مرضیه راد/ به گزارش آریاورزش، برای نخستین بار در تاریخ والیبال ایران، دو بانوی والیبالیست محجبه به لیگ بلغارستان راه یافته و نخستین سفیران ایران در جهان والیبال خواهند بود. خانمها مائده برهانی و زینب گیوه که با بازی های درخشان خود مدتها درخواست های متعددی از سایر کشورها داشته اند اینبار با توافق با بلغارستان موفق شدند با داشتن حجاب برای این باشگاه توپ بزنند. در ادامه گفتگوی خبرنگار آریاورزش، با مائده برهانی یکی از دو لژیونر دوست داشتنی و بی ریای کشورمان را مشاهده خواهید کرد:

مائده برهانی
مائده برهانی

در ابتدا باید به شما تبریک بگویم به خاطر اینکه کار بسیار بزرگی را انجام دادید، که نه تنها جامعه والیبال بلکه کل ورزش بانوانمان را تحت الشعاع خودش قرار داد. مسیله لژیونر شدن شما از کجا شروع شد؟

ممنون بابت تبریک شما، امیدوارم که حضور ما در آنجا موفقیت آمیز باشد. واقعیت امر این است که ما چهار سال دنبال این موضوع بودیم و با کشورهای دیگری به خصوص آذربایجان و ترکیه مذاکره و رایزنی کردیم، و حتی همان چهار سال پیش، پیشنهاد خوبی از طرف باشگاه آذربِیل آذربایجان به ما شده بود که آن زمان مبلغ پیشنهادی آنها ۱۲۰ میلیون تومان بود.  همه شرایط فراهم بود که ما قرار داد را بسته و راهی آذربایجان شویم، ولی به محض اینکه از طرف ما این نکته ذکر شد که شرط حضور ما در آن تیم حضور با پوشش اسلامیست همه چیز به یکباره منتفی شد. ما با چند باشگاه دیگر وارد مذاکره شدیم و از همان ابتدا شرایط حضور خودمان را برایشان بازگو کردیم که از طرف آنها هم این شرایط پذیرفته نشد و امکان حضور ما در آن باشگاه ها هم منتفی شد. تا اینکه شش ماه پیش صحبت هایی با تیم شومن کلاب بلغارستان صورت گرفت و آنها هم نظر مثبتی برای حضور و بازی ما در این باشگاه داشتند، ما از همان ابتدا به مسوولان باشگاه این موضوع را در میان گذاشتیم که با پوشش اسلامی بازی خواهیم کرد. میدانید این موضوع یک اتفاق تازه و جدید در اروپا خواهد بود که افرادی با پوشش اسلامی در کنار بازیکنانی بازی کنند که پوشش مرسوم خود را دارند و در بازی ها حاضر میشوند. در نهایت از طرف باشگاه به ما اطلاع دادند که باید این موضوع بررسی شود. و بررسی آنها تا نیم فصل لیگشان طول کشید و نهایتا یک ماه پیش بود که ایمیلی از طرف آنها زده شد که ما موافق حضور شما با پوشش اسلامی هستیم و باید برای نیم فصل دوم لیگ آنها که ۲۷ ژانویه(۸ بهمن ماه) آغاز میشود در تیم شومن کلاب حضور داشته باشیم. بعد از ایمیل باشگاه شومن، با رییس فدراسیون جناب آقای داورزنی صحبت کردیم و ایشان خیلی از ما حمایت کردند. برای کارهای بعدی اقدام کردیم به طوری که من الان میتوانم بگویم رضایت نامه من آماده است و انشالله فردا شب به سمت بلغارستان پرواز خواهم کرد.

بسار عالی باز هم بهتون تبریک میگویم، علت پذیرفته نشدن شرایط شما از طرف سایر تیم ها چه بود؟

ببینید آنها به ما اعلام کردند که پخش تلوزیونی دارند، اسپانسر دارند و این چنین موضوعاتی را عنوان میکردند. انشالله با حضور موفقیت آمیز ما در لیگ بلغارستان آنها حتما به سمت ما خواهند آمد و این اتفاق میتواند باز هم تکرار شود و نتایج خوبی داشته باشد.

مائده برهانی

فکر میکنید روند تمرینی شما در بلغارستان چقدر با لیگ بانوان، در ایران تفاوت خواهد داشت؟

من فکر میکنم که بلغارستان از لحاظ کیفی خیلی بهتر از لیگ بانوان ایران باشد و با توجه به فیلم بازی لیگ بلغارستان که دیدیم به عقیده من تیمی در حد تیم آذربایجان یا قزاقستان هستند که تیم ایران هم در مقابل آنها قرار گرفته است. و امیدوارم که حضور ما هم در جمع آنها موفقیت آمیز باشد.

حضور خانم مایدا در همین مدت کم در روند رو به رشد شما چقدر موثر بود؟

همانطورکه گفتید با سه ماه بیشتر با خانم مایدا تمرین نکردیم و ایشان فرصت چندانی نداشتند که بخواهند تمرینات فردی با ما داشته باشند. کار مهمی که ایشان انجام دادند این بود که یک رابطه دوستانه و خوبی را با بازیکنان برقرار کردند و از طریق همین رابطه دوستانه موفق شدند بهترین کارایی را داشته باشند، ضمن اینکه تحصص اصلی شان در کار  تیم های پایه هست. کار خوب دیگری که خانم مایدا انجام دادند این بود که تجربه های دوران بازیگری خودش را در اختیار ما قرار دادند.

avc-woman-sarmaye-chinese-taipei-57

خانم شعبانیان در ابتدا با رفتن شما از تیم بانک سرمایه موافق نبودند چطور با رفتن شما موافقت کردند؟

باید بگویم که من قبل از هر چیزی با خانم شعبانیان در این مورد صحبت کردم و ایشان از همان روز اول حمایت خودشان را اعلام کردند و از این بابت من بسیار از خانم شعبانیان سپاسگزارم. ولی خب شرایط هر تیمی هم حایز اهمیت هست و خانم شعبانیان گفتند که من موافق رفتن تو هستم ولی از باشگاه میخواهیم که بازیکن خارجی جایگزین تو بکنند که در هدفمان هم تزلزل ایجاد نشود که باشگاه هم این موضوع را پذیرفت و مشکل خاصی در این مساله نبود.

این موضوع که بیان شده، مبلغی که با تیم شومن بلاک قرارداد بستید خیلی پایین تر از مبلغ قراردادتون در تیم بانک سرمایه هست صحت دارد یا خیر؟

این مطلب کاملا اشتباه است و من واقعا نمیدانم این موضوع را چه کسی عنوان کرده است. ببینید اگر من از همان ابتدای فصل در لیگ بلغارستان بازی میکردم مبلغ من خیلی بالاتر از چیزی بود که الان در ایران داشتم، ولی با توجه به حضور سه  ماهه من در این تیم، طبیعتا مبلغ قرار داد نصف و یا حتی کمتر هم خواهد شد. ولی کمتر از مبلغ قرار داد من در ایران نیست. در نهایت اینطور میشود که اگر مبلغ دریافتی من که تا به الان از تیم سرمایه گرفتم با مبلغی که قرار است از تیم شومن کلاب دریافت کنم جمع کنیم تقریبا مبلغی خواهد شد که قرار بود من امسال از تیم بانک سرمایه بگیرم.

مائده برهانی
مائده برهانی

دوست دارید در کدام تیم باشگاهی حضور داشته باشید؟

اولویت من حضور در تیم های لیگ ترکیه یا ایتالیا هست من تمام تلاش خودم را میکنم و امیدوارم روزی برسد که بتوانم در لیگ این کشورها حضور داشته باشم.

بعد از دوران بازیتون آیا به مربیگری هم فکر میکنید؟

بله من هم مثل هر ورزشکار حرفه ای به فکر مربیگری هستم، من خودم مربیگری را خیلی دوست دارم ولی باید بدانیم که مربیگری هم شرایط و روش های خاص خودش را دارد و هر کسی نمیتواند مربی شود. ممکن است که افراد زیادی به مربیگری علاقه مند باشند ولی ویژگی لازم برای مربی بودن را نداشته باشند. من هم وارد عرصه مربیگری خواهم شد ولی اگر دیدم کار من نیست مطمئنا کار دیگری را انتخاب خواهم کردولی این را میدانم که خیلی به اینکار علاقه مندم امیدوارم که بتوانم مربی خوبی بشوم.

iran-thailand-avc-cup-woman-201657

به نظر شما برای هر چه بهتر شدن تیم بانوان از پایه، چه تدابیری باید اندیشیده شود؟

فدراسیون والیبال تقریبا یکی دو سال هست که به تیم های پایه توجه میکند و بحث کمبود مربی هم در تیم های پایه معضل بزرگی برای این تیم هاست من فکر میکنم در ایران نفرات کمی تخصص در بخش پایه داشته باشند ولی به عقیده من اگر فدراسیون والیبال بتواند از مشاوران فنی مرد در تمام رده های سنی استفاده بکند والیبال بانوان در سال های آینده نتیجه خیلی خوبی خواهد گرفت و میتوانیم پیشرفت خوبی داشته باشیم.

بهترین مربی حال حاضر بانوان جهان به نظرشما چه کسی است؟

 خانم لانگ پینگ مربی تیم چین، مربی تیم ملی زنان برزیل خوزه روبرتو گومارانس و مربی ایتالیایی تیم زنان هلند جیووانی گوییدِتی که سرمربی تیم واقف بانک ترکیه هم هست.

بهترین بازیکن در بخش زنان به نظر شما چه کسی است؟

خانم ژو تینگ که بازیکن چین هستند و امسال بهترین بازیکن جهان شدند.

women-stars3

بهترین مربی حال حاضر جهان در بخش مردان چه کسانی هستند؟

مربی تیم برزیل آقای رزنده را خیلی دوست دارم با اینکه رفتارشون در کنار زمین گاهی عجیب هست ولی به لحاظ فنی فکر میکنم که ایشون فوق العاده هستند و همچنین آقای آلکنو مربی اسبق تیم روسیه و باشگاه زنیت کازان که واقعا نمونه تمام و کمال یک مربی در کنار زمین هستند.

 بهترین بازیکنان مرد در پست خودتون چه کسانی میدانید؟

بازیکنان زیادی هستند که سبک بازیشون رو دوست دارم مثلا آقای اندرسون، والاس برزیلی و همچنین آقای زایتسف ایتالیایی که به نظر من این سه نفر جزو نوابغ دنیای والیبال هستند البته باید بگویم که آقای انگاپت هم در پست خودشون عالی هستند.

بازیکنان زن در پست خودتان؟

ابتدا شیلا کاسترو برزیلی و همچنین یکی از بازیکنان مورد علاقه من که البته قدرتی زن هم هستند خانم برانیکا میهایلوویچ صربستانی که به عنوان بهترین دریافت کننده در بازیهای المپیک انتخاب شدند.

صحبت پایانی

تشکر میکنم از فدراسیون والیبال جناب آقای داورزنی و جناب آقای افشاردوست و همچنین سرکار خانم میرسپاسی، که واقعا در این راستا بسیار زحمت کشیدند و  ما را مورد حمایت قرار دادند و من از همین جا در ابتدا به خودم قول میدهم که عملکرد من در آنجا به نحوی باشد که این قضیه ادامه دار باشد هم برای والیبال بانوان و هم برای شخص خودم و انشالله حرکت رو به رشدی داشته باشیم و بتوانیم با سرعت بهتری از این مسیر عبور کنیم.

همچنین تشکر ویژه میکنم از سرکار خانم شعبانیان سرمربی تیم بانک سرمایه که نهایت لطف را به من کردند هر مربی اینکار را نمیکرد چون ایشان شرایط تیمی سختی را داشتند و مسئولیت قهرمان شدن در لیگ را دارند و خیلی خوب با این قضیه کنار آمدند و خیلی خوب استقبال و حمایت کردند و در نهایت عوامل بانک سرمایه که آقای سعادتمند در راس آنها هستند تشکرمیکنم که رضایتنامه من را صادر کردند.

zobahan-sarmaye-women-league-95-27

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید