مرضیه راد/ به گزارش اختصاصی آریاورزش، بنا به رسم نوبنیاد بازی های لیگ، اعتراض به داوری جزو لاینفک اکثر مسابقات لیگ برتر در چند سال اخیر شده و بارها به عوامل ایجاد این بحث ها و راه های مقابله با آن پرداخته شده است اما گویا قرار نیست این مسئله به این زودی ها خاتمه یابد. در خصوص اعتراض هایی که در دیدار پیکان تهران و شهرداری تبریز  به داور این دیدار آقای حمید راهجردیان شد خبرنگار آریاورزش با وی به گفتگو پرداخت که در ادامه آن را مشاهده می نمایید.

خسته نباشید. بازی سنگینی بود. نظرتان درباره بازی چه بود؟
راهجردیان- خودتان هم ملاحظه کردید، بازی خیلی قشنگی بود، در سطح بالایی بود، ما هم با دوستان و همکاران تمام توان خود را گذاشتیم تا درصد اشتباهاتمان کمتر شود. ولی شما هم باید در یاد داشته باشید که ما نیز انسان هستیم و اشتباه می کنیم اما من فکر می کنم که در یک بازی پنج سته، اگر اشتباهی هم شده باشد، قابل قبول می باشد زیرا احساس می کنم که به برد و باخت تیم ها هیچ لطمه ای وارد نکرده است.

عده ای از مربیان بر این عقیده هستند که بعضی داورها به برخی از تیم ها، مخصوصا تیم های تهرانی، ارج و قرب بیشتری می دهند و در واقع در مقابل تیم های شهرستانی عدالت را کمتر رعایت می کنند. نظرتان در این باره چیست؟
راهجردیان: من بعید می دانم چرا که یک داور زمانی موفق است که عدالت داشته باشد. ما همه ایرانی هستیم. اینکه من بگویم این تیم برای فلان شهرستان است و این تیم تهرانی است، پس نمی توانم به خوبی داوری کنم و همچنین نمی توانم انسان خوبی باشم. چه بهتر که اگر منِ نوعی چنین کاری انجام دادم، با داوری خداحافظی کنم.


مورد دیگری که بسیار شاهد آن هستیم، بازیکنان در زیر تور خیلی با یکدیگر صحبت می کنند. من دیده ام که در بازی های پیشین که شما سوت زده اید به آنها تذکر داده اید به چه دلیل این تذکرها ادامه دار نیست و تنبیه (اگر بخواهیم به این دید به اخطار نگاه کنیم) به هیچ طریقی بازدارنده نیست.
راهجردیان- این بازیکنانی که در داخل زمین بازی می کنند و از قضا چند تن از آنان ملی پوش هستند و صد البته باعث افتخار همه ما بوده و  بازیکنان سطح بالایی نیز هستند، متاسفانه از بعضی از قوانین و مقررات اطلاعی ندارند. قوانین به هیچ عنوان اجازه صحبت در زیر تور به دو بازیکن را نمی دهد چه برسد به آنکه بخواهند حرف های تخریب کننده به یکدیگر بزنند یا حتی به یکدیگر ناسزا بگویند. اتفاقا من به آقای معروف و آقای فرید گفتم که در مورد مسایلی مانند داخل یا خارج شدن توپ، شما نباید با تیم مقابل صحبتی داشته باشید. اگر صحبتی هم هست، کاپیتان تیم با کسب اجازه می تواند با داور صحبت کند. این قضیه (صحبت های زیر تور) جا افتاده است و ما باید سعی و تلاش کنیم تا انشاالله این مساله کمرنگ شود تا در آینده این مورد به هیچ عنوان در داخل زمین اتفاق نیافتد.

ما هم امیدوارم این قضایا دیگر رخ ندهد، به این دلیل که همه معتقیدیم اگر در زمین خودمان این امر تکرار نشود مطمئنا در زمین کشورهای دیگر نیز این اتفاق رخ نخواهد داد.
راهجریان- زنده باد، آفرین. در خارج از کشور، مشاهده می کنید که زمانیکه داور خط اوت می گیرد، هیچ بازیکن و هیچ تیمی به هیچ عنوان اعتراضی نمی کند چراکه می دانند این فرد مسئول خط می باشد و او دیده است که آیا توپ داخل بوده است یا خارج. اگر این رویه (اعتراض به داوری) عادت بشود، به تیم ملی و بازیکنان ما که می خواهند در خارج از کشور بازی کنند، آسیب بسیاری می رساند. چه بهتر که آرام آرام عادت کنند قوانین و مقررات را اجرا کنند تا در خارج از کشور، که در آن داورها به مسایلی همچون خطای پنجه و خارج و داخل بودن توپ توجه نمی کنند ولی در عوض بیشتر به همین مسایل برخوردی و اخلاقی دقت می شود، با مشکلی مواجه نشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید