گفتگوی ویژه با مدیر اسبق ورزش ایران و مشاور تیم ملی والیبال آمریکا (۲)

ضمن تشکر از همراهی شما با خبرگزاری آریاورزش نوجه شما را به بخش دوم گفتگوی آقای میرفخرایی و آقای احرابی فرد جلب می نماییم:

یزدانی خرم پول آورد

– ناصر میرفخرایی : یزدانی خرم پول به والیبال آورد. سالن والیبال، خوابگاه و سالن غذاخوری در آزادی ایجاد کرد. او بر اساس دیدگاه خودش کار می کرد. البته مشاوره هم می گرفت. مدتی در بنیاد شهید به عنوان مشاور فنی او کار می کردم و می دانم که اینقدر او برای والیبال به این و آن رو انداخت و کمک گرفت، شاید یک درصد هم برای خودش این کار را نکرد. او با تمام وجود از این سو و آن سو برای والیبال پول آورد. او توانست زیر ساخت این فدراسیون را آماده کند. به موازات این موضوع کانون ها را درست کرد و ایوان بوگانیکف را به ایران آورد. ایوان در زمان خودش به یوری گاگارین مشهور بود.

IMAGE634573926469725000

استعدایابی‌های والیبال را ایوان انجام می‌داد. در مدارس و شهرهای مختلف استعدادهای والیبال را پیدا کرد. زیر ساختها فراهم شد. به تدریج تیم های نوجوانان و جوانان تشکیل شد. البته قدری هم تخلف وجود داشت. شناسنامه های تقلبی آمد. والیبال به تریج شناخته شد. خیلی ها برای والیبال زحمت کشیدند. من رقیب و رفیق یزدانی خرم بودم. همیشه حتی در انتخابات حرف دل خانواده را به او گفتم. آن چه امروز از یزدانی خرم مانده را می بینیم. وقتی او از فدراسیون رفت زیر ساخت ها آماده بود. خیلی‌ها زحمت کشیدند که چراغ والیبال روشن بماند. من خودم در مسابقات جهانی با کفش کتانی تخت سبز شرکت کردم. وقتی در بلغارستان تمرین می کردیم لیز می خوردیم. تایگر ژاپنی به ما کفش داد. با این شرایط خیلی ها برای والیبال زحمت کشیدند. بسیاری زحمت کشیدند که سالن های والیبال گرم باشد.

این والیبال را دوست ندارم

– ناصر میرفخرایی : سالن والیبال همیشه گرم بود. من در تیم های تاج سابق و پرسپولیس بازی کردم. تماشاگران اصلا اجازه فحاشی نداشتند. بهترین میوه ها و شیرینی ها در سالن های والیبال توزیع می شد. افرادی برای ما گل و شیرینی می آوردند که توانایی مالی بالایی نداشتند. سالن همیشه پر می شد. والیبال گرمی خاصی داشت. در مسابقات دانشکده فنی و پزشکی و ادبیات اینقدر سطح مسابقات بالا بود که کمتر داوری حاضر می شد، سوت بزند. گرمی والیبال ریشه خیلی قدیمی دارد. بعد از اینکه یزدانی خرم از این فدراسیون رفت، انبارهای فدراسیون پر بود. حساب و کتاب هم روشن بود. او سلامت از این ورزش رفت. امروز حرف و حدیثی پشت سر او نیست. من در هیات رئیسه فدراسیون همیشه از خانواده والیبال دفاع کردم.

والیبال که امروز میلیاردی هزینه می کند فقط دنبال نتیجه نباشد. زیر ساخت را آماده کند و فرهنگ را ارتقا دهد. من در سالن حضور داشتم که به رئیس فدراسیون بی حرمتی کردند. من این والیبال را دوست ندارم. حتی اگر قهرمان المپیک باشید و نتوانید از تماشای مسابقات لذت ببرید، من این محیط را دوست ندارم. والیبالی که در سالن هایش به دلیل طبل و شیپور کر شوید و سردرد بگیرید را دوست ندارم. بازیکنان ایران خیلی خوب بازی می کنند. اصلا نیازی نیست که این قدر شلوغ کنید. هر کس از سالن های والیبال می رود سر درد می گیرد.

باخت هم فرهنگ دارد

– ناصر میرفخرایی : در همین سالن آزادی زمانی فینال جام پاسارگاد را برگزار کردیم. سال ۱۳۵۴ تیم های دخانیات و پرسپولیس بازی فینال داشتند. همه سالن پر بود. ۱۰ هزار و ۸۰۰ نفر در این سالن بودند. ۱۰۰ نفر تماشاگر دخانیات بودند و باقی تماشاگران پرسپولیس بودند. ما شکست خوردیم اما بروید از تیم دخانیات بپرسید که تماشاگران ما به کدام تیم بی احترامی کردند. وقتی ما باختیم تعظیم کردیم و ایستادیم اما تماشاگران ما را تشویق کردند. تیم ژاپن در توکیو باخت. بعد از بازی مقابل تماشاگران تعظیم کردند و تماشاگران هم تشویق کردند. خود باخت فرهنگ دارد. ما باید آن را بیاموزیم.به هر دلیلی و به هر طریقی نمی توان برد.

تصاویر مسابقه سوم والیبال ایران و لهستان در لیگ جهانی ۲۰۱۵

فدراسیون آمریکا برای تربیت بازیکن هزینه نمی کند

– ایراج احرابی فرد: والیبال در آمریکا از دانشگاه سرچشمه می گیرد. چند تن از مربیان ملی آمریکا در دانشگاه ها درس می دهند. جان اسپرو مربی دانشگاه یو سی ال ای است. سرپرست آن ها مربی دانشگاه تگزاس است. بهترین مربیان هدایت تیم های دانشگاهی را بر عهده می گیرند. حال دیگر ورزش یک تجارت است. دانشگاه ما ۱۳ هزار نفره است. مربی بسکتبال ۹۰۰ هزار دلار درآمد دارد، اما رئیس دانشگاه تنها ۳۵۰ هزار دلار حقوق می گیرد. کلاس های والیبال در آمریکا و رسیدگی به ورزش مدارس و دانشگاه ها به خوبی پیگیری می شود. شنای آمریکا سالی ۲ میلیون شرکت کننده در مسابقات دارد. شاید بتوان تیمی از نخبگان تشکیل داد و در رده ملی نتیجه گرفت اما زیر بنایی برای موفقیت وجود ندارد. در آمریکا فدراسیون برای تربیت بازیکن هزینه ای نمی کند، فقط مسابقات دانشگاهی را نگاه می کنند و بهترین بازیکنان را انتخاب می کنند و تمرین می دهند. بازی والیبال بانوان آمریکا از تیم مردانش پیشرفته تر است. زیرا دانشگاه های درجه یک تا سه آمریکا تیم بانوان دارند. تمامی این دانشگاه ها ۳۰ درصد تیم مردان دارند. زیرساخت در ورزش خیلی اهمیت دارد.

ایرج احرابی فرد

 آمریکا انداره ایران برای تیم ملی والیبالش خرج نمی کند

– ایراج احرابی فرد: سال ۱۹۶۰ من برای تحصیل به انگلیس اعزام شدم. ان زمان المپیک ۱۹۶۰ در رم برگزار می‌شد. در آن مسابقات لندر شناگر معروف آمریکا برای نخستین بار ۴ مدال طلا گرفت. چهار ماه بعد در مسابقات دانشگاهی به فینال رفت و رکورد المپیکش را زد اما چهارم شد. این نشان می‌دهد مربیان دانشگاهی آمریکا اندازه مربی تیم ملی می دانند. من به عنوان مربی دانشگاهی غرور ندارم بلکه می روم تا نکته های جدیدی بیاموزم. زیربنای ورزش موفقیت را دوام می‌دهد. اگر آن را نداشته باشید، ممکن است چند تیم خوب درست کنید. اما این روند همیشگی نیست. اصلا فکر نمی کنم تیم آمریکا اندازه ایران برای بازیکنان و مربی خارجی هزینه کند. آدم می تواند با پول تیم خوبی درست کند اما همیشه باید پول تزریق کنید تا تیم موفقی باشد. اگر سیستمی وجود داشته باشد، با کمترین هزینه افراد بهتر می شوند و پیشرفت می کنند.

سرانجام بی توجهی به پایه می شود کوبا

– ناصر میرفخرایی : زمانی آلمان شرقی یکی از قدرت هایی بزرگ و مطرح والیبال بود. آن ها با نتیجه ۱۳ بر ۵ از بلغارستان عقب افتاده بودند اما فینال را از این تیم بردند. آن ها در فضای بسته تمرین کردند و قهرمان المپیک هم شدند. در رشته های مختلف آلمان شرقی مدال ها را درو می کرد. اما بعد از اینکه آلمان غربی و شرقی یکی شدند همین تیم رویایی در ساختار ورزش آلمان واحد قرار نگرفت. کوبا هم همین طور است. سال ها در والیبال حرف های زیادی برای گفتن داشت اما الان بازیکن جایگزینی ندارند. همین است که پروفسور می گوید باید ریشه و پایه داشته باشیم.

تصاویر مسابقه چهارم بلغارستان و کوبا در لیگ جهانی والیبال ۲۰۱۵

استعداد، بار سنگینی روی دوش افراد است

-ایراج احرابی فرد : کاملا مخالف هستم که می گویند ایرانی ها استعداد بالایی ندارند. خیلی ها با من تحقیق کردند و گفتند دست والیبالیست باید این اندازه را داشته باشد تا موفق شود. اما این موضوع در آمریکا اصلا ملاک نیست. یک مسابقه دبیرستان ها می گذارند و ۱۰۰ هزار مسابقه کوچک برگزار می شود. مربیان دانشگاه ها از نزدیک بازی ها را می بینند و بهترین پاسور را انتخاب می کنند. حالا مهم نیست که اندازه دست شما چقدر است. استعداد بار سنگینی است روی دوش کسانی که استعداد دارند. بیشتر افرادی که قهرمان می شوند، به دلیل کار و کوشش خود نتیجه می گیرند و استعداد برای آن ها خیلی مطرح نیست. شاگرد شنای ۱۶ ساله من در آمریکا رکورد ۱:۰۹ داشت. رکورد ایرانی ها آن زمان ۱:۱۶ بود. در عرض ۱۰ الی ۱۵ روز تمرین رکورد شنای ایران ارتقا پیدا کرد. در این مدت کوتاه من معجزه نمی توانستم کنم. استیل شناگران ایران اینقدر خراب بود که به محض اصلاح، رکورد شکسته شد. شهرام آذرفر زمانی بهترین شناگر ایران بود اما قد یک و پنجاه داشت. او کوشش بالایی داشت و رکورد دار شنای ایران شد. استعداد خیلی مهم است اما نباید فکر کرد تنها به کمک استعداد می توانید پیشرفت کنید. به بچه سه ساله آمریکایی توپ بسکتبال می دهند. بچه های ۷ ساله با توپ بسکتبال بازی می کنند. فرهنگ کشور آمریکا این است که از بچگی بچه ها را با بسکتبال بار می آورند. این فرهنگ در ایران نیست. اما در والیبال ایران همین فرهنگ است.

میرفخرایی: پیشرفت به خود فرد بر می گردد

– ناصر میرفخرایی : استعداد عامل قطعی در پیشرفت نیست. این موضوع به فرد بر می گردد. باید یک ورزشکار ببیند چقدر می خواهد وقت بگذارد. سال ۱۳۴۵ که به رقابت های باشگاهی رفتم، موج جدیدی در والیبال آغاز شد. پاس های سرعتی مد شد. زمانی افراد آمادگی پاس سرعتی را نداشتند. می گفتند پاس کوتاه نامردی است زیرا دفاع جا می ماند. در آن جریان من ناصر میرفخرایی با ۱۷ سال سن می خواهم پاس کوتاه و سرعتی بدهم. حالا ببینید چه فرهنگی جا افتاده است که بازیکنان سرعتی حالا حاضر هستند بپرند و دیگری اسپک بزند. ما خودمان پیگیر بودیم تا در ورزش پیشرفت کنیم. در هر تیمی بودم با توجه به ویژگی های بازی و استعداد هایم آموزش متناسبی می دیدم. باید یک ورزشکار خوب به کارش فکر کند. پاسور در میدان والیبال تعیین کننده است . چنین بازیکنی باید روانشناس خوبی هم باشد.

آمریکایی ها از برد ایران خوشحال شدند

– ایرج احرابی فرد : نمی دانم چرا مربی آمریکا سه بازیکن اصلی تیمش را از زمین بیرون گذاشت. من دلیل این کار را نفهمیدم. شاید به نظرم او اشتباه کرد. اندرسون بهترین بازیکن جهان را بیش از یک گیم بیرون گذاشت. بهترین پاسور آمریکا را بیرون گذاشت. می دانم که جمعیتی که در سالن بود روی کار تیم آمریکا و مربیان این تیم تاثیر گذاشت. البته این را هم بگویم که مهمان نوازی ایرانی ها بسیار خوب بود. من قبل از سفر به ایران به آن ها گفتم ایرانی ها مهمان نواز هستند. این موضوع به آن ها ثابت شد. خیلی از جو فرهنگی ایران خوششان آمد. هنگاهی که از ایران می رفتند، از رفتار ایرانی ها لذت برده بودند. خودشان می گفتند میزبانی سایر کشورها با ایرانی ها قابل مقایسه نیست. وقتی که می خواستند بروند تک تک آن ها را تشکر کردند. از جمعیت ایران هم اصلا ناراحت نبودند. آن ها برج میلاد را از نزدیک دیدند. اصولا برخورد مردم با آن ها خوب بود. کسی به آن ها توهین نکرد. فکر می کردند جمعیتی که در سالن هیجان دارد ممکن است بیرون هم به آن ها توهین کند.

وقتی به ایران آمدند، اصلا درگیر مسائل سیاسی نبودند. ذهنیت آن ها بیشتر از رسانه ها شکل گرفته بود. خیلی مواظب بودند که در ایران کاری نکنند که به کسی بر بخورد. من هم سعی داشتم به آن ها در این هدف کمک کنم. هیچ کس نمی پرسید چرا بلندگوی سالن جو تماشاگران را تحریک می کند. این می‌تواند انعکاس بسیار بدی برای ایران داشته باشد. اما آمریکایی ها اعتراض نکردند. آنها از برد ایران خوشحال شدند. می گفتند ایران می خواهد ببرد. این برد سه گیمه برای ایران بسیار مفید بود. البته در رختکن مربی این تیم گفت هدف ما طلای المپیک است اصلا دنبال بردن لیگ جهانی نیستیم. باز هم می‌گویم اشتباه های مربی این تیم بیشتر از اشتباه های بازیکنان آمریکا بود.

گلایه داورزنی را به داگ بیل گفتم

-ایرج احرابی فرد: بازیکنان ایران در سطح جهانی هستند. حمله ایران همیشه از زمان خود ما عالی بود. اما تیم ملی در دریافت ضعف داشت. در تهران البته مشکل دریافت نداشتند. خارج از سیستم، حمله نمی کردند. من خودم زیاد بازی ها را دنبال نمی کنم. چند سال قبل در اتاق داورزنی بودم. او گلایه داشت که کنگره فدراسیون جهانی در آمریکاست اما به او ویزا ندادند. گفتم که مسئول ویزا نیستم اما به داگ بیل رئیس فدراسیون آمریکا می گویم. بعدا به آمریکا رفتم و همین حرف ها را به داگ بیل گفتم. چون ما با هم خیلی دوست هستیم، احترام زیادی برایم قائل است. داگ بیل هم گفت ویزا دست من نیست اما تیم ایران اگر بخواهد بیاید دعوتش می کنم. همین شد که بر اساس درخواست داورزنی، از تیم ایران دعوت کردند و این موضوع پذیرفته شد. آن ها در آمریکا چهار مسابقه دادند. من سه بازی آن ها را در آمریکا دیدم. مربی آمریکا یک بازیکن اصلی را در زمین گذاشت. می گفت می خواهم بازیکنان ذخیره ام را تست کنم و برد و باخت برایم مهم نیست. البته ایران هم در بازی های بعد همین کار را کرد.

iran-usa-wl2015-3rd-match4

کواچ با برخی بازیکنان گشت و گذار می رفت

ناصر میرفخرایی: فکر می کنم که تیم ایران بازیکنان خوبی دارد. آن ها کنار هم هماهنگ هستند. بازیکنان یک تیم اگر کنار هم خوب باشند براحتی خلاء و ضعف هم را پوشش می دهند. تیم خیلی خوبی در والیبال ایران وجود دارد اما تجربه جهانی بالایی ندارند. تازه والیبال ایران به سطح جهانی رسیده است. تجربه حضور در رویدادهای بین المللی خیلی در مقاطع حساس کمک می کند. ما در دریافت ضعیف هستیم. قبلا که خیلی ضعیف تر بودیم اما نسبت به قبل خیلی بهتر شدیم. معروف پاسور خوبی است اما توپ هم خوب به او می رسد. اگر توپ خوب نرسد، شاید توانایی معروف هم کم شود. در توپ گیری های عقب زمین هم ضعف داریم. تفکر والیبال ایران از ابتدا روی آبشار بود و توپ گیری ملاک نبود درصورتی که زیبایی والیبال به توپ گیری است. هر جا توپ گیری می شود، هیجان بالا می رود. اما تیمی که در زمین بازی می کند، یک سر و گردن از نیمکت بالاتر است. نیمکت ایران الان ضعیف تر از تیم است. زمان ولاسکو او زیاد حرف نمی زد. والیبال با بوکس فرق دارد. کافی است که نکته یادآوری شود. روی حرف ولاسکو بازیکنان ایمان داشتند. اما کادر فعلی تیم ملی پذیرفته نیست. ولاسکو یک شخصیت جهانی داشت. برای بازیکن خیلی مهم است که چه کسی مربی اش باشد. در کشتی تیم ملی روسیه برای مسابقات مدوید را می بردند. او نقشی در مربی‌گری ندارد اما در جایگاه می نشیند و با چهار مدال المپیک فضا را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ولاسکو از نظر شخصیتی بسیار آرام بود. ما می خواهیم نیمکت تیم ملی آرام باشد. الان بیشتر شو و نمایش اجرا می شود. همیشه معتقد بودم که مربی تیم ملی نباید مربی باشگاه باشد. همیشه این مشکل بوده است. کواچ چند سال قبل در ارومیه بازی می کرده و با برخی از بازیکنان گشت و گذار رفته است. بازیکنان فعلی تیم ملی او را به خوبی می شناسند.

تصاویر مسابقه دوم والیبال آمریکا و ایران (لیگ جهانی ۲۰۱۵)

از ولاسکو استفاده چندانی نکردیم

– ناصر میرفخرایی : زمانی که ولاسکو آمد، جوانان خوبی داشتیم. ما یک الماس داشتیم که رویش را خاک گرفته بود. او به خوبی پرداخت کرد اما از کنار ولاسکو ما استفاده آنچنانی نبردیم. باید بیشتر بهره می بریم. باید بشتر از حضور فیزیکی او بهره می بردیم. نباید چون تیم ملی والیبال برنامه ندارد ولاسکو به کشورش برود. من نوعی تیمی را در لیگ تمرین می دهم، فدراسیون باید من را تایید کند. فدراسیون می تواند مربی را ملزم به گذراندن دوره کنار مربیان بزرگ کند. باید دستیار برای ولاسکو معرفی کنیم اما توپ جمع کن معرفی نکنیم. شخصیت مربیان ایرانی را هم به مربی خارجی معرفی کنیم. باید روی ۱۰ مربی سرمایه گذاری کنیم. کواچ ایران نبود و لیگ تمام شده بود که می خواست به ایران بیاید. گفتند سی دی بازی های لیگ را برای کواچ می فرستند. کدام مربی با سی دی بازیکن انتخاب می کند؟ کواچ ماهی ۲۸ هزار دلار پول مملکت را می گیرد و باید قرارداش طوری تنظیم شود که در طول سال در ایران حضور داشته باشد. زمانی هم گاییچ قرارداد ترکمانچای بسته بود. سه روز می آمد و در اصفهان خرید می کرد و می رفت.

به هر قیمتی نباید پیروز شد

– ایرج احرابی فرد : سالن مسابقاتی که تیم ایران در آمریکا داشت، مثل تهران ۱۰ هزار تماشاگر داشت ;i 9800 نفر ایرانی بودند، مدام تشویق می کردند. بدون بی تربیتی و بوق تشویق می کردند. آمریکایی ها جو شلوغ را دیده بودند اما در سالنی نبودند که به دلیل صدای زیاد نتوانند حرف بزنند. این جو در سالن ایران خیلی عجیب بود. بعضی از مریبان در آمریکا هستند که می خواهند با هر وسیله ای پیروز شوند. من نمی خواهم مساله تقلب را به ایران ربط بدهم ولی باید دنبال فرهنگی باشیم که دوام داشته باشد. اگر بتوانیم اینطور تیم های مختلف را در خانه شکست دهیم، بعد در خارج از خانه که هوادار نداریم، چکار باید کنیم. به هر حال باید سالم و به دراز مدت فکر کنیم.

ورزش یکی از مهمترین عوامل زندگی است

– ایرج احرابی فرد : ورزش یکی از مهمترین عوامل زندگی است که تعریف گسترده ای دارد. انسانها باید از کودکی به ورزش علاقه مند شوند. خیلی ها سر پیری تازه به ورزش روی می آورند در صورتی که باید از کودکی فرهنگ ورزش جا بیفتد.

خلقیات جامعه با ورزش بهتر می شود

ناصر میرفخرایی : ورزش عامل اصلی سلامتی است. بعد از هر جراحی، پزشک ورزش را توصیه می کند. خلقیات جامعه با ورزش بهتر می شود. خیلی ها در گذشته می خواستند خودشان را ورزشی نشان دهند چون ورزشکار خلقیات مشتی‌گری دارد.

adana escort adapazarı escort adıyaman escort afşin escort afyon escort ağrı escort ahlat escort akçaabat escort akçakale escort akçakoca escort akdeniz escort akhisar escort aksaray escort akşehir escort aksu escort akyazı escort alanya escort alaşehir escort aliağa escort altıeylül escort altınordu escort amasya escort anamur escort ankara escort antakya escort antalya escort araklı escort ardahan escort ardeşen escort arnavutköy escort atakum escort avanos escort avcılar escort aydın escort ayvacık escort ayvalık escort aziziye escort babaeski escort bafra escort bağcılar escort bağlar escort balıkesir escort bandırma escort bartın escort batıkent escort batman escort battalgazi escort bayburt escort belek escort besni escort beylikdüzü escort beyşehir escort biga escort bilecik escort bingöl escort birecik escort bismil escort bitlis escort bodrum escort bolu escort bor escort bornova escort boyabat escort bozüyük escort buca escort bucak escort bulancak escort bulanık escort bünyan escort burdur escort bursa escort çan escort çanakkale escort canik escort çankaya escort çankırı escort çarşamba escort çayeli escort çekmeköy escort çerkeş escort çerkezköy escort çeşme escort ceyhan escort çivril escort çorlu escort çorum escort çubuk escort çukurova escort çumra escort dalaman escort darıca escort datça escort davutlar escort defne escort denizli escort derince escort develi escort didim escort digor escort dinar escort diyadin escort diyarbakır escort doğanşehir escort doğubayazıt escort dörtyol escort dulkadiroğlu escort düzce escort edirne escort edremit escort efeler escort elazığ escort elbistan escort emirdağ escort erbaa escort erdemli escort ereğli escort erenler escort ergani escort ergene escort erzincan escort erzurum escort escort esenler escort eskil escort eskişehir escort espiye escort eyyübiye escort fatih escort fatsa escort fethiye escort finike escort fındıklı escort gaziantep escort gaziemir escort gebze escort gediz escort gelibolu escort gemerek escort gemlik escort gerede escort giresun escort gölbaşı escort gölcük escort görele escort görükle escort göynük escort gümbet escort gümüşhane escort güngören escort güroymak escort gürsu escort hakkari escort haliliye escort hatay escort haymana escort horasan escort iğdır escort ilgaz escort i̇lkadım escort i̇negöl escort i̇skenderun escort isparta escort i̇stanbul escort i̇zmir escort i̇zmit escort i̇znik escort kadirli escort kadıköy escort kağıthane escort kağızman escort kahta escort kaman escort kangal escort kapaklı escort karabük escort karacabey escort karahayıt escort karaköprü escort karaman escort karatay escort karesi escort kars escort karşıyaka escort kartal escort kaş escort kastamonu escort kaynaşlı escort kayseri escort keçiören escort kemer escort kepez escort keşan escort keskin escort kestel escort kilis escort kırıkhan escort kırıkkale escort kırkağaç escort kırklareli escort kırşehir escort kızıltepe escort kocaeli escort kocasinan escort konak escort konya escort konyaaltı escort körfez escort korkuteli escort köyceğiz escort kozan escort kumluca escort kumru escort kuşadası escort kütahya escort lara escort lüleburgaz escort malatya escort malazgirt escort malkara escort maltepe escort mamak escort manavgat escort manisa escort maraş escort mardin escort marmaris escort melikgazi escort menemen escort menteşe escort meram escort mersin escort merzifon escort mezitli escort milas escort mucur escort mudanya escort mudurnu escort muğla escort muratpaşa escort muş escort mut escort nazilli escort nevşehir escort niğde escort niksar escort nilüfer escort nizip escort nurdağı escort ödemiş escort of escort oltu escort onikişubat escort ordu escort orhangazi escort ortahisar escort ortaköy escort osmancık escort osmangazi escort osmaniye escort palandöken escort pamukkale escort pamukova escort patnos escort payas escort pazar escort pazarcık escort pendik escort polatlı escort rize escort safranbolu escort şahinbey escort sakarya escort salihli escort samandağ escort samsun escort sandıklı escort şanlıurfa escort sapanca escort sarıçam escort sarıkamış escort sarıyer escort şarkışla escort şehitkamil escort selçuklu escort selim escort serdivan escort serik escort seyhan escort siirt escort silifke escort simav escort sincan escort sinop escort şişli escort sivas escort siverek escort şırnak escort söğüt escort söke escort soma escort sultangazi escort suluova escort sungurlu escort sur escort suruç escort suşehri escort susurluk escort talas escort tarsus escort taşova escort tavşanlı escort tekirdağ escort terme escort tire escort tirebolu escort tokat escort torbalı escort toroslar escort trabzon escort turgutlu escort turhal escort türkoğlu escort tuzla escort ulus escort ümraniye escort ünye escort ürgüp escort urla escort uşak escort üsküdar escort üzümlü escort van escort varto escort viranşehir escort yahşihan escort yahyalı escort yakutiye escort yalova escort yatağan escort yenişehir escort yeşilyurt escort yıldırım escort yıldızeli escort yomra escort yozgat escort yunusemre escort yüreğir escort zara escort zeytinburnu escort zile escort zonguldak escort Aydın escort muğla escort tekirdağ escort manisa escort balıkesir escort manavgat escort alanya escort fethiye escort didim escort trabzon escort elazığ escort ordu escort kütahya escort ısparta escort rize escort maraş escort yalova escort giresun escort yozgat escort tokat escort şanlıurfa escort sivas escort batman escort erzurum escort sinop escort kırşehir escort karaman escort kırıkkale escort bolu escort amasya escort niğde escort uşak escort edirne escort çorum escort osmaniye escort zonguldak escort van escort erzincan escort söke escort nazilli escort kuşadası escort efeler escort didim escort çine escort bodrum escort fethiye escort marmaris escort dalaman escort menteşe escort milas escort ortaca escort seydikemer escort çerkezköy escort çorlu escort ergene escort kapaklı escort malkara escort süleymanpaşa escort akhisar escort alaşehir escort salihli escort şehzadeler escort soma escort turgutlu escort yunusemre escort bandırma escort altıeylül escort ayvalık escort bigadiç escort burhaniye escort gönen escort karesi escort susurluk escort ayvacık escort biga escort çan escort gelibolu escort yenice escort akçaabat escort araklı escort of escort ortahisar escort yomra escort karakoçan escort kovancılar escort altınordu escort fatsa escort perşembe escort ünye escort tavşanlı escort simav escort domaniç escort eğirdir escort yalvaç escort ardeşen escort cayeli escort fındıklı escort pazar escort afşin escort dulkadiroğlu escort Elbistan escort onikişubat escort pazarcık escort türkoğlu escort altınova escort çiftlikköy escort çınarcık escort bulancak escort espiye escort eynesil escort görele escort piraziz escort tirebolu escort yağlıdere escort sorgun escort sarıkaya escort çayıralan escort boğazlıyan escort akdağmadeni escort erbaa escort niksar escort turhal escort zile escort viranşehir escort suruç escort siverek escort karaköprü escort haliliye escort eyyübiye escort akçakale escort zara escort Yıldızeli escort suşehri escort şarkışla escort gemerek escort kozluk escort sason escort aziziye escort horasan escort oltu escort palandöken escort yakutiye escort ayancık escort boyabat escort gerze escort kaman escort mucur escort ermenek escort sarıveliler escort keskin escort yahşihan escort gerede escort göynük escort mengen escort mudurnu escort göynücek escort gümüşhacıköy escort merzifon escort suluova escort taşova escort bor escort çamardı escort ulukışla escort banaz escort eşme escort sivaslı escort havsa escort ipsala escort keşan escort osmancık escort sungurlu escort bahçe escort hasanbeyli escort kadirli escort toprakkale escort alaplı escort çaycuma escort ereğli escort kilimli escort başkale escort ipekyolu escort özalp escort tuşba escort kemah escort refahiye escort tercan escort üzümlü escort http://www.ddtshanghaiescort.com Antalya escort Bursa escort Mersin escort Aydın escort Balıkesir escort Çanakkale escort Kıbrıs escort Kütahya escort Manisa escort Muğla escort Tekirdağ escort Trabzon escort Yalova escort Isparta escort Maraş escort Ordu escort Rize escort Sivas escort Afyon escort Aksaray escort Giresun escort Şanlıurfa escort Yozgat escort Erzurum escort Amasya escort Çorum escort Tokat escort Uşak escort Van escort Bolu escort Burdur escort Kırşehir escort Niğde escort Osmaniye escort Zonguldak escort Düzce escort Edirne escort Erzincan escort Karabük escort Karaman escort Kastamonu escort Kırıkkale escort Kırklareli escort manavgat escort alanya escort belek escort aksu escort finike escort gazipaşa escort güllük escort kaş escort kemer escort kepez escort konyaaltı escort korkuteli escort kumluca escort lara escort muratpaşa escort serik escort gemlik escort gürsu escort inegöl escort iznik escort mudanya escort nilüfer escort orhangazi escort osmangazi escort yıldırım escort kuşadası escort didim escort nazilli escort söke escort efeler escort bandırma escort altıeylül escort edremit escort karesi escort susurluk escort bodrum escort gümbet escort turgutreis escort dalaman escort fethiye escort köyceğiz escort marmaris escort çerkezköy escort çorlu escort kapaklı escort süleymanpaşa escort meram escort anamur escort erdemli escort mezitli escort silifke escort tarsus escort akhisar escort salihli escort soma escort turgutlu escort girne escort lefkoşa escort biga escort çan escort gelibolu escort dinar escort emirdağ escort sandıklı escort merzifon escort suluova escort taşova escort yeşilyurt escort gerede escort mengen escort bucak escort kadirli escort osmancık escort sungurlu escort akçakoca escort ipsala escort keşan escort kilimli escort üzümlü escort aziziye escort palandöken escort yakutiye escort bulancak escort espiye escort tirebolu escort safranbolu escort lüleburgaz escort gediz escort simav escort tavşanlı escort elbistan escort fatsa escort ünye escort ardeşen escort çayeli escort birecik escort eyyübiye escort haliliye escort siverek escort suruç escort viranşehir escort kangal escort şarkışla escort suşehri escort yıldızeli escort erbaa escort niksar escort turhal escort akçaabat escort araklı escort of escort ortahisar escort sorgun escort www.elmasajeinfantil.com istanbul masaj salonu ankara masaj salonu izmir masaj salonu bursa masaj salonu antalya masaj salonu adana masaj salonu konya masaj salonu şanlıurfa masaj salonu gaziantep masaj salonu kocaeli masaj salonu mersin masaj salonu diyarbakır masaj salonu hatay masaj salonu manisa masaj salonu kayseri masaj salonu samsun masaj salonu balıkesir masaj salonu maraş masaj salonu van masaj salonu aydın masaj salonu tekirdağ masaj salonu sakarya masaj salonu denizli masaj salonu muğla masaj salonu bağcılar masaj salonu bahçelievler masaj salonu esenler masaj salonu esenyurt masaj salonu kadıköy masaj salonu kağıthane masaj salonu kartal masaj salonu küçükçekmece masaj salonu maltepe masaj salonu pendik masaj salonu sultangazi masaj salonu ümraniye masaj salonu üsküdar masaj salonu aliağa masaj salonu alsancak masaj salonu bayraklı masaj salonu bornova masaj salonu buca masaj salonu çeşme masaj salonu çiğli masaj salonu gaziemir masaj salonu karşıyaka masaj salonu konak masaj salonu menemen masaj salonu ödemiş masaj salonu torbalı masaj salonu çankaya masaj salonu keçiören masaj salonu mamak masaj salonu polatlı masaj salonu sincan masaj salonu alanya masaj salonu belek masaj salonu kaş masaj salonu kemer masaj salonu korkuteli masaj salonu lara masaj salonu manavgat masaj salonu serik masaj salonu side masaj salonu didim masaj salonu efeler masaj salonu kuşadası masaj salonu nazilli masaj salonu altıeylül masaj salonu bandırma masaj salonu edremit masaj salonu karesi masaj salonu susurluk masaj salonu gemlik masaj salonu gürsu masaj salonu inegöl masaj salonu mudanya masaj salonu nilüfer masaj salonu osmangazi masaj salonu yıldırım masaj salonu biga masaj salonu çan masaj salonu gelibolu masaj salonu adıyaman masaj salonu afyon masaj salonu ağrı masaj salonu aksaray masaj salonu amasya masaj salonu ardahan masaj salonu artvin masaj salonu bartın masaj salonu batman masaj salonu bayburt masaj salonu bilecik masaj salonu bingöl masaj salonu bitlis masaj salonu bolu masaj salonu burdur masaj salonu çanakkale masaj salonu çankırı masaj salonu çorum masaj salonu düzce masaj salonu edirne masaj salonu elazığ masaj salonu erzincan masaj salonu erzurum masaj salonu eskişehir masaj salonu giresun masaj salonu gümüşhane masaj salonu ığdır masaj salonu ısparta masaj salonu karabük masaj salonu karaman masaj salonu kastamonu masaj salonu kilis masaj salonu kırıkkale masaj salonu kırklareli masaj salonu kırşehir masaj salonu uşak masaj salonu kütahya masaj salonu malatya masaj salonu mardin masaj salonu nevşehir masaj salonu niğde masaj salonu ordu masaj salonu trabzon masaj salonu osmaniye masaj salonu rize masaj salonu siirt masaj salonu sinop masaj salonu sivas masaj salonu tokat masaj salonu karahayıt masaj salonu pamukkale masaj salonu nizip masaj salonu şahinbey masaj salonu şehitkamil masaj salonu antakya masaj salonu defne masaj salonu iskenderun masaj salonu darıca masaj salonu gebze masaj salonu gölcük masaj salonu izmit masaj salonu körfez masaj salonu akşehir masaj salonu beyşehir masaj salonu ereğli masaj salonu karatay masaj salonu meram masaj salonu selçuklu masaj salonu akhisar masaj salonu alaşehir masaj salonu soma masaj salonu turgutlu masaj salonu akdeniz masaj salonu anamur masaj salonu erdemli masaj salonu mezitli masaj salonu silifke masaj salonu tarsus masaj salonu toroslar masaj salonu yenişehir masaj salonu bodrum masaj salonu dalaman masaj salonu fethiye masaj salonu köyceğiz masaj salonu marmaris masaj salonu menteşe masaj salonu milas masaj salonu adapazarı masaj salonu serdivan masaj salonu atakum masaj salonu çarşamba masaj salonu ilkadım masaj salonu eyyübiye masaj salonu siverek masaj salonu viranşehir masaj salonu çerkezköy masaj salonu çorlu masaj salonu erbaa masaj salonu
Wwwxxxx downlod xxx video mula-landi