آریاورزش
هدف این مجله اینترنتی پوشش همه جانبه والیبال ایران و جهان در سطح مردان و بانوان بوده تا بتوانیم به مدد این رشته اخلاق گرا مرزهای فرهنگی را جدای از تعصبات قومی و نژادی چه در سطح ملی و چه جهانی به هم نزدیکتر کنیم.

ایده لبدو برای پیشرفت والیبال اروپا: لیگ پَن اروپا جایگزین لیگ قهرمانان شود

مارک لبدو

به گزارش آریاورزش مارک لبدو سرمربی سابق تیم ملی استرالیا در مصاحبه‌ای که اخیراً با یک روزنامه آلمانی داشت، پیشنهاد ایجاد «لیگ پَن اروپا» را مطرح کرد. به گفته این مربی استرالیایی باید باشگاه‌های قدرتمند در قاره اروپا با هم رقابت کنند و جایگزین لیگ قهرمانان اروپا شود.

لبدو ابراز داشت: “فکر می‌کنم تنها راه تقویت و پیشرفت در والیبال ایجاد یک تغییر عمده باشد. اگر با کارشناسان دهه ۸۰ صحبت کنید همه آنها می‌گویند که ما در این ورزش پیشرفت زیادی داشتیم، ولی بنظر من، ما مدت‌هاست که روند نزولی داریم به جایی اینکه رو به پیشرفت باشیم. این تغییر مهم می‌تواند با برگزاری لیگی به نام «لیگ پَن اروپا» و حضور قوی‌ترین تیم‌ها از کشورهای مختلف صورت پذیرد.”

او افزود: “هیچ کشوری وجود ندارد که از همه لحاظ در تیمداری قوی باشد و لیگشان را تماماً تیم‌های قدرتمند تشکیل بدهد. بله ایتالیا لیگ قدرتمندی دارد، اما فقط چهار تیم بودجه کافی برای برگزاری بازی‌ها را دارند. اما سایر تیم‌ها بطور قابل توجهی بودجه کمتری نسبت به آن چهار تیم دارند. در لهستان هم تنها چهار تیم به لحاظ سرمایه قوی هستند که البته ممکن است این تیم‌های ثروتمند به تیم‌هایی خارج از این گروه ببازند، که در ژانویه دیدید چنین اتفاقی هم افتاد.”

این مربی ۵۳ ساله در ادامه گفت: “بنابراین اگر ۲، ۳ یا چهار تیم از هر کشور که بازیکنان بزرگی دارند و از لحاظ مالی هم مشکلی ندارند در یک تورنمنت شرکت کنند، می‌توان لیگ جذاب و حرفه‌ای را برگزار کرد.”

او خاطرنشان کرد: “در حال حاضر لیگی مانند پَن اروپا وجود دارد که تیم‌هایی از کشورهای اسلوونی، اتریش، کرواسی و مجارستان در این لیگ فعالیت می‌کنند. اما این مسابقات سطحی که مورد نظر من است را ارائه نمی‌دهد.”

لبدو با اشاره به اینکه برگزاری چنین لیگی نباید شرایط بحرانی به وجود آمده از ویروس کرونا و مشکلات موجود را نادیده بگیرد،‌ تأکید کرد: “کاری به این ندارم که این موضوع مطرح شده خوب است یا بد! و ممکن است در زمان‌های مختلف عملکرد متفاوتی داشته باشد. ولی اگر در چنین شرایط بحرانی همه موافق اجرایی کردن آن باشند، می‌تواند به رشد بیشتر ورزش کمک چندانی بکند.”

لبدو که از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ مربی باشگاه برلین ریسایکلینگ والی بود، با اشاره به تقاضای این باشگاه برای حضور در پلاس لیگا گفت: “همانطور که ملاحظه کردید با توجه به بحران مالی ناشی از کرونا، سه تیم آلمانی اعلام کردند که فصل آینده در بوندس لیگا رقابت نمی‌کنند. حتی این تیم برلینی احتمال پیوستن به لیگ لهستان را هم مورد بررسی قرار داد که بتواند در آن لیگ بازی کند. اما بعداً مشخص شد که این کار انجام نمی‌شود. مدیر باشگاه برلین والی اعلام کرده که تمام تلاش خود را می‌کند تا تیم برای فصل ۲۰۲۱-۲۰۲۲ بار دیگر به بوندس لیگا برگردد.”

سرمربی سابق تیم‌های یاسترژبسکی وگیل و زاویرچه لهستان افزود: “وقتی با دوستان لهستانی‌ام درباره حضور باشگاه برلین والی در پلاس لیگا صحبت کردم، آنها بسیار از این ایده استقبال کرده بودند. آنها می‌دانند برلین والی یک باشگاه حرفه‌ای است، و علاوه بر اینکه شهر جذابی دارد، دارای سالن و هواداران بی‌نظیری هم هست. بنابراین حضور این باشگاه، می‌تواند تصویر قوی‌تری از پلاس لیگا ارائه بدهد. همچنین یک فرصت تجاری هم برای تیم‌هایی که اسپانسر خصوصی دارند ایجاد می‌کند. والیبال نقش مهمی در زندگی و فرهنگ مردم لهستان ایفا می‌کند. آنها بازیکنان را می‌شناسند و ملی‌پوشان هم از محبوبیت برخوردارند. در مقایسه با ایتالیا یک مقدار شرایط متفاوت است. ایتالیا از نظم و انضباط خوبی برخوردار است اما ورزش اول آنجا نیست.”

او در پایان گفت: “از ۱۴ تیمی که در سوپر لیگ لهستان فعالیت می‌کنند، چهار تیم برتر توسط سازمان‌های تولید انرژی حمایت می‌شوند. مابقی توسط شهرها و دولت‌های محلی حمایت می‌شوند و تنها ۲ یا ۳ باشگاه اسپانسر خصوصی دارند. با وجودی که پتانسیل‌های بیشتری وجود دارد که هنوز از آنها بهره‌برداری نشده است.”

مارک لبدو ایده برگزاری لیگ پن اروپا را مطرح کرد
مارک لبدو

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

tempobet giris
Tablet Servisi