شیوه برگزاری VNL تغییر می‌کند / ابهام در فرمول جدید

به گزارش آریاورزش، پس از جلسه شورای برگزاری مسابقات لیگ والیبال ملت‌ها، به اتفاق آرا فرمت برگزاری بازی‌های VNL در سال ۲۰۲۲ تغییر کرد. این تصمیم با پیشنهاد فدراسیون جهانی والیبال و بر اساس بازخوردی که در این سه سال توسط تیم‌های شرکت‌کننده به دست آمده اتخاذ شده است. البته این فرمول کمی عجیب به نظر می‌رسد!

فدراسیون جهانی در توضیح فرمول جدید نوشت: ۱۶ تیم از بخش مردان و ۱۶ تیم از بخش زنان در گروه‌های هشت تیمی بصورت دوره‌ای رفت و برگشت با هم به رقابت می‌پردازند. پس از پایان مرحله مقدماتی، هشت تیم به مرحله پلی‌آف راه می‌یابند. در این مرحله ۸ بازی انجام می‌شود که شامل چهار بازی در مرحله یک‌چهارم نهایی، دو بازی در مرحله نیمه‌نهایی، یک بازی رده‌بندی و یک بازی فینال خواهد بود.

فرمول جدید این امکان را به تیم‌ها، هواداران و تماشاگران می‌دهد تا از بهترین مسابقات والیبال در دوازده مکان منحصر به فرد لذت ببرند. علاوه بر این به هر دو گروه زنان و مردان اجازه می‌دهد تا آخر هفته‌ها بازی کنند. این در حالی است که با فرمول جدید مسافرت‌ها کاهش یافته، فعالیت‌های تبلیغاتی طولانی‌تر شده و فعالیت هواداران در بازارهای مربوطه امکان‌پذیر می‌شود.

فدراسیون جهانی در ادامه نوشت: طبق فرمول جدید، هر تیم ۱۲ مسابقه بصورت مرحله رفت و برگشت طی سه هفته انجام می‌دهد. در این سه هفته، دو گروه هشت تیمی چهار مسابقه طی شش روز (سه‌شنبه تا یکشنبه) خواهد داشت. فرمول جدید مسابقات به این معناست که گروه زنان و مردان بصورت متناوب بازی می‌کنند. به این ترتیب تیم‌ها یک هفته در میان بازی خواهند داشت. تعداد کل مسابقات در مرحله رفت و برگشت ۹۶ بازی خواهد بود.

تقویم مسابقات گروهی در بخش مردان به شرح زیر خواهد بود:

هفته اوّل: ۶-۱۲ جون
هفته دوم: ۲۰-۲۶ جون
هفته سوم: ۴-۱۰ جولای
فینال هشت تیم نهایی: ۱۸-۲۴ جولای (چهارشنبه: دو بازی یک‌چهارم نهایی، پنجشنبه: دو بازی یک‌چهارم نهایی، شنبه: دو بازی نیمه‌نهایی، یکشنبه: رده‌بندی و فینال)

نکته قابل ذکر این است که هر تیم در یک گروه هشت تیمی قرار می‌گیرد، بنابراین با هفت تیم به رقابت می‌پردازد که در مجموع بصورت رفت و برگشت می‌شود ۱۴ مسابقه. در حالی که فدراسیون جهانی تعداد مسابقات هر تیم در مرحله گروهی را ۱۲ بازی ذکر کرده است!

فدراسیون جهانی والیبال همچنین فرم‌های مربوط به درخواست میزبانی را برای فدراسیون‌ها ارسال کرده تا هر کشوری که مایل به میزبانی بود، درخواست خود را اعلام کند. پس از مشخص شدن میزبان و تاریخ مسابقات گروهی، فدراسیون جهانی والیبال یک مناقصه برای فینال VNL برگزار می‌کند.

میلاد عبادی‌پور / ایران – آرژانتین لیگ ملت‌ها ۲۰۲۱
اخبار والیباللیگ ملت‌هاوالیبالوالیبال جهان
نظرات (0)
افزودن نظر