آریاورزش
هدف این مجله اینترنتی پوشش همه جانبه والیبال ایران و جهان در سطح مردان و بانوان بوده تا بتوانیم به مدد این رشته اخلاق گرا مرزهای فرهنگی را جدای از تعصبات قومی و نژادی چه در سطح ملی و چه جهانی به هم نزدیکتر کنیم.

هینن: سرود ملی لهستان را از حفظ می‌خوانم / لهستان بزرگترین برنده تابستان بود

به گزارش آریاورزش، روز گذشته ویدئویی در رسانه‌های لهستانی منتشر شد که ویتال هینن را در حال خواندن سرود ملی لهستان نشان می‌داد. این ویدئو که مربوط به بازی دوستانه میان تیم کارول کلوس و ویلفردو لئون بود، با استقبال زیادی از سوی هواداران والیبال لهستان مواجه شد.

سرمربی تیم ملی لهستان در این مورد گفت: “می‌خواهم با شما رو راست باشم و خیلی واضح بگویم امسال یک مقدار با آن مشکل داشتم. اصلا از خودم راضی نیستم چون پارسال کلمه به کلمه‌اش را از حفظ بودم. ولی این‌بار بخشی از سرود را فراموش کردم و مقداری مضطرب بودم.”

 

او افزود: “متأسفانه برای یادگیری زبان لهستانی زیاد وقت ندارم. از وقتی به باشگاه پروجا رفتم شروع به خواندن زبان ایتالیایی کردم. برای همین یک مقدار از لهستانی جا ماندم. البته من بزرگترین مشکلم این است که در لهستان نیستم و این کارم را سخت می‌کند. وقتی می‌خواهید زبان جدیدی یاد بگیرید، خیلی مهم است که در همان کشور ساکن باشید. چون باعث می‌شود راحت‌تر یاد بگیرید. مثل شرایطی که در ایتالیا دارم و مجبورم در مغازه‌ها یا سایر موقعیت‌های دیگر ایتالیایی حرف بزنم.”

هینن که در دوران قرنطینه در کشورش بلژیک به سر می‌برد، در خصوص بازگشت دوباره به تمرینات گفت: “من به اندازه کافی به خاطر ویروس کرونا تعطیلات داشتم. از زمانی که وارد والیبال شدم، فکر نمی‌کنم تا این حد وقت آزاد داشته باشم. تا اینکه از استراحت کردن خسته شدم و واقعاً حس کردم دارم مریض می‌شوم. دلم می‌خواست با بازیکنانم تمرین کنم و کاری را انجام دهم که دوست دارم و از آن لذت می‌برم.”

وی ادامه داد: “در دوران قرنطینه پیاده‌روی کردم، پیاده‌روی کردم، پیاده‌روی کردم! اطراف خانه‌ام در بلژیک مناظر و رودخانه زیبایی قرار دارد؛ و من دو ماه و نیم در آنجا وقت گذراندم. من عملاً هر روز برای قدم زدن از خانه بیرون می‌رفتم. گاهی ساعت ۶ صبح بیرون می‌رفتم و ۱۰-۱۱ صبح برمی‌گشتم. آب و هوا هم خیلی خوب بود.

علاوه‌براین در این مدت زیاد آشپزی کردم و واقعاً سورپرایز شدم از اینکه دیدم دستپختم تقریباً خوب است. یعنی جوری نبود که قابل خوردن نباشد. هیچکس هم شکایتی نکرد. لازانیای من خیلی معروف است چون آن را به روش خاص خودم درست می‌کنم. روش من این است که هر چیزی آن لحظه در یخچال دارم و دم دستم است در آن می‌ریزم. مثل انواع سبزیجات یا سایر مواد غذایی که برای این کار مناسب است. برای همین همیشه طعم آن متفاوت می‌شود. خا‌نواده‌ام بارها غافلگیر شدند از اینکه چطور طعمش آنقدر هم بد نشد! هر کسی در آشپزی رازی دارد، راز من هم این است. (می‌خندد) البته قطعاً من آشپز خوبی نیستم ولی به نحوی آن را مدیریت می‌کنم. مهم این است که می‌توانم برای خودم و دیگران غذا درست کنم.”

او درباره علایق شخصی خود نسبت به ورزش‌های دیگر گفت: “من اهل بلژیکم، و این یعنی بطور اتوماتیک هوادار و علاقمند به دوچرخه‌سواری هستم. پدرم نیز از هواداران واقعی این ورزش بود. اگر از اکثر هموطنانم بپرسید به کدام ورزش علاقه دارند، به احتمال زیاد می‌گویند دوچرخه‌سواری. من بیشتر مسابقات متیو ون دِر پول، که یکی از بازیکنان بااستعداد در این رشته است را دنبال می‌کنم. اگر بلژیکی باشید، هیچ انتخاب دیگری ندارید. من هم به دوچرخه‌سواری علاقه دارم.”

ویتال هینن سرود ملی لهستان را می‌خواند
ویتال هینن

هینن درباره لغو بازی دوستانه لهستان با تیم ملی استونی توضیح داد: “از اینکه بازی دوستانه ما با استونی لغو شد ناراحت نیستم. واقعاً دلیلی برای ناراحتی نمی‌بینم. به نظر من تیم ملی لهستان برنده واقعی در تابستان امسال بود. چون ما تنها تیمی بودیم که در آن مقطع چنین اردویی برگزار کردیم. به نظر من اصلا خوب نیست که یک تیم در طول تابستان هیچ بازی انجام ندهد و بعد بخواهد طی یکسال برای یک رویداد مهم آماده شود. ما نتوانستیم برای بازی به استونی برویم، اما همین مسابقاتی که بین اعضای تیم برگزار شد بهتر از آن بود که هیچ کاری نکنیم. به نظرم اصلا جای ناراحتی نیست. من به هدفی که می‌خواستم در این اردو رسیدم. درست است که فرم تیم زیاد ایده‌آل نبود، به بازیکنانم نیز این موضوع را گفتم. اما مهمترین مسئله این بود که بچه‌ها امسال در قالب تیم کنار هم قرار بگیرند. سال بعد هم فرصت تمرین داریم تا با آمادگی کامل به المپیک برویم.”

سرمربی تیم ملی لهستان درباره پیش‌بینی خود از رقابت‌های المپیک تصریح کرد: “در تاریخ رقابت‌های المپیک، لهستان فقط یک مدال برده که آن هم برمی‌گردد به ۴۵ سال پیش. از آن موقع به بعد همواره شکست خوردند و دستشان از کسب مدال کوتاه مانده است. همین موضوع نشان می‌دهد که کار آسانی نخواهیم داشت. بنابراین اگر در توکیو صاحب مدال از هر رنگی شویم، کار خودمان را انجام دادیم. به نظر من تیم ملی لهستان واقعاً شایسته مدال المپیک است. ما در تیممان بازیکنانی داریم که قهرمان جهان شدند، بنابراین چرا نباید به اهداف بزرگتری فکر کنند. به اعتقاد من هر مدالی در المپیک، نتیجه شگفت‌انگیزی خواهد بود. ما تیم خوبی داریم که می‌تواند در میدان بزرگ المپیک روی سکو برود.”

او در پاسخ به این سؤال که قطعاً برای انتخاب بازیکنانی که مسافر توکیو می‌شوند، کار سختی خواهد داشت و به نوعی ممکن است دچار سرگیجه شود، گفت: اتفاقا برعکس. دست من برای انتخاب بازیکنانم باز است و برای این امر کاملاً احساس قدرت می‌کنم. اگر چنین امکانات و بازیکنانی نداشتم، دچار مشکل و سردرد می‌شدم. من فقط باید وظیفه خودم را به عنوان یک مربی انجام دهم. بعد از آن خواهیم دید انتخاب‌های درستی بودند یا نه. این مسئولیت من است و من آن را می‌پذیرم. من به هر ۲۰ بازیکنم اعتقاد کامل دارم ولی این را می‌دانم که مجبورم یک روز قبل المپیک به هشت نفر از آنها بگویم: من به شما ایمان دارم، اما متأسفم! شما مسافر توکیو نیستید. قطعاً روز خیلی سختی برای همه ما خواهد بود. مطمئنم بازیکنان لهستان نیز این موضوع را درک می‌کنند. از ابتدای ورودم به تیم ملی لهستان همواره ثابت کردم که می‌خواهم با هر بازیکنی کار کنم. هیچ وقت بازیکنی را به این دلیل که از او خوشم نمی‌آید کنار نزدم.”

او درباره آینده والیبال لهستان افزود: “والیبال مردان در لهستان آینده درخشانی دارد. سه سال پیش رئیس فدراسیون به من گفت نتیجه برای ما مهم است، اما ایجاد نسل جدیدی که تا سال‌های آینده موفق باشند از آن مهمتر است. دیگر کسی نمی‌پرسد آیا در لهستان استعداد والیبال داریم یا نه؟ حالا همه می‌دانند اگر بازیکنان مسن‌تر مثل کوبیاک، کورک یا ووماچ از تیم ملی خداحافظی کنند؛ نسل جدیدی هستند که بتوانند بلافاصله جای آنها را پر کنند. بازیکنان جانشین قرار نیست طی ۳-۴ سال آینده کسب تجربه کنند، چون از قبل در میدان‌های جهانی تجربه خوبی بدست آوردند‌. افتخار می‌کنم تیمی دارم که بسیار عالی کار می‌کنند. بازیکنان جوان در اردوهای تمرینی پتانسیل خود را به ما ثابت کردند و من از سختکوشی آنها واقعاً خوشحالم.”

هینن درباره این موضوع که آیا لهستان به لحاظ بازیکن به اندازه‌ای غنی هست که بتواند همزمان دو تیم برای کسب مدال روانه المپیک کند، گفت: “خب این چشم‌انداز خیلی خوش‌بینانه است. بله، به اندازه‌ای هست که بتواند دو تیم به المپیک بفرستد، ولی فقط یکی از آنها می‌تواند برای مدال بجنگد. تیم دوم ما تا ۳ سال آینده فرصت‌های بیشتری برای عرض اندام خواهد داشت. خیلی خوب است که در حال حاضر تیم ما ترکیبی از جوانان و باتجربه‌هاست. بدترین چیز این بود که همزمان هفت بازیکن باتجربه ما از تیم ملی خداحافظی کنند. در آنصورت تیم تجربه لازم خود را از دست می‌دهد. ما در سال‌های اخیر بازیکنی را از دست ندادیم. علاوه‌براین من هیچوقت بازیکنی را که از حضور در اردو امتناع کند دوباره به تیم دعوت نمی‌کنم. همه جوانان با سعی و کوشش فقط به فکر والیبال هستند و می‌خواهند تجربه‌اندوزی کنند.”

ویتال هینن سرود ملی لهستان را می‌خواند
لیگ والیبال ملت‌ها ۲۰۱۹

 

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد