نبض والیبال ایران کند میزند

به گزارش آریاورزش، تیم ملی والیبال ایران بر خلاف انتظارها نه تنها در جام جهانی سهمیه المپیک نگرفت، بلکه با تنها یک پله صعود نسبت به دوره قبل نسبت به عملکردش در سال های گذشته به نوعی سقوط آزاد داشت.

تیم ملی والیبال ایران در جام جهانی ۲۰۱۵ با همان ترکیب رویایی سال های اخیر و هدایت اسلوبودان کواچ شرکت کرد؛ ترکیبی که به جز یکی، دو تغییر در مسابقات قهرمانی جهان و لیگ جهانی ۲۰۱۴ به ترتیب عناوین ششمی و چهارمی را بدست آورده بود و برای نخستین بار در بازی های آسیایی به مدال طلا رسید.

تصاویر مسابقه والیبال ایران و ژاپن در جام جهانی ۲۰۱۵
تصاویر مسابقه والیبال ایران و ژاپن در جام جهانی ۲۰۱۵

علاقه‌مندان والیبال در ایران و حتی سایر کشورهای جهان انتظار داشتند تا نسل طلایی شیرمردان والیبال ایران در جام جهانی نیز خوش بدرخشد. والیبال ایران از سال ها قبل در آرزوی کسب سهمیه المپیک بود. محمدرضا داورزنی از یکسال قبل یعنی بعد از قهرمانی در باز ی های آسیایی از هدف گذاری تیم ملی والیبال ایران برای کسب مدال در المپیک ۲۰۱۶ خبر داد؛ هدفی بزرگ که از نظر بسیاری از کارشناسان سخت و دشوار بود.

به هر ترتیب برای کسب سکوهای برتر المپیک ابتدا تیم ملی ایران باید سهمیه حضور در این مسابقات را بدست می آورد. با هدف گذاری فدراسیون والیبال ایران برای حضور مقتدرانه در المپیک تابستانی ریو تقریبا تمام برنامه های فدراسیون در سال ۱۳۹۴ به کسب سهمیه معطوف شد.

والیبالیست های ایران که در یکی دو سال گذشته، موفقیت را با طعم ثروت و شهرت تجربه کرده بودند، تقریبا از برتری مطلق خود مقابل تیم های آسیایی مطمئن بودند. پیروزی های قبلی والیبال ایران برای مجموعه این ورزش از بازیکنان گرفته تا سرمربی و مسئولان و کارمندان فدراسیون نوعی اعتماد به نفس ایجاد کرد؛ اعتماد به نفسی که در فضای تملق گویانه برخی رسانه های زرد خیلی زود جایش را به غرور داد.

تصاویر مسابقه چهارم والیبال ایران و آمریکا در لیگ جهانی ۲۰۱۵

والیبال ایران بعد از موفقیت های پیاپی در سال ۲۰۱۴ دچار نوعی غرور شد. شاید والیبالیست ها، مربیان و حتی مسئولان فدراسیون فراموش کردند که پیروزی های تیم ملی اتفاقی یا به دلیل برتری نژادی ایرانی ها بر سایر ملل دنیا بدست نیامده است بلکه تمرین و ممارست و استفاده از دانش روز دنیا و تن دادن به سخت گیری های خولیو ولاسکو سرمربی قبلی تیم ملی موجب رشد و شکوفایی والیبال ایران شده است.

متاسفانه بعد از بازی های آسیایی ۲۰۱۴ عملا موجی از بی برنامگی والیبال ایران را فرا گرفت. مسئولان فدراسیون و تیم ملی والیبال ایران با استناد به موفقیت های قبلی تیم ملی به شنیدن توصیه و یا نقدها علاقه مند نبودند و عملا هر چه در سال های قبل برای توسعه و موفقیت والیبال ایران رشته کرده بودند، در عرض چند ماه تا حدودی پنبه شد.

اگر چه اسلوبودان کواچ یکی از چهره های شاخص والیبال جهان بود اما شاید تعامل بیش از اندازه او با بازیکنان، مدیران تیم ملی و فدراسیون موجب شد تا عملا روندی معکوس خولیو ولاسکو در ایران داشته باشد. ولاسکو دروازه های جهانی را به روی ایران گشود اما کواچ با تعامل بیش از اندازه با مجموعه والیبال ایران مسیر دیگری در پیش گرفت.

تصاویر مسابقه والیبال ایران و ژاپن در جام جهانی ۲۰۱۵

لیگ ضعیف والیبال در سال ۱۳۹۳

بعد از بازی های آسیایی ۲۰۱۴ دیگر تیم ملی والیبال ایران هیچ برنامه ای تا پایان سال نداشت. مطابق معمول مهمترین برنامه والیبال ایران به برگزاری مسابقات لیگ برتر معطوف می شد اما گویا در فدراسیون والیبال اراده ای برای برگزاری منظم مسابقات لیگ مثل سال های قبل وجود نداشت. مسابقات لیگ برتر سال ۱۳۹۳ بعد از سال ها در دو گروه و با کاهش تعداد بازی های باشگاه ها در هر هفته برگزار شد؛ موضوعی که بازیکنان والیبال از آن استقبال می کردند زیرا کمتر فشار روی آن ها بود اما عملا موجب قهر برخی از اسپانسرها و باشگاه ها شد و در نهایت به ضرر تیم ملی ایران تمام شد.

عملا بازیکنان شاخص تیم ملی والیبال ایران به طور میانگین کمتر از ۱۰ مسابقه در طول پنج ماه لیگ برتر انجام دادند. هر یک از آن ها با میانگین قراردادهایی حدود چند صد میلیون و یا حتی یک میلیارد تومان با انجام چند مسابقه نه چندان سخت سال ۱۳۹۳ را تمام کردند. نیمکت نشینی چهره های شاخص والیبال ایران نخستین ضربه را به تیم ملی زد زیرا وقتی یک والیبالیست در عرض پنج ماه تنها چهار مسابقه رسمی می دهد، قطعا از شرایط ایدا آل دور خواهد شد.

استارت دیر تیم ملی والیبال ایران

در زمان هدایت تیم ملی توسط خولیو ولاسکو اردوی تیم ملی والیبال ایران از اواسط اسفندماه آغاز می شد تا بازیکان تیم ملی برای مسابقه دادن در اوایل خرداد سال بعد آماده شوند. عملا سه ماه تمرین منظم پیگیری می شد اما با آمدن کواچ سخت گیری ها در این زمینه کمتر شد. اردوی تیم ملی امسال عملا از اواخر اردیبهشت آغاز شد، آن هم در شرایطی که چند تن از بازیکنان شاخص باز هم دیرتر از بقیه به تمرینات ملحق شدند. یعنی عملا طول تمرینات خوب تیم ملی برای آمادگی شرکت در لیگ جهانی به کمتر از یک سوم کاهش یافت.

تصاویر مسابقه والیبال ایران و ژاپن در جام جهانی ۲۰۱۵

بازی های تدارکاتی ضعیف

در زمانی که ولاسکو سرمربی تیم ملی ایران بود با توجه به اعتبار بین المللی که داشت، ده ها مسابقه تدارکاتی و دوستانه برای ایران در نظر می گرفت . به طور مثال تیم ملی ایران در سال چهار مسابقه تدارکاتی با روسیه داشت و بارها با تیم های مطرحی نظیر صربستان، بلغارستان و ایتالیا مسابقه تدارکاتی می‌گذاشت. اما امسال برنامه های تدارکاتی تیم ملی بسیار محدود شد. علاوه بر کاهش تعداد بازی های تدارکاتی کیفیت مسابقه های دوستانه ایران نیز کاهش پیدا کرد.

تیم ملی والیبال ایران دو هفته بعد از آغاز اردوهای تدارکاتی در تهران چند مسابقه با تیم هایی نه چندان قدرتمند نظیر فنلاند و جهموری چک برگزار کرد و به استقبال لیگ جهانی رفت.

زنگ خطری که در لیگ جهانی به صدا در آمد

تیم ملی والیبال ایران در لیگ جهانی ۲۰۱۵ عملکرد خوبی نداشت. والیبالیست های ایران در بازی های خارج از خانه برابر لهستان و آمریکا حرفی برای گفتن نداشتند. تنها توفیق تیم ملی والیبال ایران برابر روسیه بحران زده بود که تقریبا در آن مقطع به همه حریفانش می باخت. تیم ملی والیبال ایران دوبار در تهران آمریکا را شکست داد. متاسفانه حدود چند هزار نفر بیش از ظرفیت مشخص در سالن ۱۲ هزار نفری به سالن رفتند و برخلاف مقررات مسابقات داخلی و با تشویق مسئولان برگزاری با ایجاد سر و صدا آنقدر برای بازیکنان حریف مشکل ایجاد کردند، که آمریکایی ها خیلی راحت تسلیم شدند.

در همان زمان یکی از مسئولان والیبال آمریکا طی مصابه ای گفت که پیروزی با کمک سر و صدای تماشاگران و سخت کردن شرایط بازی برای تیم های مهمان هم شیوه ای برای برد است اما در جام جهانی و المپیک که تماشاگران ایرانی نیستند، تیم ایران چگونه می خواهد آمریکا یا لهستان را شکست دهد؟

متاسفانه در حالی که در همان مقطع بسیاری از کارشناسان والیبال ایران به نمایش والیبالیست ها خرده می گرفتند و ضعف های بازی تیم ایران را بر می‌شمردند، برخی مسئولان فدراسیون والیبال ایران و تیم ملی بی توجه به نقد ها پیروزی های کسب شده در بازی های خانگی را نتیجه ای مطلوب و عاری از هر نوع نقد قلمداد می کردند. به همین دلیل هیچ کارگروهی برای بررسی عملکرد تیم ملی بعد از لیگ جهانی تشکیل نشد.

تصاویر مسابقه چهارم والیبال ایران و روسیه در لیگ جهانی والیبال ۲۰۱۵

تعطیلی های طولانی و تن دادن فدراسیون به خواست بازیکنان

طبق برنامه قبلی قرار بود که تیم ملی والیبال ایران بعد از لیگ جهانی در مسابقات قهرمانی آسیا شرکت کند اما در اواسط مسابقات لیگ جهانی بهانه های برخی از بازیکنان شاخص تیم ملی شروع شد که عنوان می کردند برای شرکت در یک تورنمنت دیگر خسته هستند؛ خواسته ای که فدراسیون به آن تن داد. همین موضوع موجب شد در فاصله یک ماه مانده تا مسابقات قهرمانی آسیا در تهران به جای تیم اصلی، تیم ملی ب ایران در مسابقات شرکت کند. بازیکنان تیم ملی اصلی هم بعد از ۱۷ روز استراحت به تمرین در سالن های دیگر مشغول شدند. این تصمیم دو آسیب به والیبال ایران زد. اول اینکه یک قهرمانی در آسیا را از ایران گرفت. دوم اینکه بازیکنان تیم ملی را که قبلا هم از شرایط آرمانی دور بودند، باز هم از شرایط مسابقه دور تر کرد.

ناکامی در جام واگنر و شیوع ویروس بازیکن سالاری در والیبال ایران

تیم ملی والیبال ایران سرانجام بعد از مدت ها استراحت برای آمادگی حضور در جام جهانی در مسابقات معتبر اما دوستانه جام واگنر شرکت کرد. والیبالیست‌های ایران در این مسابقات سه باخت پیاپی مقابل فرانسه، لهستان و ژاپن را تجربه کردند. آن ها در مقابل واگذاری ۹ ست تنها یک ست بردند. عملکرد ضعیف ملی پوشان ایران در این مسابقات موجب سرازیر شدن انتقادها شد اما متاسفانه بازیکنان تیم ملی به جای بهره بردن از نقد ها با چراغ سبز فدراسیون به شدت علیه انتقادها موضع گرفتند به طوری که کاپیتان تیم ملی والیبال ایران بعد از این مسابقات و عذرخواهی از مردم لهستان به جای ملت ایران، برخی منتقدان را عقده ای خواند و سایت فدراسیون نیز این مصاحبه را منتشر کرد.

حمایت های نا به جای مسئولان تیم ملی و مسئولان فدراسیون از چند تن از بازیکنان تیم ملی نه تنها موجب رفتار بد آنها در برخورد با منتقدان می شد، بلکه عملا از اعتبار سرمربی نیز می کاست. در جریان مسابقه های تیم ملی دوربین های تلویزیونی تصویری را به نمایش می کشیدند که سعید معروف خواستار تعویض سایر بازیکنان در زمین می شد. یا اینکه کاپیتان تیم ملی از زمین خارج می شد و بعد سرمربی مجبور به گرفتن وقت استراحت می گشت.

تصاویر مسابقه سوم ایران و روسیه در لیگ جهانی ۲۰۱۵

خبرهای ضد و نقیص از درگیری و دعوا در اردوهای تیم ملی اگرچه همواره به صورت غیر رسمی تکذیب می شد اما ترکش هایی چون جدایی فرهاد ظریف و آرمین تشکری و رضا قرا از تیم ملی را در پی داشت؛ مشکلاتی که مسئولان تیم ملی به جای جراحی همواره برآن سرپوش گذاشتند.

تیم ملی والیبال ایران در سال های گذشته پیروزی های زیادی کسب کرد. بازیکنان تیم ملی با کسب موفقیت هایی که توسط رسانه ها به تصویر کشیده شد، گاهی قرارداد های باشگاهی خود را تا سقف ۱۰ برابر ظرف شش، هفت سال افزایش دادند. مشهور و محبوب شدند. اما متاسفانه ادبیات غلطی در تیم ملی والیبال ایران حکمفرما شد، ادبیاتی که متاسفانه جریان های رسانه ای وابسته به فدراسیون هم به آن دامن می زدند؛ این که بازیکنان تیم ملی والیبال ایران بعد از هر برد انتظار پاداش و پیروزی داشتند و معیار و ارزش کار خود را با دریافت پاداش ریالی می سنجیدند.

بازیکنانی که هر سال قراردادهای میلیاردی می گیرند متاسفانه بارها و بارها در مصاحبه های خود از عدم پرداخت پاداش ها و محقق نشدن وعده های پاداش ها گلایه می کردند. همین موضوع موجب شد تا همواره موجی از حاشیه کنار تمرینات و بازی های تیم ملی ایران شکل بگیرد. بارزترین نمونه آن هم رفتار ناصحیح بازیکنان بویژه کاپیتان تیم ملی والیبال ایران در جریان لیگ جهانی در مقابل مسئولان دولت، مجلس و ورزش ایران بود. مسئولان بلندپایه کشور ایران که برای تشکر از والیبالیست ها به رختکن آن ها رفته بودند، با واکنش های تندی از سوی نماینده تیم ملی ایران رو به رو شدند. حاشیه هایی که تا کنون موجبات دلخوری وزیر ورزش ایران را به همراه داشته است. با این همه بازیکنان تیم ملی والیبال ایران در سال های اخیر بیش از ورزشکاران سایر رشته ها پاداش گرفته اند اما به جای اینکه این پاداش های ریالی موجب افزایش انگیزه آن ها شود، متاسفانه نتیجه دیگری به دنبال داشت، به طوری که در آخرین جلسه تمرین تیم ملی والیبال کاپیتان تیم ملی از پاسخ گویی به جمعی از رسانه ها خودداری کرد و حتی ادبیات نادرستی را به کار برد. رفتاری که اگر چه بلافاصله عذرخواهی غیرر رسمی مسئولان فدراسیون را به دنبال داشت اما در عمل محمدرضا داورزنی رئیس فدراسیون والیبال در مصاحبه با تلویزیون از آن حمایت کرد تا این ذهنیت بوجود آید که ویروس بازیکن سالاری در تیم ملی در حال تشدید شدن است.

تصاویر مسابقه سوم ایران و آمریکا در لیگ جهانی ۲۰۱۵

نیمکت ضعیف تیم ملی والیبال ایران و گوشی که شنوا نیست

بعد از رفتن خولیو ولاسکو قرار بود یک مربی در حد و اندازه او سکان دار تیم ملی ایران شود. برناردی و آناستازی حتی آلنکو و لوزانو مطرح شدند. فدراسیون والیبال مشکل مالی برای قرارداد با آن ها نداشت اما عنوان شد که مثلا آناستازی خواستار قراردادی سه ساله است و می خواهد دستیارانش را هم با خودش به ایران بیاورد. در حالی که فدراسیون والیبال معتقد بود که باید مربیان ایرانی در نیمکت تیم ملی جای داشته باشند پس به جای آناستازی با کواچ همکاری کرد.

اما یکسال بعد از حضور کواچ در تیم ملی والیبال این مربی صرب هم دقیقا همان شرایط را رقم زد. او سه دستیار صرب با خود به ایران آورد. چورا که قبلا در تیم باشگاهی کاله بعنوان مربی تمرین دهنده معمولا روی نیمکت هم جایی نداشت به عنوان دستیار اول کواچ و مربی تیم ملی معرفی شد. همچنین گوسا یکی دیگر از مربیانی بود که تنها با سابقه کار در لیگ کشورهای عربی روی نیکمت تیم ملی ایران در لیگ جهانی نشست. رحمان محمدی راد هم که تقریبا همان نقش احمد مساجدی زمان ولاسکو در ترجمه را ایفا می کرد به عنوان تنها مربی ایرانی روی نیمکت تیم ملی نشست. سه کمک مربی که نه از جهت کسب افتخار و سابقه و نه از جهت تجربه در مجموع به اندازه مربیان داخلی ایران صاحب جایگاه و تجربه نبودند پشتوانه تدابیر فنی تیم ملی شدند.

نیمکت تیم ملی والیبال ایران نه در طول تمرینات و نه در زمان مسابقه هیچ گاه تاثیر مثبتی نداشت. شاید تنها حسن آن ها این بود که تنهایی کواچ را در کشور ایران پر می کردند.

تصاویر مسابقه سوم ایران و آمریکا در لیگ جهانی ۲۰۱۵

همه چیز فدای جام جهانی

تیم های ملی زیر ۲۳ سال، تیم ملی ب، تیم ملی جوانان و تیم باشگاهی پیکان در حالی به مسابقات مختلف اعزام شدند، که ترکیب کامل بازیکنان مورد نظر مربیان خود را به همراه نداشتند و یا اینکه از تمام پتاسیل خود بهره نمی بردند. زیرا بازیکنانی نظیر میلاد عبادی پور، جواد معنوی نژاد و … در خدمت تیم ملی اصلی ایران بودند. سرمربی و مسئولان تیم اصلی ایران حاضر به حضور این بازیکنان در سایر تیم های ایران نبودند. همین موضوع یکی از چند عاملی بود که در نهایت موجب شد تیم ملی “ب” از قهرمانی در آسیا باز بماند. تیم جوانان ایران در بین ۱۶ تیم دوازدهم جهان شود و بدترین نتیجه تاریج را بگیرد. سایر نمایندگان ایران هم توفیقی نداشتند.

فرار رو به جلوی فدراسیون والیبال و عدم پذیرش اشتباه

بعد از ناکامی تیم ملی از صعود به مرحله نهایی در جریان لیگ جهانی ۲۰۱۵ داورزنی از هدف گذاری برای موفقیت در جام جهانی خبر داد. اصلا به دلیل همین استراتژی تیم ملی اصلی ایران در قهرمانی آسیا شرکت نکرد. تیم ملی والیبال ایران یکی از کاندیداهای کسب سهمیه المپیک در جام جهانی بود. اما رئیس فدراسیون والیبال ایران که می دید تیم ایران آمادگی لازم را برای حضور در جام جهانی ندارد، یک هفته قبل از اعزام تیم به این مسابقات گفت که قرار گرفتن در جمع چهار تیم برتر خوب است. او کمی بعد از اولین باخت ایران در جام جهانی باز هم طی مصاحبه ای گفت حضور در جمع شش تیم برتر نتیجه قابل قبولی است. چند روز بعد هم در مصاحبه با یکی از روزنامه‌ها عنوان کرد که گرفتن نتیجه ای بهتر از دوره قبل( نهمی در سال ۲۰۱۱) قابل قبول است. اگر چه در ورزش برد و باخت برای تمامی تیم ها است و شرکت در یک تورنمنت عیار یک تیم ورزشی را مشخص نمی کند اما ادبیات مسئولان فدراسیون والیبال در نوع خود قابل تامل است.

شاید بهتر است بعد از ناکامی تیم ملی در مسابقات با قبول مسئولیت، از مردم ایران عذرخواهی شود. به هر حال مسئولان فدراسیون والیبال ایران سرانجام متقاعد شدند که کارگروهی برای بررسی عملکرد تیم ملی تشکیل دهند. قبلا هم اتاق فکری در فدراسیون تشکیل شده بود. حتی دکتر ابراهیم به عنوان رئیس سازمان تیم ملی ملی ایران معرفی شده بود اما همه این ها بعد از مدتی فراموش شد. حالا باز هم بعد از ناکامی های تیم های ملی والیبال ایران قرار است که کارگروهی برای بررسی تشکیل شود. باید دید اعضا و خروجی این کارگروه چه خواهد بود و والیبال ایران از اشتباهاتش چه درسی می‌گیرد.

تصاویر مسابقه اول والیبال آمریکا و ایران (لیگ جهانی ۲۰۱۵)

[box type=”shadow” align=”alignright” class=”” width=””]ایسنا  [/box]

adana escort adapazarı escort adıyaman escort afşin escort afyon escort ağrı escort ahlat escort akçaabat escort akçakale escort akçakoca escort akdeniz escort akhisar escort aksaray escort akşehir escort aksu escort akyazı escort alanya escort alaşehir escort aliağa escort altıeylül escort altınordu escort amasya escort anamur escort ankara escort antakya escort antalya escort araklı escort ardahan escort ardeşen escort arnavutköy escort atakum escort avanos escort avcılar escort aydın escort ayvacık escort ayvalık escort aziziye escort babaeski escort bafra escort bağcılar escort bağlar escort balıkesir escort bandırma escort bartın escort batıkent escort batman escort battalgazi escort bayburt escort belek escort besni escort beylikdüzü escort beyşehir escort biga escort bilecik escort bingöl escort birecik escort bismil escort bitlis escort bodrum escort bolu escort bor escort bornova escort boyabat escort bozüyük escort buca escort bucak escort bulancak escort bulanık escort bünyan escort burdur escort bursa escort çan escort çanakkale escort canik escort çankaya escort çankırı escort çarşamba escort çayeli escort çekmeköy escort çerkeş escort çerkezköy escort çeşme escort ceyhan escort çivril escort çorlu escort çorum escort çubuk escort çukurova escort çumra escort dalaman escort darıca escort datça escort davutlar escort defne escort denizli escort derince escort develi escort didim escort digor escort dinar escort diyadin escort diyarbakır escort doğanşehir escort doğubayazıt escort dörtyol escort dulkadiroğlu escort düzce escort edirne escort edremit escort efeler escort elazığ escort elbistan escort emirdağ escort erbaa escort erdemli escort ereğli escort erenler escort ergani escort ergene escort erzincan escort erzurum escort escort esenler escort eskil escort eskişehir escort espiye escort eyyübiye escort fatih escort fatsa escort fethiye escort finike escort fındıklı escort gaziantep escort gaziemir escort gebze escort gediz escort gelibolu escort gemerek escort gemlik escort gerede escort giresun escort gölbaşı escort gölcük escort görele escort görükle escort göynük escort gümbet escort gümüşhane escort güngören escort güroymak escort gürsu escort hakkari escort haliliye escort hatay escort haymana escort horasan escort iğdır escort ilgaz escort i̇lkadım escort i̇negöl escort i̇skenderun escort isparta escort i̇stanbul escort i̇zmir escort i̇zmit escort i̇znik escort kadirli escort kadıköy escort kağıthane escort kağızman escort kahta escort kaman escort kangal escort kapaklı escort karabük escort karacabey escort karahayıt escort karaköprü escort karaman escort karatay escort karesi escort kars escort karşıyaka escort kartal escort kaş escort kastamonu escort kaynaşlı escort kayseri escort keçiören escort kemer escort kepez escort keşan escort keskin escort kestel escort kilis escort kırıkhan escort kırıkkale escort kırkağaç escort kırklareli escort kırşehir escort kızıltepe escort kocaeli escort kocasinan escort konak escort konya escort konyaaltı escort körfez escort korkuteli escort köyceğiz escort kozan escort kumluca escort kumru escort kuşadası escort kütahya escort lara escort lüleburgaz escort malatya escort malazgirt escort malkara escort maltepe escort mamak escort manavgat escort manisa escort maraş escort mardin escort marmaris escort melikgazi escort menemen escort menteşe escort meram escort mersin escort merzifon escort mezitli escort milas escort mucur escort mudanya escort mudurnu escort muğla escort muratpaşa escort muş escort mut escort nazilli escort nevşehir escort niğde escort niksar escort nilüfer escort nizip escort nurdağı escort ödemiş escort of escort oltu escort onikişubat escort ordu escort orhangazi escort ortahisar escort ortaköy escort osmancık escort osmangazi escort osmaniye escort palandöken escort pamukkale escort pamukova escort patnos escort payas escort pazar escort pazarcık escort pendik escort polatlı escort rize escort safranbolu escort şahinbey escort sakarya escort salihli escort samandağ escort samsun escort sandıklı escort şanlıurfa escort sapanca escort sarıçam escort sarıkamış escort sarıyer escort şarkışla escort şehitkamil escort selçuklu escort selim escort serdivan escort serik escort seyhan escort siirt escort silifke escort simav escort sincan escort sinop escort şişli escort sivas escort siverek escort şırnak escort söğüt escort söke escort soma escort sultangazi escort suluova escort sungurlu escort sur escort suruç escort suşehri escort susurluk escort talas escort tarsus escort taşova escort tavşanlı escort tekirdağ escort terme escort tire escort tirebolu escort tokat escort torbalı escort toroslar escort trabzon escort turgutlu escort turhal escort türkoğlu escort tuzla escort ulus escort ümraniye escort ünye escort ürgüp escort urla escort uşak escort üsküdar escort üzümlü escort van escort varto escort viranşehir escort yahşihan escort yahyalı escort yakutiye escort yalova escort yatağan escort yenişehir escort yeşilyurt escort yıldırım escort yıldızeli escort yomra escort yozgat escort yunusemre escort yüreğir escort zara escort zeytinburnu escort zile escort zonguldak escort Aydın escort muğla escort tekirdağ escort manisa escort balıkesir escort manavgat escort alanya escort fethiye escort didim escort trabzon escort elazığ escort ordu escort kütahya escort ısparta escort rize escort maraş escort yalova escort giresun escort yozgat escort tokat escort şanlıurfa escort sivas escort batman escort erzurum escort sinop escort kırşehir escort karaman escort kırıkkale escort bolu escort amasya escort niğde escort uşak escort edirne escort çorum escort osmaniye escort zonguldak escort van escort erzincan escort söke escort nazilli escort kuşadası escort efeler escort didim escort çine escort bodrum escort fethiye escort marmaris escort dalaman escort menteşe escort milas escort ortaca escort seydikemer escort çerkezköy escort çorlu escort ergene escort kapaklı escort malkara escort süleymanpaşa escort akhisar escort alaşehir escort salihli escort şehzadeler escort soma escort turgutlu escort yunusemre escort bandırma escort altıeylül escort ayvalık escort bigadiç escort burhaniye escort gönen escort karesi escort susurluk escort ayvacık escort biga escort çan escort gelibolu escort yenice escort akçaabat escort araklı escort of escort ortahisar escort yomra escort karakoçan escort kovancılar escort altınordu escort fatsa escort perşembe escort ünye escort tavşanlı escort simav escort domaniç escort eğirdir escort yalvaç escort ardeşen escort cayeli escort fındıklı escort pazar escort afşin escort dulkadiroğlu escort Elbistan escort onikişubat escort pazarcık escort türkoğlu escort altınova escort çiftlikköy escort çınarcık escort bulancak escort espiye escort eynesil escort görele escort piraziz escort tirebolu escort yağlıdere escort sorgun escort sarıkaya escort çayıralan escort boğazlıyan escort akdağmadeni escort erbaa escort niksar escort turhal escort zile escort viranşehir escort suruç escort siverek escort karaköprü escort haliliye escort eyyübiye escort akçakale escort zara escort Yıldızeli escort suşehri escort şarkışla escort gemerek escort kozluk escort sason escort aziziye escort horasan escort oltu escort palandöken escort yakutiye escort ayancık escort boyabat escort gerze escort kaman escort mucur escort ermenek escort sarıveliler escort keskin escort yahşihan escort gerede escort göynük escort mengen escort mudurnu escort göynücek escort gümüşhacıköy escort merzifon escort suluova escort taşova escort bor escort çamardı escort ulukışla escort banaz escort eşme escort sivaslı escort havsa escort ipsala escort keşan escort osmancık escort sungurlu escort bahçe escort hasanbeyli escort kadirli escort toprakkale escort alaplı escort çaycuma escort ereğli escort kilimli escort başkale escort ipekyolu escort özalp escort tuşba escort kemah escort refahiye escort tercan escort üzümlü escort http://www.ddtshanghaiescort.com Antalya escort Bursa escort Mersin escort Aydın escort Balıkesir escort Çanakkale escort Kıbrıs escort Kütahya escort Manisa escort Muğla escort Tekirdağ escort Trabzon escort Yalova escort Isparta escort Maraş escort Ordu escort Rize escort Sivas escort Afyon escort Aksaray escort Giresun escort Şanlıurfa escort Yozgat escort Erzurum escort Amasya escort Çorum escort Tokat escort Uşak escort Van escort Bolu escort Burdur escort Kırşehir escort Niğde escort Osmaniye escort Zonguldak escort Düzce escort Edirne escort Erzincan escort Karabük escort Karaman escort Kastamonu escort Kırıkkale escort Kırklareli escort manavgat escort alanya escort belek escort aksu escort finike escort gazipaşa escort güllük escort kaş escort kemer escort kepez escort konyaaltı escort korkuteli escort kumluca escort lara escort muratpaşa escort serik escort gemlik escort gürsu escort inegöl escort iznik escort mudanya escort nilüfer escort orhangazi escort osmangazi escort yıldırım escort kuşadası escort didim escort nazilli escort söke escort efeler escort bandırma escort altıeylül escort edremit escort karesi escort susurluk escort bodrum escort gümbet escort turgutreis escort dalaman escort fethiye escort köyceğiz escort marmaris escort çerkezköy escort çorlu escort kapaklı escort süleymanpaşa escort meram escort anamur escort erdemli escort mezitli escort silifke escort tarsus escort akhisar escort salihli escort soma escort turgutlu escort girne escort lefkoşa escort biga escort çan escort gelibolu escort dinar escort emirdağ escort sandıklı escort merzifon escort suluova escort taşova escort yeşilyurt escort gerede escort mengen escort bucak escort kadirli escort osmancık escort sungurlu escort akçakoca escort ipsala escort keşan escort kilimli escort üzümlü escort aziziye escort palandöken escort yakutiye escort bulancak escort espiye escort tirebolu escort safranbolu escort lüleburgaz escort gediz escort simav escort tavşanlı escort elbistan escort fatsa escort ünye escort ardeşen escort çayeli escort birecik escort eyyübiye escort haliliye escort siverek escort suruç escort viranşehir escort kangal escort şarkışla escort suşehri escort yıldızeli escort erbaa escort niksar escort turhal escort akçaabat escort araklı escort of escort ortahisar escort sorgun escort www.elmasajeinfantil.com istanbul masaj salonu ankara masaj salonu izmir masaj salonu bursa masaj salonu antalya masaj salonu adana masaj salonu konya masaj salonu şanlıurfa masaj salonu gaziantep masaj salonu kocaeli masaj salonu mersin masaj salonu diyarbakır masaj salonu hatay masaj salonu manisa masaj salonu kayseri masaj salonu samsun masaj salonu balıkesir masaj salonu maraş masaj salonu van masaj salonu aydın masaj salonu tekirdağ masaj salonu sakarya masaj salonu denizli masaj salonu muğla masaj salonu bağcılar masaj salonu bahçelievler masaj salonu esenler masaj salonu esenyurt masaj salonu kadıköy masaj salonu kağıthane masaj salonu kartal masaj salonu küçükçekmece masaj salonu maltepe masaj salonu pendik masaj salonu sultangazi masaj salonu ümraniye masaj salonu üsküdar masaj salonu aliağa masaj salonu alsancak masaj salonu bayraklı masaj salonu bornova masaj salonu buca masaj salonu çeşme masaj salonu çiğli masaj salonu gaziemir masaj salonu karşıyaka masaj salonu konak masaj salonu menemen masaj salonu ödemiş masaj salonu torbalı masaj salonu çankaya masaj salonu keçiören masaj salonu mamak masaj salonu polatlı masaj salonu sincan masaj salonu alanya masaj salonu belek masaj salonu kaş masaj salonu kemer masaj salonu korkuteli masaj salonu lara masaj salonu manavgat masaj salonu serik masaj salonu side masaj salonu didim masaj salonu efeler masaj salonu kuşadası masaj salonu nazilli masaj salonu altıeylül masaj salonu bandırma masaj salonu edremit masaj salonu karesi masaj salonu susurluk masaj salonu gemlik masaj salonu gürsu masaj salonu inegöl masaj salonu mudanya masaj salonu nilüfer masaj salonu osmangazi masaj salonu yıldırım masaj salonu biga masaj salonu çan masaj salonu gelibolu masaj salonu adıyaman masaj salonu afyon masaj salonu ağrı masaj salonu aksaray masaj salonu amasya masaj salonu ardahan masaj salonu artvin masaj salonu bartın masaj salonu batman masaj salonu bayburt masaj salonu bilecik masaj salonu bingöl masaj salonu bitlis masaj salonu bolu masaj salonu burdur masaj salonu çanakkale masaj salonu çankırı masaj salonu çorum masaj salonu düzce masaj salonu edirne masaj salonu elazığ masaj salonu erzincan masaj salonu erzurum masaj salonu eskişehir masaj salonu giresun masaj salonu gümüşhane masaj salonu ığdır masaj salonu ısparta masaj salonu karabük masaj salonu karaman masaj salonu kastamonu masaj salonu kilis masaj salonu kırıkkale masaj salonu kırklareli masaj salonu kırşehir masaj salonu uşak masaj salonu kütahya masaj salonu malatya masaj salonu mardin masaj salonu nevşehir masaj salonu niğde masaj salonu ordu masaj salonu trabzon masaj salonu osmaniye masaj salonu rize masaj salonu siirt masaj salonu sinop masaj salonu sivas masaj salonu tokat masaj salonu karahayıt masaj salonu pamukkale masaj salonu nizip masaj salonu şahinbey masaj salonu şehitkamil masaj salonu antakya masaj salonu defne masaj salonu iskenderun masaj salonu darıca masaj salonu gebze masaj salonu gölcük masaj salonu izmit masaj salonu körfez masaj salonu akşehir masaj salonu beyşehir masaj salonu ereğli masaj salonu karatay masaj salonu meram masaj salonu selçuklu masaj salonu akhisar masaj salonu alaşehir masaj salonu soma masaj salonu turgutlu masaj salonu akdeniz masaj salonu anamur masaj salonu erdemli masaj salonu mezitli masaj salonu silifke masaj salonu tarsus masaj salonu toroslar masaj salonu yenişehir masaj salonu bodrum masaj salonu dalaman masaj salonu fethiye masaj salonu köyceğiz masaj salonu marmaris masaj salonu menteşe masaj salonu milas masaj salonu adapazarı masaj salonu serdivan masaj salonu atakum masaj salonu çarşamba masaj salonu ilkadım masaj salonu eyyübiye masaj salonu siverek masaj salonu viranşehir masaj salonu çerkezköy masaj salonu çorlu masaj salonu erbaa masaj salonu
Wwwxxxx downlod xxx video mula-landi