تشکیل میزگرد سه نفره برای کمک به تیم ملی والیبال

به گزارش آریاورزش،  رقابت‌های جام جهانی والیبال در ژاپن نشان داد والیبال ایران در حال فاصله گرفتن از روزهای خوب گذشته است و با ادامه این روند، المپیک ریو به عنوان هدف فدراسیون والیبال دور از دسترس است.

در پایان این رقابت‌ها به منظور کمک به والیبال در عرصه ملی میزگردی با عنوان بررسی چالش‌ها و ارائه راهکار برای برون‌رفت از مشکلات با حضور منتقدان، مربیان و مسئولان والیبال برگزار کرد. در این میزگرد از جمشید حمیدی، پیشکسوت رسانه در حوزه والیبال، ناصر شهنازی از مربیان سابق تیم ملی و جواد مهرگان دبیر کمیته آموزش فدراسیون والیبال دعوت کردیم تا نقطه نظرهای خود را درباره «چه باید کرد»ها در کوتاه‌مدت برای رسیدن به المپیک ۲۰۱۶ ریو بیان کنند.

تیم ملی والیبال ایران
تیم ملی والیبال ایران

ابتدای این میزگرد جمشید حمیدی، پیشکسوت رسانه در حوزه والیبال به طور گذرا از موفقیت‌های نسبی این ورزش در گذشته مطالبی را عنوان کرد. وی گفت:

« من باید ابتدا یک نکته را روشن کنم. در والیبال به نوعی دچار خودزنی و خودکم‌بینی هستیم. وقتی جامعه والیبال ایران از دوران گذشته صحبت می‌کنند همیشه تلاش دارند خودشان را بعد از چین و ژاپن ببینند در صورتی که والیبال ما به قدری قدمت دارد که پیش از این نیز تیمی مانند ژاپن را شکست داده است.

نیم قرن پیش ما ژاپن را بردیم، اما با کمک داور پاکستانی آن بازی تکرار شد و تیم ایران به لطف داور نتیجه را واگذار کرد. والیبال ایران ۹۰ سال سابقه دارد و در روزگار پیشین جزو مدعیان بودیم، اما ورزش ایران و بالطبع والیبال تشکیلات درستی نداشت. پس از انقلاب و با ورود محمدرضا یزدانی خرم به فدراسیون، سیستم و برنامه‌ریزی جای بلاتکلیفی در والیبال را گرفت و سپس محمدرضا داورزنی به برنامه‌ریزی‌ها شتاب بیشتری بخشید تا این که امروز توقع مردم بالا رفت و والیبال درون جامعه جایگاه ویژه‌ای پیدا کرد.»

تصاویر مسابقه والیبال ایران و کانادا در جام جهانی والیبال ۲۰۱۵
تصاویر مسابقه والیبال ایران و کانادا در جام جهانی والیبال ۲۰۱۵

ناصر شهنازی، مربی تیم ملی در زمان مربیگری ولاسکو در ادامه صحبت‌های حمیدی گفت: به اعتقاد من مهم حال است؛ یعنی زمانی که در آن زندگی می‌کنیم. اتفاقات گذشته می‌تواند برای کسب تجربه مفید باشد که حتما هست، بنابراین برای آینده باید با احترام به گذشته برنامه‌ریزی کنیم. در گذشته والیبال ما شاخص‌هایی مهم داشت. تیم‌هایی بودند که اعتبار داشتند، اما شرایط مالی خوبی برای تیم‌ها وجود نداشت و با هزینه‌های امروزی قابل قیاس نبود.

والیبال ایران پروسه‌ای با حمایت‌های مالی طی کرد و در بخش پایه با نوجوانان و جوانان برنامه‌ریزی و استعدادیابی صورت گرفت. زمینه‌های مناسبی که از آن صحبت شد با آمدن یک لیدر بزرگ رشد کرد و به اعتقاد من بزرگ‌ترین خدمت داورزنی به والیبال ایران، آمدن ولاسکو بود که به برنامه‌های توسعه‌ای شدت بیشتری بخشید. ما به جهانی شدن والیبال نیاز داشتیم که با مدیریت ولاسکو به آن رسیدیم و پله‌هایی را که در چند سال باید طی می‌کردیم خیلی سریع پشت‌سر گذاشتیم.

تصاویر مسابقه والیبال ژاپن و آرژانتین در جام جهانی والیبال ۲۰۱۵
خولیو ولاسکو

جواد مهرگان، دبیر کمیته آموزش فدراسیون والیبال از نفرات دیگر دعوت شده به میزگرد جام‌جم بود که نکاتی از فعالیت‌های آموزشی در سال‌های اخیر را برشمرد. مهرگان گفت: اگر به وضعیت آموزش والیبال در ۱۵ سال اخیر نگاه کنیم مربیان بزرگی مانند معمری، توسلی، صابرپور و مرحوم آیریا بودند که جملگی زحمات زیادی برای آموزش کشیدند؛ اما به خاطر مشکلاتی که والیبال ما در زمینه ارتباطات بین‌المللی داشت این زحمات به حد ایده‌آل خود نرسید. دلیل عمده‌اش حالت سنتی والیبال ما بود.

وقتی دکتر شوندی با نگرش جدیدی، ریاست کمیته آموزش فدراسیون را به عهده گرفت نحوه ارتباطات بین‌المللی‌مان نیز تغییر یافت. این دوران مصادف شد با برگزاری کلاس‌هایی که مدرس آن ولاسکو یا سی چلو بودند. در واقع بعد از این دوران، ساختار آموزش والیبال به روزتر شد و اکنون بعد از ۲۵ سال می‌خواهیم بزرگ‌ترین دوره مربیگری والیبال را در ایران برگزار کنیم.

ما نباید فقط واردکننده اطلاعات باشیم بلکه باید به صادرات مربی به کشورهای همجوار فکر کنیم. ما روی مربیانی که سرمایه‌گذاری کرده‌ایم باید تجدیدنظر کنیم. آقای کارخانه یا همین آقای شهنازی که دستیار ولاسکو هم بود اکنون کجا هستند؟ چرا نباید احمد مساجدی در ایران کار کند یا عطایی زمانی که تجربه امروزی را در مربیگری نداشت مربی تیم ملی بود، اما اکنون از او استفاده نمی‌کنیم. آنچه همه ما را نگران کرده این است که آیا والیبال ما بعد از این دوره آینده درخشانی دارد؟ هم اینک شرایطی داریم که نیاز به اصلاح برنامه‌هاست.

تصاویر مسابقه والیبال ایران و استرالیا در جام جهانی والیبال ۲۰۱۵
تصاویر مسابقه والیبال ایران و استرالیا در جام جهانی والیبال ۲۰۱۵

مربیان بی‌انگیزه

یک انتقاد به فدراسیون والیبال وارد است که از مربیان ایرانی درست استفاده نمی‌کند. مربیانی که سال‌ها روی آنها سرمایه‌گذاری شده است، اما اینک به دور از والیبال ملی در عرصه باشگاهی فعالیت دارند یا اصلا به کار گرفته نمی‌شوند.

حمیدی نگاهی به شیوه گلخانه‌ای در پرورش بازیکنان دارد. از طرفی بی‌انگیزگی مربیان را آفت این ورزش در راه سازندگی والیبال در آینده برشمرد و گفت: صحبت سر آموزش در والیبال ما شد که به نظرم هنوز سیستم گلخانه‌ای حاکم است. تک چهره‌ها را جمع می‌کنند، اما پشتوانه‌سازی به صورت کلی وجود ندارد. کمیته آموزش فدراسیون والیبال یکی از بهترین کمیته‌های آموزش در سطح والیبال آسیاست، اما چقدر از پتانسیل این کمیته استفاده می‌شود؟ اخیرا سمیناری در شیراز با مدرس خارجی برگزار شد، اما یک نفر از مربیان لیگ برتر آنجا نبود، زیرا فدراسیون والیبال از برنامه‌های علمی خود و کمیته آموزش پشتیبانی نمی‌کند. مربیان هم انگیزه کافی برای حضور در این گونه مجامع ندارند.

تصاویر مسابقه والیبال ایران و ژاپن در جام جهانی ۲۰۱۵
تصاویر مسابقه والیبال ایران و ژاپن در جام جهانی ۲۰۱۵

حمیدی، کمک‌های ولاسکو به سیستم آموزش مربیان را بی‌بدیل دانست و گفت: امروز در بحث آموزش، کشورهای صاحب والیبال چند گام جلوتر از ما قرار دارند و همه ساله دوره‌های مربیگری را برگزار می‌کنند که مربیان برای نشستن روی نیمکت تیم‌های خود باید این دوره‌ها را سپری کنند. وقتی ولاسکو آمد به سیستم آموزش ما کمک کرد، اما کدام یک از مربیان در کلاس ولاسکو بودند یا در تمرینات او حاضر می‌شدند؟ فدراسیون نباید کارهای علمی خود را وتو کند. تاکنون فدراسیون برنامه‌های خوبی داشته، اما ضعف‌ها را هم باید پذیرفت. کدام یک از مربیان سازنده ما برای تشویق با تیم‌ها سفر کرده‌اند؟ در تیم‌های پایه چه نظارتی وجود دارد که برخی مربیان ساعد و پنجه را درست آموزش می‌دهند؟ فدراسیون باید با تغییر نگرش از تلاش‌های کمیته آموزش حمایت کند.

شهنازی، نداشتن پشتوانه اجرایی را یکی از مشکلات برنامه‌ریزی فدراسیون دانست و ادامه داد: هر کاری باید پشتوانه اجرایی داشته باشد. عملکرد کمیته آموزش، عالی بود؛ اما خروجی کلاس‌ها و سمینارها چیست؟ گرفتن کارت و گواهی شرکت یک طرف موضوع است، اما با برگزاری دوره‌ها چه برداشتی داشته یا چه زمینه‌هایی بخواهیم فراهم کنیم نکته بااهمیت‌تری است. نباید فدراسیون بین بعضی مربیان با مربیان دیگر حصاری به وجود بیاورد و فقط از یک عده مربی خاص استفاده کند. برخی مربیان که روی آنها سرمایه‌گذاری شده اینک در والیبال نیستند، اما عده‌ای دیگر تحت هر شرایطی باقی می‌مانند.

مهرگان از دیدگاه کمیته آموزش به گزینش مربیان پرداخت و گفت: ما برای انتخاب مربی در تیم ملی و حتی باشگاه باید معیارهایی از پیش تعیین شده داشته باشیم و براساس آنها به مربیان امتیاز بدهیم. باید ببینیم آیا مربی می‌تواند اسپک کند و سرویس یا ساعد بزند. من رزنده، سرمربی تیم ملی برزیل را دیدم به تنهایی کنار سالن توپ جمع می‌کند یا سرویس می‌زند. ولاسکو هم همین طور بود. یعنی مربیان بزرگ در تمرین مهارت‌ها برای شاگردان‌شان ابایی ندارند، اما در ایران خیلی از مربیان هستند که اصلا به این نوع تمرینات اعتقاد ندارند. در لیگ ایتالیا مربی خارجی برای نشستن روی نیمکت تیم‌های این کشور باید مدال جهانی داشته باشد یا مدال المپیک یا در باشگاه‌های جهان موفقیتی به دست آورده باشد. آیا ما برای استفاده از مربی خارجی معیارهایی داریم؟ به طور مثال مهارت‌های مربیگری را چگونه باید اندازه گرفت؟

کارچ کرالی، سرمربی آمریکا در والیبال این کشور ابتدا دو سال در آکادمی‌ها کار کرد. سپس دستیار سوم تیم زنان آمریکا شد. بعد از آن دو سال نفر دوم شد تا این که بعد از سال ۲۰۱۲ سرمربی تیم ملی زنان آمریکا شد. علم مربیگری یک طرف قضیه است و تیمداری یک طرف دیگر. ما در کمیته بررسی کردیم والیبال ایران مشکل پشتوانه در پاسوری دارد. بلافاصله سمینار پاسوری برگزار کردیم، اما هیچ کدام از مربیان در آن سمینار شرکت نکردند. این که فدراسیون بخواهد با کمیته همسو باشد یا نه حتی ضمانت اجرایی ایجاد کند در حیطه وظایف و اختیارات ما نیست. وظیفه ما این است به تمام مربیانی که می‌خواهند پیشرفت کنند این امکان را بدهیم در دوره‌های مربیگری شرکت کنند.

تیم ملی والیبال ایران
تیم ملی والیبال ایران

تصمیم با اهالی والیبال است

یکی از انتقادهایی که منتقدان به فدراسیون دارند دخالت افراد غیرمرتبط با این ورزش بویژه در تصمیم‌گیری‌هاست. جمشید حمیدی درباره این موضوع گفت: اگر می‌خواهیم کار علمی انجام بدهیم باید از خانواده والیبال بخواهیم پا جلو بگذارند. ما اکنون کمیته مربیان نداریم که قاعدتا باید بین کمیته آموزش و مربیان رابطه معناداری وجود داشته باشد. وقتی از افرادی مانند افشاردوست و منظمی ـ که خودشان از قهرمانان این ورزش بودند و اکنون مسئولیتی دارند ـ می‌پرسیم چرا این گونه شد، می‌گویند ما فقط نظر خودمان را می‌گوییم.

من از داورزنی که باز هم مدیریت فدراسیون را در سال‌های آینده به عهده خواهد داشت، می‌خواهم برای پرورش مربیان فکر کند. درباره مربیان جوان تجدید نظر صورت بگیرد که قطعا با آدم‌های غیرمرتبط، پیشرفت در این زمینه امکان‌پذیر نیست. والیبال ما جزو خوب‌های دنیاست که نباید موقعیت‌مان را در جهان زیر سوال ببریم.

شهنازی، ثبات موقعیت والیبال را در حفظ ساختاری که ولاسکو بنا نهاده بود دانست و ادامه داد: حفظ ساختار، بزرگی و منش تیم ملی که در چند سال اخیر با برنامه‌ریزی به اینجا رسیده وظیفه همه ماست.

ما درباره گذشته صحبت کردیم و اکنون درباره آینده باید صحبت کنیم. امروز والیبال دنیا ما را قبول دارد. نباید با دست خودمان این اعتماد را سلب کنیم. قبول کنیم بزرگیم. ذهن قوی است که می‌تواند ما را قوی نگه دارد و به جلو سوق دهد. این ذهنیت را باید نهادینه کنیم؛ از مسئولان گرفته تا مربیان و بازیکنان. ما جام جهانی را با ذهنیت خوبی آغاز نکردیم، زیرا گفتیم اگر این مسابقه‌ها نشد، بازی‌های بعدی انتخابی المپیک را در ژاپن داریم، بنابراین از آن رقابت‌ها صعود می‌کنیم. این تفکر، تیم ملی را در جام جهانی دچار مشکل کرد.

تصاویر مسابقه والیبال اینالیا و آرژانتین در جام جهانی ۲۰۱۵
تصاویر مسابقه والیبال اینالیا و آرژانتین در جام جهانی ۲۰۱۵

مربی سابق تیم ملی گفت: تیم‌های بزرگ همیشه برای پیروزی برنامه دارند. ولاسکو یک تیم بزرگ را با ذهنیت‌های جنگندگی و انگیزه بالا به کواچ تحویل داد، اما در ادامه این مربی با پیشینه ضعیف در مربیگری وارد شد که تجربه اصلی او مربیگری در باشگاه‌های ایتالیاست. من کواچ را به عنوان بازیکن خوب می‌شناختم، اما دلیل نمی‌شود بازیکن خوب، مربی خوبی هم باشد.

مهرگان:

اگر راه تکراری برویم به یک جای جدید نمی‌رسیم. باید بپذیریم تیم ملی بیمار است. اول علت بیماری را تشخیص بدهیم بعد به دنبال درمان برویم

مهرگان با آوردن مثال‌هایی از نیمکت مربیان در والیبال دنیا بحث شهنازی را ادامه داد: داگ بیل، رئیس فدراسیون والیبال آمریکا وقتی کارچ کرالی را به عنوان سرمربی آمریکا برگزید درباره علت این انتخاب گفت: درست است معمولا ستاره‌ها مربیان خوبی نمی‌شوند، اما کارچ ‌کرالی با بازیکنان ارتباط خوبی برقرار می‌کند. مدیریت خوب و تجربه بین‌المللی دارد و از قدرت بازیخوانی برخوردار است. با وجود این بیشتر بازیکنان بزرگ و ستاره از آنجاکه فرصت مربیگری در رده‌های پایه پیدا نکرده‌اند ابتدای مربیگری هم می‌خواهند یک مربی ستاره باشند و این مشکل بزرگ آنهاست.

شکستن یک حصار

در ادامه میزگرد، مهرگان درباره زمان انتقاد از تیم ملی مطالبی عنوان کرد و گفت: امروز راه حمایت از والیبال به به گفتن نیست، زیرا این کار خیانت به این ورزش است. ما در نخستین گام باید سازمان تیم‌های ملی را با یک کمیته فنی تشکیل بدهیم. افراد کارشناس و پیشکسوت با ترکیب مربیان جوان علمی و دانشگاهی برنامه تیم‌های ملی را بگیرند، بحث کنند و تا مرحله اجرا چالش داشته باشند. این که نحوه انتخاب مربی برای تیم‌های ملی چگونه باشد نیز در همان جا بحث شود.

جام جهانی والیبال ۲۰۱۵
جام جهانی والیبال ۲۰۱۵

مهرگان با مصداق‌هایی منظور خود را به این صورت بیان کرد: در والیبال دنیا مربیانی مانند آنتیگا و جان اسپرو هم کم‌تجربه‌اند، اما در این سطح از والیبال تجربه کادر مهم است. این مربیان جوان از کمک‌های باتجربه استفاده می‌کنند. طرحی است که در آن عنوان شده در رشته کاری خودت باید ده سال و ده هزار ساعت تجربه داشته باشی تا به اوج عملکرد خود در آن رشته ورزشی برسی. «جان اسپرو» جوان و «ال اسکیت» ۶۵ ساله با هم این تجربیات را دارند. من هم نیاز به تغییر را در تیم ملی احساس می‌کنم. یا مربیانی از والیبال ایران به کادر اضافه شوند که خیلی با کواچ هماهنگ‌اند و ارتباط مثبتی با بازیکنان دارند یا اگر قرار است کواچ بماند مربی بزرگی مانند زوران گاییچ بیاید.

دبیر کمیته آموزش فدراسیون والیبال گفت: این دایره بسته یا حصاری که در اینجا بارها از آن گفته شده است باید شکسته شود. می‌توانیم در مسیر درست‌تری قرار بگیریم. برای بررسی دلایلی که تیم خوب نتیجه نگرفت باید به ماه‌های گذشته برگردیم. خطا در آماده‌سازی تیم یعنی آماده کردن تیم برای شکست. دو هفته استراحت برای ملی‌پوشان زیاد بود و ما نتوانستیم بین این مدت و زمانی که تیم به جام جهانی رفت در آماده سازی تیم درست عمل کنیم. از طرفی در رقابت‌های اخیر از همه پتانسیل والیبال‌مان استفاده نکردیم. آرمان تشکری کجاست یا فرهاد ظریف؟ چرا نباید از علیرضا نادی با تجربه بالای ۱۵ سال استفاده کنیم و اصلا چرا در این مدت میزان تعامل بین مربی و بازیکنان تیم ملی کم شده است؟

www.ariavarzesh.ir
فرهاد ظریف

اشاره به کمبودها نیز محورهای بحث مهرگان بود. او ادامه داد: در جایی که همه رقبا با متخصصان تغذیه، ریکاوری و دستگاه‌های جدید برای ماساژ بازیکنان وارد می‌شوند ما چقدر توانستیم این امکانات را برای تیم ملی فراهم کنیم؟ آیا به کواچ کمک‌های روان‌شناسی دادیم؟ دیتا وولی (Data volley) برای آنالیز بسیار خوب است و ما آنالیزورهای شاخصی داریم، اما تیم‌های دیگر هم دارند. در کنار این تکنولوژی باید بازیخوانی داشت و لحظه‌های بازی را در میدان مسابقه مدیریت کرد. ما در جریان مسابقه بازیخوانی نداریم. بازی را برمبنای آنچه در گذشته رخ داده ارزیابی می‌کنیم نه برمبنای پیش‌بینی آنچه در آینده اتفاق می‌افتد. این پیش‌بینی و بازیخوانی نیازمند مربیان باتجربه است.

ناصر شهنازی با تائید حرف‌های مهرگان درباره توانایی‌های بازیکنان تیم ملی گفت: دقیقا با این نکته موافقم. تیم‌هایی مانند آرژانتین، لهستان و روسیه در بازی با ما هر وقت بازی را تغییر دادند یا به موقع تعویض کردند از قدرت بازیخوانی محروم بودیم و در اتفاقات بازی محو می‌شدیم. بازیکنان ما ظرفیت‌های مناسبی دارند و کیفیت بازی آنها خوب است. اگر غیر از این بود محمد موسوی در صدر بهترین مدافعان قرار نمی‌گرفت یا معروف یکی از بهترین پاسورهای دنیا نمی‌شد. استفاده کردن از این پتانسیل بالا به هنر مربی بازمی‌گردد. برنامه‌ریزی تمرین، قبل، حین و بعد از مسابقه از وظایف یک مربی است. کواچ نتوانست قواعد تیمداری را با استفاده کردن از ظرفیت بازیکنان پیاده کند.

russia-usa-FiVB-WORLD-CUP-2015-54
جام جهانی والیبال۲۰۱۵

غرور ناخواسته بازیکنان

جمشید حمیدی از غرور ناخواسته در لابه‌لای حرف‌هایش گفت و از اعتماد و اعتقادی که کمرنگ است. او ادامه داد: مربی و بازیکن باید اعتماد و اعتقاد متقابل داشته باشند. آقایان گفتند در دو ماه گذشته ما بد بودیم، اما تیم ملی ما در یک سال گذشته بد بازی کرده است. ورزشکار افت و خیز دارد، اما چه کسی باید به احیا شدن دوباره بازیکن کمک کند؟ چگونه تیم باید زودتر به شرایط خوبش بازگردد؟

این پرسش‌ها در تیم ملی بدون جواب مانده است. حتی در قبال برخی بازیکنان که دچار غرور ناخواسته شده‌اند کسی پاسخگو نیست. در چند بازی اگر مقاومت نصفه و نیمه داشتیم به خاطر مهارت بازیکنان‌مان مانند موسوی بود. اگر او را نداشتیم به ژاپن هم ۳ بر صفر می‌باختیم. این ضعف مربی است که نمی‌تواند تیم را کنترل کند.

تصاویر مسابقه والیبال ایران و آمریکا در جام جهانی والیبال ۲۰۱۵
تصاویر مسابقه والیبال ایران و آمریکا در جام جهانی والیبال ۲۰۱۵

حمیدی گفت: ولاسکو مدیریت داشت و تیم ملی با بازی، حریفان را مغلوب می‌کرد، اما اینک تیم ملی ما شرطی شده. فقط باید در تهران و تماشاگر باشد یا داورزنی کنار تیم بماند تا تیم ملی ببرد. متاسفانه در این مدت فدراسیون والیبال همیشه خواسته صورت مساله را پاک کند، در حالی که باید بازیکنان را از کشمکش‌ها بیرون بکشید. با کواچ ما به سرمنزل مقصودمان که گرفتن سهمیه المپیک است، نمی‌رسیم. این آب، این آسیاب را نمی‌چرخاند. در پایان مسابقه‌های جام جهانی تا رقابت‌های بعدی برای انتخابی المپیک ریو هفت ماه وقت داریم. داورزنی با کارشناسان و افراد مرتبط با والیبال بنشینند و مشکل را حل کنند. ببینند چرا بازیکنان مربی را قبول ندارند. شاید به طور آشکارا این موضوع را کسی بیان نکند، اما باور کنید این نداشتن اعتماد به مربی وجود دارد و کار دست تیم ملی می‌دهد. تیم کواچ تاکتیکی نخ‌نما شده دارد که مربی تونس هم از این که نتوانست تیم ایران را شکست دهد، ناراحت است.

زنگ خطر برای والیبال ایران به صدا درآمده است. ناصر شهنازی با اشاره به این موضوع گفت: اگر این شرایط که اکنون وجود دارد ادامه پیدا کند، اقتدار، محبوبیت و جذابیت والیبال برای مردم از بین می‌رود. مردم در این سال‌ها با والیبال زندگی کردند و لذت بردند، بنابراین ما حق نداریم این لذت را از مردم بگیریم. مردم، والیبال را می‌فهمند و به خوبی می‌دانند مشکل کجاست. امروز همه برنامه‌ریزی اساسی می‌خواهند. اگر این کار را نکنیم به مردم دهن‌کجی کرده‌ایم.

تصاویر مسابقه والیبال ایران و آمریکا در جام جهانی والیبال ۲۰۱۵
تصاویر مسابقه والیبال ایران و آمریکا در جام جهانی والیبال ۲۰۱۵

مربی سابق تیم ملی ادامه داد: من در صحبت‌ها شنیدم قرار است سی چلو ـ که یکی از بزرگ‌ترین تئوریسین‌های والیبال دنیاست ـ به ایران بیاید. این را فقط شنیده‌ام؛ اما باور خود من این است که سی‌چلو به خاطر دانش و ارتباط خوبی که با بازیکنان دارد یک گزینه استثنایی است. چنانچه این اتفاق بیفتد والیبال ما ضرر نمی‌کند. من با این مربی کار کرده‌ام و کارایی او را کاملا می‌شناسم.

شهنازی در جمع‌بندی حرف‌هایش هم گفت: ما بعد از رفتن ولاسکو با آوردن کواچ سرمایه‌سوزی کردیم. تیم ملی باید به المپیک برود، زیرا در غیر این صورت زحمات چندین ساله اهالی والیبال هدر خواهد رفت. در جام جهانی تیم ژاپن پیشرفت کرده بود یا استرالیا که همیشه برای المپیک برنامه‌ریزی دارد برابر ایران قاطعانه پیروز شد. ما در بازی‌های انتخابی بهترین تیم آسیا برای گرفتن سهمیه، کار راحتی با این تیم‌ها نداریم. هفت ماه زمان زیادی نیست. باید برنامه‌ریزی اصولی داشته باشیم. با این روند رفتن به المپیک غیرممکن است.

تصاویر مسابقه والیبال ایران و آمریکا در جام جهانی والیبال ۲۰۱۵
تصاویر مسابقه والیبال ایران و آمریکا در جام جهانی والیبال ۲۰۱۵

جواد مهرگان نیز در جمع‌بندی حرف‌های خود و پیدا کردن‌ساز و کار مناسب برای تیم ملی در ماه‌های آینده گفت: اگر راه تکراری برویم به یک جای جدید نمی‌رسیم. باید بپذیریم تیم ملی بیمار است. اول، علت بیماری را تشخیص بدهیم بعد به دنبال درمان برویم. چه راهکاری باید بیابیم تا مشکلات بازیکنان تیم در بلند زدن برطرف شود؟ در دفاع مشکل داریم. در منطقه ۲ و ۴ اسپک بازیکنان ما تعادل ندارد. موسوی ۷۰ درصد دفاع تیمی را انجام می‌دهد که باید همه فشار دفاعی را از روی دوش این بازیکن برداشت. سیستم و تاکتیک‌های متناسب با شرایط بازی لازم است. این تیم زمان ولاسکو ۹ سیستم داشت. هر چند سیستم‌ها مشابه است، اما این فرهنگ بازی بین کشورهاست که با هم تفاوت دارد. پس از بازگشت تیم ملی در محیطی حمایتی، همه باید به تیم و والیبال ایران کمک کنیم تا فرهنگ کارگروهی و همدلی در این ورزش نهادینه شود.

تیم ملی با کواچ بی‌برنامه است

ناصر شهنازی از نیمکت تیم ملی و انتخاب‌های کواچ در مورد کمک‌هایش انتقاد کرد و گفت: کواچ در مربیگری تیم ملی که نقطه مقابل باشگاهی است، پیشینه‌ای نداشت. شما آنتیگا، سرمربی لهستان را حتما دیده‌اید؛ کسی که بازیکن بزرگی بود، اما او فیلیپ بلین، یکی از مربیان بزرگ را در کنار خود قرار داد تا مکمل قدرتمندی در اداره کردن تیم لهستان بسازد، اما کواچ چه کرد؟ گوسا را آورد که زمانی در لیگ کویت مربی خود کواچ بود و سرمربی تیم ملی می‌خواست محبت قبلی او را جبران کند و به او نان قرض داد! یا چورا که در باشگاه‌های ما نمی‌تواند مربیگری کند! در بین این دو فقط رحمان محمدی راد است که زبان بلد است و خوب آنالیز می‌کند که خودم شاهد بودم زمان ولاسکو چقدر سرمربی سابق تیم ملی دانش او را تائید می‌کرد. ولاسکو در تمرینات لحظه به لحظه برنامه داشت. خود من دوست نداشتم ثانیه‌ای از تمرین ولاسکو بزنم.

تصاویر مسابقه والیبال ایران و ایتالیا در جام جهانی والیبال ۲۰۱۵
تصاویر مسابقه والیبال ایران و ایتالیا در جام جهانی والیبال ۲۰۱۵

تیم ملی با کواچ، اما بی برنامه است. خودم تمریناتی را شاهد بوده‌ام و دوستان دیگر نیز با من هم عقیده‌اند که تمرینات تیم ملی در این ماه‌ها در حد جهانی نبود. ما در والیبال با برنامه‌ریزی بالا رفتیم، اما این جام جهانی نشان داد با این روند از دوران خوب گذشته فاصله می‌گیریم، بنابراین به تغییرات اساسی نیاز داریم.

جمشید حمیدی نیز به مربیان صرب انتقاد کرد و گفت: ما در مسیر پیشرفت والیبال باید مربی بسازیم تا پای مربیان صرب به والیبال ایران باز نشود. اینک از این حیث ضربه می‌خوریم. چرا با کواچ و کادر او از صربستان قرارداد بستیم؟ دورنمای کار با کواچ چگونه ترسیم شد؟

من قصد کوبیدن کواچ را ندارم، بلکه به دنبال علت باید گشت. آنها که کواچ را آوردند باید جوابگو باشند. وقتی ۱۲ هزار نفر می‌روند تیم ملی را نگاه و تشویق می‌کنند باید به دیدگاه مردم هم احترام گذاشت. تاکنون می‌گفتند منتقدان کواچ را نمی‌خواهند، اما آیا امروز با عملکرد تیم ملی در جام جهانی مردم این مربی را برای والیبال ایران می‌خواهند؟ فدراسیون والیبال برای حفظ منزلت تیم ملی باید در ماه‌های آینده تجدیدنظر کند. اگر کواچ را می‌خواهد از مربیان قوی در کادر او استفاده کند.

iran-venezuella-worldcup2015-90
تیم ملی والیبال ایران

[tooltip text=”گروه رسانه های خبری” gravity=”nw”][/tooltip]

روزنامه جام‌جم

adana escort adapazarı escort adıyaman escort afşin escort afyon escort ağrı escort ahlat escort akçaabat escort akçakale escort akçakoca escort akdeniz escort akhisar escort aksaray escort akşehir escort aksu escort akyazı escort alanya escort alaşehir escort aliağa escort altıeylül escort altınordu escort amasya escort anamur escort ankara escort antakya escort antalya escort araklı escort ardahan escort ardeşen escort arnavutköy escort atakum escort avanos escort avcılar escort aydın escort ayvacık escort ayvalık escort aziziye escort babaeski escort bafra escort bağcılar escort bağlar escort balıkesir escort bandırma escort bartın escort batıkent escort batman escort battalgazi escort bayburt escort belek escort besni escort beylikdüzü escort beyşehir escort biga escort bilecik escort bingöl escort birecik escort bismil escort bitlis escort bodrum escort bolu escort bor escort bornova escort boyabat escort bozüyük escort buca escort bucak escort bulancak escort bulanık escort bünyan escort burdur escort bursa escort çan escort çanakkale escort canik escort çankaya escort çankırı escort çarşamba escort çayeli escort çekmeköy escort çerkeş escort çerkezköy escort çeşme escort ceyhan escort çivril escort çorlu escort çorum escort çubuk escort çukurova escort çumra escort dalaman escort darıca escort datça escort davutlar escort defne escort denizli escort derince escort develi escort didim escort digor escort dinar escort diyadin escort diyarbakır escort doğanşehir escort doğubayazıt escort dörtyol escort dulkadiroğlu escort düzce escort edirne escort edremit escort efeler escort elazığ escort elbistan escort emirdağ escort erbaa escort erdemli escort ereğli escort erenler escort ergani escort ergene escort erzincan escort erzurum escort escort esenler escort eskil escort eskişehir escort espiye escort eyyübiye escort fatih escort fatsa escort fethiye escort finike escort fındıklı escort gaziantep escort gaziemir escort gebze escort gediz escort gelibolu escort gemerek escort gemlik escort gerede escort giresun escort gölbaşı escort gölcük escort görele escort görükle escort göynük escort gümbet escort gümüşhane escort güngören escort güroymak escort gürsu escort hakkari escort haliliye escort hatay escort haymana escort horasan escort iğdır escort ilgaz escort i̇lkadım escort i̇negöl escort i̇skenderun escort isparta escort i̇stanbul escort i̇zmir escort i̇zmit escort i̇znik escort kadirli escort kadıköy escort kağıthane escort kağızman escort kahta escort kaman escort kangal escort kapaklı escort karabük escort karacabey escort karahayıt escort karaköprü escort karaman escort karatay escort karesi escort kars escort karşıyaka escort kartal escort kaş escort kastamonu escort kaynaşlı escort kayseri escort keçiören escort kemer escort kepez escort keşan escort keskin escort kestel escort kilis escort kırıkhan escort kırıkkale escort kırkağaç escort kırklareli escort kırşehir escort kızıltepe escort kocaeli escort kocasinan escort konak escort konya escort konyaaltı escort körfez escort korkuteli escort köyceğiz escort kozan escort kumluca escort kumru escort kuşadası escort kütahya escort lara escort lüleburgaz escort malatya escort malazgirt escort malkara escort maltepe escort mamak escort manavgat escort manisa escort maraş escort mardin escort marmaris escort melikgazi escort menemen escort menteşe escort meram escort mersin escort merzifon escort mezitli escort milas escort mucur escort mudanya escort mudurnu escort muğla escort muratpaşa escort muş escort mut escort nazilli escort nevşehir escort niğde escort niksar escort nilüfer escort nizip escort nurdağı escort ödemiş escort of escort oltu escort onikişubat escort ordu escort orhangazi escort ortahisar escort ortaköy escort osmancık escort osmangazi escort osmaniye escort palandöken escort pamukkale escort pamukova escort patnos escort payas escort pazar escort pazarcık escort pendik escort polatlı escort rize escort safranbolu escort şahinbey escort sakarya escort salihli escort samandağ escort samsun escort sandıklı escort şanlıurfa escort sapanca escort sarıçam escort sarıkamış escort sarıyer escort şarkışla escort şehitkamil escort selçuklu escort selim escort serdivan escort serik escort seyhan escort siirt escort silifke escort simav escort sincan escort sinop escort şişli escort sivas escort siverek escort şırnak escort söğüt escort söke escort soma escort sultangazi escort suluova escort sungurlu escort sur escort suruç escort suşehri escort susurluk escort talas escort tarsus escort taşova escort tavşanlı escort tekirdağ escort terme escort tire escort tirebolu escort tokat escort torbalı escort toroslar escort trabzon escort turgutlu escort turhal escort türkoğlu escort tuzla escort ulus escort ümraniye escort ünye escort ürgüp escort urla escort uşak escort üsküdar escort üzümlü escort van escort varto escort viranşehir escort yahşihan escort yahyalı escort yakutiye escort yalova escort yatağan escort yenişehir escort yeşilyurt escort yıldırım escort yıldızeli escort yomra escort yozgat escort yunusemre escort yüreğir escort zara escort zeytinburnu escort zile escort zonguldak escort Aydın escort muğla escort tekirdağ escort manisa escort balıkesir escort manavgat escort alanya escort fethiye escort didim escort trabzon escort elazığ escort ordu escort kütahya escort ısparta escort rize escort maraş escort yalova escort giresun escort yozgat escort tokat escort şanlıurfa escort sivas escort batman escort erzurum escort sinop escort kırşehir escort karaman escort kırıkkale escort bolu escort amasya escort niğde escort uşak escort edirne escort çorum escort osmaniye escort zonguldak escort van escort erzincan escort söke escort nazilli escort kuşadası escort efeler escort didim escort çine escort bodrum escort fethiye escort marmaris escort dalaman escort menteşe escort milas escort ortaca escort seydikemer escort çerkezköy escort çorlu escort ergene escort kapaklı escort malkara escort süleymanpaşa escort akhisar escort alaşehir escort salihli escort şehzadeler escort soma escort turgutlu escort yunusemre escort bandırma escort altıeylül escort ayvalık escort bigadiç escort burhaniye escort gönen escort karesi escort susurluk escort ayvacık escort biga escort çan escort gelibolu escort yenice escort akçaabat escort araklı escort of escort ortahisar escort yomra escort karakoçan escort kovancılar escort altınordu escort fatsa escort perşembe escort ünye escort tavşanlı escort simav escort domaniç escort eğirdir escort yalvaç escort ardeşen escort cayeli escort fındıklı escort pazar escort afşin escort dulkadiroğlu escort Elbistan escort onikişubat escort pazarcık escort türkoğlu escort altınova escort çiftlikköy escort çınarcık escort bulancak escort espiye escort eynesil escort görele escort piraziz escort tirebolu escort yağlıdere escort sorgun escort sarıkaya escort çayıralan escort boğazlıyan escort akdağmadeni escort erbaa escort niksar escort turhal escort zile escort viranşehir escort suruç escort siverek escort karaköprü escort haliliye escort eyyübiye escort akçakale escort zara escort Yıldızeli escort suşehri escort şarkışla escort gemerek escort kozluk escort sason escort aziziye escort horasan escort oltu escort palandöken escort yakutiye escort ayancık escort boyabat escort gerze escort kaman escort mucur escort ermenek escort sarıveliler escort keskin escort yahşihan escort gerede escort göynük escort mengen escort mudurnu escort göynücek escort gümüşhacıköy escort merzifon escort suluova escort taşova escort bor escort çamardı escort ulukışla escort banaz escort eşme escort sivaslı escort havsa escort ipsala escort keşan escort osmancık escort sungurlu escort bahçe escort hasanbeyli escort kadirli escort toprakkale escort alaplı escort çaycuma escort ereğli escort kilimli escort başkale escort ipekyolu escort özalp escort tuşba escort kemah escort refahiye escort tercan escort üzümlü escort http://www.ddtshanghaiescort.com Antalya escort Bursa escort Mersin escort Aydın escort Balıkesir escort Çanakkale escort Kıbrıs escort Kütahya escort Manisa escort Muğla escort Tekirdağ escort Trabzon escort Yalova escort Isparta escort Maraş escort Ordu escort Rize escort Sivas escort Afyon escort Aksaray escort Giresun escort Şanlıurfa escort Yozgat escort Erzurum escort Amasya escort Çorum escort Tokat escort Uşak escort Van escort Bolu escort Burdur escort Kırşehir escort Niğde escort Osmaniye escort Zonguldak escort Düzce escort Edirne escort Erzincan escort Karabük escort Karaman escort Kastamonu escort Kırıkkale escort Kırklareli escort manavgat escort alanya escort belek escort aksu escort finike escort gazipaşa escort güllük escort kaş escort kemer escort kepez escort konyaaltı escort korkuteli escort kumluca escort lara escort muratpaşa escort serik escort gemlik escort gürsu escort inegöl escort iznik escort mudanya escort nilüfer escort orhangazi escort osmangazi escort yıldırım escort kuşadası escort didim escort nazilli escort söke escort efeler escort bandırma escort altıeylül escort edremit escort karesi escort susurluk escort bodrum escort gümbet escort turgutreis escort dalaman escort fethiye escort köyceğiz escort marmaris escort çerkezköy escort çorlu escort kapaklı escort süleymanpaşa escort meram escort anamur escort erdemli escort mezitli escort silifke escort tarsus escort akhisar escort salihli escort soma escort turgutlu escort girne escort lefkoşa escort biga escort çan escort gelibolu escort dinar escort emirdağ escort sandıklı escort merzifon escort suluova escort taşova escort yeşilyurt escort gerede escort mengen escort bucak escort kadirli escort osmancık escort sungurlu escort akçakoca escort ipsala escort keşan escort kilimli escort üzümlü escort aziziye escort palandöken escort yakutiye escort bulancak escort espiye escort tirebolu escort safranbolu escort lüleburgaz escort gediz escort simav escort tavşanlı escort elbistan escort fatsa escort ünye escort ardeşen escort çayeli escort birecik escort eyyübiye escort haliliye escort siverek escort suruç escort viranşehir escort kangal escort şarkışla escort suşehri escort yıldızeli escort erbaa escort niksar escort turhal escort akçaabat escort araklı escort of escort ortahisar escort sorgun escort www.elmasajeinfantil.com istanbul masaj salonu ankara masaj salonu izmir masaj salonu bursa masaj salonu antalya masaj salonu adana masaj salonu konya masaj salonu şanlıurfa masaj salonu gaziantep masaj salonu kocaeli masaj salonu mersin masaj salonu diyarbakır masaj salonu hatay masaj salonu manisa masaj salonu kayseri masaj salonu samsun masaj salonu balıkesir masaj salonu maraş masaj salonu van masaj salonu aydın masaj salonu tekirdağ masaj salonu sakarya masaj salonu denizli masaj salonu muğla masaj salonu bağcılar masaj salonu bahçelievler masaj salonu esenler masaj salonu esenyurt masaj salonu kadıköy masaj salonu kağıthane masaj salonu kartal masaj salonu küçükçekmece masaj salonu maltepe masaj salonu pendik masaj salonu sultangazi masaj salonu ümraniye masaj salonu üsküdar masaj salonu aliağa masaj salonu alsancak masaj salonu bayraklı masaj salonu bornova masaj salonu buca masaj salonu çeşme masaj salonu çiğli masaj salonu gaziemir masaj salonu karşıyaka masaj salonu konak masaj salonu menemen masaj salonu ödemiş masaj salonu torbalı masaj salonu çankaya masaj salonu keçiören masaj salonu mamak masaj salonu polatlı masaj salonu sincan masaj salonu alanya masaj salonu belek masaj salonu kaş masaj salonu kemer masaj salonu korkuteli masaj salonu lara masaj salonu manavgat masaj salonu serik masaj salonu side masaj salonu didim masaj salonu efeler masaj salonu kuşadası masaj salonu nazilli masaj salonu altıeylül masaj salonu bandırma masaj salonu edremit masaj salonu karesi masaj salonu susurluk masaj salonu gemlik masaj salonu gürsu masaj salonu inegöl masaj salonu mudanya masaj salonu nilüfer masaj salonu osmangazi masaj salonu yıldırım masaj salonu biga masaj salonu çan masaj salonu gelibolu masaj salonu adıyaman masaj salonu afyon masaj salonu ağrı masaj salonu aksaray masaj salonu amasya masaj salonu ardahan masaj salonu artvin masaj salonu bartın masaj salonu batman masaj salonu bayburt masaj salonu bilecik masaj salonu bingöl masaj salonu bitlis masaj salonu bolu masaj salonu burdur masaj salonu çanakkale masaj salonu çankırı masaj salonu çorum masaj salonu düzce masaj salonu edirne masaj salonu elazığ masaj salonu erzincan masaj salonu erzurum masaj salonu eskişehir masaj salonu giresun masaj salonu gümüşhane masaj salonu ığdır masaj salonu ısparta masaj salonu karabük masaj salonu karaman masaj salonu kastamonu masaj salonu kilis masaj salonu kırıkkale masaj salonu kırklareli masaj salonu kırşehir masaj salonu uşak masaj salonu kütahya masaj salonu malatya masaj salonu mardin masaj salonu nevşehir masaj salonu niğde masaj salonu ordu masaj salonu trabzon masaj salonu osmaniye masaj salonu rize masaj salonu siirt masaj salonu sinop masaj salonu sivas masaj salonu tokat masaj salonu karahayıt masaj salonu pamukkale masaj salonu nizip masaj salonu şahinbey masaj salonu şehitkamil masaj salonu antakya masaj salonu defne masaj salonu iskenderun masaj salonu darıca masaj salonu gebze masaj salonu gölcük masaj salonu izmit masaj salonu körfez masaj salonu akşehir masaj salonu beyşehir masaj salonu ereğli masaj salonu karatay masaj salonu meram masaj salonu selçuklu masaj salonu akhisar masaj salonu alaşehir masaj salonu soma masaj salonu turgutlu masaj salonu akdeniz masaj salonu anamur masaj salonu erdemli masaj salonu mezitli masaj salonu silifke masaj salonu tarsus masaj salonu toroslar masaj salonu yenişehir masaj salonu bodrum masaj salonu dalaman masaj salonu fethiye masaj salonu köyceğiz masaj salonu marmaris masaj salonu menteşe masaj salonu milas masaj salonu adapazarı masaj salonu serdivan masaj salonu atakum masaj salonu çarşamba masaj salonu ilkadım masaj salonu eyyübiye masaj salonu siverek masaj salonu viranşehir masaj salonu çerkezköy masaj salonu çorlu masaj salonu erbaa masaj salonu
Wwwxxxx downlod xxx video mula-landi