آریاورزش
هدف این مجله اینترنتی پوشش همه جانبه والیبال ایران و جهان در سطح مردان و بانوان بوده تا بتوانیم به مدد این رشته اخلاق گرا مرزهای فرهنگی را جدای از تعصبات قومی و نژادی چه در سطح ملی و چه جهانی به هم نزدیکتر کنیم.

والیبال قهرمانی نوجوانان جهان: به دنبال تکرار قهرمانی با نسل جدیدی از بازیکنان + فرمول مسابقات

به گزارش آریاورزش، رقابت‌های قهرمانی  زیر ۱۹ سال جهان از امروز چهارشنبه ۳۰ مرداد در کشور تونس برگزار شد. تیم ملی کشورمان به عنوان مدافع عنوان قهرمانی در روز اول مسابقات استراحت داشت  و باید فردا از ساعت ۱۶:۳۰ در اولین بازی خود به مصاف تیم ملی بلغارستان برود.

در این رقابت‌ها بیست تیم حضور دارند، تا قبل از سال ۲۰۱۳ شانزده تیم در مسابقات نوجوانان جهان شرکت می‌کردند. تیم‌ها به چهار گروه پنج تیمی تقسیم می‌شوند و سپس چهار تیم اول از هر گروه به دور دوم راه پیدا می‌کنند. تیم‌های پنجم نیز باید در پلی‌آف برای کسب مقام‌های هفدهم تا بیستم با یکدیگر به رقابت به بپردازند.

در دور دوم مسابقات، ۱۶ تیم‌ صعود کرده برای رسیدن به هشت تیم نهایی به مصاف هم می‌روند. فرمول این مرحله به این صورت است که چهار تیم برتر از گروه A با چهار تیم برتر از گروه B بصورت ضربدری بازی می‌کنند. (همینطور گروه C و D)

به عنوان مثال:
A1 – B4
A2 – B3
A3 – B2
A4 – B1

برای گروه‌های C و D نیز به همین صورت است.

در دور سوم نیز، برندگان مرحله قبل به مرحله نیمه نهایی و فینال راه پیدا می‌کنند و بازندگان نیز به مصاف هم می‌روند تا در نهایت جایگاه اول تا هشتم مشخص شود.

تیم‌هایی که به جمع هشت برتر راه پیدا نکردند برای مقام‌های نهم تا شانزدهم بازی خواهند کرد.

تیم ملی کشورمان در این مسابقات دو طلا (۲۰۰۷، ۲۰۱۷) ، دو نقره (۲۰۰۱ – ۲۰۰۹) و دو برنز (۲۰۰۳ – ۲۰۱۵) در ویترین افتخارات خود دارد. ایران در سال ۲۰۰۷ با پیروزی ۳ – ۲ مقابل چین، برای اولین‌بار در تاریخ با مربیگری یوویتسا ست‌کویچ به مقام قهرمانی رسید. در آن سال بازیکنانی مثل: کاپیتان اشکان درخشان، ادریس دانشفر، امین رضوی، گل محمد سخاوی، فرهاد قائمی، فرهاد سال‌افزون، مجتبی غیاثی، علیرضا جدیدی و … بازی می‌کردند.

فرمول والیبال قهرمانی نوجوانان جهان
قهرمانی نوجوانان جهان ۲۰۰۷

در دوره گذشته (۲۰۱۷)، نوجوانان ایران در بازی فینال با نتیجه ۳ بر یک مقابل روسیه به برتری رسیدند و پس از ۱۰ سال بدون شکست قهرمان جهان شدند.

تیم ملی برزیل تنها تیمی است که در تمامی ۱۵ دوره حضور داشته و با ۶ طلا و یک نقره در صدر تیم‌های مدال‌آور و پرافتخار است. اما آنها در ۱۴ سال اخیر روی سکو نرفتند. آخرین‌بار در مسابقات ۲۰۰۵ با شکست ۳-۲ مقابل روسیه به مدال نقره رسیدند. دو بازیکن آنها یعنی گوستاوو آندره (پاسور) و ناتان موتا (دریافت‌کننده) به تازگی از رقابت‌های قهرمانی زیر ۲۱ سال جهان برگشتند. آنها در آن مسابقات روسیه را شکست داده و سوم شدند.

تیم ملی کوبا که در مسابقات قهرمانی زیر ۲۱ سال جهان دهم شده بود بیشترین تعداد بازیکنان را از آن تیم با خود آورده است. آدریان چیرینو و‌ کریستین توندیک (پاسور)، خوزه گوتیه‌رز و ویکتور اندرو (قدرتی‌زن)، لوئیز آلن (سرعتی)، ریکاردو گومز (لیبرو) شش بازیکنی هستند که از بازی‌های زیر ۲۱ سال جهان آمدند.

همچنین تیم‌های کلمبیا و نیجریه برای اولین‌بار است که در این مسابقات شرکت می‌کنند.

فرمول مسابقات والیبال قهرمانی نوجوانان جهان
قهرمانی نوجوانان ایران در مسابقات ۲۰۱۷

 

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد