پارسا ذبیح‌اللهی – آریاورزش: به طور قطع تمام تماشاگران از نتایج ۲ سال اخیر تیم ملی والیبال راضی نیستند اما آیا اینکه فدراسیون در طی این مدت، برای برطرف کردن مشکلات والیبال ایران دائما در حال تعویض سرمربی و کادر تیم های ملی زنان و مردان بوده راهکار درستی است؟

قصد داریم به بررسی ضعف های مدیریتی موجود در فدراسیون والیبال بپردازیم و ریشه این نابسامانی ها را جستجو نماییم.

قطعا پایه و اساس یک بنای ساختمانی زیر ساخت آن است زیر ساختهای والیبال نیز به ۱- امکانات و ۲- استعدادها و ۳- مدیریت صحیح این منابع انسانی و مالی خلاصه می شود.روشن است امکانات مورد نیاز برای ورزشکاران رشته والیبال حتی در تهران هم به صورت مناسب و کافی دیده نمی شود حال چه برسد به شهرستان‌ها و شهرهای والیبال‌خیزی مانند ارومیه و گنبد و آمل که مهد والیبال ایران هستند و حدود یک سال است که دیگر، پدیده‌ی نوظهوری به والیبال کشور معرفی نمی کنند.


نخستین مشکل انتخاب مدیران نا کارآمد در صدر هیئت های استان ها است، خبرها حاکی از آن است استعداد های زیادی در والیبال استانهای مختلف منجمله کردستان، کرمانشاه، لرستان و … حضور دارند اما به دلیل کمبود بودجه باشگاه‌ها و نیاز مالی آنها، نمی‌توانند تیمی را راهی مسابقات کنند چون این بودجه ها در جاهای دیگری صرف می شود.

به راستی سامانه ۳۰۶۰ که دائما در حال تبلیغ در رسانه ملی است درآمدش صرف چه چیز هایی می‌شود؟ و درآمد حاصل از همراهی هواداران با این سامانه، در کدام بخش از والیبال ایران هزینه می شود؟

چیزی که در رسانه ها اعلام شد فقط و فقط این بود: پرواز Business Class برای تیم ملی!!!؟؟

اما آیا والیبال ما به چنین چیزی نیاز داشت؟ آیا فدراسیون نمی توانست درآمد موجود از این سامانه را صرف استعداد یابی و تجهیز امکانات برای استان‌ها کند؟

دلایل پسرفت والیبال ایران
دلایل پسرفت والیبال ایران

این نکته بسیار حائز اهمیت است که مهم ترین ضعف ما در سال های اخیر فقط عدم جوانگرایی در تیم ملی نبوده است. شاید الان اکثر رسانه های کشور در حال انتقاد از تیم ملی برای عدم جوانگرایی هستند آن هم تنها به این دلیل که با وجود جوانان مستعد و تازه‌نفس در تیم ملی جوانان و امید این استعدادسوزی نباید رخ دهد.

آیا تا به حال فکر کرده‌اید شاید چند سال دیگر همین جوانان هم دیگر در چرخه والیبال ایران نباشند؟

فدراسیون والیبال به شدت نیاز به استعداد یابی در سنین پایه و مدیریت صحیح آنها دارد. از طرفی وقتی فدراسیون هزینه گزافی را برای جذب مربی‌های خارجی صرف می کند لذا باید سرمایه‌گذاری در استعدادیابی و پرورش آنها همچون زمان ولاسکو مجددا آغاز و جدی گرفته شود.

زمانی که کولاکوویچ اعلام می‌کند که بازیکنان ایرانی بخاطر دریافت حقوق بالا در لیگ ایران، قدرت ریسک کردن و رفتن به لیگ های اروپایی را ندارند می‌توان نتیجه گرفت که وزارت ورزش دید خوبی نسبت به ورزش حداقل دوم ‌کشور یعنی والیبال دارد که این مبالغ را حاضر است برای سقف قرارداد بازیکنان لحاظ نماید و حتی کمک های مالی مناسبی نیز در این مورد بکار میگیرد.

دلایل پسرفت والیبال ایران
دلایل پسرفت والیبال ایران

اما همچنان شاهد کمبود شدید امکانات و منابع مالی در استان ها هستیم که می تواند دو دلیل رخ دهد:

اول : عدم استفاده مناسب از منابع مالی در صدر فدراسیون والیبال و دوم: سوء استفاده‌های مالی در هیئت‌های استان‌ها

که هر دو مورد با نظارت بیشتر وزارت ورزش می توان از سوء استفاده های مالی جلوگیری کرد.

علت بعدی که می تواند دلیلی بر ناکارآمدی تیم ملی در چندین سال اخیر باشد نداشتن لیگ منظم است.اگر لیگ منظمی داشته باشیم و جایزه بهتر و شایسته تری به قهرمانان لیگ برتر اهدا کنیم هم باشگاه ها به فکر کشف استعداد ها از سنین پایه می افتادند(قطعا دستمزد یه بازیکن نوجوان بسیار کمتر از یک بازیکن بزرگسال است که چه بسا بازیکن جوان تر همان کارایی را از خود نشان دهد) و هم بدنسازی های منظم و تغذیه های بهتر برای بازیکنان لیگ برتری در نظر گرفته می شد که در تورنمنت هایی مانند لیگ جهانی قدرت بدنی بهتری از خود نشان دهند. در کشوری مثل آمریکا اصول تغذیه و بدنسازی در جایی پیش از دانشگاه آغاز می شود و لذا نتیجه مناسبتری هم حاصل می شود.

بنجامین پچ

اما در ایران سال هاست که لیگ کشور دو قطبی شده است در سال های نه چندان دور دو قطب والیبال را سایپا و پیکان تشکیل می دادند و هم اکنون نیز تیم های بانک سرمایه و پیکان.وجه مشترک این سه تیم سرچشمه گرفتن از پایتخت است سال هاست که دیگر تیم های خوب شهرستان ها به فینال راه پیدا نمی کنند.

و این شاید دلیل خوبی مبنی بر عدم رسیدگی به هیئت های والیبال های استان باشد که ضرر اصلی بر پایه‌های والیبالی کشور و کشف استعدادهای جدید وارد می شود که شاهد ضربه خوردن به پیکره ی اصلی ورزش کشور یعنی تیم ملی هستیم امیدواریم که با نظارت های وزارت ورزش و فدراسیون والیبال هر چه سریع بتوان مشکلات را در این رشته ی پرطرفدار در کشورمان برطرف نماییم.

در پایان اگر به لیگ کشورهایی مانند لهستان و ایتالیا نگاه کنید می‌بینید که شرایط کاملا متفاوت است از تیم آخر جدول گرفته تا تیم اول همه برای خود وبسایت تخصصی و اختصاصی دارند، ورزشگاه‌ها برای تمام تیم‌ها پر می‌شوند و باشگاه‌ها سعی می‌کنند با فروش پیراهن و اقلام مرتبط با تیم محبوب هوادارن به درآمد برسند نه اینکه از آن‌ها اس ام اس حمایتی بخواهند و شاید یک ویلا به یک نفر بدهند و … که در این زمینه مقایسه لیگ ایران با لیگ‌های خارجی مقاله مفصلی آماده کرده‌ایم که طی همین هفته خدمتتان ارائه خواهیم نمود.

 

دلایل پسرفت والیبال ایران
دلایل پسرفت والیبال ایران

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید