم به چه قدر زمان نیاز دارم. شش ماه، یک سال یا بیشتر. حالا فقط می‌خواهم از والیبال دور باشم، وقت خود را با خانواده و دوستانم بگذرانم. باتری‌هایم باید دوباره شارژ شوند. بعد از رسیدنم از توکیو به کازان کمی بهتر هستم. در برابر پس زمینه شادی، خستگی‌ها را راحت‌تر می‌توان تحمل کرد. اما متأسفانه پس از المپیک، هیچ احساس خوب یا مثبتی ندارم.

سه ماه و نیم دور از خانه بودم. اواسط آپریل عازم ایران شدم. همیشه وقتی دور از خانه هستی دلت برای خانه در سرزمین بیگانه تنگ می‌شود. سوال همیشگی‌ام این بود: خانه من کجاست؟ مادرم در بلاروس زندگی می‌کند، او سال‌ها در فرانسه بود و بعد به مسکو آمد. خانه من کجاست؟

خانه من قطعاً کازان است. من خانه خود را پیدا کردم و آن را دوست دارم. از افرادی که به من کمک کردند که در تاتارستان احساس راحتی کنم بسیار سپاسگزارم. اینها عبارتند از آسگات صفاروف، رافکت کانتیوکوف، الهام رخماتولین همه آنها تأثیر زیادی بر سرنوشت من داشتند.

ولادیمیر آلکنو

در این فصل، پسر شما لوران آلکنو از والیبال کناره‌گیری و خداحافظی کرد. چنین تصمیمی در ۲۴ سالگی تعجب‌آور به نظر می‌رسد. چه واکنشی نسبت به او داشتید؟

من به عنوان مربی از او خواستم که در مورد این تصمیم با دقت فکر کند. اگر او در ورزش خوشحال باشد و از والیبال لذت ببرد، خوشحال می‌شوم او را تماشا کنم. اما او گفت که فقط از بازی کردن لذت می‌برد، اما بازی در سوپرلیگ برایش سخت است که پاسور اول شود و از نظر روانی خسته شده است. این یک روال عادی است که سخت تمرین کنید و منتظر شانس خود باشید. در سال‌های اول، او پیشرفت زیادی کرد؛ اما در فصل گذشته من شور و شوق اوایل او را ندیدم. البته به عنوان یک پدر، من تصمیم او را می پذیرم و از آن حمایت می‌کنم. سعی می‌کنم لحظات مثبتی را در او پیدا کنم. کمر من پلاتین دارد، زانوهایم پیچ خورده، مچ پای من ده‌ها بار پاره شده است. اینها همه پیامدهای ورزش‌های حرفه‌ای است که اکنون باعث ناراحتی در زندگی روزمره‌ام می‌شود. او از آسیب‌های جدی نجات یافت و می‌تواند زندگی جدیدی را آغاز کند.

– بیشتر دوران حرفه‌ای لوران در تیم شما سپری شد. برای او تفاوت قائل شدید و به تیم بردید؟

ما قبلاً در مورد این موضوع بسیار صحبت کرده‌ایم اما باز هم آن را می‌گویم هیچ مربی بازیکنی را در تیم نگه نمی‌دارد اگر نتواند کمک کند. شما درک می‌کنید که هر اتفاقی ممکن است برای ساشا بوتکو بیفتد. و این اتفاق افتاد، لوران به زمین آمد و کمک کرد۔

نکته دوم وضعیت بازار نقل و انتقالات بود. هیچ بازیکن جایگزینی وجود نداشت. یا تفاوت سطح آنها بسیار زیاد بود، یا از نظر اقتصادی به سود باشگاه نبود.

اخبار والیبالالمپیک 2020المپیک توکیوتیم ملی والیبال ایرانزنیت کازانسعید معروفمیلاد عبادی پوروالیبالولادیمیر آلکنو
نظرات (0)
افزودن نظر