آلکنو: لیگ ملتها به بسیاری از سوالات من جواب داد

برای کسب سکوی المپیک ابتدا به لیگ ایران نگاه کنید!

ولادیمیر آلکنو

به گزارش آریاورزش دومین نشست خبری ولادیمیر آلکنو سرمربی تیم ملی والیبال کشورمان با اصحاب رسانه برگزار شد و ایشان پاسخگوی سؤالات خبرنگاران بود.

ولادیمیر آلکنو در ابتدا توضیحاتی در مورد لیگ ملت‌ها داد: اگر یادتان باشد پیش از لیگ ملتها گفته بودم امیدوارم این بازی‌ها به بسیاری از سؤالات من‌ جواب دهد که اینگونه هم شد. آزمون سختی برای تیم ما بود. در یک محیط محدود ۱۵ بازی بسیار فشرده انجام دادیم. این مسابقات جواب آن سؤالی که من دنبالش بودم را داد. همانطور که قول داده بودم جوان‌ها را مورد آزمایش قرار دادم و سطح کلی تیم را محک زدم‌. اما نتیجه بدست آمده، نه مورد پسند من بود نه شما. اما من نکات مثبتی می‌بینم. نکته مهم این بود که شما بازیکنان جوانی را دیدید که از پرچم ایران در آینده دفاع خواهند کرد.

آلکنو در جواب این سؤال که می‌توانستیم نتایج بهتری در لیگ ملت‌ها به دست آوریم گفت:

می‌توانستیم نتایج بهتری بدست آوریم. مثل بازی با صربستان که با ترکیب جوانی بازی کردیم. با یکی دو تعویض بازیکنان باتجربه می‌توانستیم بازی را ببریم. اما همانطور که قبلاً گفتم و با رییس فدراسیون هماهنگ کردیم قرار شد این بازی‌ها مقدمه‌ی آماده‌سازی ما برای المپیک باشد. می‌خواستم بازیکنان جوان را محک بزنم و ببینم چطور از این آزمون بیرون می‌آیند. البته واقف بودم که تغییر ترکیب بصورت دائم درست نیست ولی باید همه آنها را امتحان می‌کردم تا به آشنایی کامل و آمادگی بازیکنان برسم. این مسابقات، بسیار طولانی و پرفشار بود. برای همین از نظر فیزیکی به بازیکنان فشار زیادی وارد خواهد شد. ولی می‌دانستم که تغییر زیاد ثبات تیمی را از بین می‌برد. یادآوری می‌کنم که ایران تقریباً دو سال بازی رسمی انجام نداده بود و ۵۰ درصد تیم بازیکنانی بودند که تجربه نداشتند. من به معجزه اعتقاد ندارم و نتیجه با کار زیاد بدست می‌آید.

آلکنو در مورد فشار فدراسیون برای رفتن روی سکو و اینکه آیا تیمی سه ماهه به نتیجه دلخواه می‌رسد ادامه داد:

قبلاً یکبار گفته بودم و الان بطور رسمی به شما می‌گویم، از روز اول شروع کارم در ایران تمام تصمیمات را خودم به تنهایی اتخاذ کردم. در مورد مسائلی که شک و تردید داشتم با همکارانم مشورت می‌کردم. در تمام تصمیماتم هیچکس نه رییس فدراسیون و نه شخص دیگری در کار من دخالتی نکرده است.

سرمربی تیم ایران در مورد اظهارت قائمی گفت:

در مورد فرهاد قائمی نمی‌خواستم صحبت کنم اما چون الان زیاد در موردش صحبت می‌شود یکسری مسائل را روشن می‌کنم. تفاوت عمده بین من و فرهاد این است که من بزرگتر او هستم. ایشان صحبتی در مورد گذشته کردند، او یکصدم عناوینی که من کسب کردم را ندارد. من با او رو در رو صحبت کردم اما او جواب را در روزنامه داد. در مورد این بازیکن من حدودا یک ماه پرس و جو می‌کردم. با سعید معروف صحبت کردم. حتی به کاپیتان گفتم که متأسفانه فیاضی به المپیک نمی‌ر‌سد. بسیار دلم می‌خواست او به فرم ایده‌آل خود برسد اما اینطور نشد. البته فیاضی سعی زیادی کرد ولی موفق نشد. از همین جا از سعی و تلاشی که داشت تشکر می‌کنم.

آلکنو افزود: به من گفتند بازیکنی هست که در دریافت و سرویس می‌تواند کمک کند و فرهاد قائمی را معرفی کردند. گفتند ایشان ازدواج کرده است و زندگی خودشان را دارند، همینطور مصدومیت جدی داشته اما تمرین می‌کند. به همین خاطر دیگر مسئله قائمی منتفی شد. بعد از لیگ ملت‌ها یک هفته استراحت داشتیم و من به روسیه رفتم. دو روز قبل از آمدنم به ایران در رسانه‌ها خواندم که این بازیکن به تیم ملی دعوت شده است. ۲-۳ ساعت بعد از این خبر، مانلی به من زنگ زد و گفت آقای خوشخبر گفته آیا شما موافق دعوت از قائمی هستید یا خیر؟. در جواب گفتم اگر این بازیکن از آنهایی که از ماه آپریل در اردو بودند آماده‌تر باشد، استقبال می‌کنم. همین شرایط برای میرزاجانپور هم بود.

در همان تمرین اول بعد از لیگ ملت‌ها، جلوی تمام بازیکنان به این دو بازیکن اشاره کردم و گفتم از آنجا که تا المپیک تنها ۸ تا ۱۰ جلسه تمرین باقی مانده، پس دو روز فرصت دارید تا خودتان را نشان دهید. اما بعد از تمرین اول مشاهده کردم که قائمی در شرایط مطلوبی نیست. می‌دانم که تمرین کرده، اما چون تمرینات پر فشاری داشتیم و قائمی هم مصدومیت داشت، نمی‌خواستم این بازیکن را مورد آزار و اذیت قرار دهم. از او تشکر کردم که آمد. اگر دو سه ماه تا المپیک وقت داشتیم، قطعاً به او فرصت بیشتری می‌دادم. بسیاری از تیم‌های المپیکی از مدتها قبل با دوازده بازیکن تمرین می‌کردند اما من ۱۸ بازیکن داشتم. این داستان کلی این ماجرا بود.

ولادیمیر آلکنو سرمربی تیم ملی ایران
ولادیمیر آلکنو سرمربی تیم ملی ایران

ولادیمیر آلکنو در مورد کسرایی گفت او فقط تایم اوتها را ترجمه نمی‌کند:

در مورد مترجم و بدنساز یکسری صحبت‌ها مطرح شده است. می‌خواهم تاکید کنم که تمام کادر فنی را کسانی را تشکیل میپدهند که توانایی فنی دارند. اگر مربی بخواهد فقط برای تریبون کنارم باشند به درد من نمی‌خورند. توتولو کار آنالیز را انجام می‌دهد و در مسابقات کمک می‌کند. آقای تندروان نیز زیر نظر من کار تمرینات را انجام می‌دهد. مربی بدنساز هم جوابگوی خواسته‌های من است.

مترجم من تنها در تایم اوت‌ها ترجمه نمی‌کند. از ۹ صبح تا ۱۱ شب کنار من است. بخشی از زندگی شخصی من است و همه جا در کنارم حضور دارد. اگر امروز ارتباط خیلی خوبی با بازیکنان برقرار کردم به خاطر اوست.

یک زمانی متخصصان صربستانی و ایتالیایی به روسیه آمدند یک روس در میان آنها نبود و کار را سخت می‌کرد. اما من از روز اول درهای تیم ملی  را به روی همه باز گذاشتم. چند مربی ایرانی هستند که تجربه بالایی دارند و از روز اول بدون هیچ چشم‌داشتی کنار ما بودند. هر چه می‌خواستند پرسیدند و یاد گرفتند. تجربه لازم از این اردوها بدست می‌آید نه از تریبون. البته حضور در المپیک برای همه یک افتخار است. اگر می‌خواهید ببینید چکار می‌کنیم بیایید حضوری از اردوها دیدن کنید، من هیچ راز پنهانی ندارم. از آن دسته مربیانی نیستم که کسی نظری به من تحمیل کند.

آلکنو در مورد اینکه آیا مشاوره‌های اشتباه به او می‌شود ادامه داد:

در این مورد تا جایی که امکانش بود توضیح دادم، شاید بلند صحبت نمی‌کنم! پس یک بار دیگر می‌گویم تمام تصمیمات را خودم می‌گیرم. غفور متأسفانه بازی‌های لیگ ملت‌ها را از دست داد اما تمرین داشت. پزشک ایتالیا گفت مصدومیت او اصلا جدی نیست و یکسری کارها را باید انجام دهد. امروز می‌گویم غفور هیچ مشکلی برای بازی ندارد و با آمادگی کامل می‌رود. در مورد انتخاب به مشورت کسی احتیاج ندارم.

او در مورد این موضوع که از باخت منتفر است افزود:

این بزرگترین نکته منفی من است. در طول دوران ورزشی یاد نگرفتم که با شکست مدارا کنم. برای همین این آخرین المپیک من خواهد بود. بعد از این قطعا، مدتی را برای بازسازی و ریکاوری خودم خواهم داشت. این شکست‌ها باعث می‌شود که از درون خودم را بخورم. متأسفانه هیچ قرصی نیست که بتواند آن را درمان کند. برای همین تصمیم گرفتم مدتی دوری کنم.

آلکنو  در مورد برنامه المپیک ادامه داد:

اصولاً در ورزش هیچ ضمانتی وجود ندارد. دیروز چه کسی پیروزی تیم فوتبال ایتالیا را در فینال یورو ۲۰۲۰ تضمین می‌کرد ؟! قبل از پنالتی می‌دانستید که ایتالیا قهرمان می‌شود؟ در رابطه با امید و آرزوی رئیس فدراسیون که قرار گرفتن در سکو است، این آرزوی من و همه ملت ایران است. هر کدام از ما آرزویی داریم، برای تحقق این آرزو هنوز خیلی زود است. برای رسیدن به آرزو اول باید سطح لیگ ایران را با لیگ‌های دیگر مقایسه کنیم که آنها هم آرزوی المپیک دارند. در ایران ۶۰-۷۰ درصد بازیکنان سرویس موجی می‌زنند. بعد از آن موضوع دریافت است. این بازیکنان در لیگ داخلی تحت سرویس‌هایی مثل میخاییلوف، لئون و … قرار نمی‌گیرند. در بازی مقابل روسیه تقریباً برابر بودیم تا اینکه پانکوف به خط سرویس رفت و ما هیچ کاری نتوانستیم بکنیم. برای این نبود که نمی‌خواهیم کاری بکنیم، توانایی‌اش را نداشتیم.

او در مورد رفع مشکل سرویس در ایران توضیح داد:

تمرین خاصی برای سرویس وجود ندارد. این مسئله به آمادگی روحی – روانی و قابلیت تکنیکی بازیکن برمی‌گردد. مقدار اشتباهات به وضعیت روحی – روانی بازیکن در شرایط مشخص مربوط می‌شود. حتی با دوست عزیزم ولاسکو صحبت کردم که ایشان هم گفت تمرین به خصوصی برای بهتر کردن تمرین وجود ندارد. بازیکنان ما می‌توانند صبح روز بازی و موقع تمرین سرویس خوبی نزنند ولی می‌توانند همان شب در مواجهه با حریف، آن را با سرویس‌هایشان متلاشی کنند. برعکس این اتفاق هم ممکن است رخ بدهد و برایمان اتفاق افتاد. تعداد اشتباهات فاجعه‌بار ما را وادار کرد به این موضوع بیشتر توجه کنیم.

وی در مورد دو لیبرویی بودن تیم ایران و استفاده از مرندی گفت:

مرندی صرفا بازیکن چهارمی است که برای دریافت با تیم همراه خواهد بود. نیازی به تست کردن مجدد او نداشتم چون او قبل از لیگ ملت‌ها با تیم تمرین کرده بود. اگر در ست چهارم بازی با روسیه بازیکنی مثل او را در زمین داشتم تا دریافت‌ها به خوبی برسد، شاید آن بازی طور دیگری تمام می‌شد.

او با اشاره به اینکه چرا رسانه‌ها از احتمال مصدومیت لیبرو و نداشتن جایگزین صحبتی نمی‌کنند افزود:

اگر می‌توانستم ۱۶ یا ۱۸ بازیکن با خودم ببرم آن وقت چنین سؤالاتی مطرح نمی‌شد! چرا کسی در مورد اینکه اگر لیبروی ما در المپیک آسیب ببیند، آن وقت جایگزینی برای او وجود ندارد صحبتی نمی‌کند؟ اگر غفور مصدوم شود صابر کاظمی را داریم، اما لیبرو چه؟! حالا فرض کنید اسفندیار را با خودمان می‌بردیم که دریافت و دفاع متوسطی دارد، اما خوب سرویس می‌زند. آن وقت چه می‌شد؟

آلکنو در مورد کنار گذاشتن فیاضی گفت:

شما دارید قلب مرا تکه تکه می‌کنید. متأسفم که او در تیم ما نیست. از او ممنونم که در کنار ما بود. رفتار و منش و تلاش بی‌وقفه‌اش در تمرینات مثال‌زدنی بود. چنین بازیکنانی در دنیا بسیار کم هستند. با قلبی دردناک می‌گویم متأسفم که وی در تیم ملی نیست. نفع تیم ملی بالاتر از رابطه شخصی من است. او بیشتر از یک ماه زمان نیاز داشت. تمام تلاشش را کرد ولی متأسفانه به فرم ایده‌آل نرسید. قبل از خداحافظی چندبار با او صحبت کردیم اما مجبور شدم این تصمیم را بگیرم. به جوان‌های تیم گفتم که او یک مثال بارز است و او من را یاد سرگئی تتیوخین در تیم روسیه می‌اندازد.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه نحوه کنار گذاشتن فیاضی با بازیکنانی مثل سعادت، حضرت‌پور و … متفاوت بوده و او فرق قائل شده است، توضیح داد:

از همان روز اول با تمام بازیکنان با احترام برخورد کردم ولی اگر می‌خواهیم منصفانه بحث کنیم بیایید فیاضی را با بردیا سعادت مقایسه نکنیم. من رابطه خاصی با سعادت دارم و به این بازیکن علاقه دارم. او بسیار جوان، برومند، مؤدب و با سعی و کوشش در تمرینات بود. آینده بسیار درخشانی در انتظارش است. اما برای بازی‌های المپیک یک مقدار بی‌تجربه و خام است. نحوه کنار گذاشتن بازیکنان هم شرایط یکسانی داشت. این بازیکنان را دعوت کردیم و با آنها رو در رو صحبت کردیم. خط زدن بازیکن از سخت‌ترین لحظات یک مربی است ولی این وظیفه مربی است و باید آن را انجام می‌دادم. این مراسم خط زدن برای همه یکسان بود. روزی که به تهران آمدم و فیاضی را در تمرین دیدم، او به زحمت راه می‌رفت. این بازیکن درد زیادی داشت ولی برای کمک به تیم با زحمت تمرین می‌کرد. بنابراین با بازیکنی در این سطح از تجربه، در حضور بازیکنان دیگر خداحافظی کردیم.

سرمربی تیم ملی والیبال در مورد امکانات و ساختار والیبال ایران گفت:

اگر منظورتان از ساختار، امکانات تیم ملی باشد باید بگویم با قدرت‌های برتر جهان تفاوتی نداریم. تمام امکانات برای ما فراهم شده است، محل تمرین، مسابقه، اسکان و تغذیه. از این نظر کمبود نداشتیم ولی در مسابقه بازیکنان شرایط را تغییر می‌دهند نه این امکانات. اگر بازیکنان جوان در شرایط سخت واهمه نداشته باشند، مطمئن باشید نتایج خوبی کسب خواهیم کرد.

ولادیمیر آلکنو در مورد خستگی واضح بازیکنان در بازی‌هایی که به ست چهارم یا پنجم کشیده می‌شد گفت:

بچه‌ها تمرینات بدنسازی خوبی را چه به صورت گروهی چه به صورت انفرادی داشتند. اما موضوعی که بیشتر آنها را درگیر می‌کرد به لحاظ ذهنی بود که بسیار بر روی بدن‌های آنان تأثیر گذاشت و باعث شد تا خستگی مضاعفی را تحمل کنند.

ولادیمیر آلکنو در خصوص مقایسه شریفی و اسفندیار و برتری اسفندیار و خط خوردنش از تیم ملی، توضیح داد:

شانس زیادی به اسفندیار داده شد، شاید بیشتر از چیزی که ممکن بود. او جوان خیلی خوبی است اما بازی در تیم ملی برای بازیکنی که در باشگاه خودش نیمکت‌نشین است سخت است. او مثل ماده‌ای است که می‌توان روی آن کار کرد. شریفی از نظر نکات والیبالی برتری بیشتری نسبت به اسفندیار دارد. البته در مورد آمار هم با توتولو صحبت می‌کنم، اما همیشه آمار و ارقام نشان دهنده تمام نکات نیست و گاهی نظرات شخصی هم می‌تواند تأثیرگذار باشد. اسفندیار باید خودش را بازیابی کند و باشگاهی را انتخاب کند که بتواند جز نفرات اصلی باشد. او باید به فرم ایده‌آل فیزیکی برسد، ضمن اینکه باید ذهنیتش را تغییر دهد و بداند هدفش از والیبال بازی کردن چیست.

سرمربی تیم ایران ولادیمیر آلکنو در خصوص اعلام لیست نهایی تیم ملی برای حضور در المپیک عنوان کرد:

لیست نهایی تقریبا آماده است. در یک پست همچنان تردید دارم و او میرزاجانپور است. او بازیکن بسیار خوبی است و در تمام طول حضورم در ایران توجه مرا جلب کرده است و مدام در مورد عشقش برای حضور در تیم ملی صحبت می‌کند. او مصدومیت سنگینی داشت که هر بازیکنی نمی‌تواند در مدت کوتاهی آن را پشت سر بگذارد. اما او به آمادگی خوبی رسیده و به همین دلیل هنوز به جمع‌بندی نهایی نرسیده‌ام. در این مورد مایلم فعلا مطلبی را عنوان نکنم.

وی در مورد اینکه چه چیز باعث می‌شود که او به مربیگری در ایران ادامه دهد گفت:

فکر می‌کنم اگر اتفاقی که من و ملت ایران آرزویش را داریم در المپیک بیفتد نشان می‌دهد که انتخاب من بی‌مورد نبوده است. آن موقع من خوشبخت‌ترین آدم روی زمین خواهم بود. می‌دانم می‌خواهید چه جوابی بشنوید، اما من تصمیم خودم را گرفتم و نمی‌خواهم خودم را فریب دهم.

آلکنو در مورد اینکه چرا با ۱۸ بازیکن تمرینات را آغاز کرد افزود:

آغاز تمرینات با ۱۸ بازیکن بزرگترین اشتباه من بود. حضرت‌پور را از همان ابتدا دعوت نکردم. او بازیکن بسیار خوبی است. نمی‌دانم چطور باید توضیح بدهم که تنها ٧ تمرین دیگر باقی مانده است. زمانی با ٢٣ بازیکن تمرین می‌کردیم، برای به رخ کشیدن توانایی‌ام نبود، بلکه نمی‌خواستم حق کسی ضایع شود. یکی از اشتباهات بزرگ من این بود که بعد از لیگ ملت‌ها تمرینات را با ۱۸ بازیکن آغاز کردم. به همین دلیل تصمیم‌هایی گرفتیم که زودتر به هدف خود برسیم.

ولادیمیر آلکنو در پایان نشست ابراز داشت: از همه تشکر می‌کنم. کار شما و نظرات شما برای جامعه والیبال ایران مهم است. من به همه نظرات احترام می‌گذارم و هر کدام از شما می‌تواند نظر خاصی داشته باشد. هر انتقادی به تیم ملی کمک می‌کند. انتقاد باید منصفانه باشد و امیدوارم توانسته باشم به تمام سؤالات پاسخ داده باشم.

ولادیمیر آلکنو سرمربی تیم ملی ایران
ولادیمیر آلکنو سرمربی تیم ملی ایران

 

windows 10 pro office 2019 pro office 365 pro windows 10 home windows 10 enterprise office 2019 home and business office 2016 pro windows 10 education visio 2019 microsoft project 2019 microsoft project 2016 visio professional 2016 windows server 2012 windows server 2016 windows server 2019 Betriebssysteme office software windows server https://softhier.com/ instagram takipçi instagram beğeni instagram görüntüleme instagram otomatik beğeni facebook beğeni facebook sayfa beğenisi facebook takipçi twitter takipçi twitter beğeni twitter retweet youtube izlenme youtube abone instagram

Wwwxxxx downlod xxx video mula-landi