آریاورزش
هدف این مجله اینترنتی پوشش همه جانبه والیبال ایران و جهان در سطح مردان و بانوان بوده تا بتوانیم به مدد این رشته اخلاق گرا مرزهای فرهنگی را جدای از تعصبات قومی و نژادی چه در سطح ملی و چه جهانی به هم نزدیکتر کنیم.

لیگ ملتها چه سود و حاصلی برای والیبال ایران داشت؟

افت روحی و ذهنی بزرگترین ضربه را بر تیم وارد کرد

Iran stands for their national anthem during a Volleyball Nations League Finals match between Iran and Poland at Credit Union 1 Arena in Chicago, Illinois on July 11, 2019.

به گزارش آریاورزش، با شکست بامداد امروز (شنبه) تیم ملی والیبال ایران مقابل برزیل، لیگ ملت‌های والیبال در سال ۲۰۱۹ برای شاگردان کولاکوویچ به پایان رسید. لیگی که بر خلاف دوره‌های قبلی بیشتر تیم‌ها با ترکیبی ناقص در آن شرکت کرده بودند اما بر خلاف این تیم‌ها کولاکوویچ از همه داشته‌های خود استفاده کرد، آن هم با این توجیه که تیم‌های دیگر از بازیکنان کلیدی خود استفاده نکرده‌اند و شاید دیگر چنین موقعیتی برای رفتن تیم ملی ایران روی سکو تکرار نشود.

کولاکوویچ تنها در یک بازی از دور مقدماتی به بازیکنان ذخیره خود میدان داد و بازیکنان ذخیره هم پاسخ اعتماد او را دادند و ای کاش این اتفاق در بازی‌های دیگر دور مقدماتی هم رخ می‌داد. سعید معروف، سید محمد موسوی، میلاد عبادی‌پور، امیر غفور، محمدرضا حضرت‌پور و پوریا فیاضی در بیشتری بازی‌های ایران به صورت ثابت به میدان رفتند و در حال حاضر بعید است که این بازیکنان دچار فرسودگی و خستگی مفرط نشده باشند. از طرف دیگر ناکامی در مرحله نهایی لیگ ملت‌ها قطعا افت روحی آنها را به دنبال داشته است زیرا مسئولان فدراسیون والیبال و همینطور کادر فنی تیم ملی به قدری لیگ ملت‌ها را مهم جلوه داده بودند که در حال حاضر عدم صعود به مرحله نیمه نهایی لیگ ملت‌ها برای بازیکنان ایران غیرقابل هضم است.

البته لیگ ملت‌های والیبال برای تیم ملی ایران دستاوردهایی داشته اما این دستاوردها در مقابل افت بدنی و روحی بازیکنان بسیار ناچیز است. یادمان نرود تیم ملی والیبال باید تا چندی دیگر در رقابت‌های انتخابی المپیک شرکت کند، رقابت‌هایی که اهمیت زیادی برای تیم‌ها دارد و به خاطر همین رقابت‌ها بود که این تیم‌ها، لیگ ملت‌ها را چندان جدی نگرفتند.

کولاکوویچ می‌توانست از لیگ ملت‌ها به بهترین شکل ممکن استفاده کند، چرا که در برخی پست‌ها فاصله بازیکنان ثابت با بازیکنان ذخیره زیاد است اما کولاکوویچ تنها به کسب نتیجه فکر می‌کرد و همین تفکر باعث شد تیم ملی از همه جهات دچار آسیب شود.

مواردی که گفته شد واقعیت‌هایی است که باید به جای رویکردی قهرآمیز آنها را پذیرفت. اگر تیم ملی والیبال روی سکوی قهرمانی لیگ ملت‌ها هم می‌رفت باز هم نمی‌شد این طور قلمداد کرد که استفاده از تمام داشته‌ها در لیگ ملت‌ها تصمیمی درست بوده است. می‌شد در مرحله مقدماتی لیگ ملت‌ها از بازیکنان نیمکت‌نشین استفاده بیشتری کرد و به بازیکنان اصلی در مرحله نهایی این رقابت‌ها میدان داده می‌شد اما این اتفاق رخ نداد تا  انتقادها کولاکوویچ را نشانه بگیرند. مسلم است که در حال حاضر یک شوک منفی به والیبال ایران وارد شده و باید امیدوار بود با برگزار انتخابات فدراسیون والیبال، هر چه زودتر والیبال ایران رنگ و روی آرامش را به خود ببیند.

نوشته از آرش عبدی

3 نظر
 1. امیر می گوید

  واقعا به عنوان یه طرفدار والیبال از دیشب تا حالا فقط و فقط افسوس میخورم.ای کاش حداقل بیشتر تو این دوره جوانگرایی میشد تا برای انتخابی المپیک و مسابقات جهانی با بازیکنان خسته و مصدوم به مصاف رقبا نریم.

 2. امیر می گوید

  واقعا به عنوان یه طرفدار والیبال از دیشب تا حالا فقط و فقط افسوس میخورم.ای کاش حداقل بیشتر تو این دوره جوانگرایی میشد تا برای انتخابی المپیک و مسابقات جهانی با بازیکنان خسته و مصدوم به مصاف رقبا نریم.

 3. محسن می گوید

  سلام من که دارم بارها میگم و گفتم ولی کی هست که گوش بده ؟ این بازیکنان که رفتن قهرمانی جوانان جهان تو بحرین باید فیکس بازی میکردن تا هم تجربشون بره بالا و هم به بازیکنان باتجربه کمک کنند که هم مصدوم نشن هم بازی گره بخوره بازی ها رو در بیارن.
  کاملا توجه کنید باخت های برزیل به تیم های جوان لهستان(دوبار) صربستان بوده است !!!
  این مسابقات بازیهای دوستانه که جوایز داره هست و لاغیر !

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد