آریاورزش
هدف این مجله اینترنتی پوشش همه جانبه والیبال ایران و جهان در سطح مردان و بانوان بوده تا بتوانیم به مدد این رشته اخلاق گرا مرزهای فرهنگی را جدای از تعصبات قومی و نژادی چه در سطح ملی و چه جهانی به هم نزدیکتر کنیم.

⭐️ والیبال ایران و تجربه رکورد اولین ها با هر مربی

پردیس آریافر، فاطمه جوشن/به گزارش آریاورزش، چند سالی است که ورزش والیبال روند رو به رشدی را طی می‌کند و در میان عامه مردم جای خود را پیدا کرده و به موفقیت‌های متعددی نائل شده است. این روند مثبت اگرچه مدت زمانی رنگ باخته بود٬‌ اما با موفقیت اخیر تیم ملی والیبال کشورمان٬ دوباره اقبال به سوی سروقامتان برگشت تا هواداران همچنان به روند صعودی والیبال ایران امیدوار باشند.
اکثریت نسل فعلی والیبال ایران٬ رقابت‌های جهانی را با مربیان بیشماری تجربه کرده‌اند؛ مربیانی که هر کدام برای خود شگفتی نویی در والیبال به همراه داشتند. نگاهی گذرا به کارنامه اولین تجربه‌های موفق والیبال ایران با هر مربی خالی از لطف نخواهد بود چرا که ایران با هر مربی یک اولین را در عرصه جهانی تجربه کرد.

حسین معدنی – پایانی تراژدیک در قهرمانی جهان ۲۰۱۰

حسین معدنی مربی فقید و متعهد والیبال که گامی محکم برای خودباوری در والیبال ایران برداشت؛ در رقابت‌های قهرمانی جهان سال ۲۰۱۰ که از تاریخ ۳ مهر ۱۳۸۹ به میزبانی ایتالیا آغاز شد٬ هدایت تیم ملی کشورمان را بر عهده داشت. ایران که در آن سال رتبه بیست و چهارم جهانی را در اختیار داشت در بازی اول خود ۳-۰ مغلوب مصر شد٬ اما با پیروزی ۳-۱ مقابل ژاپن برای اولین‌بار در تاریخ٬ در مسابقات جهانی به پیروزی رسید. تیم ملی کشورمان در بازی آخر خود مقابل ایتالیا عملکردی استثنایی از خود نشان داد و موفق شد برای نخستین‌بار مقابل ایتالیا در دو ست به برتری برسد. در حالی که تصور می‌شد ایران به دور دوم صعود کرده است٬ اما نتیجه بازی ژاپن و مصر تمامی معادلات را بر هم زد و ایران تنها به دلیل معدل ست پایین‌تر از راهیابی به دور دوم بازماند.

خولیو ولاسکو – لذت پیروزی مقابل بزرگان والیبال با چاشنی لیگ جهانی

والیبال ایران با ولاسکو اولین‌های زیادی را تجربه کرده است. نخستین تجربه موفق ایران با این مرد آرژانتینی قهرمانی در مسابقات قهرمانی آسیا ۲۰۱۱ به میزبانی تهران بود و ایران برای نخستین‌بار عنوان برترین تیم آسیا را از آن خود کرد.

پس از آن مردان بی ادعای والیبال که اکنون عنوان قهرمان آسیا را به یدک می‌کشیدند٬ با ارائه بازی‌های آبرومندانه و غیرقابل پیش‌بینی در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۱ ژاپن٬ لقب ” تیم شگفتی‌ساز ” مسابقات را به خود اختصاص دادند. ایران در آن مسابقات برای اولین مرتبه موفق به شکست سه تیم قدرتمند لهستان٬ صربستان و آرژانتین شد.

گام بعدی تجربه اولین حضور در لیگ جهانی ۲۰۱۳ بود. ایران در این مسابقات نیز با شکست ایتالیا (میزبان) در طولانی‌ترین ماراتن لیگ، و نیز شکست کوبا و صربستان همه نگاه‌ها را به سوی خود جلب کرد.

اسلوبودان کواچ – همتراز شدن با سوپر قهرمانان جهان

نخستین سال حضور این مربی صربستانی همگام شد با تجربه‌ی اولین پیروزی مقابل برزیل در لیگ جهانی ۲۰۱۴ ٬ ایران با ارائه بازی‌های درخشان برای نخستین بار به جمع چهار تیم نهایی لیگ جهانی راه یافت.

تیم ملی کشورمان با هدایت بوبان٬ برای اولین‌بار در رقابت‌های قهرمانی جهان با سیزده پله صعود در جمع ۶ تیم برتر جهان قرار گرفت.

در نهایت کسب اولین طلای بازی‌های آسیایی اینچئون در سال ۲۰۱۴ حسن ختامی بود بر رقابت‌های بین‌المللی٬ تا سال ۲۰۱۴ نقطه عطف والیبال ایران نام بگیرد.

رائول لوزانو – در راه ریو

لوزانو دومین مربی آرژانتینی بود که سکان تیم ملی را در دست گرفت. حضور او هرچند خیلی کوتاه٬ اما فوق‌العاده خاطره‌انگیز بود تا نام لوزانو به عنوان یکی از مربیانی که با او اولین‌ها را تجربه کرده‌ایم٬ در تاریخ ثبت شود. ایران در تاریخ ۱۶ خرداد ۹۵ برای اولین‌بار در تاریخ به المپیک صعود کرد و نخستین پیروزی خود را در المپیک در تاریخ ۲۱ مرداد ۹۵ مقابل کوبا بدست آورد.

ایگور کولاکوویچ – سورپرایزی به رنگ برنز

کولاکوویچ با شعار جوانگرایی وارد ایران شد و شاید خیلی‌ها از ورود او به ایران چندان راضی نبودند. ایگور در اولین روزهای حضورش شروع خوبی نداشت. پس از تجربه ناموفق لیگ جهانی او تمام تمرکز خود را معطوف به بازی‌های انتخابی قهرمانی جهان کرد و قول داد در بازی‌های قهرمانان بزرگ جهان همه را سورپرایز کند. او به وعده خود عمل کرد و تیم ملی والیبال ایران در رقابت‌های جام قهرمانان بزرگ والیبال جهان در ژاپن با کسب مدال برنز به اولین مدال جهانی خود دست یافت.

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد