⭐️ تیم منتخب لیگ برتر والیبال ۹۵ از نگاه آریاورزش + دلایل انتخاب بازیکنان

به رسم هرساله آریاورزش، امسال نیز تصمیم گرفتیم که با همکاری تیم کارشناسی این رسانه تخصصی والیبال تیم منتخبی را برای مسابقات لیگ برتر والیبال ۹۵ معرفی کنیم، در ضمن در ابتکاری نوآورانه ستارگان آینده‌دار والیبال ایران را نیز در این طرح معرفی کردیم تا بخاطر داشته باشیم که والیبال ایران محدود به ۱۴-۱۵ نفر خاص نیست، بلکه هستند ستارگانی که در آینده بیشتر از آن‌ها خواهیم شنید:

فاکتورهای انتخاب این تیم تنها متکی بر آمار نبوده و علاوه بر آنالیز دقیق آمار بازیکنان، فاکتورهای مهم دیگری همچون مدیریت احساسات و حفظ تمرکز در لحظات حساس، روحیه جنگندگی، اخلاق حرفه‌ای و تاکتیک‌پذیری و … نیز در این انتخاب‌ها دخیل بوده‌اند.

سید محمد موسوی ( ارزشمندترین بازیکن و مدافع میانی اول ) از تیم بانک سرمایه : بازیکن شماره ۶ سرمایه‌ای‌ها امسال شروع متوسطی داشت ولی هرچه از جریان مسابقات می‌گذشت، بهترین مدافع جهان هم بیشتر و بیشتر خودنمایی می‌کرد. اوج درخشش این مهره ارزشمند و جواهر ناب والیبال ایران در دیدار نخست پیکان مقابل بانک سرمایه بود که یاران سعید معروف در تیم پیکان ۲-۰ در ست‌شماری از حریفشان پیش بودند ولی این پایان کار نبود چون دلاوری از خطه خوزستان به نام سیدمحمد موسوی با جنگاوری خاصی با چندین دفاع محشر و همچنین ثبت آمار +۶۰% در اسپک و حمله به یکباره ورق بازی را برگرداند و تیمش را به برتری ۳-۲ رساند، سید در دیدار دوم فینال نیز عملکردی درخشان داشت و بعد از شهرام محمودی با کسب ۱۵ امتیاز ( ۳ دفاع منجر به امتیاز و ۲ امتیاز سرویس ) دومین امتیازآور تیمش بود. از نکات جالبی که درباره دیوار ایرانی ( لقب سید ) باید به آن اشاره کرد این است که او از دور پلی آف به بعد نهایت تلاشش را می‌کرد که از حواشی داخل زمین به دور باشد و تماشای بازی سید محمد موسوی که تمام تمرکزش بر روی امتیازگیری برای تیمش بود چشمان هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کرد پس او هم بهترین مدافع انتخابی ماست و هم ارزشمندترین بازیکن، چون نبود او تبعات سنگینی می‌توانست برای کارخانه داشته باشد.

شهرام محمودی ( پشت‌خط زن منتخب ) از تیم بانک سرمایه: شاید تصور اینکه دیگر او را در پیراهن تیم ملی نخواهیم دید برای هر والیبال‌دوست ایرانی زیاد قابل هضم نباشد و به رغم دعوتی که کولاکوویچ از او برای حضور در تیم ملی کرده است، شهرام در آخرین مصاحبه‌اش گفته که با تیم ملی خداحافظی کرده است و تمرکزش را بر روی فعالیت باشگاهی و حضور در کنار خانواده‌اش خواهد گذاشت. محمودی هم به مانند موسوی لیگ ۹۵ را به دلیل خستگی ناشی از بازیهای سنگین لیگ جهانی و المپیک و باشگاه‌های آسیا، زیاد خوب آغاز نکرد. اما نیم‌فصل دوم به بعد بود که اِیس سرمایه‌ای‌ها ( اِیس: بازیکنی که بیشترین امتیاز را برای یک تیم می‌گیرد – برگ برنده، آس ) دوباره همان شهرامی شد که همه می‌شناختیم. محمودی در دور نیمه‌نهایی مسابقات همواره جز امتیازآورترین بازیکنان مسابقه بود و ثبت آمار بالای ۵۰ درصد موفقیت در آبشار  و کسب ۱۷ امتیاز در دیدار فینال، مقابل یکی از بهترین خطوط دفاعی ایران، نشان از آمادگی بالای او دارد. آخرین نکته‌ای که باید درباره محمودی به آن اشاره کرد این است که او هم هرچه از جریان مسابقات می‌گذشت پخته‌تر و حرفه‌ای‌تر نشان می‌داد و قطعا همین فاکتور حیاتی بود که او را در لحظات حساس مسابقات نفس‌گیر پیروز از دوئل خارج می‌کرد.

فرهاد نظری‌افشار ( دریافت کننده اول ) از تیم پیکان تهران: قبل از انتخابی المپیک ۲۰۱۶ زمانی که توسط لوزانو از تیم ملی کنار گذاشته شد شاید کمتر کسی تصور می‌کرد که این دریافت‌کننده ۳۲ ساله بار دیگر بتواند بدرخشد ولی فرهاد نشان داد که روزهای سخت است و با تمرین و ممارست فراوانی که داشت از همان ابتدای فصل در پیراهن پیکان نشان داد که امسال سال اوست، ثبت آمار فوق‌العاده +۷۵ درصد در دریافت و همچنین  +۶۵ درصد در حمله در بازی فینال مقابل سرمایه نشان از این دارد که او بدون شک یکی از بهترین‌ دریافت‌کننده‌های نه تنها حال حاضر ایران بلکه جهان است، او در تمامی دیدارهای مرحله پلی‌آف هم عملکردی فراتر از حد تصور داشت و آمار درخشان او فقط به فینال ختم نمی‌شود. نظری افشار از نظر اخلاقی هم یکی از بهترین‌های والیبال ایران است و حضور شخصیت بزرگی همچون او در کنار جوانان پیکان مطمئنا خالی از درس‌های مردانگی و جوان‌مردی برای این ستارگان نوظهور والیبال نبوده است.

گزارش تصویری فینال لیگ برتر والیبال ۹۵ / پیکان تهران - بانک سرمایه
گزارش تصویری فینال لیگ برتر والیبال ۹۵ / پیکان تهران – بانک سرمایه

مهدی مرندی ( لیبروی منتخب ) از تیم پیکان تهران:  قطعا اگر ۲ سال پیش می‌گفتیم که مهدی مرندی بهترین لیبروی سال ۹۵ ایران خواهد شد برای تمامی والیبال‌دوستان با حضور ستارگان بزرگی همچون فرهاد ظریف و عبدالرضا علیزاده، حرف ما باورپذیر نبود، ولی مرندی هم نشان داد که خواستن توانستن است و هم این لیبروی قزوینی که این روزها لیبروی اصلی تیم ملی است ثابت کرد که عملکرد بهتر داشتن مهم‌تر از نامی بودن است. نکته بارزی که درباره بازی مرندی باید به آن اشاره کرد درصد اثربخشی بالای او در دریافت سرویس است ( +۷۰ درصد دریافت موفق و +۵۲ درصد دریافتی که توپ را بالای سر پاسور رسانده، پلاس پلاس ). مرندی علاوه بر دریافت در توپ‌گیری هم عملکرد بسیار بهتری از رقیب اصلی‌اش فرهاد ظریف داشته و در تمامی مسابقات پیکان یکی از خوب‌های این تیم بوده است.

تصاویر مسابقه والیبال ایران و ایتالیا در نیمه نهایی المپیک ۲۰۱۶ ریو

مجتبی میرزاجانپور ( دریافت کننده دوم ) از تیم شهرداری ارومیه: ارومی‌ها تک بیت خوبی برای او در طول این فصل داشتند ( سن دَلی سن، بیز دَلی باز : تو دیوانه میدانی و ما دیوانه‌باز ) میرزاجانپور مطمئنا یکی از زهردارترین مهاجمان این فصل لیگ برتر بود و به خصوص در مسابقاتی که در دورنالار یوواسی برگزار می‌شد حرکات و امتیازگیری‌های موثر او نقش بسیار مهمی در پرشور شدن تشویق‌های ارومی‌ها و تخریب روحیه حریفانشان داشت. میرزاجانپور از لحاظ آماری در مسابقات امسال عملکرد بسیار بهتری هم نسبت به لیگ سال گذشته و هم مسابقات جهانی داشت، (میانگین +۶۵ درصد دریافت موفق و ۴۰ درصد دریافت پلاس پلاس، +۶۰ درصد سرویس بدون خطا و همچنین +۴۰ درصد موفقیت در تبدیل آبشار به امتیاز). در مورد میرزاجانپور یک نکته را نباید فراموش کنیم، او تنها ۲۵ سال سن دارد و مطمئنا بعد از اینکه در طی یکی دو سال آینده به پختگی کامل برسد به اسلحه‌ای بسیار خطرناک برای هر تیمی که در آن باشد تبدیل خواهد شد.

سعید مصطفی‌وند ( مدافع میانی دوم ) از تیم پیکان تهران: وقتی که در میانه‌های فصل به رغم عملکرد درخشانش از صالحین ورامین جدا شد، کمتر کسی فکر می‌کرد که بتواند خیلی زود با تیم پیکان هماهنگ شود ولی این لُر باغیرت کشورمان نشان داد که تجربه بالایش می‌تواند او را فقط در عرض ۲-۳ بازی به ستاره تیم جدیدش مبدل کند، اوج درخشش مصطفی‌وند هم در نیمه‌نهایی و فینال بود و هر موقع که پیمان اکبری او را به میدان فرستاد ( حتی اگر فقط چند دقیقه در هر ست ) نشان داد که به خوبی وظیفه‌اش را می‌داند و از پاس‌هایی طلایی معروف نهایت استفاده را برد.

پیکان تهران – خاتم اردکان – پلی آف ۹۵

 سعید معروف ( پاسور منتخب ) از تیم پیکان تهران: لیگ ۹۵ مطمئنا برای سعید معروف هیچ وقت فراموش شدنی نخواهد بود چون عده‌ای به ظاهر کارشناس که به فکر هرچیزی الا والیبال بودند و هدفی جز مطرح کردنشان نداشتند سعی بسیاری در تخریب کاپیتان محبوب تیم ملی داشتند ولی نکته حالب‌تر این بود که معروف نسبت به تمامی این تخریب‌‌ها سکوت کرد و آخر سر هم با عملکرد بی‌نظیرش نشان داد که او هنوز بهترین پاسور ایران است، معروف به حدی در دیدارهای فینال خوب بود که رقیبش ( ژیگادو ) در تمجید از او گفت: “معروف با اختلاف از همه پاسورهای ایران بهتر است و بقیه برای رسیدن به او باید هنوز تلاش کنند.” کاپیتان این فصل پیکانی‌ها علاوه بر عملکرد فوق‌العاده در میدان، نقش بسیار موثری در کنترل هیجانات پیکانی‌ها داشت و با مدیریت بی‌نظیری که در زمین و خارج از زمین برای هم‌تیمی‌هایش انجام می‌داد نشان داد که او واقعا یک رهبر است، رهبری که خوب می‌داند چگونه ۱۰۰ درصد توان هم‌تیمی‌هایش را در میدان به ظهور برساند.

عباس برقی ( سرمربی منتخب ) از تیم شهرداری ارومیه: رساندن تیم هشتم جدول به پله سوم و رسیدن به مدال برنز با تیمی که سرمربی‌اش را در میانه‌های فصل از دست داده بود، پاسور اصلی‌اش را از دست داده بود، پشت‌خط زن اصلی‌اش به دلایلی که هنوز نامعلوم هستند و … در کنار تلنباری از مشکلات و برآورده کردن حداقل بخشی از انتظارات مردم شهری که والیبال را خوب می‌شناسند و با آن زندگی می‌کنند، ما را متقاعد کرد که به رغم شایستگی سرمربیانی همچون پیمان اکبری و بهروز عطایی، سرمربی برتر امسال را عباس برقی بنامیم چون برقی از یک تیم نیمه ویران یک تیم قدرتمند ساخت.

شهرداری ارومیه و صالحین ورامین ۹۵

جواد معنوی‌نژاد ( بازیکن اخلاق ) از تیم پیکان تهران: آخرین باری که دیدید جواد معنوی‌نژاد به یک نفر بی‌احترامی کند چه زمانی بود؟ آخرین باری که حاشیه‌ یا شایعه‌ای در مورد او به گوش شما رسیده است، چه زمانی بوده؟ ما که خاطرمان نیست. حجب و حیای مثال‌زدنی معنوی‌نژاد در کنار احترامی که همیشه به بزرگان می‌گذارد در میان والیبالی‌ها زبانزد خاص و عام است. معنوی‌نژاد علاوه بر اینکه واقعا مودب و اخلاق‌مدار است، از لحاظ کیفی نیز بازیکن بسیار خوبی است و قطعا یکی از آینده‌دارترین والیبالیست‌های ایران هست و خواهد بود.

بازیکنانی که در لیست زیر می‎بینید امسال چه در تیم‌های باشگاهی و چه در رده‌های پایه تیم ملی واقعا خوش درخشیده‌اند که آوردن نامشان خالی از لطف نیست:

پشت‌خط زن: رسول آقچه‌لی از باشگاه کاله ( ستاره تیم ملی جوانان که تبحر خاصی در آبشار زدن دارد ) / جواد حسین‌آبادی از باشگاه پارسه تهران ( ستاره تیم زیر ۲۳ سال که هم پرش خوب و هم ضرب دست فوق‌العاده‌ای دارد)

دریافت‌کننده: اسماعیل مسافر از باشگاه کاله (جنگنده‌ای از ترکمن‌صحرا که تا آخرین نفس می‌جنگد) و سلیم چپرلی از باشگاه پیکان ( ستاره‌ای دیگر از تیم زیر ۲۳ سال که بسیار باهوش عمل می‌کند )

۲ پسته ( پشت‌خط زن و دریافت کننده) : مرتضی شریفی از باشگاه شهرداری ارومیه ( کاپیتان تیم ملی نوجوانان ملقب به صاعقه اورومی که در تمامی فاکتورها عملکرد بسیار خوبی دارد چه سرویس، چه آبشار، چه دفاع و چه دریافت. شریفی امسال به صورت جهشی از تیم نوجوانان به بزرگسالان دعوت شده  و همین نشان از توانایی بالای او دارد، یاشا اورمونون ئیلدریمه/ زنده باشی صاعقه اورمیه)

مرتضی شریفی

مدافع میانی: علی اصغر مجرد از باشگاه پارسه تهران (مدافع تنومند بجنوردی که اکثر کارشناسان او را شایسته‌ترین جانشین برای سید محمد موسوی می‌دانند، بهترین مدافع نوجوانان جهان که امسال واقعا حیف شد برای پارسه بازی کرد ولی مطمئن باشید از او بیشتر خواهید شنید،هَر بژی و سَرکوتی بی برا/ پایدار و سرافراز باشی برادر ) سهند الله وردیان از باشگاه سایپا تهران ( او هم یکی دیگر از ستارگان تیم ملی جوانان است که مهارت بسیار بالایی در سرویس موجی دارد )

لیبرو: اسماعیل طالبی از باشگاه کاله مازندران ( لیبروی اول تیم ملی جوانان از شهرستان خامنه آذربایجان شرقی که قلب بسیار نترسی دارد و چه در زمینه دریافت و چه در زمینه توپ‌گیری واقعا عالی‌ست ) مصطفی حیدری از باشگاه سایپا تهران ( لیبروی احتمالی دوم تیم ملی بزرگسالان که با عملکرد بسیار خوبش در لیگ ۹۵ کولاکوویچ را مجاب به دعوت کرد )

پاسور» جواد کریمی از باشگاه کاله مازندران ( پاسور خوش‌استیل تیم‌های جوانان، امید و همچنین بزرگسالان که سرمربی رده‌های مختلف سنی کشورمان چه امسال و چه چند سال آینده احتمالا بر روی داشتنش در تیم خودشان با هم خواهند جنگید. کریمی هم پاسوری بی‌نظیر است، هم سرویس‌زنی قهار، هم مدافعی بی‌نقص. تمام فاکتورهای مورد نیاز یک پاسور شش‌دانگ در این پسر ساروی دیده می‌شود). علی رمضانی از باشگاه کاله مازندران (پاسور دوم تیم ملی جوانان، یکی دیگر از پاسورهای خوش استیل شمالی کشورمان که مهارت بسیار خاصی در انواع پاس دارد و می‌تواند سال‌ها در کنار کریمی تیم‌های ملی کشورمان در رده‌های مختلف را بیمه کنند)

علی رمضانی
جواد کریمی
Wwwxxxx downlod xxx video mula-landi