کارچ کیرای و پادشاهی او به تنهایی در والیبال

به گزارش آریاورزش کارچ کیرای سرمربی تیم والیبال بانوان آمریکا اکنون به تنهایی در والیبال پادشاهی میکند، قهرمان المپیک در والیبال سالنی و ساحلی، و امسال به عنوان سرمربی قهرمان المپیک توکیو شد و در صدر جهان قرار گرفت.

در المپیک تو کیو  تیم ملی والیبال بانوان آمریکا در دیدارهای سرنوشت ساز مسابقات، رقبای اصلی خود، صربستان و برزیل را 3 بر صفر  شکست دادند. بدین ترتیب هم تیم ملی بانوانآمریکا برای اولین بار قهرمان المپیک شد و هم کارچ به عنوان سرمربی بار دیگر به عنوان قهرمانی المپیک دست یافت.

او تنها کسی در جهان است که دو بار در  والیبال سالنی و در والیبال ساحلی قهرمان المپیک شده است. و با کسب این قهرمانی موفقیت دیگری در کارنامه او ثبت شد.

کارچ کیرای اصالتا مجارستانی است، او در مورد رسیدن به قهرمانی در المپیک گفته بود:

“من آدمی نیستم که در گذشته زندگی کند. من همیشه برای هدف بعدی تلاش می کنم. تمام عمرم این کار را کرده ام. اکنون به این فکر می کنم که چگونه می توانم تیم والیبال بانوان ایالات متحده را تیم شماره یک جهان کنم”

کارچ کیرای سرمربی تیم والیبال بانوان آمریکا

 

بسیاری از بازیکنان بزرگ در گذشته سعی کردند مربی شوند. مثل  مجیک جانسون بسکتبالیست یا بازیکن هاکی وین گرتزکی، اما موفق نشدند. کیرای به حرفه مربیگری فکر نمی کرد، اما همسرش ج،نا او را متقاعد کرد.

 تیم  والیبال مدرسه پسر آنها در مسابقات یکی پس از دیگری بازی ها را واگذار میکردند و او به پدرش گفت که باید کمک کند و پدرش به اصرار همسر و پسرانش این کار را انجام داد. چهار سال بعد، آنها قهرمان لیگ شدند. کیرای در این راستا گفته بود:

“پسرانم مرا به مربیگری ترغیب کردند. در بازی با آنها متوجه شدم که می توانم چیزی را به جوانان آموزش دهم. “

کایری پسر یک مهاجر مجارستانی است که در سال 1956 هنگامی که نیروهای شوروی انقلاب را سرکوب کردند مجبور شدند از دستان رژیم کمونیستی فرار کنند. لاسلو کارچ پدر او در تیم ملی جوانان مجارستان بازی میکرد و بعد از مهاجرت در کالیفرنیا به تحصیل پزشکی پرداخت و با پسر 11 ساله خود والیبال ساحلی بازی میکرد.

در سن 16 سالگی ، کارچ به باشگاه های ورزشی رفت و بعداً به تیم افسانه ای ایالات متحده پیوست که دو طلای پیاپی المپیک را از آن خود کرد. مدال دومی که آمریکایی ها در المپیک 1988 گرفتند، ارزشمندتر بود ، زیرا تیم ملی اتحاد جماهیر شوروی در آن بازی ها حضور داشت. شوری به دلیل تحریمی که شد، بازی های المپیک 1984 را از دست داد. در سئول، دو رقیب در فینال به مصاف هم رفتند و آمریکا با نتیجه 3-1 پیروز شد. در آن سال، کارچ بهترین بازیکن والیبال جهان لقب گرفت. او با تکنیک استثنایی ، دفاع و دریافت عالی و همچنین سرعت حمله به عنوان بازیکنی متمایز انتخاب شد.

کارچ در مصاحبه بعد از آن بازی گفته بود: “بازی با اتحاد جماهیر شوروی  را هرگز فراموش نمی کنم.  ما فقط در زمین با هم رقیب بودیم، اما در زندگی دوستان خوبیبا هم هستیم. همه بازیکنان روس بازیکنان خوبی هستند”

او در المپیک 1988 کاپیتان تیم بود و پس از آن از تیم ملی کناره گیری کرد. او همانجا با استیو تیمونز امضای یک قرارداد دو ساله برای هدایت “راونای  ایتالبا را بست و به فتح اروپا رفت. هم تیمی های او آندره آ گاردینی، آندره آ سارتورتتی ، فابیو ولو ، ویگور بوولنتا بودند. آنها در دو فصل قهرمانی ایتالیا، جام ایتالیا ، قهرمانی باشگاه های جهان و جام اروپا را کسب کرده اند.

کارچ کیرای المپیک سئول 88

 

پس از آن، کارچ به سرزمین خود امریکا بازگشت، و به عشق اول خود، والیبال ساحلی  روی آورد. او شریکی به نام کنت استفس انتخاب کرد که هفت سال از او کوچکتر بود. آنها با موفقیت در تور جهانی بازی کردند و راهی المپیک 1996 شدند. در بازی فینال انها در مقابل دو بازیکن آمریکایی دیگر فرار گرفتند  و آنها را  شکست دادند تا اولین قهرمان المپیک والیبال ساحلی شوند.

در سال 2001 ، فدراسیون جهانی والیبال والیبال کارچ کیرای در خش مردان و رگلا تورس کوبایی در بخش بانوان را به عنوان بهترین بازیکنان والیبال قرن 20 معرفی کرد.

کارچ کیرای قهرمان والیبال ساحلی

 

در جام جهانی 2010، داگ بیل بازیکن و مربی سرشنا امریکایی  کارچ را متقاعد کرد که به کادر فنی هیو مک کاچن در تیم ملی بانوان آمریکا بپیوندد. در سال 2012، کیرای جانشین مک  کاتن شد. کیرای هیچ وقت دوست نداشت در والیبال مردان مربیگری کند او در یت راستا گفته بود:
“اکثر تیم های مردان در حال حاضر از یک سبک خاص پیروی می کنند. که خیلی ما راستای کاری من هماهنگی ندارد و این سبک را دوست ندارم. در والیبال بانوان تنوع نقشه، آزادی عمل و فکر وجود دارد. “

کارچ با هدایت بازیکنان والیبال بانوانبه مدال برنز المپیک 2016 ، یکی از افراد منحصر به فردی شد که مدال المپیک را هم به عنوان بازیکن و هم به عنوان مربی گرفت.

کیرای یکی از چهار نفری است که هم در والیبال داخل سالن، هم به عنوان بازیکن و هم به عنوان مربی، مدال طلای المپیک را کسب کرد ه است. پیش از او لانگ پینگ در هر دو بخش بازیکن و مربی موفق به کسب مدال طلا شده بود.

افرادی که هم به عنوان سرمربی و هم بازیکن مدال المپیک را به دست آورده اند: 

لانگ پینگ چینی: به عنوان بازیکن 1 مدال طلا در المپیک لس آنجلس 1984. به عنوان مربی  یک مدال طلا  در المپپک ریودوژانیرو 2016، 2 مدال نقره المپیک آتلانتا 1996و پکن 2008 با تیم والیبال بانوان چین

کارچ کیرای آمریکایی: به عنوان بازیکن  2 مدال طلا  در المپیک های لس آنجلس 1984 و سئول 1988، یک مدال طلا در والیبال ساحلی  المپیک آتلانتا 1996. و  به عنوان مربی یک  مدال طلا  المپیک توکیو 2020  و  مدال برنز ریودوژانیرو 2016 با تیم والیبال بانوان آمریکا

برناردو رزنده برزیلی: به عنوان بازیکن مدال نقره المپیک لس آنجلس 1984. به عنوان مربی 2 مدال  طلا المپیک آتن 2004 و  ریودوژانیرو 2016 ، 2 مدال نقره المپیک پکن 2008 و لندن 2012، 2 مدال برنز  المپیک آتلانتا 1996 و سیدنی 2000 با تیم والیبال بانوان برزیل.

یوری چسنوکوف روس (اتحاد جماهیر شوروی): به عنوان بازیکن یک مدال طلا المپیک توکیو  1964. به عنوان مربی  1 مدال نقره  المپیک مونترال 1976  و  برنز المپیک مونیخ 1972.

 کارچ در مصاحبه ای گفته بود: ” الان که در نقش سرمربی فعالیت میکنم میفهمم که نقش سرمربی قطعاً دشوارتر است. به عنوان یک بازیکن فقط باید بازی کنید و یک هم تیمی خوب باشید. با این حال ، شما به عنوان یک سرمربی مسئولیت بسیار بیشتری دارید. این باعث شد من همیشه در حال یادگیری مسائل مختلف باشم.  من در تیم محیطی را ایجاد کنم که به همه اجازه می دهد بهترین ورژن خود را پیدا کنند. این  موضوعی است که باعث می شود کار ما  ارزشمند شود. ریسک پذیری و خطا کردن بهترین راه برای سرعت بخشیدن به فرایند یادگیری است. “

 

کارچ کیرای

 

در توکیو، تیم کیرای  در 7 بازی از 8 مسابقه پیروز شد و تنها در بازی مرحله گروهی به روسیه 3-0 باخت،در ان بازی آن قطراصلی تیم جردن تامپسون دچار مصدومیت شد. اما پس از آن تیم موفق به جبران این باخت شد. و در فینال با برزیل بازی کردند و توانستند 3– 0پیروز شوند و اولین طلای المپیک بانوان آمریکا را رقم بزنند.

کیرای بعد از کسب عنوان قهرمانی گفت:

“در حال حاضر احساساتم حتی از زمانی که  بازیکن بودم قوی تر است، ما برای این قهرمانی خیلی تلاش کردیمم.  ما باخت ریو را جبران کردیم. وقتی شما بر روزهای سخت غلبه میکنید ، طعم و احساس پیروزی خاص تر و لذت بخش تر می شود. “

کیرای در حال حاضر از نظر تعداد مدال ،  از لانگ پینگ  مربی سرشناس چینی پیشی گرفت . طلای او در در والیبال ساحلی به طور کلی او را پادشاه والیبال می کند.

قهرمانی تیم والیبال بانوان آمریکا در المپیک توکیو 2020 با کارچ کیرای
olympicsالمپیک آتلانتاالمپیک بجینگالمپیک توکیوالمپیک ریوالمپیک سیدنیالمپیک لندنجام جهانیسرمربی والیبالوالیبالوالیبال جهان
نظرات (0)
افزودن نظر