آریاورزش
هدف این مجله اینترنتی پوشش همه جانبه والیبال ایران و جهان در سطح مردان و بانوان بوده تا بتوانیم به مدد این رشته اخلاق گرا مرزهای فرهنگی را جدای از تعصبات قومی و نژادی چه در سطح ملی و چه جهانی به هم نزدیکتر کنیم.

⭐️رمزگشایی ماموریت غیر ممکن ایرانی در پیزارو ، شکار عقاب‌‌ها به سبک ایرانی ( آمار کامل )

لیگ جهانی والیبال 2017

به گزارش آریاورزش، تیم ملی والیبال کشورمان یکشنبه شب در دیداری جذاب و تماشایی در حالی که ست نخست را به لهستان واگذار کرده بود موفق شد از ست دوم به بعد با به نمایش گذاشتن یک عملکرد فوق‌العاده عقاب‌های سرخ و سفید لهستانی را مقهور قدرت و انگیزه جوانی بازیکنانش کند و در نهایت ۳-۱ پیروز از زمین خارج شود. این نتیجه که به دلیل غیبت ستارگانی چون معروف و موسوی و سپس مصدومیت میرزاجانپور برای اکثر والیبال‌دوستان غیرممکن به نظر می‌آمد با عملکرد درخشان ستارگان جوان ایران طبق نمودارها و آمار زیر ممکن شد:

آبشار:

با توجه به نمودارهای عملکرد ۲ تیم در فاکتور آبشار متوجه می‌شویم که هم ایران و هم لهستان عملکرد تقریبا مشابهی در این مورد داشته‌اند و عملکرد به نسبت خوبی از خود به جای گذاشته‌اند ( لهستان: ۵۴ درصد آبشار منجر به امتیاز، ایران:۴۹ درصد آبشار منجر به امتیاز ).

در تیم لهستان میهائو کوبیاک با ۱۵ آبشار منجر به امتیاز از مجموع ۲۶ آبشاری که زده ( ۵۷ درصد اثربخشی ) تقریبا عملکرد بهتری نسبت به بهترین آبشار زن ایران یعنی امیر غفور در زمینه کمی کسب امتیاز داشته است ( ۱۶ آبشار منجر به امتیاز از مجموع ۳۷ آبشاری که زده – ۴۳ درصد اثربخشی ). اما عامل دوم و اصلی تعیین کننده آبشارزن‌های دوم بوده‌اند، اثربخشی کونارسکی لهستانی‌ها در مقابل معنوی‌نژاد حائز اختلاف فراوانی است ( ۵۳ به ۷۰ ). تقابل آماری عبادی‌پور و بوشه‌ک هم تقریبا در حوالی ۵۰ درصد اثربخشی مساوی است. در نهایت به این نتیجه می‌رسیم که ایران و لهستان از لحاظ تیمی با اینکه آمار برابری داشته‌اند اما شخص معنوی‌نژاد با ۷۰ درصد اثربخشی که در این فاکتور داشته با آبشارهای قدرتمندی که می‌زد بار روانی زیادی را هم به لهستانی‌ها وارد می‌کرد.

دفاع منجر به امتیاز:

اگر آمار کلی این فاکتور را مورد بررسی قرار دهیم متوجه می‌شویم که لهستانی‌ها با ۱۱ کیل بلاک ( دفاع منجر به امتیاز ) نسبت به ۷ کیل بلاک ایرانی‌ها، عملکرد بهتری داشته‌اند. از نکات قابل توجه دیگر می‌توان به عملکرد خوب بال‌های ایران ( بازیکنان کناری ) اشاره کرد که نسبت به مدافع میانی در این فاکتور موفق‌تر ظاهر شده‌اند، غفور، عبادی‌پور و معنوی‌نژاد در این دیدار هرکدام ۲ دفاع منجر به امتیاز داشته‌اند و تک دفاع دیگر ایران متعلق به مسعود غلامی است اما در تیم لهستان شرایط کاملا متفاوت بوده و تقریبا تمامی بازیکنانی که در زمین حضور داشته‌اند ( به غیر از لیبروها ) حداقل یک دفاع موثر از خود به جای گذاشته‌اند. حال اگر بخواهیم این فاکتور را جمع‌بندی کنیم باید بگوییم که تیم لهستان در زمینه دفاع روی تور هم از ایران عملکرد بهتری داشته است.

سرویس:

اگر به آمار بازی ایران-برزیل و ایران-ایتالیا نگاهی بیاندازید به یک نکته جالب توجه پی خواهید و آن هم اینکه ایران در هر کدام از آن مسابقه‌ها فقط ۲ امتیاز از سرویس گرفته بود و جالب‌تر اینکه این امتیازات را سعید معروف، عادل غلامی و فرهاد قائمی کسب کرده بودند و میلاد عبادی‌پور که در بازی با لهستان ۳ امتیاز سرویس گرفته در ۲ بازی اول به دلیل زدن سرویس با ترس نتوانسته بود امتیازی از این فاکتور کسب کند، اما حضور معنوی‌نژاد در بازی با لهستان و سرویس‌های آتشین او به عبادی‌پور هم این جرئت را داد که او هم سرویس پرشی بزند و میلاد توانست از این عنصر هجومی ۳ امتیاز برای ایران کسب کند، از طرفی معنوی‌نژاد هم موفق شد ۲ امتیاز سرویس بگیرد و تیم ایران در مجموع در ایران بازی ۴ برابر هر یک از بازی‌های قبلی‌اش از سرویس امتیاز کسب کرد.

اما در اردوی عقاب‌ها شرایط کامل متفاوت بود و شاگردان دی‌جیورجی که در بازی‌های قبلی از سرویس همیشه امتیازات بالایی کسب می‌کردند در مقابل خط دریافت ایران نتوانستند از این مورد استفاده کنند و علاوه بر این ۱۹ امتیاز هم با خطای سرویسشان به ایران دادند در حالی که ایران فقط ۱۰ امتیاز از خطای سرویس به لهستان داد. ایران در مجموع ۹۲ سرویس زد که ۹۰ درصد آن‌ها بدون خطا بودند در حالی که لهستانی‌ها ۹۴ سرویس زدند که ۷۸ درصد آن‌ها بدون خطا بود و همین ۲۲ درصد خطایی که داشتند مهمترین عامل در باخت تیم این کشور به ایران بوده است. این خطای بالای سرویس قطعا بی‌تاثیر از بازی خوبی جوانان تازه‌وارد و شوک روانی وارد شده به بازیکنان باتجربه‌ای چون کوبیاک و رفقای غارش نبوده است.

دریافت :

عامل برتری دیگر ایران به لهستان دریافت‌های فوق‌العاده دریافت‌کننده‌ها و لیبروی کشورمان بوده است، به طوری که ۷۵ درصد دریافت‌های تیم ایران به شکل دریافت عالی ++ ( بخوانید: پلاس پلاس ) بوده که توپ مستقیما به بالای سر پاسور رسیده و پاسور توانسته به خوبی برای مهاجمینش به خصوص امیر غفور پاس بسازد. اگر چرخه دریافت تا امتیازگیری را به شکل یک مجموعه چرخ‌دنده در نظر بگیریم، چرخ‌دنده‌های کوچک تیم ایران با یک هارمونی هماهنگ و هم‌نوا در زمین به گردش درمی‌آمده‌ و چرخ‌دنده بزرگ امتیازگیری ایران را می‌چرخانده‌اند که در این بین نقش مهدی مرندی با ۹۵ درصد اثربخشی یک رکورد استثنائی می‌باشد، جالب‌تر اینکه میلاد عبادی‌پور هم ۸۵ درصد اثربخشی دریافت داشته و لهستانی‌ها تقریبا هرچه زده‌اند این ۲ دریافت‌کننده به خوبی از پس دریافت آن‌ها برآمده‌اند.معنوی نژاد هم که در ادامه به جای میرزاجانپور به زمین آمده است با ۶۰ درصد اثربخشی عملکرد بسیار بهتری به جای مجتبی داشته که در ست نخست فقط ۴۰ درصد اثربخشی داشته است، پس خط دریافت ایران در ۳ ست با پایانی با میانگین کلی نزدیک به ۸۰ درصد اثربخشی نقش مهمی در موفقیت تیم داشته است.

در سوی دیگر میدان لهستانی‌ها که در ۲ مسابقه اولشان همیشه میانگین اثربخشی‌شان نزدیک به ۹۰ درصد می‌بوده در بازی با ایران و سرویس‌ها عالی که شاگردان کولاکوویچ زده‌اند به شدت دچار مشکل شده‌اند و افتی ۳۰ درصدی را تجربه کرده و میزان اثربخشی دریافتشان به ۶۰ درصد کاهش یافته و همین باعث شده تا عملکرد پاسور اصلی تیم دچار مشکل شود و دی‌جیورجی او را در ست چهارم با لوماچ تعویض کند و جالب‌تر اینکه لوماچ علی‌رغم اینکه از لحاظ آماری از درژیزگا بهتر بوده ولی خوب بودن او در حدی نبوده که یوزهای ایرانی را آرام کند و بازیکنان ایران با درخششان در خط سرویس، هم دریافت‌کننده‌های جدید و هم این پاسور لهستانی‌ها را با مشکل مواجه کرده‌اند.

توپ‌گیری:

لهستانی‌ها که در میان تیم‌های والیبال سطح ۱ جهان بعد از فرانسه به دومین تیم توپ‌گیر جهان شهرت دارند در بازی مقابل ایران در این فاکتور هم که به نوعی نقطه قوتشان است ضعیف‌تر از ایران بوده‌اند ( ۶۰ درصد توپ‌گیری عالی منجر به ایجاد حمله نسبت به ۷۰ درصد توپ‌گیری عالی تیم ایران ). نکته بارز دیگر درخشش بی‌نظیر سال‌افزون در توپ‌گیری است ( ۹۲ درصد توپ‌گیری عالی و موثر ) در حالی که پائو زاتورسکی که همیشه یکی از بهترین‌ها در این زمینه بوده است ۶۹ درصد توپ‌گیری‌هایش عالی و موثر بوده‌اند. این ضعف نسبی لهستانی‌ها در توپ‌گیری هم می‌تواند به نشانه‌گیری خوب آبشارزن‌های ایران ربط داشته باشد و هم به جای‌گیری بد خودشان در زمین که با توجه به سابقه بالای شاگردان دی‌جیورجی گزینه اول محتمل‌تر به نظر می‌آید.

پاس:

در زمینه پاس عالی که توسط پاسورها ارسال شده پاسورهای باتجربه لهستانی بهتر از سال‌افزون جوان کرده‌اند و آمار کلی تیم لهستان در این زمینه (۳۲ به ۱۴ است ) اما به رغم این موضوع باید به این نکته اشاره کرد که هماهنگی بالای بین غفور و معنوی‌نژاد با سال‌افزون به دلیل هم‌باشگاهی بودن باعث شده که این ۲ مهاجم از پاس‌های ارسال شده برایشان نهایت استفاده را ببرند ولو اینکه پاس‌ها عالی نبوده‌اند، اما در تیم مقابل با اینکه پاس‌های عالی بیشتری ارسالی شده‌اند اما مهاجمین لهستانی قدر موقعیت‌هایشان را ندانسته‌اند.

امتیازگیری

آمار کلی در یک نما:

با نگاهی کلی به نمودار متوجه می‌شویم که لهستانی در زمینه‌های آبشار و دفاع بهتر از ایران بوده‌اند و در توپ‌گیری و آبشار تقریبا با ایران برابر بوده‌اند اما برتری محسوس شاگردان کولاکوویچ در خط دریافت باعث شده تا لهستانی‌ها در فاکتور سرویس تا حد زیادی فلج شوند. در سوی دیگر ایران در خط سرویس ۲ برابر بهتر از لهستان عمل کرده است. مهمترین عاملی که از جدول انتهایی این تحلیل می‌توانید امتیاز بدست آمده از خطای حریف است که ایران ۲۶ امتیاز از خطای حریف بدست آورده است و لهستان ۱۸ امتیاز از خطای ایران، اگر به اختلاف پوئن‌های ۳ ست پایانی نگاه کنید ایران ست‌ها را با کمترین اختلاف ( ۲ – ۲ و ۳ ) از حریفش برده است که قطعا این فاکتور در ایجاد این نتایج بی‌تاثیر نبوده است، پس لهستان هم به ما باخته و هم به خودش.

نکته امیدوار‌کننده‌ای که حتما باید به آن اشاره کرد این است که تیم ایران در ۲ بازی اول همواره بیشترین ضربه را از دریافت بد و سرویس آمیخته با ترس می‌خورد اما کولاکوویچ در بازی با لهستان به خوبی توانست با مدیریت احساسات و استرس شاگردان این نقیصه را برطرف کند و ایران با ترکیب جوانانش به سبکی مثال‌زدنی و با غیرت ایرانی ۳-۱ قهرمان جهان را شکست داد.

 

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد