چه دلیلی سبب شد بعد از یک سال دوری پیشنهاد تیم بانک سرمایه را بپذیرید؟

– طی جلساتی که با مسوولین بانک داشتم و علاقمندی ایشان را نسبت به این رشته ورزشی و انگیزه بالای  مسوولین بانک را به ویژه از بعد تبلیغاتی دیدم تصمیم گرفتم در کنار تیم باشم چراکه این روزها والیبال جایگاه خود را به خوبی در میان مسوولان حتی مسوولیتی که در رأس هستند و همچنین در میان اقشار مختلف مردم باز کرده و والیبال ایران موقعیت جهانی خوبی پیدا کرده است. گرایش عمومی ایجاد شده در والیبال موجب شد طبق توافقاتی که با مسوولان بانک سرمایه داشتم این مسوولیت را با کمال میل بپذیرم.

پیش بینی شما از آینده تیم چیست؟

– تاکنون همه چیز به خوبی پیش رفته و من به شخصه آینده این تیم و در کل والیبال ایران را روشن می بینم و امیدوارم بتوانیم تیم والیبال بانک سرمایه را به موفقیت برسانیم.

۱۷

ترکیب تیم انتخابیتان چگونه است؟باتوجه به اینکه شما را معمولا به عنوان مربی جوان گرا می شناسند اما شنیده ها حاکی است که این بار به سراغ ستاره ها رفته اید؟

– ترکیب این تیم به صورت تلفیقی است یعنی جوانتر ها در کنار باتجربه ها و ستارگان والیبال. استفاده از ستاره ها بیشتر به دلیل بعد تبلیغاتی برای بانک و جزو سیاست گزاری مسوولان بانک بوده است چون در سال اول و شروع به کار این تیم هستیم می بایست برای دیده شدن تیم حتما از ستارگان در کنار تیم استفاده کنیم.

حضور کدامیک از ستارگان در کنار تیم قطعی شده است؟

– تاکنون با موسوی که در دنیا شناخته شده است، شهرام محمودی، عادل غلامی، ظریف، مهدوی، پوریا فیاضی، مصطفی شریفات به توافق نهایی رسیده ایم که احتمال حضور برخی دیگر از بازیکنان تیم ملی هم هست.

به لحاظ مالی و دستمزدها با بازیکنان مطرح چانه زنی نداشته اید؟ آیا حالا که این بازیکنان به نوعی جهانی شده اند توقعشان بالاتر نرفته است؟

– نه توقعشان بالا نرفته و با همان حداقل ها با این بازیکنان به نتیجه رسیده ایم ما سعی نداریم هزینه های اضافی بر سرمایه گذاران تیم تحمیل شود و سعی می کنیم صرفه جویی کنیم. سیاست من برای آینده تیم جذب جوانان مستعد است و می توانیم خودمان بازیکن سازی کنیم و با بودجه کمتر سازندگی تیمی داشته باشیم.

باتوجه به اینکه بانک سامان نیز حامی والیبالیست ها است، از بعد تبلیغاتی این بانک­ها با یکدیگر تداخل نخواهند داشت؟

– دنیا، دنیای رقابتی است چون والیبال ایران به نوعی جهانی شده خوشبختانه علاقه به سرمایه گذاری روی این رشته ورزشی بیشتر شده و به نظر من هیچ مشکلی به لحاظ تبلیغاتی وجود نخواهد داشت. برای مسابقات جهانی هم هر کدام از این حامیان بهتر کار کنند به طبع بیشتر دیده خواهند شد.

تحلیل شما در خصوص والیبال تیم ملی و بازی های جهانی که اخیرا به اتمام رسید، چیست؟

– در شرایط فعلی درست است که ما صعود نکردیم ولی بچه ها با بازی های خوبی که ارایه کردند، نشان دادند قابلیت های بالایی دارند. تیم ما ۳- ۴ بازی اول را از دست دادند و البته بعد از این چند بازی کم کم خودشان را در زمین بازیافتند. ما درگروه سختی قرار گرفتیم شاید اگر در گروه متعادل تری قرار می گرفتیم نتیجه بهتر می گرفتیم.

به نظر شما والیبال ایران به المپیک می رسد؟

– من به توانمندی والیبالیست ها اعتقاد دارم مجموعه خوبی در والیبال دور هم هستند و برای صعود به المپیک شانس بالایی دارند. انگیزه بازیکنان بسیار مهم است ولی در کنار آن آمادگی جسمانی و حفظ روحیه ورزشکاران هم اهمیت بالایی دارند.

تصاویر مسابقه چهارم ایران و لهستان در لیگ جهانی ۲۰۱۵

چرا بازیکنان معمولا در بازی های آخر خسته می شوند یا در برخی بازی های حساس از بعد روحی به هم ریخته اند و استرس زیادی بر فضای بازی، مثل بازی دوم لهستان، حاکم می شود؟

– در بازی لهستان هر دو تیم به فکر برد و صعود بودند بنابراین استرس حاکم بر هر دو تیم وجود داشت اما لهستان بر این استرس غلبه کرده و مسلط تر بازی کرد اما ما نتوانستیم این استرس را کنترل کنیم حتی اسپک بازیکنان وقتی که حریف در مقابلشان هم نبود به خطا می رفت.

برای کنترل این روند چه باید کرد؟

– ما باید به فکر روزهای سخت باشیم باید بتوانیم استرس بازیکنان را کنترل کنیم علاوه بر تمرینات جسمانی باید ذهن ورزشکاران را آماده کنیم و تمرینات ذهنی برایشان داشته باشیم تا بتوانند در مواقع دشوار بر روی خود کنترل داشته باشند و اجازه ندهند درگیری های ذهنی به روی بازیشان تاثیر منفی بگذارد. این وظیفه کادر فنی و سرپرستان تیم است که به این بعد در ورزشکاران بیشتر بپردازند و روحیه بازیکنان را تقویت کنند.

[box type=”shadow” align=”alignright” class=”” width=””]برنا  [/box]