آریاورزش
هدف این مجله اینترنتی پوشش همه جانبه والیبال ایران و جهان در سطح مردان و بانوان بوده تا بتوانیم به مدد این رشته اخلاق گرا مرزهای فرهنگی را جدای از تعصبات قومی و نژادی چه در سطح ملی و چه جهانی به هم نزدیکتر کنیم.

ویتال هاینن: شکی ندارم که ژاپنی‌ها از پس این المپیک هم به خوبی برخواهند آمد. 

ویتال هاینن

به گزارش آریاورزش ویتال هاینن در مورد المپیک ۲۰۲۰ که به سال بعد موکول شد گفت: شکی ندارم که ژاپنی‌ها از پس این المپیک هم به خوبی برخواهند آمد. 

ویتال هاینن
ویتال هاینن

ویتال هاینن این روزها با تیم ملی لهستان مشغول آماده‌سازی اولیه تیم والیبال خود و در حال انجام چند بازی تدارکاتی است. سرمربی تیم ملی لهستان هم که در این مدت روزهای شلوغ و پر مشغله‌ای را نسبت به سایر مربیان دنیا دارد زیرا که هم در عرصه ملی و هم باشگاهی به شدت در حال برنامه‌ریزی و تمرین برای مسابقات پیش روی تیم‌هایش است. 

ویتال هاینن در مورد المپیک ۲۰۲۰ که به سال بعد موکول شد گفت: شکی ندارم که ژاپنی‌ها از پس این المپیک هم به خوبی برخواهند آمد. اگر کشور دیگری به غیر از ژاپن میزبان المپیک بود، با توجه به شرایط موجود حتما مشکلاتی به وجود می‌آمد. ولی با توجه به میزبانی ژاپنی‌ها در رشته‌های مختلف مطمئنا آنها میزبانی خوبی خواهند داشت.
امیدوارم که بازیکنانم در تیم لهستان هم چنان روی فرم باشند تا بتوانند در المپیک پاریس هم تیم ملی را همراهی کنند. البته این بدان معنی است که ما در المپیک توکیو عالی ظاهر شدیم و عملکرد خوبی داشتیم.

مصاحبه ای با او انجام شده که خواندنش خالی از لطف نیست.

 

* اگر کرونا ویروس در دنیا خودنمایی نمی‌کرد، اولین مسابقه خود را در المپیک توکیو در تاریخ ۲۵ جولای برگزار میشد. ولی خب با توجه به شرایط ایجاد شده از ویروس کرونا و تعویق بازی‌های المپیک؛ ۲۵ جولای امسال را چطور خواهید گذراند؟

 ویتال هاینن: اینطور نیستم  که بگویم حالا که برنامه‌های اولیه‌ام از بین رفت پس هر چه پیش آمد خوش آمد! نه. به هر حال شرایطی هست که به وجود آمده و باید خودم را با آن تطبیق بدهم و یکسال دیگر برای بازی‌های المپیک خودمان را آماده نگه داریم.

اما جوابم به سوال شما این است که همه چیز خوب است. هر روز صبح قهوه‌ام را می‌خورم‌. بعد از آن احتمالا به پیاده‌روی بروم و فکر می‌کنم که در دهکده المپیک در حال قدم زدن هستم. من آدم سحرخیزی هستم و صبح‌ها ساعت ۶ بیدار می‌شوم و به پیاده‌روی می‌روم. معمولا آن زمان کسی را در خیابان نمی‌بینم.

 

* در المپیک لندن صبح‌ها تیم‌های زیادی را می‌دیدم که به تمرین مشغول بودند، که بسیار خاطرات هیجان‌انگیزی برای من ساخت. المپیک همه چیزش جذاب است. خیلی جذاب است که بازیکنان خودتان را در رژه المپیک ببینید و یا اینکه حتی در کنارشان باشی به نظر شما اینطور نیست؟

ویتال هاینن: من اینطوری فکر نمی‌کنم. من در لندن بودم، ولی از دید من طور دیگری است.  ۲ تا ۳ ساعت منتظر شدیم تا وارد استادیوم شویی. وارد شدیم و بعد بیرون رفتیم! چی بود ان  و نتیجه اش؟!  این بود که هیچ چیزی نبودی و خودت را جزئی از افتتاحیه هم تصور نمی‌کردی! به نظرم خیلی به لحاظ برنامه‌ریزی آماده و هماهنگ نبودند و به همین دلیل بود که برای بار دوم هم نتوانستم در افتتاحیه بازی‌ها باشم. اما اینبار من تمام لیستم را نوشته و چک کرده‌ام که بازیکنانم چه وقت، کجا باشند. دیگر نمی‌خواهم چنین اتفاقاتی برایم بی‌افتد.

 

* قبل از المپیک توکیو کسی را به عنوان پرچم‌دار کاروان برای رژه تیم معرفی می‌کنند. دوست دارید کسی را از تیم برای این کار پیشنهاد بدهید؟

نه این کار را نمی‌کنم. امیدوارم برای المپیک پاریس بتوانم یکی از بازیکنانم را معرفی میکنم. البته اگر در توکیو خوب بازی کنند. می‌دانید حضور در المپیک، خود استاندارهای بالایی می‌خواهد. اینکه تصمیم بگیرم کسی را برای پرچم‌داری کشوری معرفی کنم حداقل باید طلادار المپیک باشد.

 

* فکر می‌کنید به هدفتان در کسب مدال طلای المپیک با توجه به شرایط ایجاد شده می‌رسید یا خیر؟

اصلا نمی‌توانم نظر قطعی بدهم. امسال برای همه تیم‌های المپیکی مهم است. بعضی تیم‌ها کارشان را شروع کردند و برخی هم بسیار از مسابقات دور شده‌اند. چیزی که می‌دانم این است که تیم‌ها سعی می‌کنند با آمادگی بالایی در المپیک حضور داشته باشند. از الان نمی‌توانم بگویم چه نتیجه‌ای خواهیم گرفت ولی قطعا برای قهرمانی تلاش می‌کنیم.

 

* در مورد انتخاب نهایی بازیکنان تیم ملی چه تصمیمی دارید؟

 ویتال هاینن: واقعا از جواب دادن به این سوال دیگر خسته شده‌ام. جواب سوال خیلی مشخص است. وقتی دو سال وقفه برای انجام کاری ایجاد شود معلوم است که عملکرد را پایین‌تر خواهد آورد و تأثیر منفی بر روی اعضای تیم خواهد گذاشت۔ جو تیم را خراب می‌کند و شادابی اولیه را نخواهد داشت. بازیکنان دوست دارند در کنار هم باشند و یا انرژی از هم بگیرند و در کنار هم به عنوان تیم حس بهتری داشته باشند.
مثلا یاکوب کنارسکی را ببینید او مصدوم است، ولی تصمیم گرفت در کنار تیم باشد به جای اینکه برود و در خانه بنشیند. برخی بازیکنان تیم‌های ملی تقریبا دو سال است که همدیگر را ندیده‌اند. این مشکلی است که در برخی تیم‌ها وجود دارد. پس نمی‌توان از الان برای انتخاب تیم تصمیم‌گیری کرد.

 

* با این‌حال بازیکنی هست که از همین الان مشخص باشد در المپیک حضور خواهد داشت؟

بله هست! میهائو کوبیاک قطعاً با تیم خواهد بود. او کاپیتان من است و حضور او باعث انسجام بیشتر تیم من می‌شود. او باید در کنار ما باشد. اما برای ۱۱ بازیکن دیگر در زمان خودش تصمیم‌گیری خواهد شد.

*  ژاپن را برای میزبانی لمپیک چگونه میبینید؟

ویتال هاینن: ژاپن کشور بسیار یکدست و سازمان‌یافته‌ای است که هیچ چیز در آن به تعویق نمی‌افتد. اگر تصمیم کمیته بین‌المللی المپیک مبنی بر تعویق المپیک به سال بعد انجام نمی‌شد و امسال بازی‌ها برگزار می‌شد، کشورهای زیادی چون برزیل و آمریکا نمی‌توانستند در این المپیک حضور داشته باشند، و این موضوع مشکلات بزرگی را به وجود می‌آورد. ولی تصمیم جهانی از طرف کمیته بین‌المللی المپیک گرفته شد که بسیار منطقی بود. در کل کشور ژاپن در همه کارها دقیق هستند و شک ندارم بهترین برنامه‌ها را برای المپیک خواهند داشت.

هاینن در مورد المپیک ۲۰۲۰ که به سال بعد موکول شد گفت: شکی ندارم که ژاپنی‌ها از پس این المپیک هم به خوبی برخواهند آمد. اگر کشور دیگری به غیر از ژاپن میزبان المپیک بود، با توجه به شرایط موجود حتما مشکلاتی به وجود می‌آمد. ولی با توجه به میزبانی ژاپنی‌ها در رشته‌های مختلف مطمئنا آنها میزبانی خوبی خواهند داشت.

 

* خبرهای زیادی مبنی بر کاهش حضور تماشاچیان برای بازی‌ها وجود دارد و به خاطر شیوع ویروس کرونا از حضور تماشاگران کاسته خواهد شد و نمی‌توانند در دهکده المپیک حضور داشته باشند. فکر نمی‌کنید که حضور تماشاچیان با ماسک بهتر از نبودن آنها باشد؟

چه کسی گفته بازی‌ها بدون حضور تماشاچیان نمی‌تواند برگزار شود! من خودم در تورنمنت المپیکی بودم که سالن خالی از هواداران بود. این ممکن است در والیبال هم رخ دهد. البته که حضور تماشاچیان برایمان ارزشمند است اما نبود آنها چیزی از تلاش ما برای بهتر بودن و بازی عالی انجام دادن نباید کم کند. بازی‌ها همیشه بازی‌اند،  حال هواداران باشند یا نه. پیروزی همانقدر برایمان ارزش دارد که قبلا داشت. ما به توکیو برای کسب مدال می‌رویم نه اینکه بخواهیم در دهکده المپیک زندگی روتین خود را داشته باشیم. اکنون بهترین زمان مابرای بدست آوردن مدال طلاست. 

* لیدرهای تیم شما میخائو کوبیاک و بارتوش کورک احتمالا در المپیک پاریس دیگر حضور نداشته باشند شما چه فکر می‌کنید؟

نباشند!  سو تفاهم نشود ولی کوبیاک و کورک نبودند که در سال ۲۰۱۴ قهرمان جهان شدند! کورک و کوبیاک هر دو بازیکنان فوق‌العاده‌ای هستند که در سال‌های اخیر عالی کار کردند. اما اگر به هر دلیلی آنها نباشند مطمئنا بازیکنان آماده دیگری هستند که لیدر تیم باشند. کیفیت تیم ما به اندازه کافی بالاست و هستند بازیکنانی که ظرفیت رهبری گروه را داشته باشند.

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد