آریاورزش / بدون شک مدیریت در سازمان‌ها و نهادهایی که ارتباط مستقیمی با جامعه دارند نیاز به انعطاف و به قول خودمانی آقامنشی زیادی دارد. ولی متأسفانه در کشور ما گاهاً مدیران برخی از نهادهای ورزشی چنان با بی‌سلیقگی برخورد می‌کنند که رفتار و کنش و واکنش‌های آنها بیشتر شبیه بازی کودکانه می‌ماند.

زمانی که هفته پیش فدراسیون والیبال در پست مربوط به لژیونرها نامی از سعید معروف نبرد، سعی کردیم مثبت باشیم و بگوییم اختلاف میان رئیس فدراسیون و کاپیتان تیم ملی قرار است از طریق مراجع قانونی پیگیری شود و این اتفاق قاعدتا می‌تواند سهوی باشد٬ و فدراسیون والیبال به عنوان یک سازمانی که شخصیت حقوقی دارد طبق رسالت خود به عنوان منبع و مرجع اطلاع‌رسانی٬ انجام وظیفه خواهد کرد. نمی‌دانیم شاید ما هنوز تعریف درستی از یک فدراسیون ورزشی نداریم!
اما تا جایی که حافظه ما یاری می‌دهد چنین برخوردی در هیچ فدراسیون ورزشی در دنیا (که البته ورزش توسعه‌یافته‌ای دارند) دیده نشده است. زمانی که ایوان زایتسف ستاره نامدار والیبال ایتالیا به دلیل مشکلات اسپانسر از حضور در تیم ملی کشورش امتناع کرد، فدراسیون این کشور به هیچ عنوان نام این بازیکن را از لیست اطلاع‌رسانی خود حذف نکرد؛ یا نمونه‌ای دیگر زمانی که دیمیتری موزرسکی روسی در شرایطی که تیم کشورش به او نیاز داشت٬ با مصاحبه خود از حضور در تیم ملی سر باز زد و عده‌ای او را خائن به کشورش خطاب کردند، فدراسیون این کشور تلاشی برای حذف اسم این بازیکن نکرد.

اگر بخواهیم از بعد حقوقی به قضیه نگاه کنیم، هر شرکت یا هر سازمانی دارای یک شخصیت مستقل و حقوقی است و مابقی افراد شخصیت حقیقی دارند، بنابراین در چنین سازمان‌هایی مثل فدراسیون‌های ورزشی که رؤسای آن در یک بازه زمانی مشخص در حال تغییر هستند، به هیچ عنوان اختلافات شخصی رؤسا به سازمان مربوط نمی‌شود و باید بصورت شخصی از مراجع قضایی پیگیری شود.

سعید معروف
سعید معروف

البته بلافاصله پس از بیانیه معروف، جناب آقای ضیایی در صحبت‌های خود اشاره کردند که این موضوع را از طریق قانون پیگیری می‌کنند و در این خصوص کمیته انضباطی (قاعدتا با حضور دو طرف دعوی) تشکیل خواهند داد. اما ظاهرا به نظر می‌رسد فدراسیون والیبال پیش از موعد مقرر رأی صادر کرده است.
این اولین‌بار نیست که چنین برخوردهای سلیقه‌ای در فدراسیون والیبال صورت می‌گیرد. بارها شنونده گله برخی بازیکنان بوده‌ایم که از رفتارهای سلیقه‌ای فدراسیون شکایت کرده‌اند. یک نمونه مسلم از برخوردهای سلیقه‌ای این سازمان در پوشش مسابقات جام باشگاه‌های آسیا بود! زمانی که بانک سرمایه به عنوان نماینده ایران در این رقابت‌ها حضور داشت، فدراسیون با اعزام خبرنگار بصورت کامل این مسابقات را پوشش می‌داد، که البته کار درست هم همین بود. اما در رقابت‌های امسال با حضور خاتم اردکان، کوچکترین خبری از فدراسیون منعکس نشد! زمانی که علتش را جویا شدیم در یک جمله گفتند: “ما که خبرگزاری نیستیم” !!!!

زمان انتخابات ریاست فدراسیون، احمد ضیایی با اکثریت آراء و با تأکید بر شایسته‌سالاری و حتی با حمایت داورزنی انتخاب شد؛ اما به تدریج تصمیمات آقای ضیایی و نوع ادبیاتش به مذاق هیچکس خوش نیامد! اگر رئیس جدید با علم همه حضار به شایسته بودنش انتخاب شده، دو حالت دارد: یا تصمیماتش درست است و باید تن داد، یا اینکه بعضی تصمیماتش احتیاج به مشورت بیشتری دارد.
البته تصمیمات و عملکرد دوگانه ضیایی ثابت کرده وی حداقل در عملکرد خود نیاز به مشورت بیشتری با دوستان دارد، مصداقش هم این نکته است که وی در حالی نسبت به کمک‌های غیرنقدی بهنام محمودی به هیئت‌های استان‌ها معترض بودند و این عمل را مغرضانه و برای جانشینی در میز ریاست فدراسیون می‌پنداشتند که خود ایشان در روز مناظره در پاسخ به این پرسش که آیا او برای جمع کردن رأی بصورت تلفنی با رؤسای هیئت‌های والیبال رایزنی کرده است؟ پاسخ داد: خیر، بنده فقط با تک تک آنها تماس گرفتم و جویای احوالشان شدم!!

محمدرضا داورزنی - احمد ضیایی
محمدرضا داورزنی – احمد ضیایی

البته باید اشاره کرد که تعویض کابینه یا کارکنان یک سازمان حق هر مدیری است، اما آیا این تعویض‌ها و عزل و نصب‌ها واقعا در راستای همان شایسته‌سالاری‌ است؟ احمد ضیایی در مجمع بین‌المللی که تمامی رؤسا حضور دارند حاضر نمی‌شود، سخنگوی او سعید درخشنده یک شبه و بدون اطلاع حذف می‌شود و به جای آن یک بانوی مترجم به مجمع اعزام می‌شود، رایزنی با فدراسیون جهانی برای حذف افشاردوست، بی‌احترامی به خبرنگاران و منتقدان و … و در پایان هم که گویا فدراسیون والیبال را با کودکستان اشتباه گرفته‌اند.

اگر می‌گویید سعید معروف یا هر بازیکن دیگری بی‌اخلاق است، در اداره امور دخالت و نفوذ زیادی دارد، باید ابتدا به ساکن خودتان را سرزنش کنید و به حال سیستم آموزشی غلطتان تأسف بخورید. چه کسی این فضا را فراهم می‌کند؟ سعید معروف مسلما اولین و آخرین نفری نخواهد بود که در والیبال یا ورزش ایران به عرش برده می‌شود و سپس او را از اوج به زمین می‌اندازند. این بازیکنان نیازی به توجه بیش از حد یا بی‌توجهی کامل ندارند، این بازیکنان نیاز دارند که در مسیر درست هدایت شوند. باید فکر کنید و ببینید با معروف یا معروف‌ها چه کردید! آقای ضیایی این بازیکنان در دوران ریاست ۱۰ ماهه شما بزرگ نشدند که حالا به دنبال حذف اسمشان هستید. هر بازیکنی اگر مرتکب خطایی شود می‌تواند جریمه شود، اما حذف اسمشان هرگز! لطفا مشکلتان را قانونی پیگیری کنید، فدراسیون متعلق به همه بازیکنان است.

سعید معروف
سعید معروف

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید