آریاورزش
هدف این مجله اینترنتی پوشش همه جانبه والیبال ایران و جهان در سطح مردان و بانوان بوده تا بتوانیم به مدد این رشته اخلاق گرا مرزهای فرهنگی را جدای از تعصبات قومی و نژادی چه در سطح ملی و چه جهانی به هم نزدیکتر کنیم.

آلکنو: مذاکره با ایران قطعی نیست / شکست خوردن را بلد نیستم

 

به گزارش آریاورزش، فدراسیون والیبال برای انتخاب سرمربی آینده تیم ملی سراغ گزینه‌های مطرح بین‌المللی رفت تا ملی‌پوشان را در المپیک پیش‌رو همراهی کند. در میان گزینه‌ها نام ولادیمیر آلکنو روسی که تیم ملی کشورش را در المپیک ۲۰۱۲ لندن به مدال طلا رساند نیز وجود دارد و برخی گمانه‌زنی‌ها نیز بر او را جدی‌ترین گزینه نیمکت تیم ملی می‌دانند. او فصل گذشته به دلیل سلامتی‌اش از هدایت تیم زنیت کازان کناره‌گیری کرد تا لیبرو و شاگرد سابق‌اش جایگزین او شود. این مربی ۵۳ ساله که متولد بلاروس است در مصاحبه‌ای که چند روز پیش داشت در خصوص پیشنهاد ایران و برخی تفکرات شخصی خود صحبت کرد.

ولادیمیررُمانوویچ (آلکنو) حالت چطور است؟ برای فصل جدید آماده‌ای؟

“حالم بهتر است. زمستان گذشته یک عمل جراحی جدی بر روی پشتم داشتم. من با پرونده پزشکی ویژه‌ای پرواز می‌کنم چون فلزیاب‌ها در فرودگاه به صدا در می‌آیند! حالم خوب است و امیدوارم در طول فصل هم مشکلی برای پروازهای طولانی مدت نداشته باشم. تنها نگرانی‌ام همین است.”

زمستان هنوز مطمئن نبودی که می‌خواهی به مربیگری برگردی، چه چیزی برای بازگشت به تو انگیزه داد؟

“من می‌خواهم برنده شوم. والیبال شغل من در زندگی است. شاید بتوان گفت داروی من است. مشکل این است که من شکست خوردن را بلد نیستم. اخیراً ما به اورال در جام حذفی باختیم. به نظر می‌رسید بازی سختی نداشته باشیم، ولی من سخت در اشتباه بودم و شب خوابم نمی‌برد. من مسئولیت تمام شکست‌ها را خودم تنها به گردن می‌گیرم و این فشار زیادی به من وارد می‌کند و یک آسیب بزرگ برای سلامتی است. اما تا الان با آن کنار نیامدم.”

پارسال از مربیگری دور بودی، تماشای بازی‌ها بیرون از زمین چطور بود؟

“می‌توانم بگویم به مراتب سخت‌تر از زمانی است که خودت از نزدیک درگیر ماجرا هستی. به ویژه در بازی‌های مهم و حساس که استرس زیادی داشت و می‌دیدم که تیم از آن دیدار ناموفق بیرون می‌آید. با این حال باید به جوانان اعتماد کرد. اگر به آنها اعتماد نکنیم و فرصت ندهیم هرگز کسی مثل خولیو ولاسکو نخواهیم داشت. آلکنو ادامه میدهد من اعتقاد دارم تیم ملی روسیه باید توسط یک مربی روس هدایت شود. الکسی وربوف هم سال‌ها در زنیت بازی کرد و مورد احترام همه است. زمانی که بازی می‌کرد او را در قامت یک مربی می‌دیدم. ما رسالت خودمان را درباره او انجام دادیم. برای سال اول، عملکرد او خوب بود و قهرمان جام حذفی شد. البته اشکالاتی هم وجود داشت که به دلیل کم‌تجربگی بود و می‌توان از آن اجتناب کرد. مربیان جوان باید تجربه کسب کنند و یاد بگیرند؛ و از بهترین روش‌های تمرینی استفاده کنند.”

آیا مربی تعیین‌کننده موفقیت یک تیم است یا کیفیت بازیکنان؟

“معلوم است که بدون حضور بازیکنانی مثل ماکسیم میخائیلوف یا ویلفردو لئون، من خودم به تنهایی این همه مدال بدست نمی‌آوردم. نتیجه یک بازی شدیداً به مجموعه بازیکنان بستگی دارد، زیرا آنها هستند که در زمین حضور دارند و بازی می‌کنند. اما گاهی نقش یک مربی به ناحق کمرنگ جلوه داده می‌شود. مربی بازیکنان را تمرین می‌دهد، تاکتیک‌ها را انتخاب می‌کند و می‌تواند آنها را در جریان بازی تغییر بدهد، تعویض می‌کند، وقت استراحت می‌گیرد و درخواست بازبینی می‌کند. تمام اینها بر روی نتیجه اثرگذار است.”

می‌گویند مربی سختگیری هستی.

آلکو می گوید: خودم گاهی وقت‌ها حس می‌کنم خیلی زیاده‌روی می‌کنم. ولی باور کنید برای بازیکنی که سختکوش باشد و از کار کردن نترسد، ارتباط برقرار کردن و کار با من برایش راحت است. شما می‌توانید آخر هفته‌ها راجع به هر موضوعی با من صحبت کنید. اما من اصلا نمی‌توانم آدم‌های تنبل را تحمل کنم. مشکل شاید همین باشد.”

کار کردن با کدام بازیکنان راحت‌تر است؟ بازیکنانی که طعم پیروزی‌های بزرگ را چشیده‌اند یا آنهایی که تشنه موفقیت هستند؟

شاید کار با بازیکنانی که تشنه پیروزی هستند راحت‌تر باشد. وقتی فینال پلی‌آف را به کوزباس باختیم، من گفتم که حریف گرسنه بود و ما بیش از حد از پیروزی‌ها سیر شده‌ایم. طی دو فصل گذشته تقریباً تمام عناوین را از دست دادیم. دوران سلطه ما به سر رسید، تمام! اورال ما را شکست داد، شاید مقابل آنها ترکیب دوم خود را داشتیم و برخی بازیکنان ما آنجا نبودند. اما تمام این حرف‌ها بی‌معنی است. ما خودمان باعث شدیم که دیگران احساس کنند می‌توانند با ما بازی کنند و شکست‌مان دهند. در این میان برخی بازیکنان هیچوقت کم انگیزه نمی‌شوند. این کاملا به خود فرد بستگی دارد.”

نام تو به عنوان یکی از کاندیداهای سرمربیگری در ایران مطرح می‌شود. مذاکرات تا کجا پیش رفت؟

“هنوز خیلی زود است که بخواهیم درباره چیزی صحبت کنیم. آنها تمایل دارند و پیشنهاد خود را ارائه کردند، من هم نظرات و برنامه‌های خودم را دارم. حضور در چهارمین المپیک متوالی برایم جالب توجه است، اما همه چیز فعلا در مرحله مذاکره است‌. هنوز صحبتی از امضای قرارداد نشده است.”

بسیاری از آدم‌های معروف از دنیای ورزش به سمت سیاست می‌روند، آیا تو هم به سیاست علاقه داری؟

آلکنو در پاسخ به این سوال اظهار می کند که در سال ۲۰۱۷ من عضو اتاق فکر و کار گروه فدراسیون روسیه بودم. تجربه جالبی بود. باید با یکسری اسناد کار می‌کردیم و ایده پیشنهاد می‌دادیم. در واقع ادغام آن با فعالیت اصلی سخت بود. من از این کار انصراف نمی‌دهم، اما الان سیاست خودم را دارم. باید به بازیکنان انگیزه بدهم تا عناوین از دست رفته را برگردانیم.”

مذاکره فدراسیون والیبال با ولادیمیر آلکنو
ولادیمیر آلکنو

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد