آریاورزش
هدف این مجله اینترنتی پوشش همه جانبه والیبال ایران و جهان در سطح مردان و بانوان بوده تا بتوانیم به مدد این رشته اخلاق گرا مرزهای فرهنگی را جدای از تعصبات قومی و نژادی چه در سطح ملی و چه جهانی به هم نزدیکتر کنیم.

🎙 درد دل‌های مجتبی شبان در گفتگو با آریاورزش و آنالیز او از عملکرد این فصل سایپا و لیگ برتر

تصاویر مسابقه والیبال سایپا و شهرداری تبریز

مجتبی شبان کاپیتان تیم سایپا در خصوص باخت این تیم در بازی دوم پلی‌آف و حذف از گردونه رقابت‌ها به آریاورزش گفت: دور رفت خوب بازی نکردیم و متأسفانه بازی را وگذار کردیم٬ مسلما با این باخت شرایط برای ما در دور برگشت خیلی سخت‌تر بود٬ چون محکوم به برد بودیم و هم اینکه ممکن بود جایگاهمان را از دست بدهیم. همین عوامل موجب شدند تا تیم ما دچار استرس بسیاری شود. در بخش‌هایی از بازی توانستیم بازی را به دست بگیریم و در ست دوم ۲۵-۲۵ برابر شویم٬ اما ۲۷-۲۵ بازی را واگذار کردیم. ست سوم در امتیازات ۱۳-۱۷ و ۲۰-۲۲ جلو بودیم٬ اما به خاطر چند اشتباه بازی از دستمان خارج شد. تیم خاتم در خانه خودش میزبان بود و هوادارانش هم به منی واقعی کلمه سنگ تمام گذاشتند، انرژی خاتم چندین برابر شد و متآسفانه نتوانستیم بازی را برنده شویم.

دریافت‌کننده سایپا در خصوص بازی رفت مقابل تیم اردکان بیان داشت که مادر هر دو بازی رفت و برگشت مقدماتی لیگ اردکان را بُرده بودیم، دو هفته قبل از پلی آف با اردکان بازی کردیم و پیروز میدان شدیم. در بازی رفت مرحله پلی آف دیدگاه ما بر این بود که بازی مانند دور مقدماتی خواهد بود و خیلی شرایط برای ما سخت نمیشود که بخواهیم بازی را واگذار کنیم به همین دلیل با اطمینان از پیروزی خود در آن بازی وارد زمین شدیم و به خاطرهمین تصورات، انگیزه لازم را در بازی نداشتیم. وقتی ست اول را اردکان ۲۷-۲۹ از ما گرفت استرس شدیدی به تیم ما وارد شد چون به تصور تیم دوم صعود کننده به مرحله پلی آف اگر بازی را واگذار میکردیم تمام زحمات این مدت از بین میرفت و همینطور هم شد و بازی را باختیم. ما واقعا در بازی اول پلی آف خوب بازی نکردیم ولی بازی امروز شرایط متفاوت تر بود بهتر بازی کردیم ولی بد شانسی هم با تیم ما یار شد، توپهایی که به راحتی میتوانست امتیاز شود را از دست دادیم و بازی را باختیم.

تصاویر دیدار خاتم اردکان و سایپا تهران (پلی آف)

تیم اردکان حتی از بازی رفت در تهران هم بهتر بود و بار دیگر مار ا شگفت زده کرد. البته اشتباهات ما هم در پیروزی آنها بسیار تاثیر گذار بود. ما در هر دو ست پایانی اختلاف ۲-۳ امتیازی با آنها داشتیم که شرایط برد را برای ما آسانتر میکرد ولی متاسفانه نتوانستیم بخوبی از این موقعیت ها استفاده کنیم و در نهایت بازی را واگذار کردیم شاید بی تجربگی یا کم تجربگی اختلاف عامل اصلی باخت ما بود.

شبان در مورد تمدید قرار دادش با تیم سایپا برای فصل آینده گفت: :برنامه ریزی باشگاه امسال به اینصورت بود که با بازیکنانی قرار داد ببندد که بتوانند ۲ سال برای باشگاه بازی کنند و در همین راستا بازیکنان خوبی را جذب کرد و اکثر بازیکنانی که امسال در تیم سایپا بودند به احتمال بسیار زیاد سال آینده هم بازیکن تیم سایپا خواهند بود.

وی در مورد رفتن مربی بلغاری و آمدن آقای شعبان خمسه اظهار داشتند: ایشون مربی بسیار خوبی بودند و در آن مدت برای تیم تلاش بسیاری کردند و اردوهای خوبی نیز با ایشون برگزار کردیم ولی با توجه به نفراتی که داشتیم نتیجه دلخواه حاصل نشد و باشگاه تصمیم گرفت تا مربی دیگری را جایگزین ایشان کند. ما درهمه بازی هایی که آقای شعبان خمسه سرمربی تیم بودند پیروز از میدان خارج شدیم و این بازی اولین بازی بود که با سرمربیگری ایشون بازی را واگذار کردیم که تیم سورپرایز شد. چون واقعا همچین موضوعی را در طول لیگ احساس نکرده بودیم. اگر ما باخت را در مقابل تیمهایی چون پیکان و سرمایه و تبریز تجربه کرده بودیم شاید میدانستیم که چه شرایطی را در این مرحله خواهیم داشت ولی خوشبختانه یا متاسفانه عملکرد خوبی را در طول فصل داشتیم که چنین چیزی را تجربه نکرده بودیم.


شبان در مورد مشکلات لیگ امسال به آریاورزش گفت: “اینکه در ابتدای فصل یک سری تیم ها اعلام آمادگی میکنند و بعد از مدتی از لیگ انصراف میدهند و مجدد در لیگ حضور میابند به برخی تیم های دیگر آسیب زد. واقعا این مسئله زیبنده فدراسیون والیبال ما که در سطح جهانی از اعتبار خاصی برخوردار است، نیست که در لیگ یکسری تیمها در حال رفت و آمد باشند و با نامه زدن یا صحبت با نماینده ها بخواهند در لیگ برتر حضور داشته باشند. یا تیم هایی به خاطر اینکه پول ندارند از لیگ کناره گیری کنند. همین موضوعات از همان ابتدا لیگ را دچار تشویش و آشفتگی میکند. موضوع دیگری که هر ساله در مورد آن بحث میشود ولی تا به الان تاثیری نداشته در مورد مسئله ویدیو چک است. اینکه ویدیو چک را فقط در بازی های پلی آف استفاده میکنند. ممکن است امتیازات زیادی در طول برگزاری مسابقات به سود یا به ضرر تیم ها داده شوند که در روند امتیاز گیری تیم ها تاثیر بگذارد. وقتی لیگ های حرفه ای در مسابقات خود همه از ویدیو چک استفاده میکنند به خاطر اینست که دقت در امتیاز دهی به تیم ها بالاتر رود. ولی متاسفانه ما در ایران فقط برای پلی آف از این مورد استفاده میکنیم. وقتی شرایط و امکانات استفاده از آن را داریم از همان ابتدای فصل از آن استفاده کنیم.”

تصاویر دیدار خاتم اردکان و سایپا تهران (پلی آف)

کاپیتان سایپا در مورد بازی در تیم ملی گفت: به این موضوع خیلی فکر نمیکنم، اگر زمانی لازم باشد که در کنار تیم باشم حتما اینکار را خواهم کرد ولی شرایط زندگی من طوری نیست که بخواهم ۶ ماه اول سال را هم در اردوی تیم ملی باشم. من الان ۳۰ ساله هستم و ترجیح میدهم به جای من بازیکن ۲۰ ساله ای در تکهیم ملی حضور داشته باشد آینده والیبال ما خواهد شد و شرایط بهتری را برای تیم ملی به وجود می آورد.

مجتبی شبان در مورد آقای کمالوند بازیکن قدرتمند تیم ملی و سایپا اظهار داشت که تیم ما امسال ۵ بلند زن داشت: “با توجه به اینکه در هر بازی باید ۴ بلند زن حضور داشته باشد مسلما یک نفر به عنوان فرد جایگزین خواهد بود که با توجه به صلاحدید مربیان افراد انتخاب میشدند. ایشون شرایط فیزیکی و تکنیکی بسیار خوبی دارند هم در تمرینات و هم در چند بازی که حضور داشتند عملکرد خوبی داشتند. در پایان از همه بازیکنان و باشگاه سایپا تشکر میکنم با وجود باختی که در بازی رفت مرحله پلی آف داشتیم همه جانبه ما رو حمایت کردند از مدیر عامل باشگاه تا نگهبانی همه دوست داشتند که در این بازی پیروز میدان باشیم ولی با وجود تمام تلاشهایی که صورت گرفت نشد و بازی رو واگذار کردیم و از صعود به مرحله بعد باز ماندیم.از طرفی هم به تیم اردکان تبریک میگم واقعا در این دو بازی فوق العاده حاضر شدند و حتی اگر تیمی به غیر از تیم ما هم مقابل آنها قرار داشت میتوانستند پیروز میدان باشند. و امیدوارم مسیر پیروزی هاشون مستدام باشد.”

تصاویر دیدار خاتم اردکان و سایپا تهران (پلی آف)

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد