گفتگوی ویژه با مدیر اسبق ورزش ایران و مشاور تیم ملی والیبال آمریکا (۱)

همیشه بزرگترهای جمع حرف های زیادی برای گفتن دارند؛ حرفهایی که در برگیرنده معانی بسیار زیادی است. خانواده ورزش ایران نیز بزرگان و پیشکسوتان زیادی دارد چهره های شاخصی که معمولا در غوغاسالاری حاشیه های ورزش حرفه ای به حاشیه رانده می شوند و کمتر کسی از حال و روز آنها خبر دارد.

به گزارش آریاورزش، در تمرین تیم ملی والیبال آمریکا مردی مسن اما استوار با برخوردی گرم و دوستانه حاضر بود که دوست نداشت او را مدیر صدا کنند و تاکید می‌کرد که فقط به عنوان مشاور همراه تیم ملی والیبال آمریکاست؛ مردی که شاخص ترین بازیکنان جهان او را با پیشوند پروفسور صدا می کردند. او ریشه در آب و خاک ایران داشته و پس از سالها زندگی در آمریکا در حاشیه مسابقات لیگ جهانی ۲۰۱۵ همراه تیم ملی این کشور به تهران آمده بود.

پروفسور ایرج احرابی فرد- استاد دانشگاه آیوا و سرمربی اسبق تیم های ملی شنای ایران و از نخبه های علمی، ورزشی و دانشگاهی جهان به شمار می‌رود. او به عنوان مربی قرن والیبال آمریکا معرفی شده و نام خود را در تالار مشاهیر این کشور ثبت کرده است. مردی که زمانی در مدیریت ورزش ایران هم نقش موثری را ایفا می کرد حالا ۳۵ سال است که به فعالیت در حوزه ورزش و دانشگاه های آمریکا مشغول است.

به بهانه حضور پروفسور ایرج احرابی فرد از او دعوت کردیم تا تجربیاتش را با ما در میان بگذارد.

مهندس ناصر میرفخرایی از پیشکسوتان و مدیران اسبق ورزش کشور که زمینه این نشست را فرآهم نمود، از حال و روز ورزش ایران در مقایسه با سال های قبل سخن گفت.

این گفتگو در دو بخش برای خوانندگان محترم ارائه خواهد شد. بخش اول این گفتگو را میتوانید در ادامه مشاهده نمایید:

 دریافت هر چهار جایزه معتبر والیبال آمریکا

ایرج احرابی فرد: خوشحالم که در ایران هستم. در یکی دو سال گذشته هم سفری به ایران داشتم. سه سال قبل کلاسی برای مربیان ایران برگزار کردم که صد نفر از گوشه و کنار کشور در این کلاس شرکت کردند. من تلاش می کنم هر کاری از دستم بر بیاید انجام دهم. اصلا سیاسی نیستم و فعالیتی در این باره ندارم. مدتی است که در یونسکو به فعالیت های بشر دوستانه مشغول هستم.

شاید این روزها درباره من حرف های متفاوتی بیان شده به همین دلیل لازم می دانم به چند نکته اشاره کنم. در دانشگاه های آمریکا یکی از پنج نفری هستم که پیرامون تعامل علم ورزش و ورزش حرفه ای والیبال فعالیت می‌کند.

درباره عناوینی که به من نسبت می دهند هم باید بگویم چند سال قبل تیم من در یکی از لیگ های آمریکا مسابقه می داد. در آن سال من را به عنوان مربی قرن والیبال آمریکا معرفی کردند. اصلا حضورم در ایران با تیم آمریکا جریان خاصی داشت. من یکی از مفتخرترین مربیان آمریکا هستم. خیلی سخت است که به عنوان مربی والیبال جوایز متفاوتی بگیرید. معمولا چند جایزه معتبر در والیبال آمریکا اعطا می شود. یکی مربی برتر سال است که در سال ۲۰۰۰ در هاوایی این جایزه را بردم. یکی جایزه والیبال سال آمریکا است که آن را نیز برنده شدم. جایزه دیگری هم گاهی می دهند به کسی که مسیر والیبال را تغییر دهد و من افتخار دریافت آن را داشتم. چهارمین جایزه هم مربوط به ثبت نام در تالار مشاهیر والیبال آمریکاست که من و داگ بیل رئیس فدراسیون والیبال آمریکا اولین گروهی بودیم که در این تالار ثبت شدیم. هیچ کس در تاریخ آمریکا هر چهار جایزه را نبرده است. زیرا اگر شما مربی سال آمریکا شوید دانشمند سال نمی شوید. به هر حال این افتخاری بود که در این سال ها کسب کردم.

احرابی فرد فضای تحقیق و دانشگاه را لمس کرده است

ناصر میرفخرایی: خوشحالم که در خدمت پروفسور احرابی فرد هستم. او اطلاعات بسیار جامعی از ورزش دارد. او فضای تحقیق و دانشگاه را لمس کرده است. در دنیا کسانی که می خواهند مدارک پروفسور ورزشی بگیرند باید تایید احرابی فرد را داشته باشند. من خودم در سیستم آمریکا چند سالی زندگی کرده ام. اینقدر آدم های محقق از کشورهای مختلف هستند که واقعا سخت است که به مدرک برسید.

آمریکایی ها نمی خواستند کار اشتباهی کنند

– ایرج احرابی فرد: سال های قبل من تیم جوانان بانوان آمریکا را تمرین می دادم. چند مسابقه خارجی رفتم. تیم دانشگاهی آن ها را به سیسیل ایتالیا بردم. در فینال نقره گرفتیم. الان هم بیشتر از ۱۰ سال است که از مربیگری فاصله گرفته‌ام و فقط کارهای تحقیقی انجام می دهم و مربیگری نمی کنم. سال قبل که تیم ملی والیبال ایران به آمریکا آمد، داگ بیل خواهش کرد که به ایران بیایم و مسابقات را ببینم. هیچ اصراری از سوی دو طرف نبود که از نظر تکنیکی تیم را کمک کنم. آن ها استقلال بسیار زیادی به مربی می دهند. این بار هم که خواستند به ایران بیایند، داگ بیل تماس گرفت و گفت شما باید به عنوان همراه و مشاور با ما به ایران بیایید. می خواستند در ایران کار اشتباهی انجام ندهند و از من مشاوره می گرفتند که من چندین مورد را گفتم.

گفتم با خانم ها دست ندهید

– ایرج احرابی فرد: یکی از مواردی که به آن ها گفتم این بود که در ماه رمضان و در ملا عام نوشیدنی و غذا نخورید. زیرا تعداد زیادی ممکن است روزه باشند و این موضوع توهین به روزه داران تلقی می‌شود. این تیم آمریکا بازیکنان خوب و مودبی داشت. همه مواردی را که گفتم می پذیرفتند. از آن ها خواستم در ایران با خانم ها دست ندهند. همه مواردی را که تذکر دادم، پذیرفتند. من دخالتی در امور فنی تیم آمریکا نداشتم. اصولا کارهای اشتباهی را هم که از مربی دیدم هیچ اظهار نظری نکردم. برای مثال شب قبل از مسابقه بازیکنان را آزاد گذاشته و آن ها به جکوزی رفتند. خب جکوزی برای ۴۸ ساعت بدن را بی حال می‌کند. من چیزی نگفتم. البته شنیدم که برای قلیان کشیدن هم رفته بودند اما خبری از این موارد نداشتم. من و رئیس فدراسیون ایران و رئیس فدراسیون آمریکا به درکه رفتیم اما خبر از رفتن بازیکنان نداشتم. به نظرم آنها بدترین بازی خود را در ایران انجام دادند. بهترین بازی از تیم ایران را هم مقابل آمریکا دیدم. واقعا باید به خانواده والیبال و فدراسیون والیبال و به ملت ایران تبریک گفت که چنین پیروزی خوبی را بدست آوردند و اعتبار به خصوصی برای ایران بدست آمد.

تصاویر مسابقه چهارم والیبال ایران و آمریکا در لیگ جهانی ۲۰۱۵

آمریکایی ها برای سلامتی روی ورزش سرمایه گذاری می کنند

– ایرج احرابی فرد: نمی توان شرایط ورزش ایران و آمریکا را مقایسه کرد. برای اینکه تمام مدارس در آمریکا زمین فوتبال خصوصی دارند. تمام مدارس سالن ورزشی دارند. یک موضوع برای آمریکایی ها اهمیت زیاد دارد و آن اینکه برای سلامت ساختن اجتماع، ورزش را در اولویت می گذارند. چگالی استخوانی انسان توسط ورزش تامین می شود.

پنج عامل در سلامتی توسط ورزش بسیار تعیین کننده است. یکی مقابله با پوکی استخوان است که با فعالیت های سنگینی وزن پیش گیری می شود. این به خاطر بالا پریدن ها و دویدن ها و … قابل حل است. بسیاری از مدارس در آمریکا هر روز ورزش دارند. بعضی از مدارس هم یک روز در میان ورزش می کنند. یک معلم ورزش خوب تحصیلکرده می داند چکار کند. بازی فوتبال و والیبال قسمتی از فعالیتی است که باید برای سلامت دنبال کنند. برای تقویت ماهیچه ها نیز تلاش می کنند و معمولا وقت بیشتری برای آن صرف می‌کنند. بچه ها با وزنه کار نمی کنند و تنها با وزن خود تمرین می کنند. قسمت سوم مفاصل است که خیلی برای فرد اهمیت دارد. آن ها بحث خیلی عمیقی روی کار بر روی مفاصل انجام می دهند. چندین نوع نرمش دارند. خود فردی که مسئول تمرین تیم ملی والیبال آمریکا بود، اشتباهات زیادی در گرم کردن تیم داشت.

اما جلوگیری از زیاد نشدن وزن هم مبحث دیگری است که به وسیله فعالیت های ایروبیکی دوام پیدا می کند. اصلا به مبحث قهرمانی در مدارس فکر نمی‌شود. آن ها باشگاه به معنی موجود در ایران ندارند بلکه مدارس ورزش را توسعه می دهند.

باید در مدرسه یاد بگیرند که یک عمر خودشان را رهبری کنند

– ایرج احرابی فرد: معتقدم باید یک نفر در دبیرستان طوری آماده شود که یک عمر از خودش در زندگی مراقبت کند. اطلاعات در این باره، خیلی دقیق است. مثل جبر و مثلثات باید آموزش داده شود. تغذیه ورزشی و اطلاعات مربوط به خواب را باید آموزش داد. فرهنگ ورزشی را ایجاد کردن یکی از وظایف مدرسه است. از گروه های مختلف باید پرسید که فرهنگ ورزشی چیست و خیلی ها فرهنگی ندارند و بعد از برخورد به مشکلات سلامتی نهایتا پیاده‌روی می کنند.

باید افراد در مدارس آماده شوند تا برای یک عمر خودشان را رهبری کنند. در باشگاه ها مشخص نیست که مربی چقدر صلاحیت دارد تا آموزش دهد. خیلی از مسائل را نمی بینند. در همین چند روزی که در ایران بودم، چندین نفر به من مراجعه کردند. مثلا یکی گفت که همسرم ۴۲ کیلو بوده و حالا ۷۵ کیلو شده است. این موضوع کم کرن وزن مبحث طولانی است . کسی که در ۸ سال ۳۰ کیلو وزن اضافه کرده نمی تواند در دو ماه کم کند. هر کسی رژیِم سخت غذایی می گیرد چاق تر می شود. بدن احساس می کند که مقدار کمتری غذا دریافت می کند، بنابراین بیشتر ذخیره می‌کند. وقتی وزن کم می شود آب و ماهیچه و چربی با هم می سوزد و تا حدود ۳۰ درصد کاهش وزن به ماهیچه بر می گردد. بعد همان غذایی که قبلا می خوردی و چاق نمی شدی حالا اگر بخوری چاق می شوی چون بدن بیشتر از قبل ذخیره می‌کند. باید اطلاعات دقیقی در این خصوص منتشر شود.

سه گروه در آمریکا جنگ می کنند که این اطلاعات مربوط به آنهاست. یکی قسمت سلامتی و بهداشت است. یکی حوزه ورزش و علم تمرین است. حوزه اوقات فراغت هم سازمانی دارد که می گوید این موارد مربوط به ما است.

image

تاکید مدارس آمریکا روی ورزش غیرعادی است

– ایرج احرابی فرد: در آمریکا تسهیلات بعضی از ورزش ها رایگان است. شهرداری ها مسابقاتی برای مردم ترتیب می‌دهند. البته خود شهرداری در برگزاری زیاد دخالت نمی‌کند. هر پارکی چند زمین تنیس دارد. تنیس یکی از این ورزش هاست. زمین های چمن ورزشی بسیار زیادی وجود دارد. بیس بال هم اهمیت بسیار زیادی دارد. در ایران اما تنیس ورزش گرانی است و باید حتما عضو باشگاه باشید. شنا در آمریکا با اهمیت است و باشگاه های مختلفی دارد. مدارس هم تیم شنا دارند. مدارس آمریکا اصلا تاکید غیرعادی روی ورزش دارند. من یک بار رفته بودم در یک شهر ۱۰ هزار نفری بازیکنان منتخب را گزینش کنم. دیدم که شهر خلوت است و همه به سالن رفته بودند تا شاهد ورزش باشند. حالا اینکه به قهرمانی برسند، بحث دیگر است. اینجا من اطلاعاتی از وضعیت ورزش مدارس ندارم اما دوره ای که من مسئولیت داشتم، اولین کاری که کردم این بود که بفهمم آمار و تعداد دانش آموز و دانشجو چند نفر است و پیش بینی‌ها برای سه سال آینده چند نفر است. آن روزها وضعیت مدارس با تاسیسات ورزشی خیلی درام بود. شاید الان تغییر کرده باشد. نمی دانم. اطلاعی ندارم.

تشویق ها تاثیر زیادی در پیشرفت ورزش داشت

– ناصر میرفخرایی: زمانی که ما ورزش می کردیم، شرایط فرق داشت. ما در محله نایب السلطه و در ارتفاع یک متر و بیست سانتی در کوچه تور می بستیم. یادم است که نخستین حضورم در سالن هفت تیر سال ۱۳۴۲ بود. آن روز که رفته بودم مسابقات آموزشگاه های تهران را ببینم، سالن گوش تا گوش پر شده بود. من یک صندلی را انتخاب کردم و نشستم و تا هفت سال قبل که مسابقات والیبال آنجا برگزار می شد، باز هم جایی می نشستم که سال ۴۲ رفته بودم. اگر کسی می آمد در سالن می دانست که آنجا نشسته ام.

مسابقات آموزشگاه ها گرمی خاصی داشت. زمانی که در تیم والیبال آموزشگاه ها انتخاب می شدیم، محصل بودیم. ۱۶ سالم بود که به باشگاه پاس رفتم. اولین مسابقه هم والیبال دسته جات آزاد بود. من با یکی از دوستانم به این تیم پیوستیم. مسئولان بلند پایه می آمدند و از ورزش آموزشگاه ها استقبال می‌کردند. ما تیم پاس بودیم و از دانشگاه شهربانی می آمدند و ما را تشویق می کردند. تشویق ها انرژی زیادی به ما می داد. خود من خیلی از حمایت ها انگیزه می گرفتم. مسابقات در سطح تهران گرمی خاصی داشت. روز جمعه که می شد دبیرستان دارلفنون و یا البرز فعلی میزبان مسابقات بود. قهرمان های منطقه می رفتند به مسابقات تهران و بعد مسابقات کلنی برگزار می شد و بعد به مسابقات قهرمانی کشور می رفتند. ما در دبیرستان وقت زیادی برای والیبال گذاشتیم. خیلی بازی کردیم. در تعطیلی ها و جمعه ها در محل مسابقه می دادیم.

قبلا پیشرفته تر بودیم!

– ایرج احرابی فرد: تیم های دبیرستان های آمریکا همه در یک لیگ بازی می کنند. لیگ دانش آموزی و دانشگاهی متفاوت است. تمام دبیرستان ها مربیانی دارند که اندازه مربی تیم ملی می فهمد. همه مدارس باید به یک لیگ وابستگی داشته باشند. مدت ها تمرین می کنند و مسابقه می دهند. در همه سطوح مسابقه می دهند تا به مرحله ایالتی می رسند. ما قبلا در ایران پیشرفته تر بودیم و مسابقات کشوری هم داشتیم. اصلا دولت آمریکا پول ورزش مدارس را نمی دهد. شهرداری ها مسئول خرج ورزش مدارس هستند. این هزینه از محل مالیات تامین می شود. اینها باید حتما تمرین درست داشته باشند تا بتوانند مسابقه دهند. تشکیلات مختلفی متولی ورزش آمریکاست و اصلا دولت دخالت نمی کند. مدرسه های هر شهر تحت نظر خواسته ها و قوانین ایالتی است. اصلا هر شهر با شهر دیگر ممکن است شرایط متفاوتی داشته باشد. یک سازماندهی کلی نیست که تمام موارد را زیر پوشش بگیرد. دولت آمریکا یک کمیته سازماندهی دارد. کار آن ها ایجاد تسهیلات است. آن ها فقط موارد تخلف را تذکر می دهند. از نظر کمک مالی هیچ بحثی وجود ندارد.

مدیر باید محیط کارش را سالم کند

– ایرج احرابی فرد : برای مدیریت ابتدا باید یک محیط را سالم کنید. زمانی که معاون ورزش ایران بودم ۵۰ درصد انرژی من صرف خنثی کردن افرادی بود که دسته بندی های خاصی داشتند و به کار ضربه می زدند. من سال ۱۹۷۷ تا ۱۹۷۹ به ایران آمدم و از دانشگاه مرخصی بدون حقوق گرفتم و در ایران مشغول کار شدم. بعد از دو سال هم برگشتم. گفتند دیگر صحبت هایم کهنه شده است. معتقدم در یک جوی باید کار کرد که صمیمیت باشد. نباید انرژی شما صرف این شود که کی با کی کار می کند یا مسائل دیگری مثل اینکه کی دزدی می کند. محیط ورزش را باید سلامت کرد. من خودم را وابسته به محیط ورزش می‌دانم و این فضا را خیلی دوست دارم.

با وارد کردن پول هر محیط سالمی را خراب می کنند

– ایرج احرابی فرد: محیط ورزش برای راستی و صلح است، تبعیض نژادی و جنسیتی نیست. ورزش محیط سالمی است اما متاسفانه با وارد کردن پول در همه جای دنیا این محیط سالم به محیط ناسالم تبدیل می شود. مدیریت خیلی در ایجاد این فضای سالم موثر است. وقتی یک تیم را تمرین می دهید، رابطه بازیکنان با هم خیلی مهم است. من هر دو والیبایست تیم خود را نمی گذاشتم با هم در دانشگاه هم اتاق شوند زیرا خیلی با هم دوست می شوند و این رابطه در کار تاثیر می گذارد. برعکس ممکن است برخی از مسائل مطرح شود و با هم لج کنند و این موضوع را در زمین پیاده کنند. اولین اولویت یک مدیر این است که محیط را سالم کند تا کسانی که زیر دست شما هستند، با دل و جان کار کنند. وقتی اهداف فرق می کند و مشکلات زیاد می شود، هر چقدر که پول بریزید و زحمت بکشید، دیگر کار بازدهی لازم را ندارد. هر چی بالاتر برویم هم حاشیه بیشتر می شود. مربیان آمریکا سعی می کنند تا تیم را در درجه اول یکدست کنند. همین تیم والیبال آمریکا شاید حاشیه هایی داشت اما در زمین هیچ دسته بندی وجود نداشت. در محیط ورزش این موضوع خیلی مهم است. تیم ملی والیبال ایران را نمی دانم چقدر یکپارچگی دارد و این یکپارچگی را مربی بوجود آورده و یا بازیکنان ایجاد کرده اند.

خیلی ها تلاش کردند چراغ والیبال روشن بماند

– ناصر میرفخرایی: سال ۱۳۶۰ مصطفی داودی رئیس سازمان تربیت بدنی شد. او مربی ورزش خودم بود و چهار، پنج رشته را به خوبی می شناخت. اما جایگاهش ریاست سازمان تربی بدنی نبود. حالا چون نزدیکی هایی داشت گفتند که ریس سازمان باش. منم مدتی مشاور او بودم. او در زمان جنگ گفت تمام مسابقات تعطیل شود. گفتیم چرا مسابقات را تعطیل کرده اید؟ گفت در استادیوم ها ترقه و نارنجک می زنند! گروهی که دنبال ترقه و نارنجک بودند را می‌شناختم. ما رفتیم و گفتیم آنها را لیدر و انتظامات کنیم. بازی برگزار شد و همین افراد خودشان جو را مدیریت کردند. فدراسیون والیبال بعد از انقلاب شاهد مدیریت افراد زیادی بود. زمانی که هم دوره های ما رئیس فدراسیون والیبال شدند حتی ۵ هزار تومان در خزانه فدراسیون نبود. به سختی چراغ فدراسیون را روشن نگه می داشتند. همه افتخاری کار می کردند و حقوق نبود. شاید در سال یک میلیون تومان بودجه داشتند. باید مسابقه برگزار می کردند و تیم اعزام می‌شد. آن ها هم همین مشکلات را داشتند. حتی یکی از روسای سابق فدراسیون وقتی می خواست برود خانه پول نداشت. این ها با سختی والیبال را حفظ کردند.

زمانی که غفوری فرد به سازمان تربیت بدنی آمد گفتند روسای فدراسیون ها صنعتی و سیاسی باشند تا پول بیاورند. یزدانی خرم آمد که نه والیبالی بود نه در والیبال کار کرده بود. یزدانی خرم قبلا در بنیاد شهید بود و هر چی امکانات توانست برای والیبال گرفت. من کار اجرایی می کنم و می‌دانم تجهیز کارگاه سخت تر از مدیریت آن است.

windows 10 pro office 2019 pro office 365 pro windows 10 home windows 10 enterprise office 2019 home and business office 2016 pro windows 10 education visio 2019 microsoft project 2019 microsoft project 2016 visio professional 2016 windows server 2012 windows server 2016 windows server 2019 Betriebssysteme office software windows server https://softhier.com/ instagram takipçi instagram beğeni instagram görüntüleme instagram otomatik beğeni facebook beğeni facebook sayfa beğenisi facebook takipçi twitter takipçi twitter beğeni twitter retweet youtube izlenme youtube abone instagram

Wwwxxxx downlod xxx video mula-landi