مگر فقط ایرانی‌ها غیرت دارند؟ / درد و دل‌های یک طرفدار تیم ملی والیبال

به گزارش آریاورزش ؛ اگر چه به لحاظ حرفه اى می توانم خودم را یک روان شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه و یک نویسنده و مترجم و پژوهشگر معرفی کنم اما در این نوشته کوتاه مایل هستم به عنوان یک تماشاگر و علاقمند ساده ورزش شناخته شوم. یک تماشاگر پروپا قرص مسابقات ورزشی. هر نوع ورزش از تنیس و اسکواش گرفته تا فرمول یک و فوتبال و بسکتبال می تواند ساعت ها مرا پاى تلویزیون نگه دارد. من براى لذت بردن، ورزش را تماشا می کنم و گمان می کنم قاعدتا براى هر کسی باید اینچنین باشد. هرچند چیستی و چگونگی این لذت خواهی در تحلیل هاى سبب شناسانه می تواند بسیار متفاوت و متنوع به نظر برسد. اما نتیجه نهایی چیزى جز همین حس لذت خواهی نیست. علیرغم این، گاه اتفاقاتی می افتد و آدم را چنان منقلب می کند که انسان ترجیح می دهد از خیر همین تماشاى تلویزیونی هم بگذرد. در نگاه کلی، به نظر چنین می رسد که ورزش قهرمانی در این مملکت حال و روز خوشی ندارد.

تصاویر مسابقه والیبال ایران و آمریکا در جام جهانی والیبال ۲۰۱۵
تصاویر مسابقه والیبال ایران و آمریکا در جام جهانی والیبال ۲۰۱۵

نیازى نیست که بخواهم به آرشیو و اینترنت و مسابقات پیشین و تاریخچه مراجعه کنم و مدرک و سند بیاورم.علی الحساب می شود به فوتبال و فوتسال و بسکتبال و والیبال و کشتی اشاره کرد. همین روزها را می گویم. اما بهانه اصلی من والیبال است. تیم ملی والیبال جمهورى اسلامی ایران در همین تاریخ مهرماه سال ١٣٩۴.
من نمی خواهم در همسانی هاى عمومی شرکت کنم. نمی خواهم با ژست هاى ” مهربانتر از مادر ” به عتاب و خطاب فریاد بزنم که ” نگران تیم ملی والیبال ” هستم. مگر چه اشکالی دارد که به عنوان یک ایرانی دلواپس تیم ملی ام باشم. آن هم در زمانی که “دلواپسی ” مد روز شده است ؟ می توانم اما نمی خواهم. چون اعتقاد دارم. نگرانی براى تیم ملی والیبال، اگر هم بجا باشد، با این اوضاع و احوال می رود در اولویت هاى چندم و چندم جا می گیرد. به عنوان یک روان شناس و دانشگاهی، ترجیح می دهم نگران فرهنگ این جامعه باشم. نگران وضعیت آشفته رسانه هاى گروهی باشم. نگران هزارتوى پرپیچ و خم دنیاى مجازى باشم که همچون بسیارى نمونه هاى دیگر، راهشان به این مملکت باز شد اما فرهنگ استفاده و کاربردشان هرگز. نگران سالن هاى ورزشی باشم که هیچ الگویی براى تشویق و ترغیب و هیاهوى شادى بخش و شور و غوغاى نشاط آور ندارند. ترجیح می دهم نگران روزنامه هاى ورزشی باشم که رگ خواب عامه مردم را بهتر می گیرند تا رگ بیدارى ورزش را .ترجیح می دهم نگران سلامت روان مردم باشم. مردمی که گمشده اى می جویند. از استادیوم فوتبال به سالن کشتی. از آنجا به سالن والیبال. از آنجا به فوتسال. از آنجا به بسکتبال. آنها دنبال چه هستند ؟

تصاویر مسابقه بسکتبال ایران و چین در قهرمانی آسیا ۲۰۱۵
تصاویر مسابقه بسکتبال ایران و چین در قهرمانی آسیا ۲۰۱۵

واقعا ما را چه می شود؟ تیم ملی والیبال از ژاپن بازگشت. بازى هایش چنگی به دل نزد و نتیجه هایش خوب نبود. هر کس که دستی در ورزش دارد، دور یا نزدیک، به خوبی می داند براى موفقیت یک تیم آنهم در یک تورنمنت سنگین، عواملی دست اندر کار هستند. عواملی که تعدادشان کم نیست. همچنین، هنگامی که تیم نتیجه نمی گیرد، باز هم عواملی دخالت می کنند. عواملی که آنها هم تعدادش کم نیست. بسیار خوب! کارگروه هایی تشکیل می شود. کارشناسان نظر می دهند آن هم در جلسات تخصصی، آن هم با سند و مدرک و آمار و دیاگرام و حساب و کتاب. جمع بندى صورت می گیرد. نتیجه اى حاصل می شود. تصمیماتی مبتنی بر آن نتایج اتخاذ می شود و به اجرا در می آیند. از اجرا، فیدبک گرفته می شود. آن فیدبک در حکم اطلاعاتی خام اما ارزشمند عمل می کند تا کارگروه ها بر اساس آن به تجزیه و تحلیل بپردازند و این روند و روال به همین ترتیب ادامه پیدا می کند تا زمانیکه نتیجه اى معین حاصل شود.
اجازه بدهید در اینجا به یک اصل بسیار مهم تربیتی اشاره کنم. این اصل می گوید در هنگام تنبیه کودک به شخصیت او حمله نکنید. بلکه رفتارش را مورد نقد قرار دهید. تاکید کنید که او چقدر خوب است. بگویید تو که اینقدر خوب هستی، که همه دوستت دارند، نباید چنین کار زشتی را انجام دهی و… کار به جایی رسیده که حالا همین اصل را باید براى بعضی ها یادآورى کرد.
دوستان عزیز! والیبال یک ورزش گروهیست . چه کسی حق دارد بازیکنی را به هر دلیل زیر سوال ببرد. چه کسی مسئول شکست هاى تیم ملی است؟ پاسخ این پرسش بسیار دشوار است. کار کارشناسی جدى و همه جانبه طلب می کند. اما واضح است و پر واضح است که هر کس و هر چیزى می تواند موثر باشد غیر از بازیکنان .

تصاویر بازگشت تیم ملی والیبال از جام جهانی ژاپن ۲۰۱۵
تصاویر بازگشت تیم ملی والیبال از جام جهانی ژاپن ۲۰۱۵

چقدر بی انصافی؟! چقدر بیرحمی؟! باور کنید در روزهاى گذشته ده ها بار دنیاى مجازى و هر آنچه در آن هست را لعنت فرستاده ام . آیا ما واقعا این هستیم ؟! پس باید بگویم ما نه یک بازى را می بینیم نه بخوبی تحلیل می کنیم و نه به درستی نقد. ما عقده ها و کمداشته هایمان را تخلیه می کنیم. ما کنارماندن هایمان، تنبلی ها، شکست ها و فرصت سوزى هایمان را توجیه می کنیم. برخوردهاى ما شخصی است. این شیوه تا کجا ره می سپرد؟
مگر پیروزى و مقام آوردن و جزو ۴ تیم بودن و دماغ امریکا و روسیه و لهستان را به خاک مالیدن و حال ایتالیا را گرفتن و پرچم هوا کردن و حلقه شادى بستن و … مگر اینها را پشت قباله تیم ملی انداخته اند؟ مگر تیم هاى دیگر بادکنک هوا می کنند. کدام آدم عاقل، همیشه پیروز شدن را گارانتی می کند؟ آیا فقط ما بلدیم تیم هاى دیگر را آنالیز کنیم؟ آیا فقط ما غیرت داریم؟ تیم هاى دیگر چنین چیزهایی ندارند؟ چه کسی تضمین کرده که همیشه باید در اوج باشیم؟ هرگز نباید افت داشته باشیم؟ آیا تیمی را می شناسید در همه دنیا و درهمه ورزش ها، که همیشه در اوج و قله پیروزى سیر کرده و هیچگاه دچار نزول کمی و کیفی نشده است؟
آدم حیرت می کند. انگار نه انگار این تیم چهار سال پیش ناگهان اوج گرفت. بی هیچ ادعایی. بدون مقدمه. بدون مصاحبه. بدون برو بیا و بدرقه و استقبال. انگار نه انگار این تیم قهرمان بلامنازع و قدرتمند آسیاست که فینال را سه هیچ برد. انگار نه انگار که والیبال ایران با این تیم به جهان معرفی شد. که پدیده جهان شد. که چهارم لیگ جهانی و ششم جام جهانی شد. که پاسورش بهترین پاسور جهان شد. که مدافعش بهترین مدافع جهان، بهترین دریافت کننده جهان، بهترین قدرتی زن جهان والا ماشاالله. واقعا اینها بوده یا خواب و رویاست؟ همین والیبالیست هاى به اصطلاح بی انگیزه و به میل چه بر سر کوبا در کوبا آوردند؟ وچه بر سر ایتالیا در ایتالیا؟ یعنی فراموش شد همه اینها. مگر این تیم همان تیم نیست؟ یعنی بازیکنان ناگهان تغییر شخصیت دادند؟ یعنی مدیر و مسئولین فدراسیون بناگهان بد شدند و دیگر به درد نمیخورند؟ بدیهی است که جواب این پرسش ها منفی است. عواملی تاثیر گذار بودند که تیم نتیجه نگرفت. این تورنمنت، تورنمنت تیم ما نبود. باز هم بازى خواهیم کرد. خوب باشیم خواهیم برد. خوب نباشیم نتیجه نخواهیم گرفت. مثل خیلی ها. همین.

irn-srb8
شاید نسیان سراغ برخی آمده باشد. اجازه دهید یادآورى کنم. تیم ملی فوتبال، این بچه دردانه و لوس ورزش ایران، در جام جهانی ریو چه کرد؟ با آنهمه دبدبه و کبکبه؟ تعارف که نداریم دوستان عزیز. تمام کارنامه فوتبال ایران با آن هزینه هاى میلیاردى ختم شد به اینکه آقاى پولادى جلوى مسی یه پا دوپا زد. هی گفتند و هی گفتند. هی مصاحبه و اینکه در آن لحظه چه احساسی داشتید؟ جلوى بوسنی هم با آن شکست مفتضحانه صداى کسی در نیامد. بازهم اشاره کردند به یه پا دوپاى پولادى جلوى مسی. آخرش هم دست خالی بازگشتند و با حلقه گل به گردن و شعارهاى ” دوست داریم “روانه خانه هاشان شدند. درحالیکه خودشان هم نمیدانستند چه شق القمرى کرده اند که مستحق چنین الطافی هستند.
حالا بچه هاى والیبال، استقبال وحلقه گل و …… پیشکش، دست کم توهین و تحقیر نشنوند. مگر همین بازیکنان قرار نیست ٧ ماه بعد در یک تورنمنت سنگین خیز بردارند براى المپیک؟ ما که از همین حالا “حیا کن ، رها کن ” راه انداختیم واقعا چه انتظارى داریم؟ مگر همه نمیگویند این تیم مشکل انگیزشی و روحی دارد؟ آیا اینگونه می خواهیم روحیه دهیم و انگیزه ایجاد کنیم؟ این چه فرهنگیست؟ وقتی پیروز می شوند، کانال هاى تلویزیونی صف می کشند و از پیش وقت می گیرند. آن هم نه فقط خودشان، فرزند و پدر و مادر و کل خانواده را جمع می کنند. در مناسبت ها هم شهرام محمودى و سعید معروف و سید موسوى و قائمی و … می شوند گارانتی پرتماشاگر بودن برنامه. حالا چی؟ این بچه ها الان کجا هستند؟ راستی؟ کدام جرم و کدام فلاکت را سبب شده اند؟ توى روزنامه اى می خوانم: ” از بس محبوبیت شان کم شده دارند عکس هاى خانوادگی شان را در اینستاگرام پخش می کنند تا تعداد بیننده هاشان بازهم بالاتر برود و به فلان رقم برسد “. واقعا خبرنگارى که چنین خبرى را می نویسد، شب چگونه می خوابد؟ اما نه … خیلی هم خوب می خوابد. بیشعورى و نفهمی نعمتی است براى بعضی ها. بگذارید چیزى را یادآورى کنم، بهترین مدافع جلوى تور دنیا در حال حاضر، در همین تهران خودمان زندگی میکند.
بازهم می گویم. من نگران بچه هاى والیبال نیستم. اما دلم برایشان می سوزد. چنان جوى درست کرده اند که انگار تیم ملی والیبال اگر نتواند به المپیک برود بازیکنان موقع برگشتن به فرودگاه باید از درپشتی پاورچین بروند به خانه شان و صدایشان هم در نیاید. نمیدانم اردیبهشت ماه در ژاپن وقتی شهرام محمودى اوج میگیرد براى زدن اسپک و توپش به اوت می رود یا دفاع می شود باید همان لحظه چه افکارى را در ذهن اش مهار کند؟ مطبوعات، رسانه ها، دنیاى مجازى، ناسزاها و تحقیرها، انتقادهاى بیرحمانه …. یا سعید معروف باید به فکر زمین بازى و هدایت تیم و صحبت با داور و شارژ روحی بازیکنان باشد یا نگران و مضطرب در خصوص باخت احتمالی تیم؟ اینگونه می شود که با یک باخت به آرژانتین، تیم به لحاظ روانی می بٌرد. کم میاورد . انرژی اش را از دست می دهد. واقعا اگر اهل این بحث ها هستید بروید و مقوله ” توزیع انرژى ” از گوستاو یونگ را بخوانید. آنگاه می بینید که وقتی یک نشریه به سادگی خبردرگیرى فلان بازیکن با مربی را می نویسد. یا اختلاف در تیم را رسانه اى میکند آنهم به دروغ ، یا به فلان بازیکن خط و نشان می کشد، در واقع چه بلایی بر سر این بچه ها می آورد!

مسابقه والیبال ایران و آرژانین در جام جهانی والیبال 2015
مسابقه والیبال ایران و آرژانین در جام جهانی والیبال ۲۰۱۵

بازیکن تیم ملی، یک سرباز است. سرباز نقد نمی شود. این ژنرال ها هستند که نقد می شوند. اگر بازیکن خوب بازى نمیکند یا ایرادى دارد یا رفتارش درست نیست، مربی باید دخالت کند. گاه یک مداخله اورژانسی و گاه مداخله هاى کارساز با رعایت عامل زمان. اینها مباحث درون تیمی است . به همین دلیل در پایان بازى این مربی است که به مصاحبه می رود و شاید به همراه کاپیتان تیم . اما بازیکنان از لحظه پایان بازى باید به فکر بازى بعدى باشند.
می گویند بازیکنان در زمین احساسی بازى می کنند. کاملا قبول دارم. ولی به عنوان یک روان شناس می گویم که این موضوعی نیست که به فلان بازیکن و فلان تیم مربوط باشد. این یک مولفه فرهنگیست. ایرانی جماعت، اصولا احساسی هستند. از دیرباز چنین بوده. بازیکنان تافته هاى جدا بافته نیستند. از همین مردمند و با همین ویژگی ها. کار فرهنگی و روان شناختی لازم است تا از میزان احساسی بودن آنها کاسته شود. با طعنه و کنایه کارى پیش نخواهد رفت.
بارى! با این بچه ها برخورد مناسب نشده است. آنان انتظار همدلی و دلجویی دارند. باید بررسی شود وقتی سید موسوى می گوید ” بیست روز در ژاپن نابود شدیم ” ! چرا ؟ علت چه بوده؟ آنها اتفاقا الان نیاز به توجه و مصاحبه دارند. آیا همه این جملات قصارى که در دنیاى مجازى رد وبدل می شود شعارهاى توخالیست؟ مگر نمیگویند شکست پلی است براى پیروزى. مگر نشنیده ایم که براى هر یک پیروزى ، نه (٩) شکست لازم است ؟ مگر تیم ملی والیبال در همین سه چهار سال مطرح نشده است ؟ این بچه ها گنجینه والیبال ما هستند. اینها بهترین هاى جهانند . اینها هر تیمی را به وحشت می اندازند . بازیکنان و مربیان نام آور جهان از اینها حساب می برند . چرا چنین برخورد می کنیم؟ بهترین پاسور جهان اکنون کجاست ؟ بهترین قدرتی زن ، بهترین دریافت کننده ، بهترین اسپکر؟ نمیدانم واقعا شهرام محمودى با آن کمر آسیب دیده که در هر پرش میشد درد را در چهره اش دید، براى چه کسی و بخاطر چه کسی بازى کرد؟ گیر داده ایم به نحوه لباس پوشیدن و مدرک تحصیلی آنها؟ آیا اینها حریم شخصی هرکسی نیست؟ آیا براى بازى کردن در تیم ملی باید به هرکسی حساب پس دهند؟ گمان می کردم انسانها براى عضویت در تیم ملی امتیازاتی کسب میکنند نه اینکه حریم شخصی شان را هم از دست می دهند. آیا بازیکن تیم ملی در مهم ترین تورنمنت جهانی نمی تواند به هر شکلی که دوست داشت و البته در چارچوب قانون شادى کند؟ آیا اینها همان بازیکنان قهرمان آسیا نیستند؟ آیا این ها جزو چهارتیم جهان نبودند؟ آن موقع مدرک تحصیلی یا لباس شان ایرادى نداشت؟ آیا به شکل دیگرى شادى میکردند؟ اما آن موقع لباس شان، شادى کردن شان ، حرکات و سکنات شان به ما میچسبید ؟ اکنون چه شده است؟
این بچه ها عالی هستند. تک تک شان فوق العاده اند. چهار پنج سال است در تورنمنت هاى طولانی مدت، دور از خانواده، زندگی اردویی را به بهترین شکل ممکن تجربه کرده اند. کوچکترین برخورد و تنشی بین آنها رخ نداده است. آنها خانواده والیبال اند. آنها گل سرسبد این خانواده اند. قدرشان را بدانیم. آنان با تمام توان بازى می کنند. اگر باختی حاصل می شود یعنی آن روز در آن بازى بر اساس شرایط، توان شان همین بوده. اینان الگوى اخلاق هستند. در دنیاى خارج، در غرب، در اروپا، در شرق دور، در امریکا، با آن بی قیدى حاکم برآن جوامع، این بچه ها، سنگین و متین رفته اند و آمده اند. بی هیچ مورد و مساله اى. ساعت ها در آسمان بوده اند. با آن قد دومترى در صندلی هاى تنگ و باریک هواپیما مچاله شده اند. دم نزده اند. کوتاه آمده اند. نامهربانی ها را پذیرفته اند. سکوت کرده اند. آنها نمایندگانی شایسته اند. آنها خارق العاده اند. یک نگاه گرم قدرشناسانه آنها را بس است. بس که بزرگوارند. ما فرهنگ هوادارى را می شناسیم. از این رو فریاد می زنیم: المپیک اش باشد، لیگ اش باشد، جام جهانی اش باشد، برد یا باخت فرقی نمیکند. شما فرزندان شریف و گزیده این مملکت هستید. شما بچه هاى رشید و برومند ما هستید. باشید و همینگونه باشید .چه ببرید چه ببازید، با تمامی وجود دوستتان داریم.

تیم ملی والیبال ایران
تیم ملی والیبال ایران

[tooltip text=”گروه رسانه های خبری – امیر عباسی ” gravity=”nw”]متن از امیر عباسی [/tooltip]

adana escort adapazarı escort adıyaman escort afşin escort afyon escort ağrı escort ahlat escort akçaabat escort akçakale escort akçakoca escort akdeniz escort akhisar escort aksaray escort akşehir escort aksu escort akyazı escort alanya escort alaşehir escort aliağa escort altıeylül escort altınordu escort amasya escort anamur escort ankara escort antakya escort antalya escort araklı escort ardahan escort ardeşen escort arnavutköy escort atakum escort avanos escort avcılar escort aydın escort ayvacık escort ayvalık escort aziziye escort babaeski escort bafra escort bağcılar escort bağlar escort balıkesir escort bandırma escort bartın escort batıkent escort batman escort battalgazi escort bayburt escort belek escort besni escort beylikdüzü escort beyşehir escort biga escort bilecik escort bingöl escort birecik escort bismil escort bitlis escort bodrum escort bolu escort bor escort bornova escort boyabat escort bozüyük escort buca escort bucak escort bulancak escort bulanık escort bünyan escort burdur escort bursa escort çan escort çanakkale escort canik escort çankaya escort çankırı escort çarşamba escort çayeli escort çekmeköy escort çerkeş escort çerkezköy escort çeşme escort ceyhan escort çivril escort çorlu escort çorum escort çubuk escort çukurova escort çumra escort dalaman escort darıca escort datça escort davutlar escort defne escort denizli escort derince escort develi escort didim escort digor escort dinar escort diyadin escort diyarbakır escort doğanşehir escort doğubayazıt escort dörtyol escort dulkadiroğlu escort düzce escort edirne escort edremit escort efeler escort elazığ escort elbistan escort emirdağ escort erbaa escort erdemli escort ereğli escort erenler escort ergani escort ergene escort erzincan escort erzurum escort escort esenler escort eskil escort eskişehir escort espiye escort eyyübiye escort fatih escort fatsa escort fethiye escort finike escort fındıklı escort gaziantep escort gaziemir escort gebze escort gediz escort gelibolu escort gemerek escort gemlik escort gerede escort giresun escort gölbaşı escort gölcük escort görele escort görükle escort göynük escort gümbet escort gümüşhane escort güngören escort güroymak escort gürsu escort hakkari escort haliliye escort hatay escort haymana escort horasan escort iğdır escort ilgaz escort i̇lkadım escort i̇negöl escort i̇skenderun escort isparta escort i̇stanbul escort i̇zmir escort i̇zmit escort i̇znik escort kadirli escort kadıköy escort kağıthane escort kağızman escort kahta escort kaman escort kangal escort kapaklı escort karabük escort karacabey escort karahayıt escort karaköprü escort karaman escort karatay escort karesi escort kars escort karşıyaka escort kartal escort kaş escort kastamonu escort kaynaşlı escort kayseri escort keçiören escort kemer escort kepez escort keşan escort keskin escort kestel escort kilis escort kırıkhan escort kırıkkale escort kırkağaç escort kırklareli escort kırşehir escort kızıltepe escort kocaeli escort kocasinan escort konak escort konya escort konyaaltı escort körfez escort korkuteli escort köyceğiz escort kozan escort kumluca escort kumru escort kuşadası escort kütahya escort lara escort lüleburgaz escort malatya escort malazgirt escort malkara escort maltepe escort mamak escort manavgat escort manisa escort maraş escort mardin escort marmaris escort melikgazi escort menemen escort menteşe escort meram escort mersin escort merzifon escort mezitli escort milas escort mucur escort mudanya escort mudurnu escort muğla escort muratpaşa escort muş escort mut escort nazilli escort nevşehir escort niğde escort niksar escort nilüfer escort nizip escort nurdağı escort ödemiş escort of escort oltu escort onikişubat escort ordu escort orhangazi escort ortahisar escort ortaköy escort osmancık escort osmangazi escort osmaniye escort palandöken escort pamukkale escort pamukova escort patnos escort payas escort pazar escort pazarcık escort pendik escort polatlı escort rize escort safranbolu escort şahinbey escort sakarya escort salihli escort samandağ escort samsun escort sandıklı escort şanlıurfa escort sapanca escort sarıçam escort sarıkamış escort sarıyer escort şarkışla escort şehitkamil escort selçuklu escort selim escort serdivan escort serik escort seyhan escort siirt escort silifke escort simav escort sincan escort sinop escort şişli escort sivas escort siverek escort şırnak escort söğüt escort söke escort soma escort sultangazi escort suluova escort sungurlu escort sur escort suruç escort suşehri escort susurluk escort talas escort tarsus escort taşova escort tavşanlı escort tekirdağ escort terme escort tire escort tirebolu escort tokat escort torbalı escort toroslar escort trabzon escort turgutlu escort turhal escort türkoğlu escort tuzla escort ulus escort ümraniye escort ünye escort ürgüp escort urla escort uşak escort üsküdar escort üzümlü escort van escort varto escort viranşehir escort yahşihan escort yahyalı escort yakutiye escort yalova escort yatağan escort yenişehir escort yeşilyurt escort yıldırım escort yıldızeli escort yomra escort yozgat escort yunusemre escort yüreğir escort zara escort zeytinburnu escort zile escort zonguldak escort Aydın escort muğla escort tekirdağ escort manisa escort balıkesir escort manavgat escort alanya escort fethiye escort didim escort trabzon escort elazığ escort ordu escort kütahya escort ısparta escort rize escort maraş escort yalova escort giresun escort yozgat escort tokat escort şanlıurfa escort sivas escort batman escort erzurum escort sinop escort kırşehir escort karaman escort kırıkkale escort bolu escort amasya escort niğde escort uşak escort edirne escort çorum escort osmaniye escort zonguldak escort van escort erzincan escort söke escort nazilli escort kuşadası escort efeler escort didim escort çine escort bodrum escort fethiye escort marmaris escort dalaman escort menteşe escort milas escort ortaca escort seydikemer escort çerkezköy escort çorlu escort ergene escort kapaklı escort malkara escort süleymanpaşa escort akhisar escort alaşehir escort salihli escort şehzadeler escort soma escort turgutlu escort yunusemre escort bandırma escort altıeylül escort ayvalık escort bigadiç escort burhaniye escort gönen escort karesi escort susurluk escort ayvacık escort biga escort çan escort gelibolu escort yenice escort akçaabat escort araklı escort of escort ortahisar escort yomra escort karakoçan escort kovancılar escort altınordu escort fatsa escort perşembe escort ünye escort tavşanlı escort simav escort domaniç escort eğirdir escort yalvaç escort ardeşen escort cayeli escort fındıklı escort pazar escort afşin escort dulkadiroğlu escort Elbistan escort onikişubat escort pazarcık escort türkoğlu escort altınova escort çiftlikköy escort çınarcık escort bulancak escort espiye escort eynesil escort görele escort piraziz escort tirebolu escort yağlıdere escort sorgun escort sarıkaya escort çayıralan escort boğazlıyan escort akdağmadeni escort erbaa escort niksar escort turhal escort zile escort viranşehir escort suruç escort siverek escort karaköprü escort haliliye escort eyyübiye escort akçakale escort zara escort Yıldızeli escort suşehri escort şarkışla escort gemerek escort kozluk escort sason escort aziziye escort horasan escort oltu escort palandöken escort yakutiye escort ayancık escort boyabat escort gerze escort kaman escort mucur escort ermenek escort sarıveliler escort keskin escort yahşihan escort gerede escort göynük escort mengen escort mudurnu escort göynücek escort gümüşhacıköy escort merzifon escort suluova escort taşova escort bor escort çamardı escort ulukışla escort banaz escort eşme escort sivaslı escort havsa escort ipsala escort keşan escort osmancık escort sungurlu escort bahçe escort hasanbeyli escort kadirli escort toprakkale escort alaplı escort çaycuma escort ereğli escort kilimli escort başkale escort ipekyolu escort özalp escort tuşba escort kemah escort refahiye escort tercan escort üzümlü escort http://www.ddtshanghaiescort.com Antalya escort Bursa escort Mersin escort Aydın escort Balıkesir escort Çanakkale escort Kıbrıs escort Kütahya escort Manisa escort Muğla escort Tekirdağ escort Trabzon escort Yalova escort Isparta escort Maraş escort Ordu escort Rize escort Sivas escort Afyon escort Aksaray escort Giresun escort Şanlıurfa escort Yozgat escort Erzurum escort Amasya escort Çorum escort Tokat escort Uşak escort Van escort Bolu escort Burdur escort Kırşehir escort Niğde escort Osmaniye escort Zonguldak escort Düzce escort Edirne escort Erzincan escort Karabük escort Karaman escort Kastamonu escort Kırıkkale escort Kırklareli escort manavgat escort alanya escort belek escort aksu escort finike escort gazipaşa escort güllük escort kaş escort kemer escort kepez escort konyaaltı escort korkuteli escort kumluca escort lara escort muratpaşa escort serik escort gemlik escort gürsu escort inegöl escort iznik escort mudanya escort nilüfer escort orhangazi escort osmangazi escort yıldırım escort kuşadası escort didim escort nazilli escort söke escort efeler escort bandırma escort altıeylül escort edremit escort karesi escort susurluk escort bodrum escort gümbet escort turgutreis escort dalaman escort fethiye escort köyceğiz escort marmaris escort çerkezköy escort çorlu escort kapaklı escort süleymanpaşa escort meram escort anamur escort erdemli escort mezitli escort silifke escort tarsus escort akhisar escort salihli escort soma escort turgutlu escort girne escort lefkoşa escort biga escort çan escort gelibolu escort dinar escort emirdağ escort sandıklı escort merzifon escort suluova escort taşova escort yeşilyurt escort gerede escort mengen escort bucak escort kadirli escort osmancık escort sungurlu escort akçakoca escort ipsala escort keşan escort kilimli escort üzümlü escort aziziye escort palandöken escort yakutiye escort bulancak escort espiye escort tirebolu escort safranbolu escort lüleburgaz escort gediz escort simav escort tavşanlı escort elbistan escort fatsa escort ünye escort ardeşen escort çayeli escort birecik escort eyyübiye escort haliliye escort siverek escort suruç escort viranşehir escort kangal escort şarkışla escort suşehri escort yıldızeli escort erbaa escort niksar escort turhal escort akçaabat escort araklı escort of escort ortahisar escort sorgun escort www.elmasajeinfantil.com istanbul masaj salonu ankara masaj salonu izmir masaj salonu bursa masaj salonu antalya masaj salonu adana masaj salonu konya masaj salonu şanlıurfa masaj salonu gaziantep masaj salonu kocaeli masaj salonu mersin masaj salonu diyarbakır masaj salonu hatay masaj salonu manisa masaj salonu kayseri masaj salonu samsun masaj salonu balıkesir masaj salonu maraş masaj salonu van masaj salonu aydın masaj salonu tekirdağ masaj salonu sakarya masaj salonu denizli masaj salonu muğla masaj salonu bağcılar masaj salonu bahçelievler masaj salonu esenler masaj salonu esenyurt masaj salonu kadıköy masaj salonu kağıthane masaj salonu kartal masaj salonu küçükçekmece masaj salonu maltepe masaj salonu pendik masaj salonu sultangazi masaj salonu ümraniye masaj salonu üsküdar masaj salonu aliağa masaj salonu alsancak masaj salonu bayraklı masaj salonu bornova masaj salonu buca masaj salonu çeşme masaj salonu çiğli masaj salonu gaziemir masaj salonu karşıyaka masaj salonu konak masaj salonu menemen masaj salonu ödemiş masaj salonu torbalı masaj salonu çankaya masaj salonu keçiören masaj salonu mamak masaj salonu polatlı masaj salonu sincan masaj salonu alanya masaj salonu belek masaj salonu kaş masaj salonu kemer masaj salonu korkuteli masaj salonu lara masaj salonu manavgat masaj salonu serik masaj salonu side masaj salonu didim masaj salonu efeler masaj salonu kuşadası masaj salonu nazilli masaj salonu altıeylül masaj salonu bandırma masaj salonu edremit masaj salonu karesi masaj salonu susurluk masaj salonu gemlik masaj salonu gürsu masaj salonu inegöl masaj salonu mudanya masaj salonu nilüfer masaj salonu osmangazi masaj salonu yıldırım masaj salonu biga masaj salonu çan masaj salonu gelibolu masaj salonu adıyaman masaj salonu afyon masaj salonu ağrı masaj salonu aksaray masaj salonu amasya masaj salonu ardahan masaj salonu artvin masaj salonu bartın masaj salonu batman masaj salonu bayburt masaj salonu bilecik masaj salonu bingöl masaj salonu bitlis masaj salonu bolu masaj salonu burdur masaj salonu çanakkale masaj salonu çankırı masaj salonu çorum masaj salonu düzce masaj salonu edirne masaj salonu elazığ masaj salonu erzincan masaj salonu erzurum masaj salonu eskişehir masaj salonu giresun masaj salonu gümüşhane masaj salonu ığdır masaj salonu ısparta masaj salonu karabük masaj salonu karaman masaj salonu kastamonu masaj salonu kilis masaj salonu kırıkkale masaj salonu kırklareli masaj salonu kırşehir masaj salonu uşak masaj salonu kütahya masaj salonu malatya masaj salonu mardin masaj salonu nevşehir masaj salonu niğde masaj salonu ordu masaj salonu trabzon masaj salonu osmaniye masaj salonu rize masaj salonu siirt masaj salonu sinop masaj salonu sivas masaj salonu tokat masaj salonu karahayıt masaj salonu pamukkale masaj salonu nizip masaj salonu şahinbey masaj salonu şehitkamil masaj salonu antakya masaj salonu defne masaj salonu iskenderun masaj salonu darıca masaj salonu gebze masaj salonu gölcük masaj salonu izmit masaj salonu körfez masaj salonu akşehir masaj salonu beyşehir masaj salonu ereğli masaj salonu karatay masaj salonu meram masaj salonu selçuklu masaj salonu akhisar masaj salonu alaşehir masaj salonu soma masaj salonu turgutlu masaj salonu akdeniz masaj salonu anamur masaj salonu erdemli masaj salonu mezitli masaj salonu silifke masaj salonu tarsus masaj salonu toroslar masaj salonu yenişehir masaj salonu bodrum masaj salonu dalaman masaj salonu fethiye masaj salonu köyceğiz masaj salonu marmaris masaj salonu menteşe masaj salonu milas masaj salonu adapazarı masaj salonu serdivan masaj salonu atakum masaj salonu çarşamba masaj salonu ilkadım masaj salonu eyyübiye masaj salonu siverek masaj salonu viranşehir masaj salonu çerkezköy masaj salonu çorlu masaj salonu erbaa masaj salonu
Wwwxxxx downlod xxx video mula-landi