آریاورزش
هدف این مجله اینترنتی پوشش همه جانبه والیبال ایران و جهان در سطح مردان و بانوان بوده تا بتوانیم به مدد این رشته اخلاق گرا مرزهای فرهنگی را جدای از تعصبات قومی و نژادی چه در سطح ملی و چه جهانی به هم نزدیکتر کنیم.

میرفخرایی: کولا کویچ باید پاسخ گوی عمل کرد خود در تیم ملی باشد!!!

کولاکویچ باید عملکرد خود را برای کارشناسان والیبال در ایران توضیح دهد و نه فقط برای فدراسیون۔۔۔

مرضیه راد/  به گزارش آریاورزش، تیم ملی ایران سال سختی را  پشت سر گذاشت و در حال حاضر در جام جهانی است. از این رو با ناصر میرفخرایی در مورد عملکرد تیم ملی گفتگویی انجام دادیم که در زیر می خوانیم:

ناصر میرفخرایی در گفتگو با آریاورزش در مورد عملکرد تیم ملی ایران در دور اول رقابتهای جام جهانی ژاپن گفت:

بچه ها در بازی مقابل برزیل خیلی خوب کار کردند و جوانهای تیم امتحان خوبی پس دادند درست است که در برخی قسمتها اشتباهاتی داشتند، ولی باید اشتباه کنند تا بتوانند تجربه کسب کنند و به قول معروف اشتباه برای جوانی است.

اگر دقت کنید برزیل به واسطه تجربه خود در زمین توانست تیم ما را ببرد وگرنه برزیل، آن برزیل همیشگی نبود و بچه های ما میتوانستند برنده باشند البته این موضوع را هم در نظر بگیرد که برزیل همیشه برزیل و تیم پر قدرتی است.

نظر ناصر میرفخرایی در مورد تیم ملی ایران
نظر ناصر میرفخرایی در مورد تیم ملی ایران

بهتر بود اگراز این بازیکنان خیلی زودتر استفاده میکردیم زمانهایی که امتیازاتی را دادند نشان از آن دارد که هنوز داخل زمین هماهنگی لازم را با هم ندارند.

وی در مورد این سوال که اقای کولاکویچ میتوانست در بازی با برزیل برای بازیکنان با توجه به گزینه های تعویض و تایم و چلنجی که دارد فرصت استراحت ایجاد کند و به درستی از انها استفاده نکرد بیان داشت:

به طور کلی آقای کولاکویچ ضعف کوچینگ دارند و ضعیف عمل میکنند. وقتی با مربیان سایر تیم ها هم مقایسه شان کنیم این ضعف کاملا مشهود است.

آقای کولاکویچ مربی نیستند که از مهره هایی که در اختیار دارد بتواند به خوبی استفاده کند. شما در بازی مقابل برزیل دیدید که رنال زوتو از بازیکنانش چقدر خوب استفاده کرد،

یا هاینن در لهستان موقعیت استفاده از هر بازیکن را بخوبی میداند و روانشناس خوبی هم هست و وقتی میبیند بازیکنش دارد خسته و کلافه میشود و در زمین کارایی لازم را ندارد سریع بازیکن را تعویض میکند.

اما اقای کولاکویچ توانایی انجام چنین کاری را ندارد و ایشان کاملا غرق بازی میشوند یعنی بیشتر نگاه میکند که بازیکن امتیاز را بگیرد و اگر بازیکنی جایی ضعف نشان دهد کولاکویچ کمک لازم را نمیتواند بکند.

ایگور کولاکویچ
ایگور کولاکویچ

میرفخرایی در مورد ادامه بازی های جام جهانی در هیروشیما و رویایی با تیمهای قدرتمند دیگر با همین ترکیب جوان ادامه داد:

جوانان ما در بازی ما برزیل خوب کار کردند. کادر فنی حتما به آنالیز و بررسی اینکه چه عواملی باعث باخت تیم در این بازی و سایر بازی ها شده خواهند پرداخت و اگر به نتیجه مطلوبی برسند ممکن است از همین بازیکنان با اندکی تغییرات استفاده کنند.

سایر تیم ها هم خوب هستند و حتما دست به آنالیز تیمهای دیگر و تیم ما میپردازند و بازیکنان ما را تا حدی شناسایی میکنند و تقریبا درصد پاسهایی که مثلا برای بازیکنانی مثل یلی و اسفندیار فرستاده میشود و اینکه بازیکنان تا چه شعاع عملیاتی کار میکنند را بررسی میکنند.

نظر ناصر میرفخرایی در مورد تیم ملی ایران
نظر ناصر میرفخرایی در مورد تیم ملی ایران

ناضر میرفخرایی در مورد عملکرد کلی اقای کولاکویچ بیان داشت:

این سوال مطرح است که آیا آقای کولاکویچ به غیر از توضیح عملکرد تیم و عملکرد خودش در بازی برای سرپرست تیم، حاضر است برای کارشناسان دیگر هم توضیح دهد یا خیر؟ تا الان که حاصر نبودند اینکار را انجام دهند. روش سیستماتیک ومدیریتی سرمربی تیم ما همین است و فکر میکنم از همان ابتدا هم به همین صورت بوده است.

آقای خوش خبر به عنوان یک سرپرست آنجا در حال انجام وظیفه است و به عنوان یک فرد فنی والیبالی نیستند و یک آدم فنی در بسکتبال هستند.

نظر ناصر میرفخرایی در مورد ایگور کولاکویچ
نظر ناصر میرفخرایی در مورد ایگور کولاکویچ

ما هیچوقت اینکار را نکردیم که به طور مثال بعد از هر تورنمنت، کارشناسانی که مورد قبول فدراسیون هستند را دعوت کرده و از کولاکویچ بخواهیم تا عملکرد خودش را برای این کارشناسان توضیح دهد و نظر کارشناسان را در مود کارش بشنود. در این مورد که میتوانی در مورد عملکردت این کارشناسان را قانع کنی که درست بوده است یا خیر!

به هر حال هرکسی امکان اشتباه کردن را دارد، نمیگوییم کسی اشتباه نمیکند. دو طرف مینشینند و با هم صحبت میکنند. اگر اشتباهی وجود داشته باشد اشکال دارد نظر بقیه کارشناسان را می شنوی و برای بهبود عملکرد تیم ملی از آنها استفاده میشود.

میرفخرایی در مورد اینکه آقای کولاکویچ در ایران کارشناسی را در سطح خودش نمیداند پاسخ داد:

سرمربی تیم ایران خودش رابا معیارهای خودش در ایران سنجیده و از عملکردش هم باید راضی باشد چون خودش هست و خودش. در صورتی که اینطور نیست.

ببینید آدم های بزرگ اینطور صحبت نمیکنند، برای شما مثالی بزنم وقتی ۲یا ۳ سال پیش تیم ایران به امریکا رفت که در انجا مسابقه دهد، رییس فدراسیون والیبال آمریکا یکی از کارشناسان والیبال را مامور میکند و به او میگوید که در تمرینات تیم ایران و آمریکا و بازی هر دو تیم حضور داشته باشد و نظر خود را در مورد این دو تیم به او بیان کند.

این کارشناس بازی ها و تمرینات را میبیند و بعد نکاتی را برای فدراسیون والیبال آمریکا بازگو میکند که بسیار جزیی و کوچک اما اساسی بودند، یکی از انها این بود که دفاع وسط تیم آمریکا ( دیوید اسمیت) ۲ ثانیه دیر برای دفاع میرود، اسمیت گوشش سنگین است و از سمعک استفاده میکند و همینطور قبلا هم ساحلی بازی کرده است. او کمی با تاخیر برای دفاع حرکت میکند و باید برای بهبود او برنامه ای تدارک دیده شود.

نظر ناصر میرفخرایی در مورد جان اسپرا
نظر ناصر میرفخرایی در مورد جان اسپرا

میرفخرایی افزود: رییس فدراسیون این موضوع را با مربی تیم ملی آمریکا در میان میگذارد و جان اسپرا راهکاری برای بهتر شدن او در نظر میگیرد و او بعد از مدتی چنان خوب کار میکند که دفاع وسط ثابت تیم میشود. رییس فدراسیون آمریکا خودش از مدال اورهای این ورزش بوده و خودش را جزیی از تیم و زمین بازی میداند، کارشناس والیبالی که این نکات را ارجاع داده از تئوریسین های ورزشی کشور آمریکا بود، پس زنجیره به زیبایی شکل گرفت تا مشکل کوچک اما اساسی رفع شود.

آیا ما در ایران چنین دایره ای را در فدراسیون والیبال داریم ؟فدراسیون ما الان مدتهاست رییس ندارد. هر کسی که وارد این کرسی میشود برای خودش داستانی دارد. آقای ضیایی آمدند کسی را قبول نداشتند. آقای داوری به عنوان سرپرست امدند گفتند من خودم والیبال را درست میکنم.

سرمربی تیم ما هم میداند این افرادی که به عنوان رییس و سرپرست فدراسیون هستند چه فکری دارند و از اختیارات اقای خوش خبر نیز آگاه است و همین ها باعث میشود که مصاحبه کند و بگوید در ایران کسی هم سطح من نیست.

کسی در مقابل او ننشسته است که با او صحبتهای فنی کند و بعد متوجه بشود او سطحش را نمی داند.

وقتی ما با مربی قرار داد میبیندیم و هرچه که او میخواهد در اختیارش میگذاریم، هر وقت خواست میرود و هر وقت خواست حاضر میشود، دیگر نمیتوانی با این مربی صحبت کنی.

ما در زمان آقای گاییچ هم چنین مشکلی داشتیم ، موعد حقوقش که میشد، ایشان می امد حقوقش را میگرفت و میرفت، همان موقع چقدر حرف زدیم چقدر جنگیدیم تا بالاخره از ایران رفت.

وقتی مربی برای تیم ملی انتخاب میشود باید بالای سر بازیکنان ما باشد و با انها تعامل داشته باشد.

میرفخرایی ادامه داد:

آقای خوش خبر میگفت ما فیلم بازی های لیگ را برای آقای کولاکویچ میفرستیم و ایشان میبینند. به نظر شما با فیلم میشود بازیکن انتخاب کرد؟ با فیلم میشود با روان بازیکن همراه شد.

 اگر همین الان با همین بازیکنان به اقایان رضایی و اکبری این اختیار داده شود که وقتی یکی از بازیکنان از لحاظ روحی پایین میاید یا برایش مشکلی در بازی ایجاد میشود تعویضش کند و با او صحبت کند، حتی او را دلداری دهد تا روحیه اش برگردد تیم ما انقدر دچار آشفتگی نمی شد.

برخی مربیان ما میدانند که باید چنین کاری بکنند ولی نمیخواهند که خودشان را درگیر کنند. ما الان بیشتر بحث تیممان روحی و روانیست. در امتیازات بالا دقیقا بازی شطرنج گونه است.

هرکسی اشتباه کند می بازد و ما در همین امتیازات بالا بیشترین خطاهایمان را مرتکب می شویم. اینها باید از سرمربی خواسته شود. وقتی سرمربی بعد از تمام شدن یک تورنمنت تیم را رها میکند و برای مثلا سه ماه میرود بعد سرِ بازیها بار دیگر در کنار تیم حاضر میشود چه کاری میتواند انجام دهد.

ایگور کولاکویچ
ایگور کولاکویچ

وقتی مربی میبیند انرژی تیمش پایین امده و بازیکنان انرژی خودشان را از دست دادند او باید وارد کار شود و موضوع به او برمیگردد . او باید انرژی را میان بازیکنانش تقسیم کند و به آنها انگیزه بدهد.

الان مربی لهستان یک لیست ۲۴ نفره تهیه کرده و دارد از ان لیست ۲۴ نفره استفاده میکند. کولاکویچ حتی از ان حدود قانونی خودش هم استفاده نکرد که ۱۴ نفر باشد. حتی از طرف FIVB اعلام شد که تیمها میتوانند ۲۴ ساعت قبل از هر بازی لیست تیمشان را بدهد.

ناصر میرفخرایی در مورد اینکه ما تقریبا در چند تورنمنت اخیر از تعداد محدوی بازیکن استفاده کردیم گفت:

من فکر میکنم کار از دست خارج شده است. اگر از همان ابتدا جمعی از کارشناشان را جمع میکردند و از او میپرسیدند که چه دیدگاهی دارید که به استفاده از این ۸ بازیکن اصرار میکنی، شاید اوضاع تغییر میکرد.

بله برنده شده خوب است اما نه به هر طریقی. او میتوانست در تورنمنت هایی که امسال بازی کردیم از همین بازیکنان جوان زودتر استفاده کند که هم بازکنان جوان آبدیده شوند هم بازیکنان اصلی استراحتی داشته باشند.

 اینکه فقط به یک مقام بسنده کنی که کافی نیست. ایشان الان اصل قضیه را کلا پاک کردند و نادیده گرفتند. پس باید ادمهایی باشند که بر روی ین قضیه کنترل داشته باشند و اگر نباشد که نبوده اند، همین میشود که دارید میبینید.

تیم ملی ایران
تیم ملی ایران

میرفخرایی در مورد بازی نکردن سعید معروف در سه بازی اخیر تیم ملی اشاره کرد:

“نه به ان شوری شور نه به این بی نمکی” نه به اینکه هر بازی که بود به اقای معروف میگفت برو تو زمین نه به الان که ۳ مسابقه به او بازی نداده است. قرار بر این است که این ۱۳ بازیکن همه به هم کمک کنند و شانس بازی به جوانترها هم داده شود.

یعنی هر کسی سهم مساوی در بازی کردن در طول ترنمنت را داشته باشد. باید بازیکن جوان تیم در کنار مثلا غفور هم بازی کند تا حرکات غفور را در ذهنش مرور کند و از او یاد بگیرد.

وقتی مثلا با غفور روی دفاع می آید ببیند شعاع دست غفور تا کجاست. اگر در دفاع عقب زمین برای دریافت هستند ببیند میلاد کجاها را پوشش میدهد. آشنایی که بازیکنان در زمین با هم پیدا میکنند از صد جلسه تمرینی بیشتر نتیجه میدهد.

در مورد معروف هم همینطور. ترکیب باید تلفیقی از با تجربه ها و جوانترها باشد تا در کنار هم کامل شوند. سیستم پاس دادن اقای معروف با اقای کریمی کاملا فرق می کند.

خب اسپکر ها باید پاس را بشناشند سرعت، نوع پاس و منطقه ای که به انها پاس داده میشود، حتی منحنی که در پاس برایش ایجاد میکند هم باید بین پاسور و اسپکر مشخص باشد. پس باید بازیکنان یکدیگر را در زمین بشناسند.

نظر ناصر میرفخرایی در مورد سعید معروف
نظر ناصر میرفخرایی در مورد سعید معروف

چه اشکالی داشت در بازی برزیل زمانهای که کریمی تعویض میشد و معروف به بازی می امد همانطور که زوتو سرمربی برزیل رزنده را تعویض کرد تا بتواند بهتر به بازی برگردد یعنی جابجایی را طوری انجام میداد که تعادل آنالیزی ما را به هم میزد و ما تا به خود بیاییم ست را میدادیم. البته باز هم میگویم که بچه ها در بازی با برزیل خیلی خوب بودند.

ناصر میرفخرایی در مود انتخابات فدراسیون که در شرف برگزاری است ابراز داشت:

من امیدوارم این انتخابات هر چه زودتر برگزار شود و همه از همه لحاظ کمک کنند یعنی هم انتقاد کنند و هم راهکاری برای رفع مشکل داشته باشند.

  • یکی از مشکلاتی که ما داریم فاصله بین سرمربی تیم و فدراسیون است. باید یک گروهی واسط این دو باشد که از طرف فدراسیون مود قبول هستند و والیبال را هم میفهمند. وقتی سرمربی بداند باید به یک سری کارشناسان والیبال در مورد کاری که میکند توضیح بدهد حساب شده عمل میکند و اینگونه مصاحبه ها هم از سرمربی شنیده نمیشود.

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

mersin escort bayan akdeniz escort bayan altinkum escort bayan kızkalesi escort bayan mezitli escort bayan pozcu escort bayan silifke escort bayan susanoglu escort bayan mersin öğrenci escort mersin rus escort mersin sinirsiz escort mersin ucuz escort mersin bayan escort