والیبال ایران در المپیک/ از ادعای مدال تا حذف در مقدماتی

به گزارش آریاورزش تیم ملی والیبال ایران از ژاپن میزبان شکست خورد تا از صعود بی مرحله بعد المپیک جا بماند. در این راستا رئیس فدراسیون بار دیگر از مردم عذرخواهی کرد اما اینگونه عذرخواهی تا کی…!؟

ورزش ایران بلد است از یک رشته ورزشی موفق, ناکامی جدید بسازد، بلد است از شکوه والیبال ایران چیزی باقی نگذارد و این وارونگی در مدیریت حیرت‌آور است.

مرحله گروهی المپیک توکیو 2020 به پایان رسید. لهستان، ایتالیا، ژاپن و کانادا از گروه A و روسیه، برزیل، فرانسه و آمریکا از گروه B به مرحله حذفی راه پیدا کردند. تیم ایران با دو پیروزی مقابل لهستان و ونزوئلا و سه باخت مقابل کانادا، ایتالیا و ژاپن، از صعود به مرحله بعد بازماند.

روند یک ویرانگری در والیبال

حذف زودهنگام والیبال ایران از المپیک، جدایی آلکنو و زمزمه‌های خداحافظی احتمالی سعید معروف. قرار نبود المپیک با این خبرها برای والیبال ایران تمام شود. والیبال تنها امید کاروان ایران برای رسیدن به مدال تیمی بود، اما این امید بسیار زودتر از آنچه پنداشته می‌شد، بر باد رفت.

شکست مقابل ژاپن در توکیو، آن هم در ست پنجم و با اختلاف امتیاز ناچیز، چندان عجیب نیست، اما تیم ملی والیبال ایران پیش از بازی آخرش در المپیک، فرصت صعود آسان را از دست داده بود و ما چند سال است که به ژاپن باخته ایم بازی دیروز فقط آلارمی بود که شاید بیدارمان کند

فدراسیون والیبال ایران شما از رسیدن تیم ملی به سکوی المپیک سخن‌ها گفتید، اما حذف از دور مقدماتی پایان داستان این تیم در توکیو شد. البته تیم ملی والیبال همه چیز را برای ناکامی در المپیک آماده کرده بود. در لیگ ملت‌های ۲۰۲۱، با آن شکست‌های پی‌در‌پی, قابل پیش‌بینی بود که المپیک هم برای والیبال ایران, موفقیت شگفت‌انگیزی را به دنبال نداشته باشد.

ولادیمیر آلکنو در مدت کوتاه همکاری‌اش با تیم ملی ایران نتوانست تیمی بسازد که مطابق ادعاهای مطرح‌شده از سوی فدراسیون والیبال باشد، اما او با چهره‌های جوان تیمش امیدواری‌ تازه‌ای برای والیبال ایران ساخت. با این همه، ترکیب این چهره‌های جوان و بازیکنان باتجربه‌ای مثل سعید معروف، منجر به ساختن مجموعه‌ای موفق نشد، چون فرصت برای تشکیل آن کوتاه بود.

قرار بود سال ۲۰۲۱ برای والیبال ایران موقعیت درخشش در لیگ ملت‌ها و المپیک باشد. اما هر دو فرصت از دست رفت و والیبال ایران با واقعیت‌های تلخی دوچندان مواجه شد.

پس از حذف والیبال ایران، رضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک ایران، از «غیرت» در چهره محمدرضا داورزنی، رئیس فدراسیون والیبال، گفت تا مبادابرای دفاع از داورزنی در مقابل انتقادات دیر شود: «احساس غیرت را در داورزنی و همکارانش دیدم. آن‌ها با شهامت ایستادند و مقاومت کردند و دیدم که چگونه تیم قدرتمند لهستان را شکست دادند. مقابل ژاپن هم بازی بسیار نزدیکی بود و باید بپذیریم که والیبال ایران در مسیر رشد و توسعه قرار دارد.»

در هر رشته ورزشی از کاروان ورزش ایران که ناکامی رقم می‌خورد، ادعای قرار داشتن «در مسیر رشد و توسعه» کلیدواژه‌های مدیران است.هنوز کسی نمی‌داند که ولادیمیر آلکنو کارش را در تیم ملی والیبال ایران ادامه می‌دهد یا نه. او در روزهای آغازین حضورش در ایران گفته بود که می‌خواهد بعد از المپیک توکیو، دورانی را فارغ از مربیگری، استراحت کند. شاید هنوز چنین تصمیمی داشته باشد و کارش را در ایران ترک کند. اما فدراسیون والیبال هم برنامه‌ای برای همکاری با آلکنو بعد از المپیک اعلام نکرده است.

تیم والیبال ایران

 

رئیس فدراسیون و بار دیگر عذرخواهی…

داورزنی، رئیس فدراسیون والیبال ایران، پس از حذف ایران در توکیو درباره آلکنو گفت: “آقای آلکنو یکی از بهترین مربیان دنیاست، این‌که بخواهیم توانمندی ایشان را زیرسوال ببریم، بی‌انصافی است”
اما انتقادات از آلکنو از سوی مجریان تلویزیونی صدا و سیمای ایران و مربیان ایرانی والیبال شدت گرفته است، همان رفتاری که ایگور کولاکوویچ را از تیم ملی والیبال دور کرد.

مصطفی کارخانه، از مربیان ایرانی والیبال، درباره سرمربی تیم ملی والیبال می‌گوید: “آلکنو جایی که باید، نتوانست به پیروزی ما کمک کند. او چون پیش از این المپیک را از نزدیک لمس کرده بود توسط ایران به خدمت گرفته شد، اما در لحظات حساس نتوانست به داد ما برسد. ما آلکنو را به ایران آوردیم تا بهتر شویم. اما شما ببینید، قبل از آمدن او به اینجا ما در رده‌بندی جهانی هشتم بودیم، اما حالا دوازدهم هستیم و نمی‌دانم که بعد از این عملکرد در المپیک پایین‌تر هم خواهیم آمد یا خیر. او نتوانست هیچ کمکی به والیبال ما بکند. ما در حالی او را به ایران آوردیم که در دو سال گذشته هیچ تیم بزرگی را هدایت نکرده بود.

گرچه آلکنو نتایج ناامیدکننده‌ای با تیم ملی ایران گرفت، اما او مربی پرافتخاری است و تیم ملی والیبال کشورش را به مدال طلای المپیک ۲۰۱۲ لندن رسانده است اما نه در مدت ۳ ماه, بلکه این عناوین حاصل سالها تلاش این مربی بوده است.

تیم والیبال ایران

اگر مربیان و کارشناسان کمی دوربین ها را کنار گذاشته و گوشی های خود را نیز در جیبهایشان بگذارند و کمی نیم نگاهی  اوضاع والیبالبیندازند شاید ان وقت بحث کارشناسی که می کنند کمی قابل قبول تر باشد.

وضعیت والیبال ما از پایه و اساس مشکل دارد. از انجایی که تیم های نوجوان و وان با بازیکنان صغر سن به بازیها میروند و مدال می اوردندف از انجاییکه بازیکنان را پیشنهاد می کنند نه امتحان، از انجاییکه از ابتدای ورود فقط در گوشانها میخوانند پیروزی به هر قیمت و لاغیر. حتی مسائل اولیه را درست در اختاز بازیکنان قرار نیمدهند که هنوز خطای خط سرویس میگیرند و دنبال توپ می دوند.

 

aleknotokyo2020المپیک 2020المپیک ژاپنالکنوتوکیو 2020والیبالوالیبال ایرانولادیمیر آلکنو
نظرات (0)
افزودن نظر