آریاورزش
هدف این مجله اینترنتی پوشش همه جانبه والیبال ایران و جهان در سطح مردان و بانوان بوده تا بتوانیم به مدد این رشته اخلاق گرا مرزهای فرهنگی را جدای از تعصبات قومی و نژادی چه در سطح ملی و چه جهانی به هم نزدیکتر کنیم.

بازیکنان ناآگاه و باشگاه‌های بی‌گناه، قربانی واسطه‌های پرمدّعا!

پرافتخارترین باشگاه والیبال ایران از لیگ کناره‌گیری می‌کند؟

‌به گزارش آریاورزش، باشگاه والیبال پیکان این روزها درگیر اتفاقات و مشکلاتی شده که حتی احتمال می‌رود از لیگ ۹۸ کناره‌گیری کند.

شاید بتوان گفت شرکت ایران خودرو با‌ نام باشگاه فرهنگی و ورزشی پیکان، حداقل در حوزه والیبال جزء معدود باشگاه‌های ایرانی باشد که به معنای واقعی باشگاه‌داری می‌کند. این باشگاه طی سال‌های اخیر چه از لحاظ ثبات مدیریتی، و چه از لحاظ مالی و امکانات باشگاهی درگیر حواشی درون‌باشگاهی نبوده است. این را قاعدتاً بازیکنانی که در این تیم بودند، می‌توانند گواهی بدهند. اما لیگ ۹۸ برای خودروسازان خوب آغاز نخواهد شد. سلیم چپرلی (دریافت‌کننده) و جواد کریمی (پاسور) به دلیل انعقاد قرارداد با دو باشگاه در یکسال، به ۶ جلسه محرومیت از بازی‌های لیگ محکوم شدند. این قضیه می‌تواند خودروسازان را در ابتدای لیگ با مشکل مواجه کند. البته اگر پیکان بماند!

انصراف پیکان از لیگ برتر والیبالمحمود شیعی، مدیرعامل باشگاه فرهنگی – ورزشی پیکان، پس از صدور رأی جواد کریمی مبنی بر معتبر شناخته شدن قراردادش با شهرداری ارومیه، در گفتگو با فارس اعلام کرده که اگر کریمی به ارومیه برود از لیگ کناره‌گیری می‌کنند. وی اعلام کرد جلسه هیئت مدیره نیز در این خصوص برگزار شده است. در اینکه جواد کریمی مرتکب اشتباه شده است هیچ شکی نیست و قطعاً او تاوان جوانی و ناآگاهی خودش را می‌دهد. به صحبت‌هایی که میان کریمی و واسطه‌های باشگاه ارومیه رد و بدل شده کاری نداریم. اما نکته‌ای که در این میان کمتر به آن پرداخته شده، حضور واسطه‌ها و نفوذشان به محل اقامت تیم ملی والیبال در مسابقات لیگ ملت‌ها بود.

انصراف پیکان از لیگ برتر والیبال
محمود شیعی

جواد کریمی در مصاحبه خود اعلام کرده زمانی که تیم ملی برای بازی‌های لیگ ملت‌ها در ارومیه بود، این واسطه‌ها در همان هتلی که تیم ملی اقامت داشت اتاق گرفتند و سپس با وی مذاکره کردند. حضور واسطه‌ها، دلالان نقل‌و‌انتقالات بازیکنان یا با هر نام دیگری، موضوع جدیدی در ورزش ایران نیست. نمونه بارزش مهدی طارمی در فوتبال است. ابتدا باید پرسید این واسطه‌ها چطور و با چه اجازه‌ای به محل اقامت تیم ملی نزدیک می‌شوند؟ موضوعی که زمان کارلوس کی‌روش نیز در تیم ملی فوتبال اتفاق افتاد و او با هوشیاری از نزدیک شدن این افراد به بازیکنانش جلوگیری کرد.

وقتی پس از مسابقات قهرمانی جوانان جهان، با بهروز عطایی صحبت می‌کردیم و از او در مورد حضور ایجنت‌ها در محل مسابقات پرسیدیم، او در پاسخ به ما گفت: احتمالا این افراد برای مذاکره با بازیکنان حضور داشتند، اما من به هیچ شخصی اجازه ندادم به بازیکنان تیمم نزدیک شود و تمرکز آنها را بر هم بزند! موضوعی که در تیم بزرگسالان وجود ندارد، و برای هیچ فردی اهمیتی نداشت که جواد با این غریبه‌ها چه صحبتی دارد!

انصراف پیکان از لیگ برتر والیبال
جواد کریمی

بازیکنان مورد نظر این واسطه‌ها، عموما بازیکنان جوان و کم‌تجربه‌ای هستند که در حال طی کردن مسیر پیشرفت و شهرت قرار دارند تا به خوبی بتوانند از ناآگاهی آنان استفاده کنند. البته شنیده شده که با پوریا فیاضی و علی شفیعی نیز صحبت شده بود. آنهم در حالی که این دو بازیکن با تیم‌های خارجی خود توافق کرده و نام‌شان هم اعلام شده بود!

به نظر ما همان‌قدر که بازیکنان در این مشکل مقصر هستند، باید واسطه‌ها و باشگاه‌هایی که با بازیکنانی که قرارداد دارند، وارد مذاکره می‌شوند مقصر دانست. جواد کریمی باید اشتباه خود را بپذیرد. اما نکته دیگر این است که شهرداری ارومیه در پست پاسور با سال‌افزون و حیدری‌شاهی تمام کرده است، و قاعدتاً با حضور جواد کریمی، یکی از آنها قربانی خواهد شد و از گود عقب می‌ماند. آنهم در حالی که بهزاد حیدری‌شاهی فصل خوبی را در مشهد سپری کرده بود.

درپایان امیدواریم که مسئولان پیکان از تصمیم خود منصرف شوند. همانطور که شهرهای ارومیه، گنبد، آمل به عنوان شهرهای والیبال‌خیز نگین والیبال ایران هستند و حضورشان موجب نعمت است، حضور باشگاه پر سابقه و حرفه‌ای پیکان به عنوان پرافتخارترین باشگاه والیبال ایران و آسیا در لیگ بی‌کیفیت ما غنیمت است.انصراف پیکان از لیگ برتر والیبال

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد