آریاورزش
هدف این مجله اینترنتی پوشش همه جانبه والیبال ایران و جهان در سطح مردان و بانوان بوده تا بتوانیم به مدد این رشته اخلاق گرا مرزهای فرهنگی را جدای از تعصبات قومی و نژادی چه در سطح ملی و چه جهانی به هم نزدیکتر کنیم.

🌟 ستاره جدید پیکان، پارتیزانی از دیار صربها: نیکولا کواچویچ، مردی برای تمام دوران !+ویدئو

آیا کواچویچ مقابل بانک سرمایه به میدان می‌رود؟

به گزارش اختصاصی آریاورزش٬ نیکولا کواچویچ دریافت‌کننده صربستانی که به تازگی به باشگاه پیکان پیوسته است؛ چند روزی است که وارد تهران شده و در تمرینات این تیم شرکت می‌کند. با وجودی که هنوز مشخص نیست سازمان لیگ اجازه حضور این بازیکن را در بازی چهارشنبه عصر مقابل سرمایه خواهد داد یا خیر؟ اما پیکانی‌ها امیدوار هستند که با حضور این دریافت‌کننده باتجربه و مشهور والیبال دنیا بتوانند عنوان قهرمانی خود را از سرمایه‌داران پس بگیرند. از این رو بر آن شدیم تا بیشتر به معرفی این بازیکن بزرگ برای علاقمندان به والیبال بپردازیم:

نیکولا کواچویچ متولد ۲۶ بهمن ۱۳۶۲ در شهر کرالیفو یوگوسلاوی است٬ او با ۱۹۳ سانتیمتر بلندای قامت یکی از دریافت­‌کننده‌های نامدار والیبال دنیا به شمار می­‌رود. فعالیت حرفه‌ای او از سال ۱۹۹۹ زمانی که تنها ۱۶ سال داشت٬ با تیم ملی نوجوانان آغاز شد و در حقیقت دریچه تازه‌ای از دنیای والیبال را به روی او گشود. درخشش او در تیم نوجوانان موجب شد تا نیکولای ۱۹ ساله در سال ۲۰۰۲ اولین قرارداد باشگاهی خود را با تیم ریبنیکا امضاء کند و برای اولین‌بار وارد لیگ حرفه‌ای صربستان – مونته نگرو شود.

باوجودی که نیکولا اولین‌بار در سال ۲۰۰۵ توسط لیوبومیر تراویسا سرمربی وقت تیم ملی صربستان – مونته نگرو ( پیش از تجزیه شدن این دو کشور) به تیم ملی بزرگسال دعوت شد٬ اما در حقیقت نیکولا شاگرد همان نسلی است که ایگور کولاکویچ- گزینه هدایت نیمکت تیم ملی ایران- به والیبال دنیا معرفی کرد. چرا که در سال ۲۰۰۶ پس از جدا شدن این دو کشور نیکولا بار دیگر توسط کولاکویچ به تیم ملی دعوت شد. کولاکویچ از سال ۲۰۰۶ – ۲۰۱۴ هدایت تیم ملی صربستان را برعهده داشت و توانست برای این کشور افتخار آفرینی کند.

ایگور کولاکویچ

نیکولا برای فصل ۲۰۰۶ – ۲۰۰۷ به سمت یونان حرکت کرد و عضو باشگاه ورزشی لامیا (به معنای ساحره) شد و در همان سال توانست مدال برنز رقابت‌های قهرمانی اروپا ۲۰۰۷ را کسب کند.

 اما نیکولای جوان که حضور در معتبرترین لیگ‌های والیبال را در سر می‌پروراند راهی لیگ سری آ ایتالیا شد و دو فصل برای باشگاه پروجا به میدان رفت. شاید بتوان گفت نقطه عطف فعالیت حرفه‌ای نیکولا کواچویچ از سال ۲۰۰۸ باشد٬ آنجا که دو فصل متوالی همراه با تیم ملی کشورش و هدایت ایگور کولاکویچ مدال نقره لیگ جهانی ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ را بدست آورد و سپس در  سال ۲۰۱۰ مدال برنز لیگ جهانی و برنز قهرمانی جهان را بر گردن آویخت.

اوج درخشش نیکولا که اکنون به یک بازیکن باتجربه و تمام عیار تبدیل شده بود٬ قهرمانی در رقابت‌های قهرمانی اروپا ۲۰۱۱ به میزبانی مشترک اتریش و جمهوری چک و کسب عنوان بهترین دریافت‌کننده رقابت‌ها بود. در این تورنمنت ” اوروش ” برادر کوچکتر او  نیز به عنوان دیگر دریافت‌کننده صربستان٬ تیم ملی کشورش را همراهی می کرد.

قهرمانی اروپا ۲۰۱۱

پس از این قهرمانی “سادوو” برادر بزرگتر نیکولا و اوروش که خود سابقه بازی در ورزش والیبال را نیز داشت گفت : “واقعا نمی‌دانم چطور احساساتم را از اینکه برادرانم قهرمان اروپا شدند٬ بیان کنم. محشر … خوب … کلمات نمی‌توانند احساسم را بیان کنند. در حال حاضر من خوشحال‌ترین مرد روی زمین هستم ..! والیبال در خاندان کواچویچ ارثی است٬ چون عموهای ما نیز والیبالیست بودند.”

سادوو معتقد است موفقیت برادرانش به او نیز اعتبار بخشیده است و او نیز در این موفقیت شریک است:

” والیبال هر دوی آنها به نحوی به مقصد رسید و توانستند در این راه موفق شوند. ابتدا من به سمت والیبال گرایش پیدا کردم و سپس به صورت حرفه‌ای والیبال را دنبال کردم٬ نیکولا با من تمرین را شروع کرد و سپس داداش کوچکترمان به ما ملحق شد. هرگز به توانایی‌های برادرانم شک نداشتم و مطمئن بودم که آنها به جاهای خوبی خواهند رسید. من نتوانستم موفقیت آنها بدست بیاورم اما در موفقیت‌شان شریکم و از این قهرمانی خیلی خوشالم.”

برادران کواچویچ

پس از این قهرمانی٬ نیکولا به عنوان بهترین دریافت کننده اروپا راهی پلاس لیگا در فصل ۲۰۱۲ – ۲۰۱۳ شد و به تیم آسه‌کو رسوویای لهستان پیوست و قهرمانی در لیگ لهستان را نیز به ویترین افتخارات خود اضافه کرد. او سرمست از این قهرمانی در رقابت های قهرمانی اروپا ۲۰۱۳ به میزبانی لهستان حاضر شد و برنز رقابت‌ها را از آن خود کرد.

سال ۲۰۱۴ سال موفقیت آمیزی برای نیکولا چه در زمینه باشگاهی و چه در بازی‌های ملی نبود. پس از ناکامی‌های صربستان در رقابت‌های لیگ جهانی و قهرمانی جهان٬ فدراسیون صربستان در کادر فنی این تیم تغییرات اساسی ایجاد کرد و نیکولا گربیچ که زمانی هم‌تیمی نیکولا کواچویچ در تیم ملی صربستان بود٬ جانشین استاد خود شد.

گربیچ پس از حضور در نیمکت صربستان بار دیگر از دوست و هم‌تیمی سابق خود در رقابت‌های قهرمانی ۲۰۰۷ اروپا که منجر به کسب مدال برنز شد٬ برای لیگ جهانی ۲۰۱۵ دعوت به عمل آورد. صربستان که جانی تازه گرفته بود و در حقیقت اسکلت اصلی‌اش را همان استعدادهای کشف شده توسط کولاکویچ تشکیل می‌دادند به فینال رقابت‌ها صعود کرد اما در نهایت مغلوب تیم ملی فرانسه شد و به مدال نقره دست یافت. پس از این مدال سرانجام نیکولا کواچویچ در تاریخ ۹ دسامبر ۲۰۱۵ از بازی‌های ملی خداحافظی کرد.

اکنون نیکولا پس از تجربه حضور در لیگ های مختلف ایتالیا٬ لهستان٬ یونان٬ روسیه و چین در آستانه ۳۴ سالگی به ایران آمده است تا ماجراجویی‌های خود را در پرافتخارترین باشگاه ایرانی و آسیایی ادامه دهد. باشگاه پیکان تهران که اواخر نیم فصل اول لیگ اعلام کرده بود به دنبال یک دریافت کننده از کشور بلغارستان و صربستان است٬ در نهایت با نیکولا کواچویچ بهترین دریافت‌کننده اروپا به توافق رسید.

این دریافت‌کننده صربی اکنون در تهران به سر می برد و در تمرینات این تیم حاضر شده است. طبق گفته پیمان اکبری در صورت رضایت سازمان لیگ این بازیکن در دیدار چهارشنبه مقابل بانک سرمایه به میدان خواهد رفت. اکنون با وجود مصدومیت محمد جواد معنوی‌نژاد بعید نیست نیکولا کواچویچ جایگزین او در میدان شود.

در ویدئوی زیر حرکات برتر این ستاره تازه وارد به عرصه والیبال ایران را خواهیم دید

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد