آریاورزش
هدف این مجله اینترنتی پوشش همه جانبه والیبال ایران و جهان در سطح مردان و بانوان بوده تا بتوانیم به مدد این رشته اخلاق گرا مرزهای فرهنگی را جدای از تعصبات قومی و نژادی چه در سطح ملی و چه جهانی به هم نزدیکتر کنیم.

🎙 صحبت های ملی‌پوش پیشین و کارشناس والیبال در مورد جام قهرمانان بزرگ جهان

به گزارش “آریاورزش” و به نقل از ایرنا، بهنام محمودی ملی‌پوش پیشین و کارشناس والیبال در مورد جام قهرمانان بزرگ جهان گفت: یکی از رقابت‎هایی بود که واقعاً از دیدنش لذت بردم و قطعاً مردم والیبال دوست کشورمان هم، حال و هوایی شبیه من را داشتند. همه بازیکنان چه آنهایی که در ترکیب اصلی بودند و چه آنهایی که حتی یک امتیاز هم بازی نکردند، در شرایط روحی خوبی قرار داشتند. فکر می‎کنم یکی از دلایلی که تیم ملی کشورمان تا این حد خوب بازی می‎کرد، نتایج لیگ جهانی بود. این تیم برای جبران آمده بود که الحق هم در این کار بسیار خوب ظاهر شد.  یکی از ویژگی‎های این قهرمانی، ایجاد پرستیژی بالا در والیبال ایران است. حالا بازیکنان ما لیبل‎دار شدند و صاحب عنوان جهانی هستند. این مقام برای والیبال کشورمان اهمیت بالایی دارد چرا که علاوه بر ایجاد شادی در جامعه، باعث بالا رفتن انگیزه در بین سایر بازیکنان والیبال می‎شود. البته در لیگ جهانی هم اگر نتایج خوبی رقم نخورد، علت‎های مختلفی از جمله تعدد مصدومان داشت. در آن مقطع غرض‎ورزی‎هایی در قالب انتقادات از بازیکنان صورت می‎گرفت و برخی ملی‎پوشان را تخریب می‎کردند ولی هرچه بود، آن تورنمنت تمام شد و بچه‎ها با روحیه‎ای بالا برای جبران به مسابقات جام بزرگ قهرمانان جهان رفتند.


در مسابقات جام قهرمانان بزرگ، تعداد مصدومان کمتر بود و بازیکنان فرصت مناسبی برای تمرین داشتند. تیم ملی کشورمان با این نمایش از آبروی والیبال ایران و آسیا دفاع کرد و امروز ما سری در سرها درآورده‎ایم. این عنوان نشان دهنده روزهای خوب پیش ‎رو برای والیبال است و در واقع بستر والیبال ایران برای درخشش و پیشرفت آماده است. چند سال پیش مربی‌ای به نام ولاسکو سکاندار والیبال ایران شد.  فرد بزرگی که بخش اعظم توانایی‎های او در قسمت مدیریت بود. از نظر فنی در رده سنی بزرگسالان، یک مربی ۵ تا ۱۰ درصد می‌تواند در یک تیم تأثیرگذار باشد اما ولاسکو در تفکر بازیکنان تأثیر گذاشت. او در شرایطی از ایتالیا به ایران آمد که در این کشور، تیمش در بین ۸ تیم برتر نبود و امروز هم پس از دو سال در آرژانتین موفق به کسب عنوان مناسبی نشده است. او در والیبال ایران به دلیل آماده بودن بستر و به سبب ایجاد تغییر تفکر در بازیکنان، موفق ظاهر شد. همچنین وجود بازیکنان آماده و تراز اول در ترکیب تیم ملی والیبال باعث شد موفقیت‌هایی در تیم ملی داشته باشد. این موضوع دقیقاً برای کولاکوویچ هم صدق می‎کند. او نمی‎تواند بیش از ۵ تا ۱۰ درصد از نظر فنی روی تیم اثر بگذارد و سایر موارد او به مسائل روحی- روانی و انگیزشی ارتباط دارد.  امروز مردم ایران والیبال را بخوبی می‎شناسند و خیلی از این بابت خوشحال هستم اما مطالبات مردم نباید به این صورت باشد که حالا از این تیم توقع قهرمانی در جهان را داشته باشند. سال آینده مسابقات قهرمانی جهان را پیش ‎رو داریم. در آنجا دیگر فقط ۶ تیم دنیا نیستند و بسیاری از تیم‎های قدرتمند دیگر از جمله صربستان، روسیه و لهستان هم حضور خواهند داشت.

دیدار ایران و ژاپن در جام قهرمانان بزرگ جهان۲۰۱۷

امیدوارم این گونه نباشد که اگر سال آینده در مسابقات جهانی ششم شدیم، بگویند والیبال ایران افت کرده است چرا که آن میدان با این مسابقات متفاوت است. نکته مهمی که باید به آن اشاره کنم، به تفکر فعلی مربوط می‌شود. خیلی‎ها صحبت از تغییر نسل می‎کنند که باید بگویم مسن‎ترین بازیکن کنونی تیم ملی والیبال، سعید معروف است. او در حال حاضر ۳۲ ساله است که اتفاقاً در اوج آمادگی هم قرار دارد. پس از او محمد موسوی ۳۰ ساله است. سایر بازیکنان هم جوان هستند.  پس این گونه نیست که این تیم به تغییر کلی نیاز داشته باشد و به نظرم تیم حال حاضر تا سال ۲۰۲۰ می‎تواند به روند رو به ‎رشدش ادامه بدهد. این بازیکنان را باید حفظ کنیم و تا سال ۲۰۲۰ صبر کنیم البته نباید این بازیکنان دچار فرسایش شوند و آنقدر بازی کنند که دیگر نتوانند به مرز آمادگی کامل برسند. به اعتقادم همین ترکیب با دو، سه بازیکن دیگر می‌تواند تا المپیک ۲۰۲۰ به کارش ادامه بدهد. ضمن اینکه باید جوانان در کنار این افراد قرار بگیرند و به ترکیب تیم اضافه شوند.

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد