آریاورزش
هدف این مجله اینترنتی پوشش همه جانبه والیبال ایران و جهان در سطح مردان و بانوان بوده تا بتوانیم به مدد این رشته اخلاق گرا مرزهای فرهنگی را جدای از تعصبات قومی و نژادی چه در سطح ملی و چه جهانی به هم نزدیکتر کنیم.

📃 سومین تجربه جهانی برای مردان زیر ۲۳ سال ایران

قهرمانی مردان آسیا۲۰۱۷/ایران-پاکستان

به گزارش “آریاورزش” و به نقل از روابط عمومی فدراسیون والیبال، ۱۲ تیم در این رقابت‌ها شرکت می‌کنند که ۱۰ تیم بر اساس مسابقات قاره‌ای انتخاب شدند و در رقابت‌های قاره آسیا که اردیبهشت ماه سال جاری در اردبیل برگزار شد، تیم‌های ایران و ژاپن با کسب رتبه‌های اول و دوم سهمیه این رقابت‌ها را کسب کردند. تیم ملی والیبال زیر ۲۳ سال چین که در رقابت‌های قهرمانی مردان آسیا در اردبیل رتبه پنجم را به دست آورد و در رتبه بندی جهانی این رده سنی نیز در جایگاه هفدهم قرار دارد، از سوی فدراسیون جهانی والیبال سهمیه حضور در رقابت‌های جهانی قاره به دست آورد.

قهرمانی مردان آسیا۲۰۱۷/ایران-پاکستان

فهرست ۱۲ تیم شرکت کننده در این رقابت‌ها بر اساس مناطق جغرافیایی جهان به قرار زیر است:

آفریقا: الجزایر و مصر (میزبان)

آمریکای جنوبی: آرژانتین و برزیل

آسیا: ایران، ژاپن و چین (سهمیه فدراسیون جهانی)

نورسیکا: کوبا و مکزیک

اروپا: لهستان، ترکیه و روسیه (قهرمان دوره قبل)

قهرمانی مردان آسیا۲۰۱۷/ایران-پاکستان

** شکل گیری و نگاهی به دو دوره قبلی

برگزاری مسابقات زیر ۲۳ سال مردان و زنان ایده‌ای بود که از سوی فدراسیون جهانی والیبال برای رشد و توسعه بیشتر این ورزش از سال ۲۰۱۳ راه‌اندازی شد. در سال نخست این رقابت‌ها که تنها در سطح جهانی برگزار شد، تیم‌های شرکت کننده بر اساس زنکینگ و انتخاب FIVB در آن حضور یافتند که از قاره آسیا تیم‌های ایران و استرالیا در این رقابت‌ها شرکت کردند. اما سال ۲۰۱۵ تیم‌های شرکت کننده بر اساس مسابقات انتخابی قاره‌ها انتخاب شدند.

نخستین دوره مسابقات والیبال قهرمانی زیر ۲۳ سال مردان آسیا و انتخابی دومین دوره جهان اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۴ در میانمار برگزار شد و تیم ایران با کسب مقام قهرمانی و کره جنوبی به عنوان نایب قهرمان جواز حضور در مسابقات جهانی را به دست آوردند. تیم ملی والیبال زیر ۲۳ سال ایران در دوره نخست این رقابت‌ها (۲۰۱۳) که به میزبانی برزیل برگزار شد، به عنوان پنجمی جهان اکتفا کرد. تیم‌های برزیل، صربستان، روسیه، بلغارستان، ایران، ونزوئلا، آرژانتین، تونس، مصر، استرالیا، مکزیک و جمهوری دومینینگن ۱۲ تیم شرکت کننده در دوره نخست زیر ۲۳ سال جهان بودند که به ترتیب عنوان‌های اول تا دوازدهم را به دست آوردند.

در دومین دوره جهانی این رقابت‌ها که به میزبانی امارات برگزار شد، تیم‌های روسیه، ترکیه و ایتالیا رتبه‌های اول تا سوم را به دست آوردند. همچنین تیم‌های کوبا، برزیل، آرژانتین، ایران، کره جنوبی، مصر، تونس، مکزیک و امارات (میزبان) جایگاه‌های چهارم تا دوازدهم دومین دوره را از آن خود کردند.

قهرمانی مردان آسیا۲۰۱۷/ایران-پاکستان

** حضور شش تیم در سه دوره

سومین دوره مسابقات والیبال قهرمانی زیر ۲۳ سال جهان در حالی از ۲۷ مرداد تا پنجم شهریورماه به میزبان قاهره پایتخت مصر برگزار می‌شود که تیم ملی زیر ۲۳ سال ایران برای سومین‌بار در این رقابت‌ها شرکت می‌کند. علاوه بر ایران، تیم‌های آرژانتین، برزیل، مصر، مکزیک و روسیه نیز سومین حضور خود در رقابت‌های جهانی زیر ۲۳ سال را تجربه می‌کنند. این داده آماری نشان می‌دهد که در آسیا ایران تنها کشوری است که در هر سه دوره رقابت‌های جهانی شرکت کرده است و این موضوع بیانگر سطح بالای والیبال ایران در این رده سنی جهان است. روسیه تنها تیمی است که در دوره گذشته قهرمانی زیر ۲۳ سال مردان جهان روی سکو رفته است. سال ۲۰۱۳ این تیم مدال برنز به دست آورد و در سال ۲۰۱۵ نیز قهرمان شد. روسیه امسال نیز به عنوان مدافع عنوان قهرمانی یکی از مدعیان اصلی این رقابت‌هاست. تیم ملی والیبال زیر ۲۳ سال ایران امسال با هدایت خوان سیچلو در رقابت‌های قهرمانی جهان شرکت می‌کند. این تیم قبل از حضور در قاهره، در مسابقات قهرمانی مردان آسیا به میزبانی اندونزی نیز شرکت کرد و رتبه پنجم را در بین بزرگسالان قاره کهن به دست آورد.

قهرمانی مردان آسیا۲۰۱۷/ایران-پاکستان

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد