مصاحبه مفصل با پوریا فیاضی

به گزارش آریاورزش و به نقل از خبرگزاری تسنیم واحد ارومیه، پوریا فیاضی اکنون با ۲۲ سال سن چهره شناخته شده ای در والیبال ایران است، خیلی زود در تیم ملی والیبال نوجوانان ایران چهره شد و سپس در رده های جوانان درخشید تا پیراهن شماره هفت تیم ملی را پوشید، خیلی ها لقب جیبای ایران را به او داده اند اما او از آنجائیکه اصالتا ترک است لقب “فیاضی تورک اوغلو” را به جیبای سرزمین قهوه ترجیح می دهد.

بی حاشیه است و خیلی زود قبل از آنکه شب زنده داری های شبانه او را از هدف اصلی اش دور کند با مهتا محمدی والیبالیست تیم ملی والیبال بانوان ایران ازدواج کرد، حاصل این ازدواج دختری دوساله به نام جانآن است که خودش می گوید: جآنآن یعنی زندگی.

گفت و گوی تفصیلی زیر حاصل ۹۰ دقیقه گپ و گفت تسنیم با این ستاره جوان تیم شهرداری ارومیه است که در زیر باهم می خوانیم.

تسنیم: لطفا توضیح مختصری در مورد بیوگرافی خودتان بفرمایید.

فیاضی: متولد ۲۲ دی ماه ۷۱ در تهران اما اصالتا ترک هستم و پدر پدربزرگم اهل هشترود تبریز بود، اما من و پدرم متولد تهران هستیم و من در تهران بزرگ شده ام.

تسنیم: از چه زمانی والیبال را شروع کردید؟

فیاضی: من والیبال را در منطقه خانی آباد نو در جنوب تهران در شهرک شریعتی در دبستان شهید رابعی از پنجم دبستان شروع کردم، یک اتفاق کوچک سبب آشنایی من با والیبال شد و در مدارس مناطق ۱۹ تهران در مسابقات بین مدارس شرکت کردیم و بعدها عضو تیم تهران در مسابقات کشوری شده و یکسال بعد اردوی تیم ملی نوجوانان دعوت شدم، در دور اول جزو ۱۲ نفر انتخابی نبودم ولی دور بعد در ترکیب تیم ملی حضور یافتم و امتیاز آورترین بازیکن مسابقات والیبال نوجوانان آسیا شدم.

تسنیم: پس تیم ملی نوجوانان سکوی پرتاب شما بود؟

فیاضی: بله، در تیم ملی نوجوانان شناخته شدم و بعد از قهرمانی در آسیا، به مسابقات جهانی رفتیم و در فینال به تیم صربستان باختیم و دوم شدیم، از آن مسابقات به بعد به تیم ملی جوانان راه یافتم.

تسنیم: در رده باشگاهی در کدام تیم ها بازی کردید؟

فیاضی: سالی که در تیم ملی نوجوانان حضور داشتم به عضویت تیم ماهشهری پتروشیمی در آمدم و پتروشیمی ماهشهر سکوی پرتابم بود و مردم و مسوولین باشگاه خیلی حمایتم کردند، حتی ست کوویچ مربی تیم نیز به نحو شایسته ای از من حمایت کرد و سپس راهی سایپا شدم و ۴ سال طلایی را در این تیم سپری کردم که عناوین مختلفی همچون قهرمانی جام شیخ راشد امارات و نائب قهرمانی لیگ را با این تیم کسب نمودم، در این تیم بود که ولاسکو مرا به تیم ملی در مسابقات جام جهانی ژاپن دعوت کرد و مسابقات ژاپن سکوی پرتابم بود بطوریکه در بازی با صربستان با ۱۹ سال سن بهترین بازیکن شدم.

تسنیم: چه طور شد که ارومیه را برای ادامه بازی انتخاب کردید؟

فیاضی: قسمت بود که با مردم ارومیه آشنا شوم چرا که این شهر مردمان خونگرمی دارد و سال قبل نیز علی رغم تمامی مشکلات سال خوبی با شهرداری ارومیه پشت سر گذاشتیم، باید بگویم سال قبل من با سایپا قرارداد داشتم اما در مذاکرات با سایپا به نتیجه نرسیدیم، همزمان من از تیم های دیگر نیز پیشنهاد داشتم اما دوست داشتم با تیم ارومیه باشم، اتفاقا در این مورد حرف و حدیث های زیادی پیش آمد اما من تمایل زیادی به شهرداری ارومیه داشتم و کار به روزهای آخر کشید، حتی تیمی که هفته اول با شهرداری ارومیه بازی داشت زودتر از من به ارومیه رسیده بود.

تسنیم: چه اتفاقی افتاد که تیم سال گذشته وارد بحران شد؟

فیاضی: دیر رسیدن بازیکنان ملی پوش و ناهماهنگی آنان سبب شد در هفته های ابتدایی وارد بحران شویم، مسابقات سال قبل فشرده بود ولی من به تیم شهرداری امید زیادی داشتیم، سال قبل بدلیل فشردگی لیگ فرصتی برای ریکاوری نداشتیم باخت های متوالی به تیم ضربه زد.

تسنیم: این عدم نتیجه گیری چه تبعاتی داشت؟

فیاضی: وقتی تیم وارد بحران شد حتی مسئولین نیز به کنار کشیدن فکر می کردند، بالاخره آقای حضرت پور زحمت کشیده بود و باخت های تیم کارهای عمرانی آقای حضرت پور را تحت شعاع قرار می داد، به نظر من تیمی که وارد بحران شده بود دو راه بیشتر ندارد، یا باید این تیم را به حال خودش رها یا تمامی راه ها را امتحان کرد، ولی من در دلم کورسوی امیدی داشتم، با ورود آقای کارگرپیشه بستر لازم برای نتیجه گیری شروع شد.

تسنیم: و به یکباره ورق برگشت!

فیاضی: دقیقا به نکته خوبی اشاره کردید. تیم ما در هفته های پایانی لیگ را طوفانی تمام کرد، تیم ما سال گذشته دیر بسته شد و با صلابت و با نظم بازی کردیم، در پلی آف باریچ اسانس بزرگ را شکست دادیم، به معنای کمال و تمام می توانم بگویم سال قبل سال رویایی برای ما و هواداران بود چرا که از خرابات گلستان ساختیم، لطف خدا و کمک هواداران سبب شد که پارسال نتیجه بگیریم نتیجه پارسال سبب شد که امسال تیم خوبی بسته شود، حتی از آقای وطن پرست و پیمان رضایی هم تشکر می کنم که برای تیم زحمت کشیدند، آقای احد یوسفی مدیریت خوبی داشتند.

۱۳۹۳۰۸۲۵۱۸۲۹۵۷۹۰۰۴۰۹۶۰۹۳

تسنیم: نقش هواداران در کسب عنوان سومی لیگ را چگونه ارزیابی می کنید؟

فیاضی: در ورزش برای قهرمانی و روی سکو رفتن سه ضلع به نام های بازیکنان، کادرفنی و مدیریت داریم اما در ارومیه این پروسه ۴ضلعی است، به جرات می توانم بگویم اگر آسیب دیدگی تونی دریافت کننده ما نبود چه بسا پارسال مدال طلا می گرفتیم، بهرحال قسمت خدا بود سوم بشیم.

تسنیم: از هواداران بیشتر بگویید.

فیاضی: مردم ارومیه در این مدتی که در ارومیه بوده ام به من لطف داشته اند جو ارومیه واقعا سنگین است، بگذارید خاطره ای برایتان تعریف کنم، سالی که من در سایپا حضور داشتم در دیدار پلی آف با تیم شهرداری ارومیه روبرو شدیم، وقتی برای سرویس زدن توپ را به سمت بالا پرتاب کردم از صدای سوت تماشاگران توپ لرزید، فشار هوادران بر تیم های حریف فوق العاده است، من دوست داشتم در ارومیه بازی کنم، باید بگویم به لطف هواداران دوباره به تیم ملی دعوت شدم و واقعا حق ارومیه حداقل یک طلای ایران و آسیاست.

تسنیم: نظرتان درباره لیگ امسال چیست؟

فیاضی: این نکته را به یاد د اشته باشید که هیچ تیمی تاکنون بدون باخت در لیگ قهرمان نشده است، همه تیم ها برای ما خطرناک هستند و نباید هیچ حریفی را دست کم بگیریم، باید بگویم ظرفیت سالن جوابگوی هواداران ارومیه نیست، امیدواریم با قهرمانی شهرداری ارومیه در لیگ امسال مسوولین به فکر احداث ورزشگاه بزرگتری باشند، ضمنا هواداران باید در روزهای سخت از تیم حمایت کنند چرا که در هفته های پیش رو بازیهای سختی داریم.

تسنیم: شما خودتان روزی در مقابل تیم های ارومیه ای بازی کرده اید حس و حال یک بازیکن وقتی در الغدیر بازی می کند چگونه است؟

فیاضی: من حس بازیکنان حریف رو درک می کنم چراکه علاوه بر استرس، بازی در این سالن لذت دارد علاوه بر ارومیه، سالن های گنبد و آمل هم جو خوبی دارند اما جو ارومیه خاص است اسم ورزشگاه شش هزارنفری را می شود جهنم گذاشت، جهنمی زمینی!

تسنیم: نظرتان درباره برگزاری جشن رونمایی از پیراهن و بازیکنان تیم چیست؟

فیاضی: والیبال از نظر محبوبیت بی تعارف ورزش اول ایران است، یک مقدار ناهماهنگی های در جشنواره فلامینگوها وجود داشت ولی اصلا انتظار نداشتیم مردم اینگونه استقبال کنند، از کسانی که فرصت نشد در جشنواره فلامینگوها در کنارشان عکس بگیریم معذرت می خواهم، به دلیل کمبود وقت نمی توانیم با همه هواداران روبرو شویم و هواداران عزیز بدانند ما بازیکنان خودمان رو نمی گیریم.

تسنیم: بازی در کنار ستارگان والیبال ایران در شهر عشاق والیبال چه لذتی دارد؟ می گویند سعید نقش مربی آلترناتیو را در تیم ایفا می کند!

فیاضی: بدون شک با حضور سعید معروف در هر تیمی سرعت تیم بالا می رود ضمنا اسپکرهای بزرگ و سریعی داریم که می توانند لرزه به بدن بازیکنان حریف بیندازند، در این وظیفه لیبرو و دریافت کننده ها سخت می شود و ما باید برای سعید معروف خوب توپ رسانی کنیم، سعید بعنوان کاپیتان تیم، مربی دوم تیم نیز هست و در چهارچوب ۹ در ۹ والیبال بعنوان مربی و کاپیتان عمل می کند و در خارج میدان فقط بازیکن است، وی والیبال را خیلی خوب می فهمد و یک قدم از همه ما جلوتر می باشد و قطع به یقین بازی در کنار وی لذت بخش است.

تسنیم: نظرتان درباره امکانات باشگاه شهرداری ارومیه چیست؟ آیا این باشگاه می تواند در رده های پایه موفق عمل کند؟

فیاضی: وضعیت سخت افزاری تمرینات خوب است و باید از مسوولین تشکر کرد که برای باشگاه و تیم این امکانات را تهیه کرده اند و ما تازه به سطح یک باشگاه معمولی می رسیم، در ایران شاید تجهیز محل تمرین سخت است و هرکسی که اینکار را انجام می دهد باید از او تشکر کنیم، در مورد رده های پایه نیز باید گفت بازیکنان جوانی در ترکیب تیم والیبال ارومیه در سوپرلیگ و دسته یک حضور دارند که آینده والیبال ارومیه را تضمین می کنند و مطمئنا که بستر خوبی برای حضور در تیم ملی برایشان فراهم شده است.

تسنیم: دلیل اینکه بسیاری از مردم شما را سهمیه بومی شهر ارومیه قلمداد می کنند چیست؟

فیاضی: واقعا خاطر مردم ارومیه را می خواهم و به دور از تملق، مردم ارومیه عزیز هستند و در قلبم جای دارند، من و خانواده ام آنقدر احساس راحتی می کنیم که احساس می کنم در ارومیه بدنیا آمده ام هرکجا انسان احساس راحتی بکند متعلق به همان جاست.

تسنیم: نظرتان درباره برگزاری تجمعی دیدارهای پایانی لیگ چیست؟

فیاضی: چندین سال پیش بخاطر جلوگیری از حواشی، فدراسیون تصمیم گرفت که مرحله نهایی لیگ را متمرکز برگزار کند و در آن برهه زمانی تصمیم خوبی بود ولی اکنون فرهنگ و درک مردم از والیبال بالا رفته است و باید بازیهای پلی آف تجمعی برگزار نشده و به نظر من تنها بازی فینال بصورت تک بازی برگزار شود.

تسنیم: لیبروی اول تیم تان نیز مصدوم است رابطه تان با علیزاده چگونه است؟

فیاضی: عبدالرضا علیزاده یک بازیکن انرژیک است و با اینکه وی مصدوم است خیلی بیشتر از ما تمرین می کند، عبدالرضا وقتی به تیم ملی بازگشت دوباره دوران اوجش شروع شد، هر بازیکنی یک استایل خاصی دارد و باید بازیکن در این زمینه آزاد باشد، سال قبل نیز من با عبدالرضا علیزاده قرارداد بستم و مطمئن باشید این روزها نیز می گذرد و علیزاده دوباره با قدرت به میادین بازمی گردد، امیدوارم روزی برسد با افتخار در خیابان های این شهر با علیزاده قدم بزنیم و به قهرمانی در لیگ برتر افتخار کنیم.

تسنیم: رقیب جدی تان در تیم ملی نیز امسال در کنار شما حضور دارد.

فیاضی: بله، باید اذعان کنم میلاد عبادی پور بازیکن کاملی است و در تیم ملی از لحاظ دریافت و حمله خیلی باهوش است و اگر مشورت های خوب از افراد با تجربه بگیرد مطمئنا آینده روشنی دارد و امسال با حضور در چنین محیطی پیشرفت دوچندانی خواهد داشت و وی می تواند سال های سال در تیم ملی بدرخشد.

تسنیم: مدال لیگ جهانی امسال در چنگ شما بود ولی متاسفانه پرید.

فیاضی: ما در لیگ جهانی خیلی خسته شده بودیم روز بازی با ایتالیا می توانستیم این تیم را شکست داده و مقام سوم جهان را کسب کنیم، تمامی بچه ها تلاش خود را انجام دادند اما به نظر من بازیکنان باید ذهن خود را آماده کنند تا در روزهای سخت جسم و ذهنشان خالی نشود.

تسنیم: نظرتان در مورد اسلوبودان کواچ چیست؟ ولاسکو موفق تر بود یا کواچ؟

فیاضی: کواچ یک مربی جوان و پرانرژی است و شخصیت متفاوتی با ولاسکو دارد ایشان امسال زیرفشار بود و حداقل باید نتایج سال قبل را تکرار می کرد، کواچ اعتماد بنفس را به بازیکنان داد، شروع خوبی در لیگ جهانی نداشتیم ولی رفته رفته به روزهای اوج رسیدیم جاه طلبی کواچ بسیار ستودنی است، این سبب می شود که همیشه حداقل نتیجه را داشته باشد، کواچ و ولاسکو دو کاراکتر متفاوتی هستند، ضمنا باید از آقای ولاسکو تشکر کنم که پیراهن تیم ملی را در زمان ایشان برای اولین بار پوشیدم و بازیکنان دیگر لیگ را نیز حداقل یکبار به تیم ملی دعوت کرد و وی سبب شد که لیگ پویایی داشته باشیم.

کواچ و ولاسکو قابل مقایسه نیستند و مقایسه این دو قیاس مع الفارغ است و باید به کواچ اعتماد کنیم، دوران ولاسکو تمام شده است و باید به کواچ میدان بدهیم و آوردن نام ولاسکو در برهه زمانی کنونی به نوعی بی احترامی به کواچ است اما سکوی پرتاب والیبال ایران در زمان ولاسکو پایه ریزی شد.

ضمنا باید از امیر خوش خبر عزیز نیز تشکر کنم که بعنوان سرپرست تیم در مواقع بحرانی به داد بازیکنان می رسید و سهم بسزایی در روحیه دهی به بازیکنان داشت.

تسنیم: نظرتان درباره داربی چیست؟ آبی هستید یا قرمز؟

فیاضی: داربی همیشه برایم جذابیت داشت، من استقلال را دوست دارم ولی عاشق علی دایی نیز هستم اما امسال نسبت به درابی بی تفاوت خواهم بود چرا که علی دایی را بدون دلیل و باغرض ورزی کنار گذاشتند، باید بگویم تراکتورسازی صد در صد در فوتبال، نقش شهرداری ارومیه را در والیبال بازی می کند، ضمنا یک رئال مادریدی دوآتیشه و طرفدار رونالدو هستم، کاش لئو مسی و رونالدو در یک برهه زمانی ظهور نمی کردند.

تسنیم: نظرتان درباره قضایای اخیر علی دایی و مایلی کهن چیست؟

فیاضی: به نظر من همه چیز با صحبت قابل حل است و قضیه اخیر هم قابل حل تر بود و دوست نداشتم شاهد این چنین درگیری بین شاگرد و مربی باشیم و باید بزرگترهای ورزشی پادرمیانی می کردند.

تسنیم: حسین معدنی هم که خیلی زود از بین ما رفت.

فیاضی: (بغض می کند). جای خالی چنین افرادی همیشه حس می شود و امیدواریم با  این نتیجه هایی که تیم ملی می گیرد روح وی شاد شود و این نتیجه ها در واقع نتیجه زحماتی است که وی کشیده است به شخصه معتقدم بزرگمرد والیبال ایران بود و خیلی سخت است تا مدت ها بتوان جای چنین افرادی پر شود.

تسنیم: در پایان اگر صحبتی مانده است بفرمائید.

فیاضی: جا دارد از شما تشکر کنم که این تریبون را در اختیار بنده گذاشتید تا بتوانم نکته نظرات خودم را بیان کنم ضمنا از تمامی هواداران عزیز نیز متشکرم که یار و یاور ما بوده اند و امیدوارم بتوانیم آنها را در لیگ امسال شاد کنیم.

منبع : گفتگو از شادی زلفی و مرتضی حیدری مرنگلو ، خبرگزاری تسنیم

Wwwxxxx downlod xxx video mula-landi