آریاورزش / برای اینکه بتوانی یک بازیکن مدافع – سرعتی شوی باید چند ویژگی را دارا باشی:

۱- قد بلند بالای ۲ متر
۲- سرعت و هماهنگی بالا
۳- هوشیار و هماهنگ با مدافعان کناری

در بازی ایران و روسیه دو بازیکن سرعتی در دو طرف میدان بیشترین امتیاز را برای تیم‌شان کسب کرده بودند. اما شاید یا حتما٬ کار برای یار سرعتی ایران دشوارتر بوده است. جالب اینکه طبق آمار فدراسیون جهانی موزرسکی از ۲۴ امتیازی که بدست آورده (۲۳ امتیاز حمله٬ یک امتیاز سرویس) هیچ امتیازی از بلاک بدست نیاورده است. علی شفیعی نیز از ۱۸ امتیاز خود٬ ۱۳ امتیاز از حمله٬ ۲ دفاع و ۳ ace کسب کرده است.

حال توجه کنید:
دیمیتری موزرسکی ۲ متر و ۱۸ سانت، مدافع – سرعتی
علی شفیعی ۱۹۸ سانت، مدافع – سرعتی

 لازم به توضیح است که قد علی شفیعی در وبسایت fivb به اشتباه ۱۹۰ درج شده و ایشان طبق گفته خودشان ۱۹۸ سانتیمتر هستند. در هر صورت باز هم بازی کردن در مقابل دیوار ۲۱۸ سانتی و دستانی کشیده کار دشواری است.

در حقیقت موزرسکی ۲۰ سانت از شفیعی بلندتر و ۲۴ کیلو سنگین‌تر است. ارتفاع تور والیبال ۲۴۳ سانت است و اگر ارتفاع موزرسکی را به انضمام دست‌هایش حساب کنید، کاملا نوار بالایی تور را می‎پوشاند. در حقیقت موزرسکی بدون اینکه نیاز باشد انرژی زیادی برای پرش مصرف کند، تنها اندکی از روی زمین بلند می‌شود. او بارها برای شکستن دیوار دفاعی ایران، ساده‌ترین راه را انتخاب می‌کرد؛ ابتدا مکثی کوتاه تا مدافعان ایران کمی فرود بیایند، و سپس تقه ای به سر توپ! به این ترتیب توپ بصورت جای خالی و به شکلی تقریبا عمود در محوطه خالی زمین ایران فرود می‌آمد و دریافت را با مشکل روبه‌رو می‌کرد. بی جهت نیست که به او می‌گویند: غول روسی!

بنابراین در مقابل این بازیکن باید خیلی باهوش باشی که بتوانی از کنار دستان غول روسی توپ‌هایت را رد کنی. کاری که بارها علی شفیعی مقابل مدافعان بلند قامت برزیل و روسیه انجام داد.
همانطور که از این عکس هم مشخص است، علی شفیعی با پرش‌هایی فوق‌العاده، به مانند یک بازیکن بلندزن توپ را در ارتفاع بالا می‌قاپید تا تبدیل به امتیاز کند. او برای اینکه بتواند سد ستبر غول روسی را دور بزند، مجبور بود ضرباتش را کات‌دار از کنار دستان دیما «لقب موزرسکی» رد کند، و بارها این کار را انجام داد تا مقابلشان کم نیاورده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید