مصاحبه اختصاصی آریاورزش با بهروز عطایی درباره شرایط تیم کاله آمل

به گزارش آریاورزش ، بهروز عطایی سرمربی تیم کاله آمل بعد از شکستی که تیمش در مقابل پیکان داشت در گفتگویی که با خبرنگاران آریاورزش داشت ، به نکات بسیار جالبی اشاره کرد که با هم این مصاحبه صمیمانه و تکمیلی را از دیده می‌گذرانیم :

آریاورزش : عملکرد تیم کاله را در بازی گذشته مقابل پیکان چطور دیدید؟

عطایی : ببینید ، قرار نیست ما جزء تیم‌هایی باشیم که روی سکو می‌روند، در واقع باشگاه تیم را برای قهرمانی در این فصل نبسته است. برای موفق شدن به یک سری ابزار نیاز داریم اما به هر حال باشگاه امسال این ابزارها را در اختیار ما نگذاشت. ولی من فکر میکنم که بهتر از آن چیزی که الان هستیم می‌توانیم بازی کنیم. به جز باخت مقابل پیکان، تیم‌های دیگری هم بودند که نباید مقابلشان شکست میخوردیم و خودمان را دچار چالش کردیم و علاوه بر آن ذهنمان را درگیر کردیم.

آریاورزش : حقیقتا کاله یکی از تیم‌های خوب و غیرقابل پیش بینی لیگ امسال است اما به نظر می‌رسید از نظر دفاعی در بازی قبل خیلی مشکل داشت؟

عطایی : بله درست است، در واقع در دام دفاعی تیم پیکان گیر کرده بودیم. ما خیلی خوب آنها را می‌شناختیم، و بر این اساس آنالیزشان کرده بودیم و برای مقابله با پیکان برنامه داشتیم تا بتوانیم پرقدرت ظاهر شویم. اما موضوع مهم این است که ما محدود به توانایی‌های بازیکنان و ابزارهایی که در اختیار داریم هستیم. یک زمان شما راهکار را می‌دانید ولی برای مهار آن، داشتن ابزار برای شما خیلی مهم است. بگذارید مثالی برایتان بزنم، مثلا وقتی شما سوار یک ماشین پر قدرت و سرعت زیاد هستید، و از طرفی شخص دیگری که از شما راننده ماهرتری است سوار ماشینی با قدرت و سرعت کمتری است، هر چقدر هم که او راننده خوبی باشد، قدرت و سرعت بالای ماشین شما اجازه نمی‌دهد که آن راننده به شما برسد. در مورد ما مربیان هم به همین شکل است ما مربیان میتوانیم ۱۰-۱۵% کیفیت تیممان را بالا ببریم. مثلا وقتی تیمی چهارم میشود، به جایگاه سوم ببریم یا اگر تیمی در رده هشتم قرار دارد به جایگاه ششم بیاوریم. معمولا هم در سال های اخیر کاله همیشه جلوتر از پیش بینی هایی که باشگاه داشته عمل کرده است. ما سال اول تیم را برای پنجم- ششمی بستیم، سوم شدیم، سال دوم برای سکو بستیم سوم شدیم، سال سوم برای فینال بستیم اول شدیم، سال چهارم برای قهرمانی بستیم اول و سوم آسیا شدیم، سال پنجم برای پنجم- ششمی بستیم اما نایب قهرمان شدیم. توانایی‌ها باید اینجا بررسی شود. به هر حال تیمی که قرار نیست قهرمان شود، شما نمی‌توانی آن را قهرمان کنی.

تصاویر مسابقه بانک سرمایه و کاله آمل در هفته نهم لیگ برتر ۹۴
تصاویر مسابقه بانک سرمایه و کاله آمل در هفته نهم لیگ برتر ۹۴

آریاورزش : به نظر شما یک تیم برای قهرمان شدن به چه ابزارهایی نیاز دارد؟
عطایی : ببینید یک موضوعی در ورزش هست و آن این است که متأسفانه کسانی هستند که خیلی تخصصی کار نمی‌کنند. وقتی من در مورد والیبال حرف می‌زنم یا یک منتقد یا کارشناس صحبت می‌کند باید به حرف آنها استناد کرد، یعنی وقتی شما صحبت من را نقل و قول می‌کنید و این صحبت ها جایی بیان میشود خواننده باید درک کند که این حرف با حرف یک فرد عادی تفاوت دارد. محتوایش مختص خود ورزش است و آن حرف عمقی بیان شده است. من اعتقاد شخصی‌م این است که خیلی‌ها وقتی تیمی قهرمان می‌شود میگویند تیم خوبی بوده، خب طبیعی است ، تیم قهرمان همیشه تیم خوبی است و شکی در آن نیست. ولی ما تیم های خوب زیادی داریم که قهرمان نمیشوند.شما همیشه در لیگ سه الی چهار تا تیم خیلی خوب می‌بینید اما در نهایت فقط یک تیم قهرمان می‌شود. تیمی که قهرمان شده ، درست ترین عملکرد را داشته که بقیه نداشتند به این خاطر که هزینه کردند.

شما نمی‌توانید فقط بگویید تیم خوبی که قهرمان شده بازیکن خوب زیاد داشته، خب داشته باشد، چون یک تیم قدرتمند میتواند قهرمان باشد یا تیمی قهرمان است که بتواند از همه لحاظ قوی باشد. شما در جام‌های جهانی فوتبال –والیبال و بسکتبال و .. می‌بینید تیمی که قهرمان شده از اول پیش بینی می‌شد یکی از تیم‌هایی باشد که مدعی قهرمانی است. هیچ وقت تیمی که مدعی قهرمانی نیست امکان ندارد که بیاید و قهرمان شود. و تیم‌های قهرمان همیشه با کیفیت ترین عملکردها را داشتند.

تصاویر مسابقه والیبال متین ورامین و کاله آمل 
تصاویر مسابقه والیبال متین ورامین و کاله آمل

مثال‌های من بیشتر فوتبالی است چون برای مردم قابل لمس‌تر است شما اگر بپرسید بازیکن سرعتی زن دوم تیم ملی فرانسه کیست؟ کمتر کسی بداند اما مردم گواردیولا را میشناسند. در فوتبال هم باشگاه‌های اروپایی مثل رئال مادرید، منچستر یونایتد، بایرن مونیخ ، بارسلونا و بسیاری تیم‌های پر قدرت دیگر حضور دارند که برای قهرمانی بسته می‌شوند اما از بین آنها تیمی قهرمان میشود که بهترین عملکرد را دارد. متأسفانه ما در ایران یاد گرفتیم وقتی تیمی قهرمان می‌شود بقیه برای اینکه قهرمانی را زیر سؤال ببرند می‌گویند خب آن تیم این همه بازیکن ستاره داشته معلوم است که باید قهرمان میشد. اما کسی نگفت که کاشان با آن همه بازیکن ستاره چرا آن سال قهرمان نشد ، ولی کاله به پلی آف ۴ تیم صعود کرد. و سالی که با موسوی بودیم و تیم قدرتمندی هم داشتیم قهرمان لیگ شدیم در صورتی که باخت هم داشتیم . این موضوع بسیار مهمی است که جامعه والیبال و بیشتر جامعه غیرتخصصی والیبال به آن نمی پردازند.

و یک نکته مهم دیگر، ببینید من با همه مدل بازیکن و تیم کار کردم هم تیم خیلی خوب داشتم وهم تیم متوسط و ضعیف . باور کنید کار کردن با تیم قدرتمند به مراتب سخت تر از تیم های سطح پایین تر است، در واقع از عهده هر مربی بر نمی‌آید. اداره کردن بازیکنان بزرگ و باکیفیت به مراتب سخت‌تر است، چون بازیکنان توقعات بالاتری دارند و انتظارات هم بالاست. همان مربی‌ای که تیم قدرتمندی دارد اعتبار بیشتری به تیمش میدهد و شما می‌بینید که باشگاه ها اصولا به دنبال مربی خیلی توانمند و کاربلد هستند. شما اگر به لیگ خودمان نگاه کنید می‌بینید که ٣ مربی سابقه قهرمانی در لیگ را دارند. همانطور که می‌بینید تیم‌های زیادی هستند که قدرت و قابلیت قهرمان شدن را دارند.اگر تیم پیکان قهرمان میشود ، سیستم باشگاه پیکان کمک می‌کند. اگر کاله قهرمان می‌شود سیستم باشگاه کاله به این قهرمانی کمک می‌کند. همانطور که می‌بینید فقط دو تیم در ایران توانستند قهرمانی خود را تکرار کنند ، کاله و پیکان . به دلیل این که این دو باشگاه سیستم دارند. پیکان اگر از بازیکنان خیلی خوبی بهره‌مند میشود در عین حال قابلیت قهرمان شدن را دارد . یا کاله اگر تیم خوبی داشته باشد قابلیت قهرمان شدن دارد. ما همان سال اول که قهرمان شدیم با ٩ تا باخت این عنوان را به دست آوردیم. جایی که باید می‌بردیم بردیم و این نکته بسیار مهم است و باید به این موضوع خیلی توجه شود این مسئله کمک میکند به اینکه چگونه در ارتباط با کادر تیممان تصمیم بگیریم.

بهروز عطایی
بهروز عطایی

آریاورزش : دقیقا حرف شما کاملا درست است ، لیگ دو یا سه سال قبل که باشگاه کاله برای قهرمانی تیم داری نکرده بود ، باریج اسانس با تمام ستاره هایی که در خدمت داشت و بیشتر پیش بینی ها برای اولی یا دومی این تیم بود ، اما در مرحله اول پلی آف به شهرداری ارومیه ای باخت که در رده هشتم جدول قرار گرفته بود و تیم کاشان اصلا بین چهار تیم قرار نگرفت در حالی که ارومیه سوم شد..

عطایی : بله، در همان سال ما توانستیم در مرحله نیمه نهایی پیکان را هم ببریم . ولی خب پیکان تیم قدرتمند و با سیستمی است وقتی بخواهیم جلوی همچنین تیم قدرتمندی بازی کنیم باید با یک استراتژی درست بازی کنیم. هم بازیکنان خوبی دارد هم مربیان و مدیریت خوبی در اختیار دارد که بر همه چیز اشراف دارد ، که این موجب میشود تیم درست هدایت شود . بعضی باشگاه ها هستند که مدیریت خوبی دارند اما هدایت خوبی ندارند یا بالعکس. ولی تیم پیکان همه این موارد را با هم در اختیار دارد. این موارد در مورد تیمی مثل کاله هم صدق میکند. من همیشه بر این موضوع تأیید می‌کنم که وقتی یک مجموعه باشگاهی قهرمان می‌شود از بالاترین سطح که مدیریت است تا پایین‌ترین سطح که تدارکات باشد در این موفقیت نقش تأثیرگذار و به سزایی دارند.

آریاورزش : باشگاه کاله یکی از اسپانسرهای خوبی است که برای حمایت از جوانان و نوجوانان سرمایه گذاری میکند و تیم کاله جوان را هم در لیگ دارد ، آقای امیرحسین اسفندیار یکی از بازیکنان جوانی است که از تیم ملی نوجوانان به تیم شما اضافه شدند چرا در مقابل پیکان که با مشکل حمله مواجه بودید از ایشان استفاده نکردید و به نوعی او را محک زده باشید؟

عطایی : توجه کنید، هیچ کس به اندازه من و کادر من بازیکنانم را نمی‌شناسند. بازیکنانی که دیروز داخل زمین بازی میکردند در آن شرایط تواناییشان بیشتر از امیرحسین بود، ضمن اینکه من اعتقاد دارم بازیکن نوجوان یا جوان باید پله پله جلو برود. یعنی شما اگر بازیکن جوان تر را در یک فضایی قرار دهی که بار روانی آن فضا بر توانایی هایش چیره شود ، شما در واقع آن بازیکن را خراب کردی و اعتماد به نفس اش را از بین برده ای . من نمیتوانم بازیکنی مثل اسفندیار را در چنین موقعیتی قرار دهم در حالی که داشتم می‌باختم . و این موضوع باعث میشود که او از لحاظ روحی آسیب ببیند. و من اصلا این اجازه را به خودم و بازیکنم نمی‌دهم . چون این بازیکن ها را برای آینده نیاز دارم و برای همین به آنها کمک می‌کنم تا برای آینده والیبال مثمر ثمر باشند. در بازی مقابل پیکان ما تمام تغییرات را داخل زمین ایجاد کردیم ولی جواب نگرفتیم، چون نمی‌توانستیم آن بازی را ببریم . اگر اسفندیار در آن شرایط بازی میکرد از لحاظ روحی دچار مشکل می‌شد و کار را سخت تر می‌کرد.شاید اسفندیار فکر میکرد اگر بازی کند میتواند عملکرد خوبی داشته باشد، این حریص بودن برای بازی کردن باعث می‌شود که قابلیت بازی کردن را داشته باشد و توانایی هایش را خوب ارائه بدهد آن وقت می‌توانم ازاین بازیکن استفاده کنم و از او بهره برداری کنم.

u19-Iran-russia-2-shahrivar-94-94

آریاورزش : درست مثل زمانی که آقای عبادی پور را معرفی کردید؟

عطایی : بله ، کاری که ما در سال‌های گذشته هم انجام دادیم.آقای عبادی پور از بازیکنان نوجوانان ما بود که من سرمربی آن تیم بودم. میلاد را جذب تیم کاله کردم و در ترکیب اصلی تیمم قرار دادم. در حالی که بازیکنی بهتر از آن در ترکیب تیمم داشتم. ولی میلاد را در آن پستی گذاشتم که حتی بازیکن معترض هم می‌شد، که مثلا من از میلاد بهترم . ولی من باورم این بود که میلاد این توانایی را دارد و میتواند بازیکن بزرگی شود. همان موقع گفتم میلاد میتواند یک ابر ستاره شود. او در کاله پله پله بازی کرد. درست است که کواچ از او استفاده کرد اما اگر ولاسکو هم بود او را انتخاب می‌کرد. همانطور که خودم به استعدادها و توانمندی‌های این بچه باور داشتم گفته بودم که میلاد بازیکن خیلی خوبی خواهد شد. به هر حال میخواهم این را خدمتتان عرض کنم که راه استفاده از بازیکن های نوجوان و جوان پروسه سختی دارد و نمیتوانی مرتب او را داخل زمین ببری و هی تعویضش کنی. ولی میلاد در سن ١٩ سالگی به جایگاهی رسیده بود که من به راحتی جای فرهاد نظری‌افشار و حمزه زرینی که در اوج خودشان بودند او را بازی می‌دادم و جواب هم می‌گرفتم.

آریاورزش : احتمال این که در پلی آف مرحله اول دوباره کاله و پیکان رو در روی هم قرار بگیرند زیاد است برای آن روز و این بار شکست پیکان چه فکری کرده اید ؟

عطایی : ما اول تمام تلاشمان را می‌کنیم که در بازی های پلی آف حضور داشته باشیم. شرایط برنامه ریزی هایمان فرق می‌کند. یعنی استراتژی بازی های ما با چیزی که الان است کاملا متفاوت است. در مرحله پلی آف یک کاله پر ریسک و پر خطر را خواهیم داشت و فکر میکنم هر تیم که به کاله برخورد کند خیلی دچار مشکل خواهد شد . چون موقعیت تیم ما در آن زمان با چیزی که الان هستیم غیر قابل مقایسه خواهد بود. توصیه میکنم به تیم ها که اگر تیم کاله به پلی آف صعود کرد از ما واقعا بترسند.

تصاویر دیدار پیکان و کاله آمل-هفته شانزدهم لیگ برتر
تصاویر دیدار پیکان و کاله آمل-هفته شانزدهم لیگ برتر

آریاورزش : حتما همینطور است و من فکر میکنم یک علت مهم آن این است که کاله نظم تیمی خیلی خوبی دارد، شما خیلی خوب به بازیکنانتان انگیزه و باور میدهید و این باعث شده که آنها به شما و کاری که انجام می‌دهید ایمان و باور قلبی داشته باشند خیلی خوب صحبت های شما را می پذیرند. مثل بازی با اردکان، چه کار کردید واقعا که باعث شد آن نتیجه حیرت‌آور را رقم بزنید ٬ خصوصا ست اول ١٩-٢۴ عقب بودید اما با یک تایم اوت شرایط کاملا عوض شد و ٢٧-٢۵ پیروز شدید؟

عطایی : پارامترهای زیادی وجود دارد. ورزش یک مقوله مطلق نیست. شما در ورزش همیشه دو دو تا را چهار تا نمی‌بینید. گاهی میشه ٣ و گاهی ۵ تا. چون ورزش در یک شرایط مشخص نیست. گاهی می‌بینید یک تعویض و یا یک صحبت در یک مسابقه جواب میدهد ولی در بازی دیگر می‌بینی با همان تعویض و همان لحن و ادبیات جواب نمی‌گیری. ببینید شما در ورزش با یک سری ابزار انسانی روبرو هستید که ورزشکارند و ممکن است در یک شرایط و برهه‌ای از لحاظ ذهنیتی قرار داشته باشند که مانند دوره قبل خودش نباشد و یا دقیقا بر عکس . وقتی شما از یک بازیکن استفاده کردی و جواب گرفتی معنی‌اش این نیست که دفعه بعد هم میتوانی دوباره همان جواب را بگیری، یا نه ممکن است حتی بهتر از دفعه قبل هم ظاهر شود، این موضوع کاملا تفاوت مربی کارآمد و ناکارآمد را مشخص میکند ، که چطور از بازیکنانش استفاده کند و بهترین بازی را از بازیکناش بگیرد.

آریاورزش : حمزه زرینی چطور؟ متأسفانه بعد از مصدومیتی که داشت اندکی از شرایط آرمانی‌اش در زمان تیم ملی دور شد و دو بازی هم ذخیره بود.

عطایی : بله حمزه هم پس از مصدومیت هنوز به شرایط ذهنی و روحی سابقش نرسیده، در بازی قبل از او استفاده کردیم و تقریبا ۵٠-۵٠ نتیجه گرفتیم انشالله او هم به شرایط سابقش خواهد رسید.

مصاحبه از مرضیه راد و پردیس آریافر

تصاویر دیدار پیکان و کاله آمل-هفته شانزدهم لیگ برتر
تصاویر دیدار پیکان و کاله آمل-هفته شانزدهم لیگ برتر
Wwwxxxx downlod xxx video mula-landi