آریاورزش
هدف این مجله اینترنتی پوشش همه جانبه والیبال ایران و جهان در سطح مردان و بانوان بوده تا بتوانیم به مدد این رشته اخلاق گرا مرزهای فرهنگی را جدای از تعصبات قومی و نژادی چه در سطح ملی و چه جهانی به هم نزدیکتر کنیم.

کریستن‌سن: نگذاشتم نفس‌هایم به شماره بی‌افتد / از بچگی ارتباط عمیقی با خدا داشتم

به گزارش آریاورزش، مایکا کریستن‌سن خیلی زود در ایتالیا محبوب شد. او در سن ۲۴ سالگی، پیش اینکه به مودنا برود در تیم لوبه چیویتانوا توپ می‌زد. اما سال بعد به مودنا پیوست تا جایگزین برونو رزنده شود و اکنون توانسته جای خود را در ذهن آندره‌آ جیانی پر کرده و کاپیتان تیم مودنا شود.

 کریستن‌سن پاسور تیم ملی آمریکا می‌گوید: “کاپیتان بودن در مودنا برای من افتخار بزرگی است. آندره‌آ جیانی علاوه بر مربیگری عالی، بازیکن فوق‌العاده‌ای هم بود. از اینکه او به من اعتماد کرد و چنین مسئولیتی را به من داد احساس غرور می‌کنم. این موضوع به من اعتماد به نفس بیشتری می‌دهد. من احساس مسئولیت می‌کنم و باید در این راه توانایی خودم را نشان بدهم.”

در مودنا کاپیتان شدید و در تیم ملی آمریکا هم کاپیتان هستید چه حسی دارید؟

“این کلمه مفهوم بسیار مهم و مسئولیت سنگینی دارد و مطمئناً پاسخ نباید از طرف من باشد. باید نمایش من در داخل زمین، مربیان و هم‌تیمی‌هایم بازگوکننده عملکرد من باشد. تیم ملی ایالات متحده آمریکا، تیمی پر از قهرمان و استعداد است. هر کدام نقش خود را به خوبی می‌دانند. با این حال متشکرم که چنین مسئولیت مهمی هم در مودنا و هم در تیم ملی به من محول کردند.”

از همان ابتدای ورود به ایتالیا، از اینجا به عنوان یک لحظه زیبا اما خلوتی بزرگ صحبت کرد، چطور اولین حس خودتان را بیان میکنید؟

“این اولین تجربه من در خارج از کشور بود و برای اولین‌بار از خانواده و همسرم دور بودم. علاوه بر این، من با زبان ایتالیایی آشنا نبودم و اوایل ارتباط گرفتن برایم خیلی سخت بود. اما هر زمان که احساس کردم مثل یک ماهی هستم که از آب خارج شده و نمی‌تواند نفس بکشد، نگذاشتم نفس‌هایم به شماره بیفتد و به سمت آب شیرجه زدم. روی نقاط ضعفم کار کردم و نگذاشتم زیر فشار آنها نابود شوم.”

پس الان مثل یک ایتالیایی زبان بومی صحبت کنید. چطور زبان ایتالیایی را یاد گرفتید؟

مایکا کریستن‌سن با خنده می‌گوید: “نه دیگه در آن حد! من سوال‌های خبرنگاران را به خوبی می‌فهمم، زیرا مضمون آن اغلب مربوط به والیبال است و درک آن برایم راحت‌تر است. در بقیه موارد، اینطور بگویم که سعی می‌کنم بفهمم. من ارتباط زیادی با هم‌تیمی‌های ایتالیایی خود دارم و همیشه سعی می‌کنم زبان و فرهنگ آنها را یاد بگیرم. از کوچکترین عنصری هم برای یادگیری تغذیه می‌کنم.”

پس فقط با آمریکایی‌هایی که در ایتالیا هستند ارتباط ندارید. با بازیکنان ایتالیایی هم در ارتباطید؟

“قطعا بله. به عنوان مثال، با بوسی و ماتزونه رابطه دوستی فوق‌العاده‌ای دارم. اما به طور کلی با همه بازیکنان دوست هستم. ما همیشه یک جمع کاملاً متحد در مودنا بوده‌ایم. امسال نیز با ورود بازیکنان جدید در حال تبدیل شدن به تیم ابر قدرتی هستیم.”

تیم جدید، زندگی جدید. مودنا را امسال را چطور می‌بینید؟

“بلند پرواز. مبارزه طلب. شجاع. مودنا افرادی دارد که می‌خواهند فوراً مشغول کار شوند تا نشان دهند که واقعا لیاقت این پیراهن را دارند. کار در سالن ورزشی با همه مشکلات هیجان‌انگیز است. ما گروه خوبی هستیم، فکر می‌کنم می‌توانیم خیلی خوب کار کنیم.”

مایکا کریستن‌سن
مایکا کریستن‌سن

تیم‌های دیگر لیگ را چطور می‌بینید؟

“همه تیم‌ها امیدوارند که خوب عمل کنند. هر مسابقه‌ای که خواهیم داشت مثل یک فینال خواهد بود. وقتی در هاوایی بودم و بازار نقل و انتقالات را دنبال می‌کردم، با خودم گفتم که “وای، این فصل چه شود و چقدر هیجان‌انگیز خواهد بود!”

شما پس از یک قرنطینه طولانی مدت به ایتالیا برگشتید. آیا به این مدت در کنار خانواده بودن احتیاج داشتید؟

“واقعا نیاز داشتم. چون طولانی‌ترین زمانی که در کنار خانواده‌ام بودم، زمان دانشگاه بود. من معمولاً هر سال فقط چند روز بین قهرمانی باشگاه و اردوهای تیم ملی در خانه بودم۔ دیدار دوباره آنها برایم خیلی خوب و خوشایند بود. با پسرم وقت گذراندم و با او خانه‌های اسباب بازی ساختیم. در کنار خانواده‌ام بودم و احساس آرامش می‌کردم.”

شما در سال ۲۰۱۶ با همسرتان بروک ازدواج کردید. کجا آشنا شدید؟

“در دانشگاه. من همیشه می‌گویم آشنایی ما مطابق روال معمول زندگی بود، یا شبیه داستان فیلم‌ها اتفاق افتاد! ما بلافاصله با هم آشنا شدیم و عاشق هم شدیم. برای من، او و پسرمان تمام زندگیم هستند.”

شما متن بسیار مهیجی نوشته بودید که همسر و پسرتان به خاطر کار شما فداکاری کرده و به ایتالیا خواهند آمد.

“دقیقا. مطمئنا فکر می‌کنم که سفر برای همه خوش‌شانسی است. ما در مودنا از اینکه در کنار هم هستیم خوشحالیم. این‌ها اتفاقاتی است که شاید تا یک سن خاص برای آدم بیفتد و زندگی دیگری را تجربه کنیم۔ البته باید بگویم دوری از دوستان و افرادی که ما را دوست دارند بسیار دشوار است.”

آدم معتقدی هستید؟

“من از یک خانواده بسیار معتقد هستم. رابطه من با ایمان و خدا فقط زمانی نیست که مجبور باشم برای خودم و خانواده‌ام چیزی بخواهم. این شخصیت مهمی است که از زمان رفتن به مدرسه به شدت به آن ایمان داشتم و همیشه سعی کردم آن را با خودم داشته باشم. “

از خدا چه می‌خواهید؟

“من در حال حاضر انقدر خوش‌شانس بودم که به چیزهایی که می‌خواستم برسم، رسیدم. پس مطمئناً مدال یا مثلا مدال المپیک نمی‌خواهم. اینها آرزوهایی است که سعی می‌کنم در طول زندگی حرفه‌ای خود آنها را بدست بیاورم!”

دلتان برای هاوایی خیلی تنگ می‌شود؟

مایکا کریستن‌سن :”خب بله آنجا یک سرزمین شگفت‌انگیز است با ماهیتی خارق‌العاده. زندگی در آنجا فوق‌العاده است، اما مودنا هم شهر فوق‌العاده‌ای است و در ضمن در هاوایی هیچ کوفته سرخ شده‌ای نیست!”

مایکا کریستن‌سن
مایکا کریستن‌سن

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد