گفتگو با ناصر پیشوا در خصوص عوامل رفع مشکلات تیم ملی

به گزارش آریاورزش، ناصر پیشوا ، او یکی از قدیمی های والیبال ایران است. یکی از نسل اول والیبال ایران. او سالهاست که در کانادا زندگی می کند اما پیگیر والیبال ماست. متولد ۱۳۲۱ و در آستانه ۷۴سالگی است. شروع زندگی ورزشی اش با فوتبال و ادامه اش با والیبال بوده است.

خودش می گوید:« تا ۱۴سالگی فوتبال و از آن به بعد به والیبال روی آوردم و دراین رشته فعالیت کردم و خیلی جالب است که در همان سن با تیم فوتبال دبیرستان وحید قهرمان ایران شدیم که زنده یاد کریم نیرلو، حبیب نایب رویین دل، پرویز ابوطالب همبازی ما بودند و به همین وسیله هم اگر دوستانم این مصاحبه را شنیدند یا خواندند به آنها سلام عرض می کنم. بعد از آن به والیبال آمدم بعد از چند سالی که بازی کردم، چند سال قهرمان آموزشگاهها بودیم و بعد در آموزشگاههای کل کشور شرکت کردیم و اول شدیم و بعد هم به باشگاه ایران امروز رفتم و با دوست عزیزم آقای جهانگیر قوام همبازی بودم و از این نظر هم جای خوشحالی است که هنوز هم با هم دوست هستیم.

parya-naser-pishva

بعد از چند سال هم به عضویت تیم هما در آمدم ناگفته نماند که در همان سال جز تیم ملی جوانان ایران انتخاب شدم که چند بازی با کشورهای شوروی، ژاپن و چین در تهران داشتیم و نامزد تیم ملی ایران شدیم که متاسفانه به دلایلی و مسائلی من از آن سال والیبال را نه به صورت خداحافظی ترک کردم و به کویت رفتم. آنجا چهارسال در باشگاه نادی العربی بازی کردم که در مسابقات جام منطقه ای کشورهای عربی مقام اول را کسب کردیم و بعد از مراجعت به تهران سرپرست تیم والیبال هما و ورزش هما شدم که مدیریتش با زنده یاد آقای اردوان اسفندیاری بود و خیلی از چیزهایی که از نظر شخصیتی اجتماعی بوده من از ایشان یاد گرفتم. بعد از آن در مسابقات جام پاسارگاد شرکت کردیم مقام سوم را به دست آوردیم بعد هم مربی تیم امید شدم که باز مقام اول ایران را کسب کردیم و بعد مربی باشگاههای آرارات، تهران و … بودم در این مدت هم به اقتضای شغلی که در هواپیمایی داشتم مسابقات جهانی را هر سال می دیدم. من خودم را نه به عنوان کارشناس و نه به عنوان مربی ولی می توانم بگویم ۵۰سال تماشاگر والیبال ایران و دنیا بودم و از این جهت می توانم بگویم تجربیاتی که به دست آوردم و از نظر موقعیت هایی که داشتم و سعی کردم آن چیزی که آموخته دارم در خدمت جوانان و کسانی که عضویت تیم هما و یا تیم های دیگر را داشتند در اختیارشان بگذارم. » او در گفت و گو با خبرآنلاین از والیبال ایران می گوید:

شما به کانادا مهاجرت کردید و اینجا هم مشغول آموزش والیبال هستید.

من ۲۸-۲۹سال است که در کانادا هستم و اینجا هم باز با همین نام هما والیبال را شروع کردم. در همین تورنتو حدود ۶۰۰شاگرد تربیت کردم که چند تا از آنها در دانشگاههای تورنتو بازی می کنند یکی از کسانی که با من تمرین کردند همین الان در تهران است و قرار است با تیم های آنجا کار کند به نام خشایار مسگر که بعدا ممکن است از او بیشتر بشنوید.

دختر شما هم الان در والیبال است؟

بله او در دانشگاههای کانادا به عنوان MVP انتخاب شد با من همکاری می کرد و بسیار هم برای من حائز اهمیت بود که اسم ایشان هم در کنار من باشد. هفته پیش هم مراسم ازدواج او بود و با یکی از اعضای تیم ملی والیبال ساحلی کانادا ازدواج کرد و فعالیت دارند.

تهران هم رفته بودند.

چند سال پیش بنا به دعوت آقای حسینی که سرپرست باشگاه پرسپولیس تهران بودند رفتیم و آنجا بسیار مورد تشویق قرار گرفت و حتی تمرین کرد و پیراهنش هم آماده بود ولی چون در یک موقعیت خاصی اینجا باید دانشگاهش را ادامه می داد و باید برای کار اداری برمی گشت نتوانست در خدمت والیبال ایران باشد که از این نظر من خودم واقعا متاسف هستم.

الان شما آموزش والیبال پسران و دختران هما را در تورنتو دارید و ۵-۶سال است به صورت مستمر فعالیت دارید.

۵-۶سال بیشتر است. همین الان من حدود ۸۰شاگرد دارم و ظرفیت باشگاهم کامل است و تمرین می کنند و بسیار برای من جالب است که توانستم آن چیزی که آرزوی من بود و خدمت به والیبال ایرانی چه در ایران و چه اینجا انجام بدهم و تجربیات خودم را در اختیار دوستان قرار بدهم و از رسانه های ورزشی ایرانی تورنتو هم متشکرم که حمایت می کنند و گزارش بازی ها را چاپ می کنند.

چند سالی است که والیبال ما خوب کار کرده و به همین دلیل هم توقع مردم ایران بالا رفته. در مورد نتیجه تیم در جام جهانی بگویید و این که کواچ می تواند تیم ایران را نجات بدهد یا نه؟

مساله نجات نیست مساله ای که اینجا حائز اهمیت است این است که بعد از انقلاب ورزش والیبال از همه ورزش های تیمی دیگر صعودش در جهان بیشتر و ومشخص تر بوده در گذشته حتی کشورهای نزدیک هم والیبال ما را نمی شناختند ولی الان صدای والیبال ما را در اقصی نقاط جهان می شنوند و به صاحب نام های دنیا حاضر هستند از تیم ما دعوت کنند مسابقه برگزار کنند و این هنر بچه های والیبال ما را ببینید بدترین بدشانسی آقای کواچ این است که بعد از آقای ولاسکو وارد ایران شد، اگر قبل از ایشان می آمد مسائل اینچنینی مطرح نمی شد. بضاعت والیبال ایران همین است که الان می بینیم واقعا بیاییم یک مقدار منطقی تر با مسائل برخورد کنیم حساسیت به خرج ندهیم و به مساله حساس نباشیم. هیچ تیمی در دنیا نیست که همیشه سیر صعودی داشته باشد. یک تیم چندین بار قهرمان دنیا می شود ولی بازیکن هایی که در سطح جهانی و سوپراستارهای آن هستند یک جایی تمام می شوند تا بازیکن های بعدی بیایند و جایگزین آنها شوند، یک مقطع زمانی این تیم افت می کند ولی آن بازسازی دوباره مهم است که بتوانند این تیم را ترمیم کنند. در سال های گذشته برزیل چند سالی قهرمان دنیا بود ولی بعد از یک سیر نزولی دوباره به نقطع عطف می رسد. تیم هلند همینطور. خود شوروی چند سال گذشته قهرمان المپیک شد، ولی در خاک خودش به ما می بازد. این بازسازی و ترمیم اتفاق می افتد و دوباره قدرت خودش را به دست می آورد. تیم آمریکا می آید و در تهران به ما می بازد. مطمئن باشید این برای آمریکا فاجعه محسوب نمی شود. یا همین دیروز به لهستان باخت. این را مطمئن باشید که در چند سال دیگر هم لهستان می آید به تیم های دیگر می بازد. این سیر صعودی همیشه نیست، گاهی نزولی می شود و دوباره بازسازی می شود. شما هیچ تیمی را در جهان پیدا نمی کنید که بتواند همیشه سیر صعودی داشته باشد.

تیم ملی والیبال آمریکا تیم ملی والیبال ایران تصاویر مسابقه والیبال ایتالیا و لهستان در جام جهانی والیبال ۲۰۱۵

حضور کواچ روی نیمکت ایران را چگونه می بینید؟

اولا او خودش بازیکن بسیار بزرگی بوده سال ۲۰۰۰ قهرمان جهان بوده، سوپراستار بود و … حالا اگر مسائلی که او هست همین الان اگر والیبال ما تا به این نقطه رسیده باید ببینیم نقاط مثبت ما کجا بوده که به اینجا رسیده. این نکته مثبتی است که والیبال ما به جایی رسیده که مردم توقع دارند بهترین مربیان دنیا بیایند و روی نیمکت ما بنشینند. فدراسیون ایرانی که این بازیکن ها را به این مرحله رساندند خودشان زحمت زیادی بوده و ما نباید نادیده بگیریم یا تیرمان را به سمت یک مربی نشانه برویم. مربی های ایرانی بسیار زحمت کشیدند بازیکن ها را به این مرحله رساندند، و ولاسکو فقط آمد به اینها هارمونی داد و یک مدیریت خاصی داشت. او هم به خاطر سن ۶۵-۶۶سالگی که دارد توانست از تجاربی که در سطح بین المللی دارد استفاده کند تیم را مدیریت کند و به یک سطحی برساند که تیم را بشناساند. کواچ جوان تر است و احساساتی تر است، گاهی حوادث به آدم کمک می کند، گاهی هم سد راه می شود. زمانی که آقای کواچ آمدند ما آقای حسین معدنی را از دست دادیم، ایشان بهترین بازیکن کاپیتان تیم ملی ایران بودند و در کنار کواچ روی میز کمیته فنی ما بودند. مسلما کاربرد کواچ بهتر و مثمرثمرتر بود. شما الان ببینید در تایم اوت هایی که گرفته می شود مربی های دنیا با بازیکن ها صحبت نمی کنند کمک ها با بازیکن ها صحبت می کنند و اشکالات کار را می گویند.

تصاویر مسابقه والیبال آمریکا و لهستان در دیدار رده بندی لیگ جهانی ۲۰۱۵

ما این کمیته را نداریم و همیشه کواچ است که انرژی را صرف می کند. اگر دوستانی که همین الان می نشینند و از ضعف کمیته فنی ما می گویند آیا خودشان حاضرند بیایند کمک ایشان بنشینند؟ انتقادهای سازنده مهم است. تیم ما در آستانه رفتن به این تورنمنت بزرگ جهانی بود واقعا باید خبرنگارهایی که نکته مثبت در این زمینه دارند انتقادهای سازنده می کردند. بعضی خبرنگارها متاسفانه با یک سوال بین بازیکن با مربی، بین تماشاچی با بازیکن، بین نیمکت نشین ها درگیری می اندازند که این خودش باعث تضعیف تیم می شود. شما اگر انتقاد سازنده کنی که بتواند به تیم کمک کند جای خوشحالی است. ولی بعضی انتقادها تخریب کننده است که متاسفانه از اینها در ایران زیاد داریم. من با عذرخواهی از کسانی که این مطلب را می خوانند می گویم، بعضی از کسانی که از تیم ملی انتقاد می کنند همین الان از باخت این تیم خوشحال هستند. انتقادها باید سازنده باشد. گفتارها باید طوری باشد که درگیری ایجاد نکند. این هماهنگی باید بین مربی ها، منتقدها و دست اندرکاران والیبال سازنده باشد. فدراسیون والیبال واقعا زحمت می کشد من درست است که خارج از ایران است ولی هفته ای چند بار با کسانی که دست اندرکار والیبال هستند تماس دارم. می بینم و می دانم چه زحمت هایی می کشند و چه سازندگی هایی می شود، این انرژی را باید مثبت تلقی کرد و به آن کمک کرد. فدراسیون والیبال، دبیر فدراسیون و … واقعا زحمت می کشند. بعضی ها هستند تا وقتی دست اندرکار نیستند انتقاد می کنند ولی با گرفتن یک پست مداح فدراسیون می شوند که این مشکل ساز است. کسی که انتقاد می کند باید انتقادش درست و سازنده باشد و از روی غرض ورزی نباشد، مسائل مالی در فکرش نباشد.

پیشنهاد شما برای تیم ملی والیبال یا کادر فنی این است که دستیارهای ایرانی اضافه شوند.

دستیارهایی که می توانند فردا جایگزین آقای کواچ شوند، نه این که دستیارهایی که همین الان خودشان هستند خیلی در والیبال شناخت ندارند، همه دوستان هستند من به آنها ارادت دارم مثل آقای کارخانه، تمام کسانی که واقعا کارشناس والیبال هستند از جمله جمشید حمیدی، علی شاکری و… یا بازیکن هایی مثل آقای کارخانه، بهروز عطایی،بهنام محمودی ، حسینی ، منظمی ، پیمان اکبری و جعفرزاده یا کسانی که دست اندرکار هستند واقعا انتقادهای سازنده و درستی می کنند. من یک سوال با پوزش بسیار زیاد از این دوستان دارم. واقعا حاضر هستند بروند روی نیمکت ذخیره نفر دوم آقای کواچ باشند؟ اگر باشند جای خوشحالی برای والیبال ما است چون خودشان هر کدام شایستگی این را دارند که بتوانند هدایت تیم ملی را برعهده بگیرند ولی اگر فقط انتقاد باشد و کمک به تیم ملی و فدراسیون نباشد باز مشکل بیشتر می شود. من واقعا وقتی انتقادهای این دوستان را می خوانم و می بینم، می بینم که بسیار کارشناسانه و مثبت است. ولی اگر این جامه عمل بپوشد که در کنار کواچ این کار را بکند واقعا بهتر است. چون کواچ دور خودش را نمی بیند کارشناس والیبال را که نمی بیند، ولی اگر این دوستان که اسم بردم در کنارش باشند، مسلما او روی میز و نیمکت آرام تر و منطقی تر برخورد خواهد کرد. ولی الان کواچ تنها این بار را بر دوش می کشد و تمام تیرها به سمت او نشانه رفته.  یک مساله دیگری که می شود گفت گاهی صدایی می شنوم که گفته می شود کواچ باید عوض شود یا برود و … ولی مطمئن باشید در این برهه از زمان اگر کواچ را تنها نگذاریم و کمک های ایرانی که لیاقت این کار را دارند در کنارش باشند می تواند نکته مثبتی باشد. اگر ما در این فاصله یک مربی جدید بیاوریم تا بیاید تیم را بشناسد، بازیکن ها را بشناسد، ما زمان زیادی را از دست دادیم و چه بهتر که دست به دست هم بدهیم با پشتکار و آن علاقه ای که نسبت به والیبال هست، واقعا کسانی که در والیبال فعالیت می کنند، دست به دست هم بدهند زمان را از دست ندهیم بهتر است تا این که بخواهیم مربی جدید بیاوریم و زمان از دست برود.

تصاویر مسابقه والیبال ایران و کانادا در جام جهانی والیبال ۲۰۱۵

چرا از نظر فنی والیبال ما آن نتایجی که ما توقع داشتیم را نگرفت؟

من یک مقدار احساس می کنم بازیکن های ما آن شادابی و طراوت خود را از دست داده اند وقتی در چهره ها دقت می کنیم می بینیم بازیکن ها آن شادابی را ندارند. الان ۸-۹ماه است این بچه ها در مسافرت های طولانی هستند و روی آنها فشار است و دور از خانواده هستند و… این تمام مسائلی است که می تواند موثر باشد. ما اگر بین تیم خودمان و تیم های اول دنیا بررسی کنیم من عقیده دارم تیم ما ۱۰-۱۵درصد قدرت بدنی تیم های برتر دنیا راندارد. یعنی ما از نظر انرژی فیزیکی عقب تر هستیم همانطور که تیم ژاپن کره جنوبی چین از نظر قدرت بدنی فیزیکی از ما کمتر هستند، اگر این تیم ها از لحاظ قدرت بدنی مثل لهستان بودند هیچ تیمی نمی توانست آنها را بگیرد. شما ببینید یک تیمی از اروپای شرقی از نظر وزن در حدود ۱۵۰ کیلو از نظر قد حدود یک متر و نیم از ژاپن بلندتر است. خب اینها مسلما نیروهای برابر نیستند. ما هم یک چنین فاصله ای با تیم های اول دنیا داریم. اگر ۱۰-۱۵درصد از نظر نیرو به تیم ما اضافه شود، مسلما هیچ تیمی حریف ما نخواهد شد.

نتایج بازی های جام جهانی کابوس وار بود ، الان خیلی ها از ناکامی در مسیر المپیک می ترسند.

بله. ما چیزی را از دست ندادیم اگر در این مسابقات سهمیه المپیک را به دست نیاوردیم اصلا جای تاسف نیست چون هنوز ۷ماه وقت داریم تا اردیبهشت سال آینده می توانیم تیم را بازسازی کنیم و تیم راتقویت کنیم . یک مقدار تیم را از نظر روحی عوض کنیم. ما از نظر روانکاوی ضعیف هستیم. یک مقدار باید کسانی باشند که در کنار تیم بتوانند به بچه ها روحیه بدهند و آنها را شاداب کنند. تیم ما با یک برد شاداب می شود و با یک باخت غمین. در صورتی که این صحیح نیست تیم هایی هستند که چند بازی را می بازند ولی بازی های بعدی را باشادی شروع می کنند. این ضعف در تیم ما هست که از نظر روحی ضعیف هستیم. کسانی که در کنار تیم ما هستند نمی توانند به بازیکن ها انگیزه بدهند. یکی از مسائلی که همین الان به ما ضربه زد همین است که انگیزه نداشتیم که باز هم من فکر می کنم به خاطر این ۸-۹ماه مسافرت پشت سر هم و مسابقات متنوعی که داشتند، اشتیاق بردن نداشتند. یک مقدار از نظر بردن و مسابقه اشباع شدند این را باید درست کنیم.

تصاویر مسابقه والیبال ایران و استرالیا در جام جهانی والیبال ۲۰۱۵

الان ستاره های تیم مثل معروف ، متهم شده اند به غرور و مادی گرایی؟

من نمی خواهم در این باره مستقیم حرف بزنم، نظر من در نهایت است. اولا که آقای معروف از سوپراستارهای والیبال دنیا هستند. کمتر بازیکنی می تواند برود در بزرگترین لیگ دنیا بازی کند و این برای ما یک افتخار است و اگر آقای معروف گفتند نسبت به تعهدی که دست اندرکارهای دولت یا فدراسیون داده بودند اعتراض کردند. وقتی تعهدی بوده اگر انجام نشود مسلما از نظر روحی روی بازیکن ها تاثیر می گذارد.

در این بازی های جهانی کدام یک از بچه های ما خوب بودند؟ از جوان ها هم استفاده کردیم.

سعید معروف، شهرام محمودی، محمد موسوی سوپراستارهای تیم ما هستند که در دنیا شناخته شده هستند. ولی در این بازی ها میرزاجانپور، عبادی پور، غلامی و قائمی بازیکن هایی بودند که همه در سطح جهانی بازی می کنند. هیج بازیکنی نمی تواند در تمام بازی ها بهترین بازیکن باشد. شما ببینید زایتسف را در چند بازی کنار گذاشتند. ما فقط یک مقدار بین نفرات ذخیره تیم نسبت به بازیکن های اصلی فاصله زیاد است. اگر آن فاصله کم شود مطمئنا مربی با خیال راحت تری می تواند کار کند. همین الان آکادمی هایی در تمام ایران وجود دارد و تمام بازیکن های ایران آمده اند، آکادمی هایی تاسیس کرده اند که این باعث افتخار است. یک نکته دیگر را اشاره کنم که همین الان در ایران ورزش والیبال و مطرح بودن این ورزش به نظر من مهم تر از این است که تیم ما قهرمان شود، ولی ما در جامعه والیبال نداشته باشیم. داشتن آکادمی های فراوان، تیم های جوانان، امیدها که هر کدام هم شاخص هستند باعث خوشحالی است. در ضمن پدر و مادرهایی که در ایران فرزندانشان را در این آکادمی ها می گذارندباید روی مربی شناخت داشته باشند. من چند روز پیش مطلبی را در یکی از روزنامه ها خواندم که یک گروهی هستند که آکادمی های والیبال ساختند و سوددهی آنها بیشتر از بچه های والیبال است. پدر و مادرها قبل از هر چیز ببینند بچه شان را دست چه کسی می سپارند که بعدا فاجعه فوتبال پیش نیاید که سال پیش هیاهویی شد راجع به این که مربی ها کارهایی کردند که دور از شان ورزش ما است.

سخن آخر

من باز می گویم اگر والیبال ما به این مرحله جهانی رسیده بدون زحمت مربی های ایرانی، دست اندرکاران فدراسیون، منتقدهای مثبت ورزش هستند نمی شده. در این جا من به عنوان یک تماشاچی ۵۰سال والیبال نه مربی نه پیشکسوت نه بازیکن، تشکر می کنم که فدراسیون واقعا زحمت کشیده. باید نکات مثبت را در نظر گرفت و بعد اشکالات را گفت. فدراسیون والیبال و مربی ها بسیار عالی کار کرده اند، ولی یک اشکالاتی دارد که می تواند کارشناسی و ترمیم شود.

تصاویر مسابقه والیبال ایران و کانادا در جام جهانی والیبال ۲۰۱۵
تصاویر مسابقه والیبال ایران و کانادا در جام جهانی والیبال ۲۰۱۵

[box type=”shadow” align=”alignright” class=”” width=””]خبر آنلاین[/box]

adana escort adapazarı escort adıyaman escort afşin escort afyon escort ağrı escort ahlat escort akçaabat escort akçakale escort akçakoca escort akdeniz escort akhisar escort aksaray escort akşehir escort aksu escort akyazı escort alanya escort alaşehir escort aliağa escort altıeylül escort altınordu escort amasya escort anamur escort ankara escort antakya escort antalya escort araklı escort ardahan escort ardeşen escort arnavutköy escort atakum escort avanos escort avcılar escort aydın escort ayvacık escort ayvalık escort aziziye escort babaeski escort bafra escort bağcılar escort bağlar escort balıkesir escort bandırma escort bartın escort batıkent escort batman escort battalgazi escort bayburt escort belek escort besni escort beylikdüzü escort beyşehir escort biga escort bilecik escort bingöl escort birecik escort bismil escort bitlis escort bodrum escort bolu escort bor escort bornova escort boyabat escort bozüyük escort buca escort bucak escort bulancak escort bulanık escort bünyan escort burdur escort bursa escort çan escort çanakkale escort canik escort çankaya escort çankırı escort çarşamba escort çayeli escort çekmeköy escort çerkeş escort çerkezköy escort çeşme escort ceyhan escort çivril escort çorlu escort çorum escort çubuk escort çukurova escort çumra escort dalaman escort darıca escort datça escort davutlar escort defne escort denizli escort derince escort develi escort didim escort digor escort dinar escort diyadin escort diyarbakır escort doğanşehir escort doğubayazıt escort dörtyol escort dulkadiroğlu escort düzce escort edirne escort edremit escort efeler escort elazığ escort elbistan escort emirdağ escort erbaa escort erdemli escort ereğli escort erenler escort ergani escort ergene escort erzincan escort erzurum escort escort esenler escort eskil escort eskişehir escort espiye escort eyyübiye escort fatih escort fatsa escort fethiye escort finike escort fındıklı escort gaziantep escort gaziemir escort gebze escort gediz escort gelibolu escort gemerek escort gemlik escort gerede escort giresun escort gölbaşı escort gölcük escort görele escort görükle escort göynük escort gümbet escort gümüşhane escort güngören escort güroymak escort gürsu escort hakkari escort haliliye escort hatay escort haymana escort horasan escort iğdır escort ilgaz escort i̇lkadım escort i̇negöl escort i̇skenderun escort isparta escort i̇stanbul escort i̇zmir escort i̇zmit escort i̇znik escort kadirli escort kadıköy escort kağıthane escort kağızman escort kahta escort kaman escort kangal escort kapaklı escort karabük escort karacabey escort karahayıt escort karaköprü escort karaman escort karatay escort karesi escort kars escort karşıyaka escort kartal escort kaş escort kastamonu escort kaynaşlı escort kayseri escort keçiören escort kemer escort kepez escort keşan escort keskin escort kestel escort kilis escort kırıkhan escort kırıkkale escort kırkağaç escort kırklareli escort kırşehir escort kızıltepe escort kocaeli escort kocasinan escort konak escort konya escort konyaaltı escort körfez escort korkuteli escort köyceğiz escort kozan escort kumluca escort kumru escort kuşadası escort kütahya escort lara escort lüleburgaz escort malatya escort malazgirt escort malkara escort maltepe escort mamak escort manavgat escort manisa escort maraş escort mardin escort marmaris escort melikgazi escort menemen escort menteşe escort meram escort mersin escort merzifon escort mezitli escort milas escort mucur escort mudanya escort mudurnu escort muğla escort muratpaşa escort muş escort mut escort nazilli escort nevşehir escort niğde escort niksar escort nilüfer escort nizip escort nurdağı escort ödemiş escort of escort oltu escort onikişubat escort ordu escort orhangazi escort ortahisar escort ortaköy escort osmancık escort osmangazi escort osmaniye escort palandöken escort pamukkale escort pamukova escort patnos escort payas escort pazar escort pazarcık escort pendik escort polatlı escort rize escort safranbolu escort şahinbey escort sakarya escort salihli escort samandağ escort samsun escort sandıklı escort şanlıurfa escort sapanca escort sarıçam escort sarıkamış escort sarıyer escort şarkışla escort şehitkamil escort selçuklu escort selim escort serdivan escort serik escort seyhan escort siirt escort silifke escort simav escort sincan escort sinop escort şişli escort sivas escort siverek escort şırnak escort söğüt escort söke escort soma escort sultangazi escort suluova escort sungurlu escort sur escort suruç escort suşehri escort susurluk escort talas escort tarsus escort taşova escort tavşanlı escort tekirdağ escort terme escort tire escort tirebolu escort tokat escort torbalı escort toroslar escort trabzon escort turgutlu escort turhal escort türkoğlu escort tuzla escort ulus escort ümraniye escort ünye escort ürgüp escort urla escort uşak escort üsküdar escort üzümlü escort van escort varto escort viranşehir escort yahşihan escort yahyalı escort yakutiye escort yalova escort yatağan escort yenişehir escort yeşilyurt escort yıldırım escort yıldızeli escort yomra escort yozgat escort yunusemre escort yüreğir escort zara escort zeytinburnu escort zile escort zonguldak escort Aydın escort muğla escort tekirdağ escort manisa escort balıkesir escort manavgat escort alanya escort fethiye escort didim escort trabzon escort elazığ escort ordu escort kütahya escort ısparta escort rize escort maraş escort yalova escort giresun escort yozgat escort tokat escort şanlıurfa escort sivas escort batman escort erzurum escort sinop escort kırşehir escort karaman escort kırıkkale escort bolu escort amasya escort niğde escort uşak escort edirne escort çorum escort osmaniye escort zonguldak escort van escort erzincan escort söke escort nazilli escort kuşadası escort efeler escort didim escort çine escort bodrum escort fethiye escort marmaris escort dalaman escort menteşe escort milas escort ortaca escort seydikemer escort çerkezköy escort çorlu escort ergene escort kapaklı escort malkara escort süleymanpaşa escort akhisar escort alaşehir escort salihli escort şehzadeler escort soma escort turgutlu escort yunusemre escort bandırma escort altıeylül escort ayvalık escort bigadiç escort burhaniye escort gönen escort karesi escort susurluk escort ayvacık escort biga escort çan escort gelibolu escort yenice escort akçaabat escort araklı escort of escort ortahisar escort yomra escort karakoçan escort kovancılar escort altınordu escort fatsa escort perşembe escort ünye escort tavşanlı escort simav escort domaniç escort eğirdir escort yalvaç escort ardeşen escort cayeli escort fındıklı escort pazar escort afşin escort dulkadiroğlu escort Elbistan escort onikişubat escort pazarcık escort türkoğlu escort altınova escort çiftlikköy escort çınarcık escort bulancak escort espiye escort eynesil escort görele escort piraziz escort tirebolu escort yağlıdere escort sorgun escort sarıkaya escort çayıralan escort boğazlıyan escort akdağmadeni escort erbaa escort niksar escort turhal escort zile escort viranşehir escort suruç escort siverek escort karaköprü escort haliliye escort eyyübiye escort akçakale escort zara escort Yıldızeli escort suşehri escort şarkışla escort gemerek escort kozluk escort sason escort aziziye escort horasan escort oltu escort palandöken escort yakutiye escort ayancık escort boyabat escort gerze escort kaman escort mucur escort ermenek escort sarıveliler escort keskin escort yahşihan escort gerede escort göynük escort mengen escort mudurnu escort göynücek escort gümüşhacıköy escort merzifon escort suluova escort taşova escort bor escort çamardı escort ulukışla escort banaz escort eşme escort sivaslı escort havsa escort ipsala escort keşan escort osmancık escort sungurlu escort bahçe escort hasanbeyli escort kadirli escort toprakkale escort alaplı escort çaycuma escort ereğli escort kilimli escort başkale escort ipekyolu escort özalp escort tuşba escort kemah escort refahiye escort tercan escort üzümlü escort http://www.ddtshanghaiescort.com Antalya escort Bursa escort Mersin escort Aydın escort Balıkesir escort Çanakkale escort Kıbrıs escort Kütahya escort Manisa escort Muğla escort Tekirdağ escort Trabzon escort Yalova escort Isparta escort Maraş escort Ordu escort Rize escort Sivas escort Afyon escort Aksaray escort Giresun escort Şanlıurfa escort Yozgat escort Erzurum escort Amasya escort Çorum escort Tokat escort Uşak escort Van escort Bolu escort Burdur escort Kırşehir escort Niğde escort Osmaniye escort Zonguldak escort Düzce escort Edirne escort Erzincan escort Karabük escort Karaman escort Kastamonu escort Kırıkkale escort Kırklareli escort manavgat escort alanya escort belek escort aksu escort finike escort gazipaşa escort güllük escort kaş escort kemer escort kepez escort konyaaltı escort korkuteli escort kumluca escort lara escort muratpaşa escort serik escort gemlik escort gürsu escort inegöl escort iznik escort mudanya escort nilüfer escort orhangazi escort osmangazi escort yıldırım escort kuşadası escort didim escort nazilli escort söke escort efeler escort bandırma escort altıeylül escort edremit escort karesi escort susurluk escort bodrum escort gümbet escort turgutreis escort dalaman escort fethiye escort köyceğiz escort marmaris escort çerkezköy escort çorlu escort kapaklı escort süleymanpaşa escort meram escort anamur escort erdemli escort mezitli escort silifke escort tarsus escort akhisar escort salihli escort soma escort turgutlu escort girne escort lefkoşa escort biga escort çan escort gelibolu escort dinar escort emirdağ escort sandıklı escort merzifon escort suluova escort taşova escort yeşilyurt escort gerede escort mengen escort bucak escort kadirli escort osmancık escort sungurlu escort akçakoca escort ipsala escort keşan escort kilimli escort üzümlü escort aziziye escort palandöken escort yakutiye escort bulancak escort espiye escort tirebolu escort safranbolu escort lüleburgaz escort gediz escort simav escort tavşanlı escort elbistan escort fatsa escort ünye escort ardeşen escort çayeli escort birecik escort eyyübiye escort haliliye escort siverek escort suruç escort viranşehir escort kangal escort şarkışla escort suşehri escort yıldızeli escort erbaa escort niksar escort turhal escort akçaabat escort araklı escort of escort ortahisar escort sorgun escort www.elmasajeinfantil.com istanbul masaj salonu ankara masaj salonu izmir masaj salonu bursa masaj salonu antalya masaj salonu adana masaj salonu konya masaj salonu şanlıurfa masaj salonu gaziantep masaj salonu kocaeli masaj salonu mersin masaj salonu diyarbakır masaj salonu hatay masaj salonu manisa masaj salonu kayseri masaj salonu samsun masaj salonu balıkesir masaj salonu maraş masaj salonu van masaj salonu aydın masaj salonu tekirdağ masaj salonu sakarya masaj salonu denizli masaj salonu muğla masaj salonu bağcılar masaj salonu bahçelievler masaj salonu esenler masaj salonu esenyurt masaj salonu kadıköy masaj salonu kağıthane masaj salonu kartal masaj salonu küçükçekmece masaj salonu maltepe masaj salonu pendik masaj salonu sultangazi masaj salonu ümraniye masaj salonu üsküdar masaj salonu aliağa masaj salonu alsancak masaj salonu bayraklı masaj salonu bornova masaj salonu buca masaj salonu çeşme masaj salonu çiğli masaj salonu gaziemir masaj salonu karşıyaka masaj salonu konak masaj salonu menemen masaj salonu ödemiş masaj salonu torbalı masaj salonu çankaya masaj salonu keçiören masaj salonu mamak masaj salonu polatlı masaj salonu sincan masaj salonu alanya masaj salonu belek masaj salonu kaş masaj salonu kemer masaj salonu korkuteli masaj salonu lara masaj salonu manavgat masaj salonu serik masaj salonu side masaj salonu didim masaj salonu efeler masaj salonu kuşadası masaj salonu nazilli masaj salonu altıeylül masaj salonu bandırma masaj salonu edremit masaj salonu karesi masaj salonu susurluk masaj salonu gemlik masaj salonu gürsu masaj salonu inegöl masaj salonu mudanya masaj salonu nilüfer masaj salonu osmangazi masaj salonu yıldırım masaj salonu biga masaj salonu çan masaj salonu gelibolu masaj salonu adıyaman masaj salonu afyon masaj salonu ağrı masaj salonu aksaray masaj salonu amasya masaj salonu ardahan masaj salonu artvin masaj salonu bartın masaj salonu batman masaj salonu bayburt masaj salonu bilecik masaj salonu bingöl masaj salonu bitlis masaj salonu bolu masaj salonu burdur masaj salonu çanakkale masaj salonu çankırı masaj salonu çorum masaj salonu düzce masaj salonu edirne masaj salonu elazığ masaj salonu erzincan masaj salonu erzurum masaj salonu eskişehir masaj salonu giresun masaj salonu gümüşhane masaj salonu ığdır masaj salonu ısparta masaj salonu karabük masaj salonu karaman masaj salonu kastamonu masaj salonu kilis masaj salonu kırıkkale masaj salonu kırklareli masaj salonu kırşehir masaj salonu uşak masaj salonu kütahya masaj salonu malatya masaj salonu mardin masaj salonu nevşehir masaj salonu niğde masaj salonu ordu masaj salonu trabzon masaj salonu osmaniye masaj salonu rize masaj salonu siirt masaj salonu sinop masaj salonu sivas masaj salonu tokat masaj salonu karahayıt masaj salonu pamukkale masaj salonu nizip masaj salonu şahinbey masaj salonu şehitkamil masaj salonu antakya masaj salonu defne masaj salonu iskenderun masaj salonu darıca masaj salonu gebze masaj salonu gölcük masaj salonu izmit masaj salonu körfez masaj salonu akşehir masaj salonu beyşehir masaj salonu ereğli masaj salonu karatay masaj salonu meram masaj salonu selçuklu masaj salonu akhisar masaj salonu alaşehir masaj salonu soma masaj salonu turgutlu masaj salonu akdeniz masaj salonu anamur masaj salonu erdemli masaj salonu mezitli masaj salonu silifke masaj salonu tarsus masaj salonu toroslar masaj salonu yenişehir masaj salonu bodrum masaj salonu dalaman masaj salonu fethiye masaj salonu köyceğiz masaj salonu marmaris masaj salonu menteşe masaj salonu milas masaj salonu adapazarı masaj salonu serdivan masaj salonu atakum masaj salonu çarşamba masaj salonu ilkadım masaj salonu eyyübiye masaj salonu siverek masaj salonu viranşehir masaj salonu çerkezköy masaj salonu çorlu masaj salonu erbaa masaj salonu
Wwwxxxx downlod xxx video mula-landi