فاطمه جوشن، امین رئوف / به گزارش آریاورزش، رقابتهای لیگ ملتهای ۲۰۱۸ بعد از ۲ هفته برگزاری (۶ مسابقه برای هر تیم) در حال نزدیک شدن به اوج حساسیت و جذابیت می‌باشد، از سوی دیگر آماری که بازیکنان در رقابتهای این چنین از خود برجای می‌گذارند هم برای علاقه‌مندان جذابیت خاصی دارد و در نهایت هم با این اعداد و ارقام می‌‌توان نگاهی هم به نحوه عملکرد ستارگان تیم‌ها داشت. در این مطلب که یکی از هفت مطلب ویژه بررسی آماری مسابقات تا آغاز هفته سوم می‌باشد به بررسی آمار بهترین مدافعین مسابقات خواهیم پرداخت. نگاهی به نمودار و جدول زیر بیاندازید و با آریاورزش همراه باشید تا عملکرد ۳ مدافع برتر و برترین مدافع ایران را مورد بررسی قرار دهیم:

نفر اول: دیمیتری موزرسکی از روسیه

نفر دوم: یاکوب کوانوفسکی از لهستان

نفر سوم: سید محمد موسوی از ایران

نفر چهارم: اسوتسلاو گوتسف از بلغارستان

منظور از ریباند دفاعی است که مستقیما تبدیل به امتیاز نشده است، اما هم توانسته جلوی حمله حریف را بگیرد و هم به نوعی باعث ایجاد موقعیت توپ برگشتی برای تیم خود بازیکن شده است.

تیم لهستان در نخستین روز مسابقات کوبیاک را به همراه نداشت و لذا کار را با یاکوب جوان آغاز کرد.  یاکوب کوآنوفسکی بازیکنی بود که وقتی در سال ۲۰۱۵ مقابل نوجوانان ایران قرار گرفت از نظر میزان دفاع عملکرد ضعیفتری نسبت به علی اصغر مجرد داشت اما به نسبت در دفاع خطاهای کمتری مرتکب میشد. ولی زمانی که ۲۰۱۷ در تیم زیر ۲۱ سال در برابر جوانان ایران قرار گرفت با علی اصغر مجرد در دفاع برابر ولی در اسپک و سرویس به مراتب عملکرد بهتری داشت. یاکوب از همان نوجوانی به تیم ایندیکپول اولشتین پیوست و در پلاس لیگا حضوری فعال داشت.

یاکوب کوچانوفسکی
یاکوب کوچانوفسکی

در دیدار هفته نخست در لهستان، یاکوب در مقابل کانادا حتی از کوبیاک هم جلو زد و تحسین هاینن را برانگیخت. یاکوب جوان در هفته دوم نیز که مجددا به میزبانی لهستان برگزار شد در دیدار با فرانسه‌ای که انگاپت را به همراه نداشت بسیار خیره کننده ظاهر شد. بطوریکه آمار نیکولا لگوف در برابر عملکرد وی چندان قابل قبول نبود. تا جایی که در دیدار مقابل چین هینن از کوبیاک مجددا استفاده نکرد و یاکوب جایگزین بسیار خوبی برای وی شد. و وی نیز جواب این اعتماد را بخوبی داد. وی در دیدار مقابل آلمان نیز که نخستین شکست لهستان به حساب می آمد تنها در پایان بازی بکار گرفته شد.

دیمیتری موزرسکی از همان ابتدا قدرت واقعی آسمان خراش‌های روس را به همه تیمها نشان داده بود، البته به دلیل ساختار تهاجمی روسها و لهستانی‌ها موزرسکی و یاکوب کوآنوفسکی از فشار کمتری در روزهای نخست برخوردار بوده‌اند چرا که روسیه با کانادا و لهستان کارش را با کره جنوبی آغاز کرده بود.

دیمیتری موزرسکی
دیمیتری موزرسکی

اما زمانی که به میزبانی لهستان، دو تیم روسیه و لهستان روبروی هم قرار گرفتند هاینن از  یاکوب در بازی استفاده نکرد و این کوبیاک بود که در دفاع نسبت به موزرسکی بسیار عملکرد بهتری ارائه داد. موزرسکی روندی یکنواخت و همیشه در اوج از خود ارائه داده است. موزرسکی حتی در دیدار مقابل صربستان که به شکست روسیه هم منجر شد آمار قابل قبولی دارد و حتی این شکست ذره ای در روحیه وی اثر نکرد و در دیدار مقابل بلغارستان میزبان هم توانست در حد آمادگی همیشگی اش ظاهر شده و به همراه یارانش بلغارستان را شکست دهد. آمار دقیقی از خطاهای هر بازی در بخش دفاع در دست نیست ولی روند وی نشان میدهد قدرت بلندقامت ترین والیبالیست جهان در دقت و سرعت بالای اوست و آمار پایین خطاهای وی نسبت به کل مجموع امتیازات کاملا این نکته را تایید میکند

با یک نگاه کلی به آمار روزهای نخست می توان گفت سیدمحمد موسوی شروع طوفانی داشته است وی در برابر فرانسه در ۲۰ بار اقدام به دفاع کرده است. با نگاه کلی نسبت به آمار دفاع در دو تیم مشخص می شود ایران به نسبت دفاع بیشتری داشته است که کاملا مشخص می کند عملکرد ایران در حمله و دریافت نسبت به فرانسه از ضعف نسبتا زیادی برخوردار بوده است. از زمین فرانسه ۱۲۸ اسپک ارسال شده که ۶۶ اسپک به امتیاز تبدیل شده است و ایران از ۶۶ دفاع تنها موفق به ۹ امتیاز در بخش دفاع بوده است و از ۱۲۰اسپک که به راهی زمین فرانسه کرده است ۴۳ اسپک به امتیاز تبدیل شده و فرانسه ۹ امتیاز از دفاع و الباقی را مدیون خطاهای ایران بوده است.

سید محمد موسوی
سید محمد موسوی

در دیدار مقابل ژاپن نیز موسوی آمار بسیار قابل قبولی از خود ارائه داده است که یک سر و گردن از مدافعین ژاپن بالاتر بوده است. وی حتی در برابر آرژانتین و پس از طی یک مسیر بسیار طولانی، باز هم آمار بسیار بالایی از خود در حمله و دفاع در برابر شاگردان ولاسکو ارائه داده است. از بعد بازی با ایتالیا موسوی ناگهان دچار افت قابل محسوسی شد و شاید بتوان گفت جایگاه سومی موسوی نسبت به موزرسکی و یاکوب در بخش دفاع مربوط می شود به آمار خطاهای زیادی که وی پس از این بازی مرتکب شد. چرا که وی در دیدار ایران و کانادا بسیار ضعیف عمل کرد. به هرحال ثبت ۴۶ خطای دفاع در مجموع ۶ بازی ( با میانگین ۷٫۶ خطای دفاع در هر بازی) برای سیدمحمد موسوی اصلا آمار جالب توجهی نیست و علاوه بر دلیل مصدومیت احتمالا، یکی دیگر از دلایلی که وی توسط کولاکوویچ به ایران فرستاده شده است همین عملکرد وی باشد و چه بسا که او به ایران فرستاده شده تا بار دیگر از لحاظ روحی و فنی خود را بازیابد.

اسوتسلاو گوتسف
اسوتسلاو گوتسف

در رده چهارم جدول بهترین مدافعین هم بازیکن سابق شهرداری تبریز، اسوتسلاو گوتسف، قرار دارد که ثبات قابل‌توجهی در ۴ شکست بلغارها نداشته است اما نقش انکارناپذیری در ۲ پیروزی شیرهای بالکان از خود به نمایش گذاشته است.

عملکرد دومین مدافع برتر ایران، علی شفیعی: شفیعی در مجموع ۱۱ دفاع منجر به امتیاز و ۲۲ ریباند داشته است، مهاجمین حریف در ۶ بازی که ایران انجام داده است از دستان شفیعی ۳۱ امتیاز کسب کرده‌اند (خطای دفاع).

نتیجه‌گیری کلی: آمار بالای خطاهای سیدمحمد موسوی و شفیعی نشان می‌دهد که مهاجمین حریف با استفاده از دستان این بازیکنان و خطاهایی که مرتکب شده‌اند، به طور میانگین در هر بازی حداقل ۱۰ امتیاز از ۲ نفر اصلی خط دفاع روی تور ایران کسب کرده‌اند، در صورتی که این آمار برای ۲ نفر اصلی روسیه ۷ امتیاز و لهستانی‌ها تنها ۴ امتیاز بوده است. پس ایران با توجه به سیستم پایه دفاعی که دارد اگر با همین روال بخواهد به کار خود ادامه دهد، احتمالا در هفته‌های آینده هم در این فاکتور به حریفان امتیازات زیادی خواهد داد.

علی شفیعی
علی شفیعی

آنالیز دوم مرتبط به پاسورها خواهد بود که فردا صبح منتشر خواهد شد. 

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید