آریاورزش
هدف این مجله اینترنتی پوشش همه جانبه والیبال ایران و جهان در سطح مردان و بانوان بوده تا بتوانیم به مدد این رشته اخلاق گرا مرزهای فرهنگی را جدای از تعصبات قومی و نژادی چه در سطح ملی و چه جهانی به هم نزدیکتر کنیم.

🎙⭐️محمدجواد معنوی نژاد: پوتکه بخاطر انتخاب ایتالیا مرا تحسین کرد

به گزارش آریاورزش، محمد جواد معنوی نژاد ستاره ایرانی تیم ورونا، پس از پیوستن به لیگ ایتالیا بخوبی توانست توانمندیهای خود را در معتبرترین لیگ والیبال جهان به نمایش بگذارد. گفتگوی وی را با آریاورزش درخصوص آخرین وضعیتش در ایتالیا مشاهده می نمایید:

خبر پیوستن شما به یک باشگاه ایتالیایی به شدت رسانه ای شد و حتی مقداری هم رنگ سیاسی به خود گرفت (همبازی شدن شما با جاشکه آمریکایی)، از اینکه به ایتالیا رفتید چه حسی داشتید؟

– درست است که پیوستنم به ایتالیا رسانه ای شد ولی فکر نکنم خیلی جنبه سیاسی پیدا کرده باشد. خب یکسری ملیتهای دیگر هم هستند که به ایتالیا می آیند و بدون مشکلی کنار هم بسادگی بازی میکنند.

شرایط شما و باشگاه طوری هست که بخواهید برای فصل بعد هم در این تیم بمانید؟ در صورتی که قرارداد تمدید نشود ترجیح میدهید به ایران برگردید یا لیگ اروپا را انتخاب خواهید کرد؟

-خدا را شکر امسال با این تیم نتایج خیلی خوبی گرفتم و الان جزو پنج تیم اول لیگ هستیم. ولی الان زود است که بخواهم در مورد قرارداد سال آینده ام صحبت کنم، هنوز چیزی مشخص نیست.

در ایتالیا یک باشگاه برای درآمد زایی و جذب تماشاگر چه کارهایی انجام میدهد؟
همانطور که میدانید در ایتالیا باشگاه های زیادی وجود دارد و باشگاه های ایتالیایی هم مثل لهستان فروشگاه ویژه خود را دارند که کارهایی مانند فروش کارت هواداری٬ روان نویس، کلاه با نماد باشگاه، تیشرت و این قبیل لوازم را برای فروش در اختیار هواداران خود قرار میدهند. مسلما تمامی این کارها میتواند کمک زیادی به درآمدزایی باشگاه ها بکند. البته بلیط فروشی هم خیلی مؤثر است.
(لازم به ذکر است که باشگاه ورونا در کنار اسپانسر اصلی خود (شرکت تولیدی کالسدونیا) از وجود ۹ اسپانسر جانبی دیگر نیز بهره می برد که شامل میکاسا، هتل، شرکت تعمیراتی، شرکت بیمه و … می باشند.)

دیگر بازیکنان حاضر در تیم های ایتالیایی در مورد لژیونر شدن شما و بازی شما در ایتالیا که یکی از معتبرترین لیگ های والیبال جهان است چه واکنشی داشتتند؟

– با خیلی از بازیکنان هم صحبت شدم از جمله با پوتکه بازیکن صربستانی تیم پروجیا، او بازیکن خیلی خوب و بااخلاقی است و اینکه من برای بازی به ایتالیا آمده ام هم مرا بسیار مورد تحسین و تشویق قرار داد.

اخیرا بیان شده است که لیگ ایران هم مثل اروپا یک لیگ حرفه ای است و شرایط مالی هم در هر دو یکسان است. در این مورد نظر شما چیست؟

– ایران لیگ خوبی دارد و بازیکنان کشورمان از سطح بالایی برخوردار هستند. خدا را شکر در این چند سال هم از نظر حرفه ای و هم مالی لیگ ایران خیلی خوب بوده است.

برای بازیکنان جوان تر از خودتان چه توصیه ای دارید؟

– توصیه ام به بازیکنان جوان تر از خودم این است که برای رشد والیبالشان و تجربه بیشتر باید یکسری هدف داشته باشند و به خاطر هدفشان از خیلی چیزها بگذرند.

با وجود حمایت اسپانسرهای قدرتمند ورونا٬ چرا مبلغ قرارداد شما نسبت ایران کمتر شد؟ آیا دلیل آن پرداخت مالیاتهای زیاد است؟ آیا در جریان هستید باشگاه ورونا چه اقداماتی جهت جذب اسپانسر انجام می دهد؟

– خب مبلغ قراردادها در ایتالیا کمتر از ایران است که این موضوع نرمال است. دلیل آن اسپانسر قوی یا مسئله خاص دیگری نیست که مبلغ قراردادها کمتر است. این مسئله یک امر طبیعی است و کل قراردادهای ایتالیا از ایران کمتر است. اما در مورد اینکه ورونا چطور اسپانسر جذب میکند حتما برنامه های خاصی دارند که من در این مورد اطلاعی ندارم.

در حال حاضر در جریان رقابتهای کاپ اروپا قرار دارید که موفقیت در این تورنمنت برای آقای گربیچ از اهمیت ویژه ای برخوردار است آیا تیمهای شرکت کننده در این مسابقات، شانسی برای رفتن به لیگ قهرمانان خواهند داشت؟

– هفته قبل با پیروزی مقابل نماینده چک به مرحله یک چهارم نهایی صعود کردیم. ولی تیم قهرمان به لیگ قهرمانان صعود نمیکند. هر سال ۳ تیم برتر ایتالیا در مسابقات لیگ قهرمانان شرکت میکنند و تیم چهارم لیگ ایتالیا نیز به مسابقات کاپ اروپا اعزام می شود. خوشبختانه تیم ما الان بین هشت تیم مرحله یک چهارم نهایی رقابتهای کاپ اروپاست و داریم تلاش میکنیم تا بتوانیم در جمع چهار تیم قرار بگیریم.

بعد از بازی در لیگ ایتالیا و هم بازی شدن و رقابت با بزرگان این ورزش، فکر میکنید بازی در آسیا و ایران چه تفاوتی با اروپا دارد؟

– خب اگر بخواهیم والیبال ایتالیا و اروپا را با آسیا مقایسه کنیم واقعا اروپایی ها از نظر برنامه ریزی، هدف گذاری، نظم و بازی حرفه ای بی نظیرند، والیبال را خیلی خوب میشناسند و خیلی خوب هم بازی میکنند.

تماشاچیان ایتالیایی به خوبی والیبال را میشناسند در مقابل باختهای شما چه برخوردی دارند؟ آیا هواداران ایرانی در سالن حضور پیدا میکنند؟

– همانطور که گفتید تماشاگران ایتالیایی والیبال را خیلی خوب میشناسند و درک میکنند. با برد تیم خوشحال میشوند و در مقابل باخت تیمشان هم سعی میکنند دوباره تیم را حمایت کنند.

دو بازی خارج از شهر ورونا داشتیم که تماشاگران ایرانی هم آنجا حضور داشتند و بازی را تماشا می کردند.

کمی از شخصیت گربیچ صحبت کنید برخورد ایشان با بازیکنان چگونه است؟

گربیچ واقعا مربی بزرگی است، نمیتوانم بگویم بازیکنان را تنبیه میکند ولی خب سعی میکند با روحیه دادن و تشویق آنها را به سمت جلو حرکت بدهد.

تفریحات فوق برنامه شما در ایتالیا چیست؟

– تقریبا اینجا هر روز صبح و عصر تمرین داریم، اما در روزهایی که استراحت داریم، سعی میکنم با هم تیمی هایم بعد از شام بیرون برویم.

گالری تصاویر محمدجواد معنوی نژاد در ورونای ایتالیا

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد