آریاورزش
هدف این مجله اینترنتی پوشش همه جانبه والیبال ایران و جهان در سطح مردان و بانوان بوده تا بتوانیم به مدد این رشته اخلاق گرا مرزهای فرهنگی را جدای از تعصبات قومی و نژادی چه در سطح ملی و چه جهانی به هم نزدیکتر کنیم.

بهروز عطایی : می‌توان با مربی ایرانی رونمایی خوبی از والیبال ایران در المپیک داشت

به گزارش آریاورزش، بهروز عطایی از جمله مربیان ایرانی است که تجربه کار در هر دو رده جوانان و بزرگسالان داشته و موفق هم بوده است. او در گفتگو با آریاورزش اشاره کرد که تعیین اهداف برای آینده والیبال باید در اولویت باشد. ضمن اینکه مشاور فنی باعث می‌شود جامعه والیبال به سرمربی انتخاب شده نگاه درستی نداشته باشند.

* باید اهداف را مشخص کنیم، بعد دنبال شاخصه‌های سرمربی باشیم

بهروز عطایی در پاسخ به این سؤال که چقدر نشست‌های هم‌اندیشی به انتخاب درست کمک می‌کند، گفت: البته این نشست، یک جلسه تصمیم‌گیری نبود.‌ فدراسیون تصمیم گرفت تعدادی از پیشکسوتان را دور هم جمع کند و در مورد موضوع روز والیبال که انتخاب سرمربی تیم ملی است اظهار نظر کنند.

وی افزود: متأسفانه این جلسات به سمتی می‌رود که بعضی‌ها فکر می‌کنند باید تصمیم‌گیری شود. در واقع در این جلسه نظراتی که گفته می‌شود باید عملی شود. ولی من فکر می‌کنم این جلسات برای این است که فدراسیون و مسئولین، شنونده صحبت‌های «جامعه والیبال» باشند تا بتوانند با جمع‌بندی نظرت به یک هدفی برسند. در این جلسه هم جامعه والیبال نظرشان را گفتند.

او با ذکر این نکته که برای من مربی ایرانی یا خارجی فرقی ندارد گفت: البته من در این جلسه صحبت نکردم ولی فکر می‌کنم بیشتر نظرات مطرح شده کلی بود و شاخصه‌های مورد نظر گفته نشد. به هر حال شاخصه مربی تیم ملی در شرایط مختلف متغیر است. ما باید اول اهداف و خواسته‌هایمان مشخص باشد و بعد این شاخصه‌ها را مشخص کنیم. شاخصه‌های عمومی یک مربی را به راحتی می‌شود در اینترنت جستجو کرد. من فکر می‌کنم که در این جلسه باید بیشتر روی این شاخصه‌ها صحبت می‌شد.

َوی ادامه داد: هنوز اعلام نکردند جلسات دیگری هم هست یا نه؟ ولی فکر می‌کنم جلسات دیگری در شکل محدودتری برگزار شود.

نشست هم‌اندیشی مربیان و کارشناسان والیبال کشور
نشست هم‌اندیشی مربیان و کارشناسان والیبال کشور

* جدایی از کولاکویچ پیش از المپیک انتخاب درستی بود؟

عطایی در پاسخ به این سؤال گفت: فدراسیون به این جمع‌بندی رسید که با کولاکویچ نمی‌تواند به اهدافی که مدنظرش بود برسد. به همین خاطر به فکر جابه‌جایی افتاد. اگر المپیک به تعویق نمی‌افتاد، به خاطر کمبود وقت حتما با کولاکویچ ادامه می‌دادیم. آقای داورزنی در صدد است که با بهترین وضعیت به المپیک برویم و عملکرد قابل قبولی داشته باشیم. تشخیص بر این بود که تیم، بدون کولاکویچ برود. اینکه کدام مربی می‌تواند به تیم کمک کند تا اهداف حاصل شود، بر عهده فدراسیون است.

ایگگور کولاکویچ
ایگگور کولاکویچ

* سبک ژاپنی در هیچ جای دنیا رایج نیست، جز ژاپن!

مربی والیبال ایران با ذکر این نکته که هنوز فرهنگ مشاور فنی در ایران جا نیفتاده، در این مورد گفت: من با مشاور فنی موافق نیستم، اگر فردی را به عنوان سرمربی انتخاب کنند، بیشتر کمک می‌کند تا مشاور فنی.

وی تأکید کرد: مشاور فنی کسی است که از دور همه چیز را کنترل می‌کند. سبک ژاپنی‌ها در هیچ جای دنیا رایج نیست. اگر کسی مثل ولاسکو قبول کند که روی نیمکت باشد اما سرمربی نباشد، آن وقت کسی که به عنوان سرمربی معرفی می‌شود، جامعه والیبال نگاه خوبی نسبت به او نخواهند داشت و این با فرهنگ ما مغایر است. اگر قرار است فرد خارجی بیاورند بهتر است سرمربی باشد تا مشاور.

تیم ملی ژاپن در لیگ ملتهای 2019
تیم ملی ژاپن در لیگ ملتهای ۲۰۱۹

* فعلاً سرمربی تیم ملی جوانان نیستم

سرمربی تیم ملی جوانان در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۹ در خصوص برنامه‌ریزی برای مسابقات آسیایی امسال گفت: من در حال حاضر سرمربی تیم جوانان نیستم. قرارداد من تا پایان مسابقات قهرمانی جوانان جهان بود. امسال کشور ما میزبان مسابقات قهرمانی جوانان آسیاست و هدف فدراسیون هم این است که تیم با قدرت در این مسابقات حضور داشته باشد تا بتواند قهرمان شود و سهمیه مسابقات جهانی را کسب کند.

او ادامه داد: البته برگزاری این مسابقات با شرایط فعلی کرونا مشخص نیست. ضمن اینکه امسال هم تیم جوانان به جام کنفدراسیون آسیا اعزام می‌شود.

جشن قهرمانی جوانان والیبال ایران در رقابتهای آسیایی ۲۰۱۸

* کرونا و دوری یکساله از اردوی تیم ملی!

بهروز عطایی در این مورد گفت: با توجه به اینکه مسابقات لیگ قرار است از شهریور شروع شود، طبیعتا تیم‌ها از تیرماه تمریناتشان را شروع می‌کنند و در آنجا آمادگی‌شان حفظ می‌شود. بازیکنان ۷ – ۸ ماه در لیگ بازی می‌کنند و بعد در اختیار تیم ملی قرار می‌گیرند. بازیکنان ما در طی سال‌های گذشته تا شهریور ماه در خدمت تیم‌های ملی بودند و بعد در اختیار باشگاه قرار می‌گرفتند. به نظر من مشکلی از این بابت وجود ندارد. ضمن اینکه قبل از المپیک، مسابقات لیگ ملت‌ها هم برگزار می‌شود و با یک آمادگی از پیش‌تعیین‌شده وارد مسابقات المپیک خواهیم شد.

تمرین روز شنبه (98/02/28) تیم ملی والیبال مردان ایران
تمرین روز شنبه (۹۸/۰۲/۲۸) تیم ملی والیبال مردان ایران

* می‌توان با مربی ایرانی رونمایی خوبی از والیبال ایران در المپیک داشت

عطایی در پاسخ به این سؤال که بعد از قهرمانی تاریخی در مسابقات جوانان جهان با آن استراتژی و کامبک در بازی فینال، خیلی‌ها گفت او شایسته تیم ملی است، بیان داشت: زمانی که موفقیت‌ یا شکستی حاصل می‌شود، یک گروه شریک هستند. اینکه سرمربی سیبل شود و موفقیت را به پای گروه بگذارند و شکست را به نام سرمربی بنویسند، من نمی‌پسندم.

او ادامه داد: ولی ما در تیم ملی جوانان عملکرد فوق‌العاده‌ای داشتیم. یک مجموعه کاری خیلی خوب بودیم که فدراسیون هم خیلی خوب حمایت کرد. با برنامه و هدفمند بودیم و توانستیم قهرمان جهان شویم. من فکر می‌کنم مزد تلاش و زحمات گروه را گرفتیم.

عطایی با بیان اینکه امیدوارم مربیان ایرانی زود به حق خود برسند گفت: ما مربیانی داریم که لایق سرمربی‌گری تیم ملی هستند. ما می‌توانیم با یک مربی ایرانی رونمایی خیلی خوبی از والیبال‌مان در المپیک داشته باشیم. امیدوارم تصمیم درستی گرفته شود و ما با نماد ایرانی در المپیک حضور داشته باشیم.

او در پاسخ به این سؤال که کار کردن با جوانان را ترجیح می‌دهد یا بزرگسالان، بیان کرد: کار کردن یک میل درونی و انگیزه می‌خواهد. فرد در برهه‌های مختلف نیازهای مختلفی دارد. برای من خیلی فرقی نمی‌کند.

او ادامه داد: من سال‌ها با تیم‌های بزرگسالان کار کردم. حدود ۱۳ – ۱۴ سال در رده باشگاهی با بزرگسالان کار کردم، و در رده ملی بزرگسالان هم سه سال به عنوان ‌مربی دستیار آقای معدنی بودم. در رده‌های پایه هم سرمربی نوجوانان و جوانان بودم. الان خیلی فرقی نمی‌کند چون در هر دو رده تجربه دارم. ما سرباز این مملکت هستیم و هر جایی نیاز باشد کمک می‌کنیم. خیلی به این موضوع فکر نکردم که کجا باشم ولی اگر پیشنهاد تیم ملی بزرگسالان بشود قطعا کمک خواهم کرد.

مسابقات والیبال بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰
مسابقات والیبال بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰

* امیدوارم قوانین جدید فدراسیون برای لیگ برتر اجرا شود

سرمربی باتجربه والیبال‌ در لیگ برتر، درباره سخت‌گیری فدراسیون برای تیم‌های شرکت‌کننده در لیگ ۹۹ اظهار داشت: من فکر می‌کنم لیگ ما از نظر کیفیت جزو ۱۵ لیگ قابل قبول در دنیاست. به همین خاطر ما باید یک سری قوانین را بصورت محکم اجرا کنیم. اگر واقعاً این برنامه و تفکر اجرا شود خیلی خوب است.

او با تأکید بر اینکه این قوانین به قانونمند بودن و کیفیت لیگ کمک می‌کند، افزود: امیدوارم این قوانینی که مصوب شد به درستی اجرا شود. ممکن است در این سخت‌گیری‌ها بعضی تیم‌ها اذیت شوند، اما باعث می‌شود که ما قانون‌مدار بودن را یاد بگیریم، در مسابقات عملکرد درستی داشته باشیم و ساختار باشگاه‌ها هم شکل درستی بگیرد. اگر این موضوع اجرا شود قابل ارزش و احترام است.

نشست فوق‌العاده برای تصمیم‌گیری درباره نحوه ادامه لیگ برتر والیبال
نشست فوق‌العاده برای تصمیم‌گیری درباره نحوه ادامه لیگ برتر والیبال

وی درباره شرایط تیم کاله در فصل پیش‌رو افزود: قطعا کاله در لیگ برتر ۹۹ تیم‌داری خواهد کرد. اما هنوز وارد بازار نقل و انتقالات نشده و هیچ فعالیتی را شروع نکردند.

او در خصوص ادامه همکاری با کاله گفت: قطعاً در بازار نقل و انتقالات پیشنهاداتی هست. ما هم گوش می‌کنیم و بررسی می‌کنیم.

* جوانان باید به تیم‌هایی در اروپا بروند که دیده شوند

بهروز عطایی که سال‌ها سرمربی امیرحسین اسفندیار و جواد کریمی در باشگاه کاله و تیم جوانان بود، درباره لژیونر شدن این دو بازیکن گفت: اسفندیار به سنی رسیده که باید کم‌کم تجربه جدیدی کسب کند. به نظرم باید جایی بروند که دیده شوند. باشگاهی بروند که ارزش داشته باشد. انتخاب درست خیلی مهم است و اگر انتخاب درست صورت بگیرد به آینده والیبالشان کمک می‌کند.

او افزود: جواد از لهستان هم پیشنهاد داشت. اما پیش‌بینی می‌کرد که در آن باشگاه ذخیره باشد. برای همین ترجیح داد تیمی برود که بتواند بازی کند. با توجه به اینکه تیم بلژیکی صدرنشین لیگ هست و در لیگ قهرمانان اروپا هم حضور دارد فکر می‌کنم شرایط خوبی است تا جواد این تجربه جدید را لمس کند.

بهروز عطایی
بهروز عطایی

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

tempobet giris
Tablet Servisi