آریاورزش
هدف این مجله اینترنتی پوشش همه جانبه والیبال ایران و جهان در سطح مردان و بانوان بوده تا بتوانیم به مدد این رشته اخلاق گرا مرزهای فرهنگی را جدای از تعصبات قومی و نژادی چه در سطح ملی و چه جهانی به هم نزدیکتر کنیم.

بهروزعطایی: استفاده از جوانان تلنگر خوبی بود / خستگی ذهنی بازیکنان زیاد است

به گزارش آریاورزش، بهروزعطایی سرمربی تیم ملی جوانان و باشگاه کاله آمل در مورد عملکرد تیم ملی در دور اول بازی های جام جهانی ۲۰۱۹ بیان داشت:

اگر می خواهیم مسابقات جام جهانی را تحلیل کنیم باید یک بررسی کامل انجام دهیم.  تیم های جام جهانی را به دو بخش تقسیم می کنم: تیم های بسیار سطح بالا مثل برزیل، ایتالیا، روسیه، آمریکا، لهستان ایران و آرژانتین و تیم های درجه دو مثل استرالیا،کانادا، ژاپن، تونس و مصر.

تیم ملی ایران
تیم ملی ایران

تیم های درجه یک هم خود به دو بخش در این مسابقات تقسیم می شوند. تیم های آمریکا، برزیل، لهستان و ایران که با تمام قدرت  و بازکنان خود آمده اند و برای گرفتن مقام و جایزه دلاری این مسابقات تلاش می کنند و به اصطلاح  آنها را  تیم های Top Level می نامیم.

گروه دوم تیم های ایتالیا، آرژانتین و روسیه که آنها هم از نظر ساختار والیبال Top Level هستند ولی با تمام قوا نیامده اند و در واقع برای آینده والیبال کشورشان برنامه ریزی کرده اند.

تیم ملی والیبال برزیل

ایتالیا با ترکیب جوان و یکی دو بازیکن با تجربه آمده است. روسیه با ترکیب جوان آمده و آرژانتین هم تقریبا بازیکنان اصلی اش را نیاورده است. این تیم ها آینده نگری کرده  و فرصت را در اختیار بازیکنان جوان خود قرار داده اند.

ما در گروه اول قرار می گیریم یعنی با تمام قوا در مسابقات حاضر شدیم و در واقع استراتژی ما این بود که در این مسابقات نتیجه بگیریم. مثل تیم آمریکا برزیل و لهستان.

عطایی ادامه داد:

فکر می کنم استراتژی ما در دو بازی اول جواب نداد. یعنی با بازیکنان اصلی در مقابل روسیه و مصر بازی کردیم. بنا به دلایلی که سرمربی تیم اذهان داشت بازیکنان خسته بودند.

خستگی ذهنی و جسمی داشتند و آمادگی لازم را برای این مسابقات نداشتند و این سبب شد که در واقع برنامه مربی و کادر فنی عوض شود و به این سمت بروند که از بازیکنان جوان تر از در بازی بعدی استفاده کند که نقطه مثبت تفکر کادر فنی بود و باعث تلنگری در والیبال ما شد.

این تلنگر در واقع به ما هشدار داد که بازیکنان دیگری هم در والیبال ما هستند که می توانند پیشرفت کنند. بازیکنان جوانی هستند که در رسیدن به هدف والیبال به ما کمک کنند.

ما بازیکنان جوان با استعدا بسیاری داریم که خوب بازی میکنند، اما چگونگی استفاده از این بازیکنان در واقع بخش مهمی از کار است که باید به آن توجه شود.

من فکر می کنم حضور این جوانان که بعضی از انها کمتر از ۲۳ سال سن دارند مثل مجرد، کریمی، یلی حضرت پور و اسفندیار، که به آینده والیبال ما کمک می کند. من فکر می کنم خستگی بازیکنان باتجربه سبب شد که از این بازیکنان هم استفاده بهینه ای شود.

در واقع به پشتوانه ای که در والیبال ما بود توجه شد و این سه بازی که بچه ها انجام دادند نشان داد که ما پشتوانه قابل قبولی داریم و کسب تجربه در این بازی ها به ما کمک خواهد کرد که در مسابقات مهم تر عملکرد بهتری داشته باشیم.

انگیزه و شادابی نوش‌داروی یوزهای ایرانی /؛ پیروزی ایران مقابل کانادا در جام جهانی ۲۰۱۹

بهروزعطایی در پاسخ به این سوال  که آیا تیم ایران میتوانست برزیل را شکست دهد، پاسخ داد:

برزیل تیم بسیار خوبی است. برزیل در این مسابقات خیلی از تیم های خوب را با قاطعیت شکست داد. ما همیشه مقابل برزیل خوب بازی می کنیم. به جز بازی دو روز پیش، امسال دوبار در لیگ ملتها با برزیل با تمام قدرت بازی کردیم و در ان دو بازی هم شانس بردن  داشتیم.

ولی در امتیازات حساس دچار اشتباه می شدیم.  در این تورنمنت هم خوب بازی کردم و  ۲۱-۱۸ ست را جلو بودیم ولی ست را واگذار کردیم، ۲۴-۲۲ جلو بودیم  باز هم ست را واگذار کردیم. یعنی همان اشتباهات بار دیگر  تکرار یشد و ما در لحظالت حساس پایانی بازی ستها را واگذار کردیم.

به نظر من در باختها باید نقاط قوت را ببینیم و در بردها نقاط ضعف را. اینکه فقط ببریم و همه چیز تمام شود نیست. من فکر می کنم نوع باخت ما به برزیل در جام جهانی دقیقا مثل بختم ما به این تیم در لیگ ملتها بود.

این باید بررسی دقیق شود که چرا ما مقابل برزیل نمی توانیم در شرایط سخت در حالیکه یک امتیاز برای بردن نیاز داریم بازی را به پایان برسانیم. اینها قابل بررسی است. کادرفنی باید آن را بررسی کند.

به هر حال ما آنجا نیستیم و نمیدانیم تیم در چه شرایطی است. باید بدانیم که چه شیوه ای را از بچه ها خواستند و آیا آن را اجرا کرده اند؟ باید توسط کادر فنی این موارد بررسی شود تا  به نتایجی که می خواهند برسند.

به نظر من بچه ها قابلیت بردن بازی مقابل برزیل را داشتند و بردن هم اگر نباشد بازی خیلی خوبی را انجام دادند و می توانستند حداقل دو ست را بگیرند.

این موضوع برای بازیکنانی مثل اسفندیار که تجربه اولش در تیم بزرگسالان است و یا یلی که تجربه بازی های کمتری در مقایسه با غفور دارد و همین طور کریمی در مقایسه با معروف، موضوع مهمی است.

نظر بهروزعطایی در مورد جوانان تیم ملی ایران
نظر بهروزعطایی در مورد جوانان تیم ملی ایران

طبیعی است که در امتیازات بالای بازی شتباهاتی اتفاق بیفتد. به هر حال استرس بازی در آن شرایط بیشتر از ابتدای بازی است و این اتفاقات عجیب و غریب نیست.

من فکر می کنم این تلنگر خیلی خوب بود برای والیبال ما که بتوانیم از بازیکنانی استفاده کنیم که تا الان فرصت کمتری برای بازی داشتند و این بازیکنان در  آینده برای مسابقات مهم تر به ما حتما کمک بیشتری خواهند کنند.

در واقع به این معنی است که برای مسابقات مقدماتی المپیک، اگر به درستی به بازکنان تیم  استراحت داده شود ما یک ترکیب، تلفیقی از  باتجربه ها و جوان ترها خواهیم داشت و اگر به امید خدا به المپیک صعود کنیم این تلفیق با کیفیت تر از حال حاضر هم خواهد شد.

نظر بهروزعطایی در مورد جوانان تیم ملی ایران
نظر بهروزعطایی در مورد جوانان تیم ملی ایران

بهروزعطایی در مورد عدم استفاده از  معروف در سه بازی اخیر افزود:

 بازیکنان ابزارهای بازی هستند. مربی در جریان بازی از بازیکن، تایم اوتها و ویدئوچک به عنوان ابزار بازی برای آسان تر کردن شرایط پیروزی و یا به تاخیر انداختن باخت در بازی استفاده می کند.

استنباط من این است که مربی نمی خواست معروف وارد فضای بازی شود و استراحت کند و چالش ذهنی که برای او پیش آمده را به حداقل برساند. بازیکنی مثل سعید معروف در سالهای اخیر به شدت درگیر مسابقات بوده است.

ببینید فقط بحث خستگی جسمی نیست. این بچه ها خستگی ذهنی دارند. در واقع هر بازی انگیزه آنان را تحریک نمی کند و آن حس انگیزشی را در آنان ایجاد نمی کند.آنها به استراحت بیشتر نیاز دارند.

من فکر نمی کنم در ۷-۸ سال اخیر بازیکنی به اندازه سعید معروف در لیگ ملتها بازی کرده باشد. بازیکنی در لهستان، روسیه و آمریکا وجود ندارد که مثل سعید همه مسابقات را بازی کرده باشد. این موضوع در مورد غفور و موسوی هم می تواند باشد.

فکر میکنم که مربی تیم خواسته که او  اصلا وارد فضای بازی نشود تا بتواند بخوبی استراحت کند  و آمادگی لازم را برای مسابقات مهم  دیگر را داشته باشد مسابقاتی چون  انتخابی المپیک که برای ما بسیار پر اهمیت است.

نظر بهروزعطایی در مورد سعید معروف
نظر بهروزعطایی در مورد سعید معروف

بهروزعطایی در پاسخ به اینکه یک مربی باید بازیکاناK را بخوبی بشKاسد و  روانشناس خوبی  باشد گفت:

من اصولا آدم ها را قضاوت نمی کنم. من سعی می کنم در مورد روند کاری آنها صحبت کنم. روند کاری نشان می دهد که ما باید به بازیکنان با تجربه خود که به شدت خسته ذهنی و جسمی هستند استراحت بدهیم.

خستگی ذهنی بازیکنان بسیار زیاد است. این یک جریان فکری است که باید در تیم ملی حاکم میشد و در میانه راه کادرفنی به این باور رسید.

ما با آقای کولاکویچ بازی خوب هم داشتیم. خیلی خوب بازی را کنترل کردند و بازی را بردیم. بهر حال موضوع اصلی که وجود دارد اینست که ما مربی ها ،محدود به توانایی بازیکنان هستیم.

تیم والیبال ایران

اگر در شرایط مناسب نتوانیم از بازیکن استفاده کنیم شرایط و دلیل خاص خودش را دارد. ممکن است بازیکن آمادگی و شرایط مناسب برای بازی را نداشته باشد.

اشتباهی که مدتهاست در تیم ملی دیده میشود این است که ما با یک تعداد محدودی بازیکن مسابقات را پیش می بریم و این سبب می شود که در واقع یک دلزدگی از والیبال برای برخی بازیکنان  اتفاق بیفتند که این نتایج خوبی را در پی ندارد.

ببینید تیم لهستان چگونه در لیگ ملتها حضور پیدا کرد و حالا  هم در جام جهانی. ما هم اگر باید در لیگ ملت ها مثل لهستان از بازیکنانی استفاده می کردیم که الان  نتایج قابل قبول تری در جام جهانی داشته باشیم.

ما استراتژی با نگاه بالا نداریم.  تمام لیگ ملتها را با یک ترکیب مشخص می رویم. چه اشکالی داشت ما بازیهای لیگ ملتها که  ایران میزبان بود  را از ترکیب کامل استفاده نمی کردیم و به بازیکنا جوان فرصت میدادیم،  همانطوردر ژاپن و چین از ترکیب جوان خود استفاده کردند و  اتفاقی نمی افتاد.

دقیقا مثل کاری که لهستان هم کرد. اگر به مرحله بعد صعود می کردیم که از ترکیب اصلی استفاده می کردیم و اگر صعود نمی کردیم اتفاقی نمی افتاد.

ما در استفاده از بازیکن همان اهمیتی که برای المپیک قائلیم برای لیگ ملتها هم قائلیم. اهمیتی که برای جام جهانی قائلیم همان را هم برای قهرمانی جهان قائلیم.

نظر بهروزعطایی در مورد تیم ملی ایران
نظر بهروزعطایی در مورد تیم ملی ایران

در صورتی که اینها از هم جدا هستند و به لحاظ رتبه بندی جایگاه متفاوتی دارند. شما ببینید تیم ایتالیا با ترکیب کامل در قهرمانی اروپا شرکت می کند ولی با تیم دوم و سومش در جام جهانی حاضر میشود.این تفکر در ورزش ما رایج نیست.

من به این تفکر ایراد می گیرم که تعدادی به شیوه مربی گری انتقاد می کنند، من اعتقاد دارم هر مربی سبک خودش را دارد.

شما یک مربی را می بینید شخصیت آرام دارد مثل جان اسپرا که او هم توانست تیمش را قهرمان جهان و المپیک کند. یک مربی هم مثل رزنده هست که شخصیت بسیار چالشی و هیجانی زیاد دارد.

هر دو نفرشان  ایده و سبک متفاوت دارند. یک مربی سبک بدنسازی بسیار سنگین و طاقت فرسا دارد مثل سبک اروپای شرقی که ایتالیا از استفاده می کنند. گروهی هم مثل آمریکا و برزیل از سبک غربی پیروی می کنند. هیچ کدام غلط نیست. هر دو سبک هم قهرمان جهان و المپیک شدند.

 

 

وی افزود:

این ایراد که مربی دیر یا زود تایم می گیرد. چرا این کار را نمی کند،  به عملکرد مربی بر میگردد. مثلا کواچ در ایران بود مورد نقد واقع میشد ولی الان در صربستان تمجدید میشود.  در صورتی که کواچ هیچ تغییری از لحاظ ساختاری انجام نداد.

به نظرم ما نمی توانیم روی فرد اظهار نظر کنیم چون ما در آن فضا نیستیم و آن فضا را نمی توانیم تحلیل کنیم. در واقع بهتر است در مورد روند بازی صحبت کنیم.

 بار دیگر این را تاکید میکنم اینکه از جوانان کمتر استفاده می کردیم یک نقص بود، می توان به این توجه کرد. اگر ما در مسابقات کم اهمیت تر از جوانان استفاده می کردیم خیلی خوب بود.

اما اگر بخواهیم مرتب سبک تایم گرفتن و تعویض کردن مربی را بررسی کنیم خیلی حرفه ای نیست. ما می توانیم این نقد را وارد کنیم که چرا از بازیکنان جوان استفاده نمی شد. این مورد قابل بحث است ولی اینکه بخواهیم در مورد تایم و .. صحبت کنیم درست نیست.

من یک مثالی بزنم: کمتر مربی است در ایران که از آنتیگا انتقاد کند. مربیان زیادی آنتیگا را قبول دارند. فکر می کنم سال ۲۰۱۵ که لهستان به ایران آمد و بازی را ۳-۱ پیروز شد.

ست اول را ایران و سه ست بعدی را لهستان برد. آنتیگا در ست اول بازی یک تایم بیشتر نگرفت. اصلا اتفاقی نیفتاد و هیچ کس هم او را مورد انتقاد قرار نداد. بهرحال در بازی ممکن است هر اتفاقی بیفتد.

 اینها همه به شخصیت مربی ربط دارد و خیلی قابل نقطه گذاری نیست.آن روند را می توان نقطه گذاری کرد چون ما موفق نیستیم و حتما ایرادی در کار است.

وقتی هم موفق هستیم حتما تفکر مثبتی در آن است که همه اینها را باید بررسی کرد. من فکر می کنم باید به روند و تفکر حاکم بر تیم اظهار نظر کنم و به شخص کاری ندارم.

نظر بهروزعطایی در مورد آنتیگا
نظر بهروزعطایی در مورد آنتیگا

بهروزعطایی در مورد منحل شدن تیم ملی امید و به وجود امدن فاصله بین تیم جوانان و بزرگسالان اظهار داشت:

مسابقات قهرمانی امیدهای جهان از تقویم FIVB حذف شده ولی در داخل قاره هنوز هم بازیها برگزار میشود. این یک بی تدبیری بود که اتفاق افتاد.

در خیلی از مواقع باشگاه های جهان هم برگزار نمیشد ولی باشگاه های آسیا کامل برگزار میشد و ما همیشه تیمی را اعزام می کردیم.

ما نباید اجازه می دادیم که این فضا ایجاد شود. چون ما بازیکنان خیلی خوبی داشتیم و داریم که از رده جوانان عبور کردند ولی در تیم ملی نمی توانند جایی داشته باشند.

این خلا باعث می شود که آنها از فضای تیم ملی و بازی های بین المللی دور شوند و شاید هیچوقت فرصت بازی در تیم بزرگسالان را نداشته باشند.

من فکر می کنم که ما می توانستیم از این فضا استفاده کنیم. این یک اشکال بزرگ بود که در یک برهه زمانی اتفاق افتاد و ما این فرصت را از دست دادیم.

نظر بهروزعطایی در مورد تیم ملی امید
نظر بهروزعطایی در مورد تیم ملی امید

بهروزعطایی در مورداستفاده  از ترکیب جوانان فارغ از نتیجه در ادامه مسابقات جام جهانی و بازیهای سختی که با تیمهای لهستان، آمریکا ژاپنف آرژانتین و تونس  داریم بیان داشت:

 ما قطعا بازی خوبی خواهیم کرد. این بچه ها نشان دادند که پتانسیل خوبی دارند و این فرصت را آقای کولاکویچ به آنها داده که این امر اتفاق بیفتد.

مهم این است که این باور درست ایجاد شد. اینکه چطور این باور اتفاق افتاد مهم نیست. مهم این است این باور ایجاد شد و ایشان از بازیکنان جوان استفاده کردند.

در ترکیب زمین ما ۵ بازیکن از ۷ نفر زیر ۲۲ سال هستند و این نشانه خوبی است. من فکر می کنم این بچه ها هم پتانسیل خوبی دارند و هم به آنها کمک می کنند فرصت خوبی را تجربه کنند که بازی های خوبی را انجام  دهند.

نتیجه مهم نیست. مهم این است که مقابل بازیکنان بزرگ دنیا بازی کنند که به نظر من این امر نتایج خوبی برای ما در پی خواهد داشت.

 در پایان امیدوارم که تیم ما در این مسابقات بازی های خوبی انجام دهد. بهرحال هر نتیجه ای که حاصل می شود، بازخورد آن به نفع والیبال ایران باشد.

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد