داورزنی: اقبال مردم به والیبال ۱۰ برابر شده

به گزارش آریاورزش و به نقل از خبرگزاری فارس، یکی از حماسه‌های ملی که ملت ما را غرق شادی کرد؛ شاهکار تیم ملی والیبال در لیگ جهانی، قهرمانی جهان و بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون بود. افتخارات ورزشی بزرگی که به گواه کارشناسان، علت و ریشه آن در مدیریت قوی و بنیادین در فدراسیون این ورزش بوده و کشف و پرورش استعدادهای نوجوان و جوان در سال‌های گذشته باعث به دست آمدن این افتخار ملی و تحرک ورزشی در والیبال بوده است. والیبال کشور این افتخار را دارد که در زمره ده تیم برتر دنیا باشد. چند سال پیش والیبال ما آرزو می‌کرد که چند پوئن از ژاپن، کره و چین بگیرد. زمانی در رده‌های هشتم و نهم آسیا جا خوش کرده بود، اما مدیریت مردی از سرزمین سربداران کشور و برنامه‌های مدون وی و همکارانش موجب شد که حالا والیبال ایران قهرمان آسیا باشد و در جمع تیم های برتر دنیا قرار بگیرد.

محمدرضا داورزنی این روز‌ها با مدیریتش تلاش می‌کند تا والیبال به حاشیه نرود و سعی می‌کند نظم حرف اول را در فدراسیونش بزند؛ موفقیت‌های اخیر والیبال موجب شد تا از وی دعوت کنیم تا با حضور در خبرگزاری فارس مصاحبه‌ای با وی داشته باشیم؛ متن مصاحبه داورزنی را در زیر می‌خوانید:

* برای حضور در مسابقات قهرمانی جهان بازیکنی مانند محمد موسوی اعلام کرد که خسته است و نمی‌خواهد به رقابت‌ها اعزام شود؛ این شرایط را چگونه مدیریت کردید؟

در تمام فعالیت‌هایی که در ورزش رخ می‌دهد حوادثی هم وجود دارد. اداره این حوادث لازمه مدیریت کردن ورزش است؛ ما هم همواره با مشکلات مختلفی مواجه هستیم و باید بتوانیم آنها را مدیریت کنیم. فدراسیونی که ۷-۸ تیم ملی دارد باید بپذیرد که با چالش‌های مختلفی مواجه شود و برای آنها چاره‌اندیشی کند. ما در موضوعاتی مانند اتفاقی که برای موسوی و سایر بازیکنان رخ داد سعی کردیم اوضاع را مدیریت کنیم؛ بازیکنان خسته بودند و نیاز به استراحت داشتند و حتی مواردی داشتیم که یک ورزشکار به دلیل مسائل خانوادگی نمی‌توانست در اردوی تیم ملی حاضر شود. اداره کردن، تفکیک، مدیریت و تشخیص اینکه یک بازیکن باشد یا نباشد برمی‌گردد به شناخت کامل مسئولان فدراسیون از شرایط بازیکنان؛ وارد حوزه خانوادگی و شخصی نمی‌شویم، اما همه تلاش خود را انجام می‌دهیم که مشکلات شخصی آنها را حل کنیم و در سایر موارد هم به گونه‌ای رفتار کنیم که لطمه‌ای به منافع کشور وارد نشود. همه فعالیت‌هایی که ما در ورزش کشور انجام می‌دهیم برای حفظ منافع ملی و ارتقای عزت و جایگاه بین‌المللی ایران است؛ در این بخش سرمایه گذاری کلانی هم انجام می‌شود. برخی مواقع بازیکنان ما تصمیمات احساسی می‌گیرند و مشکلاتی دارند که به حق است، اما درک زمان و مکان و درک اینکه چه کاری اولویت دارد یا ندارد به فدراسیون مربوط می‌شود تا از تمام ظرفیت‌ها در زمان خودش خوب استفاده کنیم تا به اهدافی که از قبل پیش‌بینی کرده‌ایم گام برداریم.

* یعنی حرف اول و آخر را فدراسیون می‌زند؟

در جریان اردوهای تدارکاتی این احساس ایجاد می‌شود که بازیکنی مانند محمد موسوی احساس خستگی می‌کند و برخی از بازیکنان هم دردهای کهنه‌ای دارند که در طول تمرین آنها را اذیت می‌کند. در این شرایط بازیکنان فکر می‌کنند اگر در تورنمنتی حضور نداشته باشند برایشان بهتر است، اما تشخیص این موضوع به کادر فنی و فدراسیون مربوط می‌شود. باید این موضوع را  بپذیریم که همه ما چه بازیکن و چه کادر فنی و حتی مسئولان فدراسیون سربازانی هستیم که باید در خدمت نظام باشیم و درجهت حفظ منافع کشور گام برداریم. من موسوی را خیلی دوست دارم و معتقدم یکی از بهترین بازیکنان ایران است، اما با درخواست وی موافقت نکردم و از وی خواستم مانند یک سرباز که تا حالا در خدمت تیم ملی بوده باز هم به ماموریت خود ادامه دهد. همانطور که دیدیم موسوی در مسابقات قهرمانی جهان و بازی‌های آسیایی نقش بی‌بدیلی داشت و جا دارد به نوبه خودم از زحمات وی و تمام بازیکنان یکبار دیگر تشکر کنم.

 

* در مسابقات قهرمانی جهان عنوان ششمی را با مربی جوان و با انگیزه‌ای به نام کواچ کسب کردیم؛ کمی در خصوص این مسابقات توضیح دهید.

در اهداف فدراسیون ما و چیزی که برای امسال تنظیم کرده بودیم این بود که به مرحله دوم صعود کنیم که این موضوع را در تابلوی اتاقم هم نوشتم. مسابقات قهرمانی جهان سطح بسیار بالایی دارد؛ المپیک‌ها هر ۴ سال یک بار برگزار می شوند و به لحاظ رنکینگ و امتیاز دادن به فدراسیون‌ها از ۱۰۰ امتیاز شروع می‌شود. قهرمانی جهان هم از ۱۰۰ امتیاز شروع می‌شود؛ این در حالی است که لیگ جهانی از ۵۰ امتیاز شروع می‌شود. شاید بازی‌های آسیایی تاثیری در رنکینگ فدراسیون جهانی نداشت، اما باید برای دفاع از حیثیت والییال ایران به کره می‌رفتیم و حتما قهرمان می‌شدیم. بازی‌های آسیایی از آن جهت برایمان اهمیت داشت که باید در این مسابقات از اعتبار والیبال ایران دفاع می‌کردیم، اما رقابت‌های قهرمانی جهان برای ما اهمیت خاصی داشت چون روی رنکینگ هم تاثیرگذار بود. طبیعی است در چند سال اخیر نگاه والیبال جهان به ایران تغییر کرده و پذیرفته‌اند که ایران یکی از قدرت‌های جدید والیبال دنیا است و به ما احترام می‌گذارند. شروع کار ما در مسابقات قهرمانی جهان با دو پیروزی برابر ایتالیا و آمریکا آغاز شد که این پیروزی‌ها این موضوع را در فدراسیون جهانی تداعی کرد که ایران رویای سکوهای جهانی را در سر می‌پروراند. در مجموع انتظاری که از تیم ایران در مسابقات قهرمانی جهان داشتیم تحقق پیدا کرد و حتی فراتر از اهدافی که پیش‌بینی کرده بودیم گام برداشتیم و طبیعتا رفتن به جمع ۶ تیم برتر جهان یک کار بسیار بزرگی بود که اتفاق افتاد. در جایی که بزرگان والیبال دنیا نتوانستند راه پیدا کنند ایران ششم شد.

* حفظ آمادگی بازیکنان در چنین شرایطی هم کار بسیار سختی است.

ما لیگ جهانی را داشتیم و پس از آن به مسابقات مهمی مانند قهرمانی جهان پا گذاشتیم. تمام تیم‌ها تحت فشار بودند و کار به جایی رسید که سرمربی صربستان پس از بازی برابر ایران گفت ما توان بازی نداشتیم و حتی روسیه در بازی برای کسب عنوان پنجم- ششمی با تمام توان وارد شد تا حداقل عنوان پنجمی دوره گذشته خود را تکرار کند. درخشیدن در مسابقات قهرمانی جهان برای والیبال ایران یک ارزش است. همه تیم‌ها یک روز خوب و یک روز بد دارند، اما در مجموع من از کار تیم ایران در مسابقات قهرمانی جهان بسیار راضی هستم و معتقدم برای رفتن به سکوی المپیک باید پخته‌تر، باتجربه‌تر و آبدیده‌تر شویم. شکست برابر تیم‌های بزرگ به ما کمک می‌کند تا بتوانیم شرایط بهتری برای آینده داشته باشیم و جلوگیری می‌کند از اشباع شدن تیم. چرا که تیم باید احساس نیاز و ولع داشته باشد برای رفتن بر روی سکوی المپیک. ممکن بود در مسابقات قهرمانی جهان روی سکو هم برویم که این موضوع بسیار خوب و خوشایند بود، اما به قول قدیمی‌ها نباید غوره نشده مویز شویم؛ بلکه باید منطقی و پله پله پیش برویم. در حال حاضر رشد ما موشکی است و شاید این موضوع خیلی به صلاح والیبال نباشد.

* چرا این سیر صعودی و رشد موشکی که در والیبال وجود دارد در سایر رشته‌ها مخصوصاً فوتبال رخ نمی‌دهد؟

قیاس کردن رشته‌ها با هم خیلی مناسب نیست، چرا که هر رشته شرایط خاص خودش را دارد، اما یک اصل وجود دارد ما برای رسیدن به یک هدف باید ببینیم ظرفیت، استعداد و یا امکاناتش را داریم یا نه. با توجه به شناختی که از وضعیت عمومی کشور دارم، معتقدم در خیلی از رشته‌های ورزشی این قابلیت وجود دارد که اگر استراتژی مشخصی داشته باشیم در آسیا روی سکوی قهرمانی قرار بگیریم و در مسابقات جهانی هم جزو برترین‌ها باشیم چون جوان ایرانی و استعدادهای ناب ایرانی به لحاظ فیزیکی و ذهنی و استعدادی شرایط بسیار خوبی دارند. من این باور را دارم که در خیلی از رشته‌های ورزشی این قابلیت وجود دارد که حرف‌های زیادی برای گفتن در محافل جهانی داشته باشیم. طبیعی است که موانع و مشکلاتی بر سر راه وجود داشته باشد که وظیفه ما مدیران این است که تلاش کنیم و این موانع را برطرف کنیم و ظرفیت‌های بالقوه را به بالفعل تبدیل کنیم.

 

* مهمترین آفت در مسیر پیشرفت چیست؟

چیزی که آفت کار است و جلوگیری می‌کند از اینکه ما به اهدافمان برسیم این است که ما متن کار را فراموش کنیم و به حاشیه بپردازیم. وقتی که حاشیه فعالیت‌های یک فدراسیون بیشتر از متنش باشد کار با مشکل روبرو می‌شود و مدیران مجبورند بیشتر وقت خود را برای برطرف کردن حاشیه‌ها بگذارند و با این شرایط نه تنها یک هم‌افزایی ایجاد می‌شود بلکه موانع بیشتری را هم ایجاد می‌کند. فکر می‌کنم این قابلیت در ورزش کشور وجود دارد که با همدلی، انسجام و همکاری نزدیک‌تر با دستگاه ورزش کشور با دولت بتوانیم به اهداف بالایی دست پیدا کنیم. امکان ندارد که والیبال بتواند به تنهایی به اهداف خود دست پیدا کند. ما بدون کمک همه ارگان‌ها به خصوص دولت، وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک نمی‌توانیم به آنچه که می‌خواهیم برسیم. اساسا تحقق اهداف منوط به همکاری و ارتباط بین فدراسیون ملی با سایر ارگان‌ها است. این موضوع در برخی فدراسیون‌ها با چالشی روبرو شده است که به سود منافع ملی نیست و می‌طلبد که به سمت وحدت و همدلی گام برداریم.

* اخیراً تصمیمی اتخاذ شد تا تیم ملی نوجوانان در قالب یک تیم باشگاهی در رقابت‌های لیگ برتر والیبال حضور پیدا کند. هدف از اجرای این طرح چیست و آیا فکر نمی‌کنید این کار با شکست روبرو شود؟

چند سالی بود که می‌خواستیم این موضوع را تست کنیم. قابلیت تیم‌های نوجوانان ما تاکنون قابلیت خوبی بود اما امسال قابلیت ویژه‌ای داشت چرا که در مسابقات قهرمانی آسیا بدون واگذاری حتی یک ست به حریفان بر روی سکوی اول ایستاد. با توجه به اینکه بازیکنان این تیم آینده‌سازان والیبال ایران هستند و قابلیت بالایی دارند خواستیم که زودتر وارد چرخه حرفه‌ای شوند، چرا که انتظارات از والیبال ایران بالا است و نیازمند پشتوانه‌سازی سریع‌تری هستیم و از طرفی میزبان مسابقات قهرمانی نوجوانان جهان هستیم. می‌توانستیم کاری به بازیکنان این تیم نداشته باشیم تا هر کدام به یک تیم باشگاهی بروند و کمتر از آنها استفاده شود. به همین دلیل تصمیم گرفتیم نوجوانان را در قالب باشگاهی وارد لیگ برتر کنیم تا در مسابقات مختلف حضور داشته باشند و با فضای مسابقه بیشتر آشنا و در مجموع بیشتر آماده شوند. با این کار نوجوانان والیبال ایران پروسه رشد پیشرفت را سریع‌تر طی می‌کنند و تجربه میدان لیگ برتر به آنها کمک می‌کند تا در مسابقات قهرمانی جهان خیلی راحت‌تر باشند و عملکرد بهتری از خود نشان دهند. با این شرایط بازیکن در شرایط تصمیم داریم تا اتفاق سال ۲۰۰۷ را تکرار کنیم. فکر کسب عنوان قهرمانی جهان را در سر داریم و از همه باشگاه‌ها این انتظار را داریم که شرایط را درک کنند و منافع ملی را به منافع باشگاهی خودشان ترجیح دهند.

* پس از کسب موفقیت‌های اخیر والیبال چقدر اقبال مردم به این رشته بیشتر شده است؟

نظر و دیدگاه مقام معظم رهبری درمورد ورزش قهرمانی بسیار قشنگ بود؛ ایشان ورزش قهرمانی را مانند قله توصیف کردند که همه از پای کوه به سمت قله حرکت می‌کنند. موفقیت‌های ما در محافل بین‌المللی قله‌ای است که ایجاد انگیزه می‌کند برای سایر ورزشکاران و افرادی که در حاشیه و اطراف قله حضور دارند. انتظاری که ما داریم این است که وقتی یک رشته احساس غرور و عزت را به جامعه می‌دهد و تبدیل به یک برند اجتماعی می‌شود و مورد توجه همه ایرانی‌ها قرار می‌گیرد برای نسل جوان ما انگیزه باشد. والیبال ایران یک نشاط را به نسل جوان و جامعه ما داد و این موجب شد تا افکار عمومی و مردم بیشتر به والیبال توجه کنند و قسمتی از ذهن خود را به این رشته اختصاص دهند و این امر موجب می‌شود خانواده‌ها وقتی می‌خواهند رشته‌ای را برای فرزند خود انتخاب کنند به والیبال هم فکر کنند. اقبال عمومی به والیبال در یک سال گذشته بیش از ۹ یا ۱۰ برابر شده و این هم خوب است و هم مسئولیت ما را سنگین‌تر می‌کند که بتوانیم فضای مناسب‌تری را فراهم کنیم تا بتوانیم این شرایط را مدیریت کنیم.

 

* این روزها فوتبالی‌ها به شدت درگیر موضوع حق پخش تلویزیونی هستند؛ این امر در والیبال به چه صورت است؟ شما حق پخش نمی‌خواهید؟

صداوسیما و فدراسیون هر دو متعلق به نظام هستند؛ ما دوست نداریم حرفی بزنیم که صداو سیما از جیبش پولی پرداخت کند و از طرفی درخواست‌مان نباید غیرمنطقی باشد. ما می‌دانیم که مسئولان صداوسیما سال گذشته هزینه زیادی برای والیبال انجام دادند که مهمترین آن هم خرید تجهیزات HD برای پخش مسابقات بود. از این بابت باید از ضرغامی تشکر کنم، اما با توجه به شرایطی که والیبال در جامعه پیدا کرده است، انتظار داریم صداوسیما سهم بیشتری از برنامه‌های خودش را به والیبال تخصیص دهد. بخش بازرگانی صداوسیما به این موضوع باید توجه کند که اگر درآمدی از پخش مسابقات والیبال حاصل می‌شود خود والیبال هم باید در این سهم شریک باشد.

* صحبت یا اقدامی شده تا والیبال هم سهمی از پخش تلویزیونی مسابقاتش داشته باشد؟

نه؛ همین قدر که فدراسیون جهانی والیبال هزینه پخش تلویزیونی را از صداوسیما به مبلغ ۳۵۰ هزار دلار در سال دریافت می‌کند و صداوسیما حق پخش مسابقات تیم ملی را می‌خرد کمکی است که به والیبال ایران می‌شود. درخواست ما این است که صداوسیما سهم بیشتری از برنامه‌های خود را به والیبال اختصاص دهد یعنی حداقل چهارشنبه‌ها متعلق به والیبال باشد و دیگر دغدغه نداشته باشیم که آیا این هفته مسابقات پخش می‌شود یا خیر. نمی‌خواهیم وارد بحث‌های چالشی شویم، چون می‌دانیم صداوسیما به اندازه ما توجه می‌کند که جایگاه فعلی والیبال در سطح جامعه کجا است. فعلاً همین که صداوسیما به والیبال توجه کند برای ما کافی است و باید دید در آینده شرایط بازار اقتصادی والیبال چگونه خواهد بود.

* این روزها فوتبالی‌ها درگیر موضوع دیگری به نام کارت معافیت و خدمت سربازی بازیکنان هستند؛ برخی‌ها می‌گویند کارت پایات خدمت و معافیت بعضی از والیبالیست‌ها هم مشکلاتی دارد؛ این موضوع درست است؟

قیاس کردن کار اشتباهی است؛ تمام بازیکنان ملی‌پوش ما و بازیکنانی که در لیگ بازی می‌کنند یا باید کارت پایان خدمت داشته باشند یا مدارک تحصیلی برای معافیت موقت داشته باشند. تمام بازیکنان بزرگ ملی‌پوش ما از جمله فرهاد قائمی، مجتبی میرزاجانپور، شهرام محمودی، امیر غفور و پوریا فیاضی به دوره آموزشی رفته و سپس به خدمت مقدس سربازی رفته‌اند. در گذشته هم تیم‌های نظامی بودند و بازیکنان در اختیار این تیم‌ها قرار می گرفتند؛ بدون شک در آینده هم همین شرایط خواهد بود و در یک جمله باید بگویم «این وصله‌ها به والیبال نمی‌چسبد».

* تگران نیستید که والیبال یک سیر نزولی را در پیش بگیرد یا به دلیل ورود پول به این رشته حاشیه‌ها هم وارد والیبال شود؟

تلاش ما این است که والیبال به حاشیه کشیده نشود. تا زمانی که دوستان کمک کنند و این رشته را به حاشیه نبرند ما می‌توانیم به کار خود ادامه دهیم؛ برخی حرف‌ها نباید رسانه‌ای شود. چه معنی دارد بگوییم که پول به والیبال آمده و با این شرایط والیبال به حاشیه رفته و افت می‌کند؟ سطح کنونی والیبال ایران جهانی است و قیمت برترین بازیکنان جهان هم مشخص است. وقتی بازیکنان ایران بهترین‌های جهان می‌شوند قیمت پیدا می‌کنند. حالا نفس قیمت پیدا کردن آفت است یا ورود دلال‌ها به این موضوع آفت می‌شود؟

* به نکته مهمی اشاره کردید؛ در والیبال هم دلال وجود دارد یا خیر و اینکه شما چه برنامه‌ای برای عدم ورود آنها دارید؟

ورود دلال‌ها و بعضی از افراد به این بازار کار را خراب می‌کند؛ برخی‌ها می‌خواهند از این سفره‌ای که برای والیبال پهن شده است سهمی بردارند. در حوزه حرفه‌ای والیبال این موضوع باید درست اداره شود تا بازیکنان و باشگاه وارد دلال بازی نشوند، چراکه اینکار آفت پیشرفت است. ما هم سعی می‌کنیم در حد توان خود از ورود دلال‌ها جلوگیری کنیم و اجازه ندهیم کار به حاشیه کشیده شود.

* پیش از اینکه وزیر ورزش دولت کنونی انتخاب شود و رای اعتماد بگیرد نام چند گزینه مطرح شد و اسم شما هم همیشه به عنوان گزینه اول یا دوم بر سر زبان‌ها بود، اما شما هیچگاه اظهار نظر صریح نکردید؛ حالا کمی دراین خصوص صحبت کنید و بگویید که آیا با شما هم صحبت کرده بودند یا خیر؟

این بحث کمکی به شرایط کنونی نمی‌کند؛ در حال حاضر دکتر گودرزی رای اعتماد گرفته است. وی از دوستان خوب ما و از جمله افراد ورزشی است. با آقای وزیر هماهنگ هستیم و مهم این است که بتوانیم برای پیشرفت ورزش کاری بکنیم و فکر می‌کنم اصلاً اهمیت ندارد که در چه جایگاهی قرار داریم. در شرایط کنونی همین که توانستیم کاری برای والیبال کشور بکنیم موجب شده احساس رضایت کنیم. ارتباط خوبی با وزیر و معاونانش و کمیته ملی المپیک داریم؛ دعوایی بر سر جایگاه‌ها نداریم، چراکه همه برای این نظام کار می‌کنیم و امیدوارم مورد رضای خدا قرار بگیرد.

 

* حرف پایانی…

 

سال سختی را پشت سر گذاشتیم و باید به همه اعضای فدراسیون، تیم‌های ملی، رسانه‌ها و… خسته نباشید بگویم؛ نباید فکر کنیم که کارمان تمام شده است. کارمان تازه شروع شده و برای ادامه این راه همه بازهم باید کمک کنند. امیدوارم شرایط به گونه‌ای فراهم شود که بتوانم پس از رفتن روی سکوی المپیک درمورد عملکرد تیم ملی ایران صحبت کنم.

منبع : فارس

adana escort adapazarı escort adıyaman escort afşin escort afyon escort ağrı escort ahlat escort akçaabat escort akçakale escort akçakoca escort akdeniz escort akhisar escort aksaray escort akşehir escort aksu escort akyazı escort alanya escort alaşehir escort aliağa escort altıeylül escort altınordu escort amasya escort anamur escort ankara escort antakya escort antalya escort araklı escort ardahan escort ardeşen escort arnavutköy escort atakum escort avanos escort avcılar escort aydın escort ayvacık escort ayvalık escort aziziye escort babaeski escort bafra escort bağcılar escort bağlar escort balıkesir escort bandırma escort bartın escort batıkent escort batman escort battalgazi escort bayburt escort belek escort besni escort beylikdüzü escort beyşehir escort biga escort bilecik escort bingöl escort birecik escort bismil escort bitlis escort bodrum escort bolu escort bor escort bornova escort boyabat escort bozüyük escort buca escort bucak escort bulancak escort bulanık escort bünyan escort burdur escort bursa escort çan escort çanakkale escort canik escort çankaya escort çankırı escort çarşamba escort çayeli escort çekmeköy escort çerkeş escort çerkezköy escort çeşme escort ceyhan escort çivril escort çorlu escort çorum escort çubuk escort çukurova escort çumra escort dalaman escort darıca escort datça escort davutlar escort defne escort denizli escort derince escort develi escort didim escort digor escort dinar escort diyadin escort diyarbakır escort doğanşehir escort doğubayazıt escort dörtyol escort dulkadiroğlu escort düzce escort edirne escort edremit escort efeler escort elazığ escort elbistan escort emirdağ escort erbaa escort erdemli escort ereğli escort erenler escort ergani escort ergene escort erzincan escort erzurum escort escort esenler escort eskil escort eskişehir escort espiye escort eyyübiye escort fatih escort fatsa escort fethiye escort finike escort fındıklı escort gaziantep escort gaziemir escort gebze escort gediz escort gelibolu escort gemerek escort gemlik escort gerede escort giresun escort gölbaşı escort gölcük escort görele escort görükle escort göynük escort gümbet escort gümüşhane escort güngören escort güroymak escort gürsu escort hakkari escort haliliye escort hatay escort haymana escort horasan escort iğdır escort ilgaz escort i̇lkadım escort i̇negöl escort i̇skenderun escort isparta escort i̇stanbul escort i̇zmir escort i̇zmit escort i̇znik escort kadirli escort kadıköy escort kağıthane escort kağızman escort kahta escort kaman escort kangal escort kapaklı escort karabük escort karacabey escort karahayıt escort karaköprü escort karaman escort karatay escort karesi escort kars escort karşıyaka escort kartal escort kaş escort kastamonu escort kaynaşlı escort kayseri escort keçiören escort kemer escort kepez escort keşan escort keskin escort kestel escort kilis escort kırıkhan escort kırıkkale escort kırkağaç escort kırklareli escort kırşehir escort kızıltepe escort kocaeli escort kocasinan escort konak escort konya escort konyaaltı escort körfez escort korkuteli escort köyceğiz escort kozan escort kumluca escort kumru escort kuşadası escort kütahya escort lara escort lüleburgaz escort malatya escort malazgirt escort malkara escort maltepe escort mamak escort manavgat escort manisa escort maraş escort mardin escort marmaris escort melikgazi escort menemen escort menteşe escort meram escort mersin escort merzifon escort mezitli escort milas escort mucur escort mudanya escort mudurnu escort muğla escort muratpaşa escort muş escort mut escort nazilli escort nevşehir escort niğde escort niksar escort nilüfer escort nizip escort nurdağı escort ödemiş escort of escort oltu escort onikişubat escort ordu escort orhangazi escort ortahisar escort ortaköy escort osmancık escort osmangazi escort osmaniye escort palandöken escort pamukkale escort pamukova escort patnos escort payas escort pazar escort pazarcık escort pendik escort polatlı escort rize escort safranbolu escort şahinbey escort sakarya escort salihli escort samandağ escort samsun escort sandıklı escort şanlıurfa escort sapanca escort sarıçam escort sarıkamış escort sarıyer escort şarkışla escort şehitkamil escort selçuklu escort selim escort serdivan escort serik escort seyhan escort siirt escort silifke escort simav escort sincan escort sinop escort şişli escort sivas escort siverek escort şırnak escort söğüt escort söke escort soma escort sultangazi escort suluova escort sungurlu escort sur escort suruç escort suşehri escort susurluk escort talas escort tarsus escort taşova escort tavşanlı escort tekirdağ escort terme escort tire escort tirebolu escort tokat escort torbalı escort toroslar escort trabzon escort turgutlu escort turhal escort türkoğlu escort tuzla escort ulus escort ümraniye escort ünye escort ürgüp escort urla escort uşak escort üsküdar escort üzümlü escort van escort varto escort viranşehir escort yahşihan escort yahyalı escort yakutiye escort yalova escort yatağan escort yenişehir escort yeşilyurt escort yıldırım escort yıldızeli escort yomra escort yozgat escort yunusemre escort yüreğir escort zara escort zeytinburnu escort zile escort zonguldak escort Aydın escort muğla escort tekirdağ escort manisa escort balıkesir escort manavgat escort alanya escort fethiye escort didim escort trabzon escort elazığ escort ordu escort kütahya escort ısparta escort rize escort maraş escort yalova escort giresun escort yozgat escort tokat escort şanlıurfa escort sivas escort batman escort erzurum escort sinop escort kırşehir escort karaman escort kırıkkale escort bolu escort amasya escort niğde escort uşak escort edirne escort çorum escort osmaniye escort zonguldak escort van escort erzincan escort söke escort nazilli escort kuşadası escort efeler escort didim escort çine escort bodrum escort fethiye escort marmaris escort dalaman escort menteşe escort milas escort ortaca escort seydikemer escort çerkezköy escort çorlu escort ergene escort kapaklı escort malkara escort süleymanpaşa escort akhisar escort alaşehir escort salihli escort şehzadeler escort soma escort turgutlu escort yunusemre escort bandırma escort altıeylül escort ayvalık escort bigadiç escort burhaniye escort gönen escort karesi escort susurluk escort ayvacık escort biga escort çan escort gelibolu escort yenice escort akçaabat escort araklı escort of escort ortahisar escort yomra escort karakoçan escort kovancılar escort altınordu escort fatsa escort perşembe escort ünye escort tavşanlı escort simav escort domaniç escort eğirdir escort yalvaç escort ardeşen escort cayeli escort fındıklı escort pazar escort afşin escort dulkadiroğlu escort Elbistan escort onikişubat escort pazarcık escort türkoğlu escort altınova escort çiftlikköy escort çınarcık escort bulancak escort espiye escort eynesil escort görele escort piraziz escort tirebolu escort yağlıdere escort sorgun escort sarıkaya escort çayıralan escort boğazlıyan escort akdağmadeni escort erbaa escort niksar escort turhal escort zile escort viranşehir escort suruç escort siverek escort karaköprü escort haliliye escort eyyübiye escort akçakale escort zara escort Yıldızeli escort suşehri escort şarkışla escort gemerek escort kozluk escort sason escort aziziye escort horasan escort oltu escort palandöken escort yakutiye escort ayancık escort boyabat escort gerze escort kaman escort mucur escort ermenek escort sarıveliler escort keskin escort yahşihan escort gerede escort göynük escort mengen escort mudurnu escort göynücek escort gümüşhacıköy escort merzifon escort suluova escort taşova escort bor escort çamardı escort ulukışla escort banaz escort eşme escort sivaslı escort havsa escort ipsala escort keşan escort osmancık escort sungurlu escort bahçe escort hasanbeyli escort kadirli escort toprakkale escort alaplı escort çaycuma escort ereğli escort kilimli escort başkale escort ipekyolu escort özalp escort tuşba escort kemah escort refahiye escort tercan escort üzümlü escort http://www.ddtshanghaiescort.com Antalya escort Bursa escort Mersin escort Aydın escort Balıkesir escort Çanakkale escort Kıbrıs escort Kütahya escort Manisa escort Muğla escort Tekirdağ escort Trabzon escort Yalova escort Isparta escort Maraş escort Ordu escort Rize escort Sivas escort Afyon escort Aksaray escort Giresun escort Şanlıurfa escort Yozgat escort Erzurum escort Amasya escort Çorum escort Tokat escort Uşak escort Van escort Bolu escort Burdur escort Kırşehir escort Niğde escort Osmaniye escort Zonguldak escort Düzce escort Edirne escort Erzincan escort Karabük escort Karaman escort Kastamonu escort Kırıkkale escort Kırklareli escort manavgat escort alanya escort belek escort aksu escort finike escort gazipaşa escort güllük escort kaş escort kemer escort kepez escort konyaaltı escort korkuteli escort kumluca escort lara escort muratpaşa escort serik escort gemlik escort gürsu escort inegöl escort iznik escort mudanya escort nilüfer escort orhangazi escort osmangazi escort yıldırım escort kuşadası escort didim escort nazilli escort söke escort efeler escort bandırma escort altıeylül escort edremit escort karesi escort susurluk escort bodrum escort gümbet escort turgutreis escort dalaman escort fethiye escort köyceğiz escort marmaris escort çerkezköy escort çorlu escort kapaklı escort süleymanpaşa escort meram escort anamur escort erdemli escort mezitli escort silifke escort tarsus escort akhisar escort salihli escort soma escort turgutlu escort girne escort lefkoşa escort biga escort çan escort gelibolu escort dinar escort emirdağ escort sandıklı escort merzifon escort suluova escort taşova escort yeşilyurt escort gerede escort mengen escort bucak escort kadirli escort osmancık escort sungurlu escort akçakoca escort ipsala escort keşan escort kilimli escort üzümlü escort aziziye escort palandöken escort yakutiye escort bulancak escort espiye escort tirebolu escort safranbolu escort lüleburgaz escort gediz escort simav escort tavşanlı escort elbistan escort fatsa escort ünye escort ardeşen escort çayeli escort birecik escort eyyübiye escort haliliye escort siverek escort suruç escort viranşehir escort kangal escort şarkışla escort suşehri escort yıldızeli escort erbaa escort niksar escort turhal escort akçaabat escort araklı escort of escort ortahisar escort sorgun escort www.elmasajeinfantil.com istanbul masaj salonu ankara masaj salonu izmir masaj salonu bursa masaj salonu antalya masaj salonu adana masaj salonu konya masaj salonu şanlıurfa masaj salonu gaziantep masaj salonu kocaeli masaj salonu mersin masaj salonu diyarbakır masaj salonu hatay masaj salonu manisa masaj salonu kayseri masaj salonu samsun masaj salonu balıkesir masaj salonu maraş masaj salonu van masaj salonu aydın masaj salonu tekirdağ masaj salonu sakarya masaj salonu denizli masaj salonu muğla masaj salonu bağcılar masaj salonu bahçelievler masaj salonu esenler masaj salonu esenyurt masaj salonu kadıköy masaj salonu kağıthane masaj salonu kartal masaj salonu küçükçekmece masaj salonu maltepe masaj salonu pendik masaj salonu sultangazi masaj salonu ümraniye masaj salonu üsküdar masaj salonu aliağa masaj salonu alsancak masaj salonu bayraklı masaj salonu bornova masaj salonu buca masaj salonu çeşme masaj salonu çiğli masaj salonu gaziemir masaj salonu karşıyaka masaj salonu konak masaj salonu menemen masaj salonu ödemiş masaj salonu torbalı masaj salonu çankaya masaj salonu keçiören masaj salonu mamak masaj salonu polatlı masaj salonu sincan masaj salonu alanya masaj salonu belek masaj salonu kaş masaj salonu kemer masaj salonu korkuteli masaj salonu lara masaj salonu manavgat masaj salonu serik masaj salonu side masaj salonu didim masaj salonu efeler masaj salonu kuşadası masaj salonu nazilli masaj salonu altıeylül masaj salonu bandırma masaj salonu edremit masaj salonu karesi masaj salonu susurluk masaj salonu gemlik masaj salonu gürsu masaj salonu inegöl masaj salonu mudanya masaj salonu nilüfer masaj salonu osmangazi masaj salonu yıldırım masaj salonu biga masaj salonu çan masaj salonu gelibolu masaj salonu adıyaman masaj salonu afyon masaj salonu ağrı masaj salonu aksaray masaj salonu amasya masaj salonu ardahan masaj salonu artvin masaj salonu bartın masaj salonu batman masaj salonu bayburt masaj salonu bilecik masaj salonu bingöl masaj salonu bitlis masaj salonu bolu masaj salonu burdur masaj salonu çanakkale masaj salonu çankırı masaj salonu çorum masaj salonu düzce masaj salonu edirne masaj salonu elazığ masaj salonu erzincan masaj salonu erzurum masaj salonu eskişehir masaj salonu giresun masaj salonu gümüşhane masaj salonu ığdır masaj salonu ısparta masaj salonu karabük masaj salonu karaman masaj salonu kastamonu masaj salonu kilis masaj salonu kırıkkale masaj salonu kırklareli masaj salonu kırşehir masaj salonu uşak masaj salonu kütahya masaj salonu malatya masaj salonu mardin masaj salonu nevşehir masaj salonu niğde masaj salonu ordu masaj salonu trabzon masaj salonu osmaniye masaj salonu rize masaj salonu siirt masaj salonu sinop masaj salonu sivas masaj salonu tokat masaj salonu karahayıt masaj salonu pamukkale masaj salonu nizip masaj salonu şahinbey masaj salonu şehitkamil masaj salonu antakya masaj salonu defne masaj salonu iskenderun masaj salonu darıca masaj salonu gebze masaj salonu gölcük masaj salonu izmit masaj salonu körfez masaj salonu akşehir masaj salonu beyşehir masaj salonu ereğli masaj salonu karatay masaj salonu meram masaj salonu selçuklu masaj salonu akhisar masaj salonu alaşehir masaj salonu soma masaj salonu turgutlu masaj salonu akdeniz masaj salonu anamur masaj salonu erdemli masaj salonu mezitli masaj salonu silifke masaj salonu tarsus masaj salonu toroslar masaj salonu yenişehir masaj salonu bodrum masaj salonu dalaman masaj salonu fethiye masaj salonu köyceğiz masaj salonu marmaris masaj salonu menteşe masaj salonu milas masaj salonu adapazarı masaj salonu serdivan masaj salonu atakum masaj salonu çarşamba masaj salonu ilkadım masaj salonu eyyübiye masaj salonu siverek masaj salonu viranşehir masaj salonu çerkezköy masaj salonu çorlu masaj salonu erbaa masaj salonu
Wwwxxxx downlod xxx video mula-landi